Պոլսահայ երգահան Մաժակ Թոշիկյանն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց պոլսահայ երգահան Մաժակ Թոշիկյանին և օպերային երգիչ Պողոս Եղիազարին:
Նախարարը ողջունեց հյուրերին, կարևորեց տաղանդավոր երգահանի ներդրումը՝ հայ երաժշտարվեստը պահպանելու, հայկական մշակույթը սփյուռքում տարածելու գործում,և հետաքրքրվեց տաղանդավոր երգահանի նոր ստեղծագործական ծրագրերով ու մտահղացումներով:
Մաժակ Թոշիկյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ խոսքերի համար, նշեց, որ աշխատում է Գևորգ Էմինի «Պարեց Սասուն» բանաստեղծության մոտիվներով նոր երաժշտական կոմպոզիցիայի վրա, որը Հայաստանում ներկայացնելուց հետո մտադիր է բեմադրել նաև Թուրքիայում. «Ուզում եմ հայ երգն ու պարը ակադեմիական մակարդակով հնչեցնել նաև Թուրքիայում», – հավելեց երգահանը:
Հայրենիքին և Սփյուռքին մատուցած ծառայությունների և հայապահպանության գործում ունեցած նշանակալի ներդրումների համար պոլսահայ տաղանդավոր երգահան Մաժակ Թոշիկյանը պարգևատրվել է Սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով:

On October 2, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Istanbul-Armenian songwriter Mazhak Toshikian and opera singer Boghos Yeghiazar.
The Minister greeted the guests, attached importance to the songwriter’s contribution to the preservation of Armenian songs and the dissemination of Armenian culture in the Diaspora and asked about the talented songwriter’s new plans and ideas.
Mazhak Toshikian expressed gratitude for the kind words and stated that he is working on a new musical composition based on Gevorg Emin’s poem “Parets Sasoon” (Sasun Danced), which he plans on choreographing in Turkey after presenting it in Armenia. “I want to make Armenian songs and dances popular in Turkey at the academic level,” the songwriter added.
Talented Istanbul-Armenian songwriter Mazhak Toshikian was awarded with the Gold Commemorative Medal of the Ministry of Diaspora for his services provided to Armenia and the Diaspora and for his notable contributions to the preservation of the Armenian identity.