Տեղի ունեցավ նկարչուհի Րիհամ Աֆիֆիի «Լեգենդների աշխարհում» պատկերագրքի շնորհանդեսը
Փետրվարի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ եգիպտացի արաբ նկարչուհի Րիհամ Աֆիֆիի «Լեգենդների աշխարհը» պատկերագրքի (“The lands of legends”) շնորհանդեսը, որտեղ ներկայացված են հեղինակի՝ Հայաստան կատարած երեք ուղևորությունների արդյունքում ստեղծված հայաստանյան բնանկարները:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանում Եգիպտոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թարեք Մաաթին, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Եգիպտոսի Հանրապետության Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Արմեն Մազլումյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը, արվեստաբաններ, մտավորականներ, հյուրեր:
Րիհամ Աֆիֆիի գեղանկարների ցուցահանդեսը կայացել է 2016թ. դեկտեմբերի 2-ին Կահիրեի «Պիկասո» պատկերասրահում, որի հասույթը նվիրվել է «Թահիա Միսր» հիմնադրամին՝ երկրի կրթական ծրագրերին աջակցելու նպատակով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարը բարձր գնահատեց Րիհամ Աֆիֆիի մեծ սերն ու համակրանքը Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ: «Մասնագիտությամբ ակնաբույժ-վիրաբույժ Րիհամը 2015թ. ապրիլին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում այցելելով Հայաստան՝ այնքան է տպավորվել մեր մշակույթով, եկեղեցիներով, հուշարձաններով և հատկապես հյուրասեր հայ ժողովրդով, որ Հայաստանում ստեղծած գծանկարներն ու լուսանկարները դարձրել է գեղանկարներ, – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ ընգծելով, – հայ-եգիպտական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, և մենք շնորհակալ ենք եգիպտական իշխանություններին, որ ստեղծել են բոլոր պայմանները հայ համայնքի պահպանման և զարգացման համար»:
Հայկական մշակույթը ճանաչելի դարձնելու գործում ներդրած ջանքերի համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով պարգևատրեց Րիհամ Աֆիֆիին:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Հայաստանում Եգիպտոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թարեք Մաաթին: Նա նշեց, որ երկու ժողովուրդներն էլ հին և բարձրակարգ քաղաքակրթությունների կրողներ են, և հենց այդտեղից է գալիս փոխըմբռումը, հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությունը: «Եգիպտոսում հայկական համայնքը միշտ էլ կարևոր դեր է կատարել երկրի քաղաքական, սոցիալական և հասարակական կյանքի զարգացման գործում: Մենք հարգում ենք հայերին և հայկական մշակույթը: Այսօր այս միջոցառմանը դուք մեծարում եք Րիհամ Աֆիֆիին: Հուսով եմ՝ նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարի անկեղծ հոգածության ներքո մեր երկու ժողովուրդները է՛լ ավելի կսերտացնեն իրենց բարեկամությունը», – նշեց դեսպան Թարեք Մաաթին:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի մասին համաշխարահային մեծության շատ արվեստագետներ են գրել, նկարել: «Նրանց կողքին այսօր իր ուրույն հայացքով առանձնացավ Րիհամ Աֆիֆին», – ասաց նա:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը նշեց. «Այս պատկերագիրքն, անկասկած, Հայաստան աշխարհի հանդեպ Րիհամ Աֆիֆիի տածած մեծ սիրո պտուղն է: Զարմանալի է, որ Րիհամը, չունենալով նկարչի մասնագիտական կրթություն, այսքան գեղարվեստորեն և հարազատորեն է վերարտադրել հայկական բնապատկերները, հուշարձանները»: Կարեն Աղամյանը հավելեց, որ Րիհամ Աֆիֆին արժանի է դառնալու և կդառնա հայ նկարիչների միության պատվավոր անդամ:
Պատկերագրքի մասին գնահատանքի խոսքով հանդես եկավ արվեստաբան Մարինա Ստեփանյանը: Նա նշեց, որ Րիհամ Աֆիֆին իրապես ճանաչել և սիրել է հայ ժողովրդին: Վկան՝ նրա ջրաներկ նկարները, որ յուղաներկ նկարների արժեքն ունեն:
Եգիպտոսի Հանրապետության Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Արմեն Մազլումյանը հավելեց, որ արվեստագետի համար շատ կարևոր է նման գնահատանքը և այն նոր լիցքերով աշխատելու ուժ կտա:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Րիհամ Աֆիֆին: Նա շնորհակալություն հայտնեց գնահատանքի համար և նշեց. «Այո՛, 1915 թվականը մեծ խարան է Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած պետության համար, և նրանք, ի վերջո, պետք է ընդունեն իրենց ոճիրը: Ես անբացատրելի զգացողություն ունեցա՝ 2015թ ապրիլին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման մեծ պատարագին: Ես ամեն անգամ զարմանում եմ հայերի հետ խոսելիս: Նրանք շատ հյուրասեր են: Այստեղ ես հայտնաբերեցի, թե հայերը որքան բարի են և որքան շատ են սիրում իրենց հողը: Ասում են, որ մեծ դժբախտություն է, երբ նռնենիները հատվում են կացնով: Թող նռնենիները ծաղկեն ամենուր այս երկրի վրա»:

Состоялась презентация альбома «В мире легенд» художницы Рихам Афифи
В Министерстве Диаспоры РА 24 февраля состоялась презентация альбома «В мире легенд» египетской арабской художницы Рихам Афифи, где представлены армянские пейзажи, созданные художницей по итогам трех визитов в Армению.
В мероприятии приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян, Чрезвычайный и Полномочный посол Египта в Армении Тарек Маати, заместитель министра культуры РА Нерсес Тер-Варданян, председатель комиссии Ай-Дат Республики Египет Армен Мазлумян, председатель Союза художников Армении Карен Агамян, искусствоведы, представители интеллигенции, гости.
Выставка полотен Рихам Афифи состоялась 2 декабря 2016 года в картинной галерее «Пикассо» Каира, вся прибыль от которой была передана фонду «Тахиа Миср» с целью содействия образовательным программам страны.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Министр высоко оценила большую любовь и симпатию Рихам Афифи к Армении и армянскому народу. «Хирург-окулист по специальности, Рихам, посетив в апреле 2015 года в рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян Армению, была настолько впечатлена нашей культурой, церквями, памятниками и особенно гостеприимным армянским народом, что сделанные в Армении этюды и фотографии превратила в живопись. Армяно-египетская дружба насчитывает многовековую историю, и мы благодарны египетским властям, создавшим все условия для сохранения и развития армянской общины», – подчеркнула министр.
За усилия, приложенные к тому, чтобы сделать армянскую культуру узнаваемой, министр Грануш Акопян наградила Рихам Афифи медалью «Аршил Горки» Министерства Диаспоры РА.
Затем выступил Чрезвычайный и Полномочный посол Египта в Армении Тарек Маати. Он отметил, что оба народа являются носителями древнейшей и высокой цивилизации, и именно отсюда проистекает взаимопонимание, многовековая армяно-египетская дружба. «Армянская община всегда играла в Египте важную роль в развитии политической, социальной и общественной жизни. Мы уважаем армян и армянскую культуру. Сегодня на этом мероприятии вы чествуете Рихам Афифи. Надеюсь также, что под патронатом министра Диаспоры два наших народа еще более укрепят свою дружбу», – сказал посол.
Заместитель министра культуры РА Нерсес Тер-Варданян подчеркнул, что об Армении писали, рисовали многие искусствоведы мировой величины. «Среди них своим особым взглядом выделилась сегодня Рихам Афифи», – сказал он.
Председатель Союза художников Армении Карен Агамян отметил: «Этот альбом, несомненно, является плодом великой любви Рихам Афифи к Армении. Поразительно, что Рихам, не имея профессионального художественного образования, настолько прекрасно и душевно изобразила армянские пейзажи и памятники». Карен Агамян добавил также, что Рихам Афифи достойна стать и станет Почетным членом Союза художников Армении.
Со словами оценки альбома выступила искусствовед Марина Степанян, отметившая, что Рихам Афифи действительно узнала и полюбила армянский народ. Свидетельством тому – ее акварельные работы, обладающие ценностью масляных полотен.
Председатель комиссии Ай-Дат Египта Армен Мазлумян добавил, что для деятеля искусства весьма важна подобная оценка, она придаст силы работать с новой энергией.
Затем выступила Рихам Афифи. Она выразила благодарность за высокую оценки, отметив: «Да, 1915 год – большое клеймо для государство, осуществившего Геноцид армян, и они, в конце концов, должны признать совершенное ими преступление. Я испытала необъяснимое чувство, в апреле 2015 года в Первопрестольном Святом Эчмиадзине участвуя в большой Литургии канонизации жертв Геноцида армян. Беседуя с армянами, я каждый раз поражаюсь. Они очень гостеприимны. Здесь я обнаружила, насколько добры армяне и как любят свою землю. Говорят, великое несчастье, когда гранатовое дерево рубят топором. Пусть гранаты цветут повсюду для этой страны».