Պոլսահայ երգահան Մաժակ Թոշիկյանն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց պոլսահայ երգահան Մաժակ Թոշիկյանին և օպերային երգիչ Պողոս Եղիազարին:
Նախարարը ողջունեց հյուրերին, կարևորեց տաղանդավոր երգահանի ներդրումը՝ հայ երաժշտարվեստը պահպանելու, հայկական մշակույթը սփյուռքում տարածելու գործում,և հետաքրքրվեց տաղանդավոր երգահանի նոր ստեղծագործական ծրագրերով ու մտահղացումներով:
Մաժակ Թոշիկյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ խոսքերի համար, նշեց, որ աշխատում է Գևորգ Էմինի «Պարեց Սասուն» բանաստեղծության մոտիվներով նոր երաժշտական կոմպոզիցիայի վրա, որը Հայաստանում ներկայացնելուց հետո մտադիր է բեմադրել նաև Թուրքիայում. «Ուզում եմ հայ երգն ու պարը ակադեմիական մակարդակով հնչեցնել նաև Թուրքիայում», – հավելեց երգահանը:
Հայրենիքին և Սփյուռքին մատուցած ծառայությունների և հայապահպանության գործում ունեցած նշանակալի ներդրումների համար պոլսահայ տաղանդավոր երգահան Մաժակ Թոշիկյանը պարգևատրվել է Սփյուռքի նախարարության Ոսկե հուշամեդալով:

Константинопольский армянин, композитор Мажак Тошикян посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 2 октября приняла константинопольского армянина, композитора Мажака Тошикяна и оперного певца Погоса Егиазара.
Приветствовав гостей, министр отметила важность вклада талантливого композитора в деле сохранения армянского музыкального искусства, распространения в Диаспоре армянской культуры, поинтересовалась новыми творческими планами и идеями талантливого композитора.
Мажак Тошикян поблагодарил за теплые слова, отметив, что работает над новой музыкальной композицией «Парец  Сасун» по мотивам стихов Геворга Эмина, которую после постановки в Армении намерен поставить и в Турции. «Хочу озвучить армянскую песню и танец на академическом  уровне и в Турции», – добавил он.
За заслуги перед Родиной и Диаспорой, значительный вклад в сохранение армянства талантливый константинопольский армянин, композитор Мажак Тошикян награжден  Золотой памятной медалью Министерства Диаспоры РА.