Տեղի ունեցավ նկարչուհի Րիհամ Աֆիֆիի «Լեգենդների աշխարհում» պատկերագրքի շնորհանդեսը
Փետրվարի 24-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ եգիպտացի արաբ նկարչուհի Րիհամ Աֆիֆիի «Լեգենդների աշխարհը» պատկերագրքի (“The lands of legends”) շնորհանդեսը, որտեղ ներկայացված են հեղինակի՝ Հայաստան կատարած երեք ուղևորությունների արդյունքում ստեղծված հայաստանյան բնանկարները:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանում Եգիպտոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թարեք Մաաթին, ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, Եգիպտոսի Հանրապետության Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Արմեն Մազլումյանը, Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը, արվեստաբաններ, մտավորականներ, հյուրեր:
Րիհամ Աֆիֆիի գեղանկարների ցուցահանդեսը կայացել է 2016թ. դեկտեմբերի 2-ին Կահիրեի «Պիկասո» պատկերասրահում, որի հասույթը նվիրվել է «Թահիա Միսր» հիմնադրամին՝ երկրի կրթական ծրագրերին աջակցելու նպատակով:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարը բարձր գնահատեց Րիհամ Աֆիֆիի մեծ սերն ու համակրանքը Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ: «Մասնագիտությամբ ակնաբույժ-վիրաբույժ Րիհամը 2015թ. ապրիլին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում այցելելով Հայաստան՝ այնքան է տպավորվել մեր մշակույթով, եկեղեցիներով, հուշարձաններով և հատկապես հյուրասեր հայ ժողովրդով, որ Հայաստանում ստեղծած գծանկարներն ու լուսանկարները դարձրել է գեղանկարներ, – նշեց ՀՀ սփյուռքի նախարարը՝ ընգծելով, – հայ-եգիպտական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի, և մենք շնորհակալ ենք եգիպտական իշխանություններին, որ ստեղծել են բոլոր պայմանները հայ համայնքի պահպանման և զարգացման համար»:
Հայկական մշակույթը ճանաչելի դարձնելու գործում ներդրած ջանքերի համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արշիլ Գորկի» մեդալով պարգևատրեց Րիհամ Աֆիֆիին:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Հայաստանում Եգիպտոսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թարեք Մաաթին: Նա նշեց, որ երկու ժողովուրդներն էլ հին և բարձրակարգ քաղաքակրթությունների կրողներ են, և հենց այդտեղից է գալիս փոխըմբռումը, հայ-եգիպտական դարավոր բարեկամությունը: «Եգիպտոսում հայկական համայնքը միշտ էլ կարևոր դեր է կատարել երկրի քաղաքական, սոցիալական և հասարակական կյանքի զարգացման գործում: Մենք հարգում ենք հայերին և հայկական մշակույթը: Այսօր այս միջոցառմանը դուք մեծարում եք Րիհամ Աֆիֆիին: Հուսով եմ՝ նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարի անկեղծ հոգածության ներքո մեր երկու ժողովուրդները է՛լ ավելի կսերտացնեն իրենց բարեկամությունը», – նշեց դեսպան Թարեք Մաաթին:
ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի մասին համաշխարահային մեծության շատ արվեստագետներ են գրել, նկարել: «Նրանց կողքին այսօր իր ուրույն հայացքով առանձնացավ Րիհամ Աֆիֆին», – ասաց նա:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը նշեց. «Այս պատկերագիրքն, անկասկած, Հայաստան աշխարհի հանդեպ Րիհամ Աֆիֆիի տածած մեծ սիրո պտուղն է: Զարմանալի է, որ Րիհամը, չունենալով նկարչի մասնագիտական կրթություն, այսքան գեղարվեստորեն և հարազատորեն է վերարտադրել հայկական բնապատկերները, հուշարձանները»: Կարեն Աղամյանը հավելեց, որ Րիհամ Աֆիֆին արժանի է դառնալու և կդառնա հայ նկարիչների միության պատվավոր անդամ:
Պատկերագրքի մասին գնահատանքի խոսքով հանդես եկավ արվեստաբան Մարինա Ստեփանյանը: Նա նշեց, որ Րիհամ Աֆիֆին իրապես ճանաչել և սիրել է հայ ժողովրդին: Վկան՝ նրա ջրաներկ նկարները, որ յուղաներկ նկարների արժեքն ունեն:
Եգիպտոսի Հանրապետության Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Արմեն Մազլումյանը հավելեց, որ արվեստագետի համար շատ կարևոր է նման գնահատանքը և այն նոր լիցքերով աշխատելու ուժ կտա:
Այնուհետև ելույթ ունեցավ Րիհամ Աֆիֆին: Նա շնորհակալություն հայտնեց գնահատանքի համար և նշեց. «Այո՛, 1915 թվականը մեծ խարան է Հայոց ցեղասպանությունն իրագործած պետության համար, և նրանք, ի վերջո, պետք է ընդունեն իրենց ոճիրը: Ես անբացատրելի զգացողություն ունեցա՝ 2015թ ապրիլին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի սրբադասման մեծ պատարագին: Ես ամեն անգամ զարմանում եմ հայերի հետ խոսելիս: Նրանք շատ հյուրասեր են: Այստեղ ես հայտնաբերեցի, թե հայերը որքան բարի են և որքան շատ են սիրում իրենց հողը: Ասում են, որ մեծ դժբախտություն է, երբ նռնենիները հատվում են կացնով: Թող նռնենիները ծաղկեն ամենուր այս երկրի վրա»:

RA Ministry of Diaspora hosts presentation of painter Riham Afifi’s album “The Lands of Legends”
On February 24, the RA Ministry of Diaspora hosted the presentation of Egyptian Arab painter Riham Afifi’s album “The Lands of Legends”, which presents the landscapes of Armenia that Afifi painted during her three visits to Armenia.
Among the participants of the event were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to the Republic of Armenia Tarek Maati, RA Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan, Chairman of the Armenian National Committee of Egypt Armen Mazloumian, President of the Artists’ Union of Armenia Karen Aghamyan, as well as artists, intellectuals and other guests.
On December 2, 2016, Riham Afifi held her personal exhibition at Picasso Gallery in Cairo and donated all proceeds to the Tahia Misr Foundation to support implementation of educational programs in Egypt.
In her welcoming remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan highly appreciated Riham Afifi’s great love for and sympathy for Armenia and the Armenian people. “In April 2015, Riham, who is an ophthalmologist/surgeon by profession, visited Armenia during the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and was so impressed with Armenian culture, churches, monuments and especially the hospitable Armenians that she turned her photos and drawings created in Armenia into paintings,” the Minister stated, emphasizing the following: “The Armenian-Egyptian friendship traces back to centuries, and we Armenians are grateful to the Egyptian authorities for having created all the conditions for the preservation and development of the Armenian community.”
Minister Hranush Hakobyan awarded Riham Afifi with the Arshile Gorky Medal of the RA Ministry of Diaspora for the efforts that she has made to make Armenian culture recognizable.
In his speech, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Arab Republic of Egypt to Armenia Tarek Maati stated that both nations are bearers of old and high-class civilizations and that that is where the mutual understanding and centuries-old friendship traces back to. “The Armenian community of Egypt has always played a major role in the development of politics and society in Egypt. We Egyptians respect the Armenians and Armenian culture. Today you are paying homage to Riham Afifi. I hope our nations will further strengthen their friendship under the sincere care of the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia as well,” Ambassador Tarek Maati stated.
RA Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan emphasized that many world famous artists have written about Armenia and painted pictures of Armenia. “Riham Afifi stood out with her unique views,” he said.
President of the Artists’ Union of Armenia Karen Aghamyan stated the following: “This album unquestionably shows Riham Afifi’s love for Armenia. What’s amazing is that Riham has reproduced the landscapes and monuments of Armenia so artistically and even though Riham doesn’t have a background in painting, she has reproduced the landscapes and monuments of Armenia so artistically and authentically.” Karen Aghamyan added that Riham Afifi deserved to become and will become an honorary member of the Artists’ Union of Armenia.
Art critic Marina Stepanyan praised the album and stated that Riham Afifi has truly gotten to know and love the Armenian people, evidence of which are her watercolor paintings that are as valuable as oil paintings.
Chairman of the Armenian National Committee of Egypt Armen Mazloumian added that such an appreciation was very important for the artist and would give her more energy to create new paintings.
In her speech, Riham Afifi expressed gratitude for the appreciation and stated the following: “Yes, the year 1915 is a grand stigma for the country that perpetrated the Armenian Genocide, and that country must eventually acknowledge the crime. Words can’t describe what I felt when I participated in the grand Ceremony of Canonization of the victims of the Armenian Genocide at the Mother See of Holy Etchmiadzin in April 2015. I am always amazed when I speak to Armenians. They are very hospitable. Here I discovered how kind the Armenians are and how much they love their land. They say it is great misery when pomegranate trees are cut with an axe. May the pomegranate trees flourish everyone on this land!”