Տեղի ունեցավ Հայաստան-Սփյուռք վեցերորդ համահայկական համաժողովի մամուլի ասուլիսը
Սեպտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի ասուլիսը՝ սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում կայանալիք «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» Հայաստան–Սփյուռք վեցերորդ համահայկական համաժողովի վերաբերյալ: Համաժողով անցկացվում է Մայիսյան հաղթական հերոսամարտերի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակին, ինչպես նաև Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակին ընդառաջ:
Ողջունելով լրագրողներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ համաժողովները համահայկական միասնական ամենամեծ հարթակն են, ազգային ներուժի համախմբման և դրա արդյունավետ կիրառմանը նպաստող բացառիկ իրադարձություններ են, որոնց ընթացքում ճշգրտվում են առաջնահերթությունները, ուրվագծվում են սփյուռքյան, համահայկական գործունեության օրակարգը, ձևավորվում է հայաստանակենտրոն համազգային հայեցակարգ, ազգային հզոր լիցք են հաղորդում մասնակիցներին:
«Համաժողովի անցկացման ժամկետը և օրակարգը որոշվել են դեռևս 2014 թվականին՝ Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովի արդյունքների ամփոփման ընթացքում: Ի տարբերություն նախորդ համաժողովների՝ 6-րդ համաժողովն աչքի է ընկնում մի շարք առանձնահատկություններով: Առաջին անգամ համաժողովում առանձնացվել են 4 գլխավոր ուղղություններ, որոնց կազմակերպման համար ընտրվել են պատասխանատու գերատեսչություններ՝ Պաշտպանության, Արտաքին գործերի, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների, Սփյուռքի նախարարությունները:
6-րդ համաժողովի մեկ այլ առանձնահատկությունը 2 կլոր-սեղան-քննարկումների անցկացումն է: Առաջին կլոր-սեղանին քննարկման կդրվեն աշխատանքային խմբի առաջարկները Համահայկական խորհրդի ձևավորման սկզբունքների վերաբերյալ: Երկրորդ կլոր-սեղան քննարկումը նվիրվելու է Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի, ինչպես նաև Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների կազմակերպման և անցկացման նախնական ծրագրերին: Համաժողովին Սփյուռքից արդեն իրենց մասնակցությունն են հաստատել ավելի քան 1500 մարդ աշխարհի 70 երկրից:
Համաժողովի ընթացքում կներկայացվեն նախորդ՝ հինգերորդ համահայկական համաժողովի առաջարկների արդյունքում ձևավորված ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, ի մի կբերվեն բոլոր նոր առաջարկները, որոնք հետագայում կվերածվեն ծրագրերի և կյանքի կկոչվեն», – հավելեց նախարարը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ներկա արդյունքներին՝ նախարարը շեշտեց մասնագիտական ընկերակցությունների կազմավորումը, համահայկական շատ միջոցառումներ (հավաքներ, փառատոներ, մարզախաղեր), նոր համահայկական շարժումների սկզբնավորումը՝ «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար», սահմանապահ գյուղերի սոցիալական աջակցության ծրագիր-շարժումը, Հայկական առևտրային ցանցի, Մեկ պատուհանի սկզբունքով գործող կառույցի, Երկքաղաքացիության ինստիտուտի ձևավորումը և այլն:
Արդյունքների ամփոփումից հետո համաժողովը կընդունի Հայտարարություն, որի նախագիծը քննարկվում է համահայկական և համայնքային կառույցների կողմից և որոնց դիտարկումների և առաջարկությունների հիման վրա էլ կձևավորվի վերջնական տարբերակը:
Համաժողովի աշխատանքները ներկայացնելու, լուսաբանելու և հետադարձ կապ ապահովելու համար ստեղծվել են աշխատանքային խումբ և կայքէջ:
Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի Paf2017.am կայքում առանձին բաժիններով ներկայացված են համաժողովի ծրագիրը, մամուլի կենտրոնի և լրագրողների հավատարմագրման, կազմակերպիչների և հովանավորների մասին տեղեկություններ:
Կգործի ուղիղ տեսակապ լիագումար նիստերից:
Մարզահամերգային համալիրում ձևավորվելու են տաղավարներ, որոնցում իրենց նվաճումները կներկայացնեն այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են «Թումո» նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը, «Այբ» նորարարական դպրոցը, «Քվանտ» վարժարանը: Կցուցադրվեն գինեգործության, կոնյակագործության, տեքստիլ արդյունաբերության ձեռքբերումները: «Մեգերյան կարպետը» կներկայացնի հայ գորգագործության անցյալի նվաճումներն ու ներկա զարգացման ընթացքը: Առանձին տաղավարներով իր տնտեսական և մշակութային ձեռքբերումները կներկայացնի Արցախը: Կլինեն նաև «Ազգ-բանակ» գաղափարախոսությանը նվիրված ցուցադրումներ:
Համաժողովի շրջանակներում կկազմակերպվեն մի շարք մշակութային միջոցառումներ: Սեպտեմբերի 16-ին Հանքավանի «Նաիրի սպա ռեզորթս» հյուրանոցային համալիրի տարածքում կբացվի «Նաիրի» երաժշտական այգի-թանգարան, որտեղ տեղադրված կլինեն հայ երաժշտությունը, երգարվեստը, երաժշտական նվագարանները խորհրդանշող բրոնզաձույլ հարթաքանդակներով 10 արձան: Սեպտեմբերի 18-ին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կանցկացվի համերգ՝ նվիրված Արաքս Մանսուրյանի ստեղծագործական գործունեության 50-ամյակին: Սեպտեմբերի 19-ին Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում կնշվի «Ծագումով հայեր» հաղորդաշարի 10-ամյակը: Սեպտեմբերի 20-ին համաժողովի մասնակիցները ներկա կգտնվեն ՀՀ նախագահի բարձր հովանու ներքո տեղի ունեցող «Նաիրի» համահայկական երաժշտական փառատոնի գալա համերգին, որտեղ կմեծարվեն Հայաստանից և Սփյուռքից արվեստի նշանավոր գործիչներ: Սեպտեմբերի 5-29-ը Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում առաջին անգամ «Բարձր արվեստ» կերպարվեստի կենտրոնը «Հայ կոլեկցիոներների ակումբի» հետ համատեղ կազմակերպում է «Ընտրանի» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված են 19-րդ դարի երկրորդ կեսից մինչև 21-րդ դարի սկզբի 24 հայ նշանավոր արվեստագետների 30 ստեղծագործությունները՝ բացառապես մասնավոր հավաքածուներից:
Ասուլիսի վերջում ՀՀ սփյուռքի նախարարը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Նա մասնավորապես նշեց. «Համահայկական խորհուրդը պետք է լինի խորհդատվական մարմին: Սփյուռք ունեցող շատ երկրներ ունեն նմանատիպ մարմիններ: Խորհուրդը միտված է լինելու Սփյուռքի մտավոր ներուժը համախմբելուն և կազմակերպելուն: Պետք է կարողանանք Սփյուռքի ներուժի օգտագործման արդյունավետ ձևը գտնել: Անդրադառնալով համահայկական խնդիրներին՝ համաժողովներում համատեղ պետք է քննարկել և միասնաբար լուծումներ գտնել: Առաջարկելու ենք, որ Սփյուռքի համայնքները աջակցեն սահմանապահ գյուղերի սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Մեր նախաձեռնած՝ «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում բազմաթիվ ծրագրեր և միջոցառումներ են կյանքի կոչվել: Վերջերս էլ արգենտինահայերը նախաձեռնել են 10 համերգներով շրջագայություն, վերջին համերգը կկայանա Երևանում, իսկ համերգների հասույթով ձեռք բերված երաժշտական գործիքները կնվիրաբերվեն Արցախի երաժշտական դպրոցներին: Այս բոլոր միջոցառումները Սփյուռքի երիտասարդության համար նաև դաստիարակչական նշանակություն ունեն, իրենց մեջ քաղաքական, բարոյական, ազգային, պատմական մեծ լիցք են պարունակում: Նաև՝ փորձի փոխանակման մեծ հարթակ են, ամրապնդում են ոչ միայն Հայաստան-Սփյուռք, այլև՝ Սփյուռք-Սփյուռք կապերը:

Состоялась пресс-конференция к 6-му общеармянскому форуму «Армения-Диаспора»
Пятого сентября состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА, посвященная предстоящему в Ереване 18-20 сентября 6-му общеармянскому форуму «Армения-Диаспора» под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность». Форум проводятся в канун 100-летия победоносных майских героических сражений и провозглашения Первой Армянской Республики, а также 2800-летия Эребуни-Еревана.
Приветствовав журналистов, министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что форумы – самая крупная общеармянская единая площадка, исключительное событие, способствующее сплочению национального потенциала и его эффективному применению, в ходе которых уточняются приоритеты, очерчивается повестка общеармянской деятельности, Диаспоры, участникам придается мощный национальный импульс.
«Сроки и повестка проведения форума были определены еще в 2014 году в ходе обобщения итогов 5-го общеармянского форума «Армения-Диаспора». В отличие от предыдущих, 6-й форум отличается рядом особенностей. Впервые на форуме выделены 4 главных направления, для организации которых избраны ответственные ведомства – обороны, иностранных дел, международной экономической интеграции и реформ и Диаспоры.
Другой особенностью 6-го форума – проведение двух «круглых столов»-обсуждений. На первом «круглом столе» будут обсуждены предложения рабочей группы относительно принципов формирования Общеармянского совета. Второй «круглый стол»-обсуждение будет посвящен предварительным программам организации и проведения празднования 100-летия провозглашения Первой Армянской Республики и героических майских сражений, а также 2800-летия Эребуни-Еревана. Свое участие в форуме уже подтвердили из Диаспоры 1500 человек из 70 стран мира.
В ходе форума будут представлены работы по реализации программ, сформированных на основе предложений, прозвучавших на 5-м общеармянском форуме, обобщены все предложения, которые впоследствии трансформируются в программы и будут претворены в жизнь», – добавила министр.
Коснувшись нынешних результатов взаимодействия Армения-Диаспора, министр отметила формирование профессиональных ассоциаций, многие общеармянские мероприятия (слеты, фестивали, спортивные игры), зарождение новых общеармянских движений – «Что ты делаешь для Арцаха», программа-движение социальной поддержки приграничных сел, формирование Армянской торговой сети, структуры, действующей по принципу «одного окна», институт двойного гражданства и т. д.
После подведения итогов форум примет заявление, проект которого обсуждается общеармянскими и общинными структурами и на основе их замечаний и предложений будет сформирован окончательный вариант.
Для представления, освещения работы форума и обеспечения обратной связи созданы рабочая группа и сайт.
На сайте 6-го форума «Армения-Диаспора» Paf2017.am отдельными разделами представлены программа форума, сведения о пресс-центре и аккредитации журналистов, организаторах и спонсорах.
Будет функционировать прямая видеосвязь с пленарных заседаний.
В Спортивно-концертном комплексе будут оформлены павильоны, в которых представят свои достижения такие организации, как Центр креативных технологий «Тумо», креативная школа «Айб», гимназия «Квант». Будут продемонстрированы достижения виноделия, коньячного производства, текстильной промышленности. «Мегерян карпет» представит достижения прошлого и процесс нынешнего развития армянского ковроделия. Отдельными павильонами свои экономические и культурные достижения представит Арцах. Будут также организованы показы, посвященные идее «Нация-армия».
В рамках форума будет организован ряд культурных мероприятий. 16 сентября на территории гостиничного комплекса «Наири спа резортс» в Анкаване откроется музыкальный парк-музей «Наири», где будут размещены 10 бронзовых скульптур, символизирующих армянскую музыку, песенное искусство, музыкальные инструменты. 18 сентября в зале Национального академического театра оперы и балета им. Ал.Спендиаряна состоится концерт, посвященный 50-летию творческой деятельности Аракс Мансурян. 19 сентября в Спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна будет отмечено 10-летие цикла передач «Армяне по происхождению». 20 сентября участники форума будут присутствовать на гала-концерте общеармянского музыкального фестиваля, проходящего под высоким патронатом Президента РА, где будут чествовать выдающихся деятелей искусства из Армении и Диаспоры. С 5 по 29 сентября в Музее-институте Комитаса центр изобразительного искусства «Высокое искусство» , совместно с «Клубом армянских коллекционеров» впервые организует выставку под названием «�?збранное», где представлены 30 произведений выдающихся армянских деятелей искусства со второй половины XIX до начала XXI века. Экспонаты взяты исключительно из частных коллекций.
В заключение пресс-конференции министр Диаспоры РА ответила на вопросы журналистов. Она, в частности, отметила: «Общеармянский совет должен быть консультативным органом. Многие страны, имеющие диаспору, имеют подобные органы. Совет будет нацелен на сплочение и организацию потенциала Диаспоры. Мы должны найти эффективную форму использования потенциала Диаспоры. Коснувшись общеармянских задач, на форумах необходимо обсудить и найти совместные решения. Предложим, чтобы общины Диаспоры содействовали решению социальных проблем приграничных сел. В рамках инициированного нами движения «Что ты делаешь для Арцаха» претворены в жизнь многочисленные программы и мероприятия. Недавно армяне Аргентины инициировали турне с 10 концертами – последний состоится в Ереване, а приобретенные на выручку от концертов музыкальные инструменты будут подарены музыкальным школам Арцаха. Все эти мероприятия для молодежи Диаспоры имеют также воспитательное значение, содержат в селе большой политический, нравственный, национальный, исторический заряд. Форумы являются также большой площадкой для обмена опытом, укрепляют не только связи Армения-Диаспора, но и Диаспора-Диаспора».