«Հայաստանն իմ տու՛նն է, միակ տեղը Երկիր մոլորակում, որը միշտ ի՛մն է, իմ սրտու՛մ, իմ հոգու՛մ, իմ շուրթերի՛ն». Քնարիկ Գրիգորյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում Իսպանիայի Մադրիդ քաղաքից հյուրընկալված երիտասարդ՝ ընդամենը 23-ամյա հայրենասեր հայուհու՝ Քնարիկ Գրիգորյանի հետ, «Հայերն այսօր»-ի համար արված հարցազրույցի ընթացքում ամենից տպավորիչը թերևս Քնարիկի խանդավառությունն էր՝ ներկայում ծավալած իր գործունեության և ապագայի ծրագրերի հետ կապված: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Քնարի՛կ, ո՞րն է Մադրիդում քո գործունեության ոլորտը:
-Աշխատում եմ «Մուսիքա էն վենա», թարգմանաբար՝«Երաժշտությունը երակներում է» բարեգործական նորաստեղծ ասոցիացիայի կազմակերպչական, տեղեկատվական ոլորտում: Աշխատանքն իմ մասնագիտությամբ է. ես ավարտել Մադրիդի «Ռեն Խուան Կառլոս» համալսարանի գովազդի և թատերական արվեստի բաժինը:
-Հայապահպան, ազգանպաստ ի՞նչ գործունեություն ես իրականացնում:
-Ես երգում եմ եկեղեցու երգչախմբում. տեղի կաթոլիկ եկեղեցին ամսվա մեջ երկու կիրակի է տրամադրում մեզ՝ մեր պատարագն անցկացնելու համար, հայոց լեզու եմ սովորեցնում հայ երեխաներին, մասնակցում եմ հայանպաստ զանազան միջոցառումների: Հայկական կիրակնօրյա դպրոցը վերջերս է բացվել, դասերն անց են կացվում հայկական դեսպանատան շենքում:
-Քնարի՛կ, քանի՞ աշակերտ ունի դպրոցը, կա՞ն ազգությամբ ոչ հայեր, ովքեր հաճախում են այդ հայկական դպրոցի դասերին:
–Առայժմ 45 աշակերտ ունենք, մեծմասը հայ երեխաներ են. Լաուրա անունով իսպանացի աղջիկ է հաճախում մեր դասերին, կան նաև խառնամուսնություններից ծնված երեխաներ, որոնց ծնողներից մեկը հայ է: Հիմնականում դասավանդում ենք հայոց լեզու, սովորեցնում ենք հայոց այբուբենի տառերը, գրել, կարդալ, նկարչություն ենք անցնում, երգ-պար ենք սովորեցնում, մի փոքր ծանոթացնում ենք երեխաներին մեր պատմությանն ու աշխարհագրությանը, որովհետև նրանք դեռ շատ փոքր են: Երեխաները սիրով, հետաքրքրությամբ են հաճախում դասերի: Նրանք Հայաստանը տեսնելու մեծ ցանկություն ունեն:
-Մադրիդում ապրող հայ երիտասարդները ճանաչու՞մ են իրար, շփվու՞մ են միմյանց հետ, ակտի՞վ են՝ հայապահպան, հայամետ աշխատանքներ տանելու գործում:
-Այո՛, շփվում ենք, միջոցառումներ կազմակերպում. շատ ակտիվ երիտասարդներ կան: Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելից առիթով Իսպանական մշակույթի կենտրոնում մենք միջոցառում կազմակերպեցինք և ներկա գտնվող իսպանացիներին ներկայացրեցինք մեր պատմության այդ եղերական էջերը, թեմատիկ նկարներ ցուցադրեցինք, հնչեցին Կոմիտասի երգերից: Տեղի բոլոր հայերը, բնականաբար, գիտեն Եղեռնի մասին, սակայն ոչ բոլոր իսպանացիներն են ծանոթ Հայոց ցեղասպանությանը, ուստի մեր նպատակը օտարներին ներկայացնելն է այն: Մենք դրանից առաջ՝ դեռևս Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով, 100 թռուցիկ էինք պատրաստել երկու՝ անգլերեն և իսպաներեն լեզուներով՝ ներկայացնելով, թե ինչ է տեղի ունեցել հայերի հետ 100 տարի առաջ և փողոցներում դրանք բաժանում էինք անցորդներին: Շատ հետաքրքիր միջադեպ տեղի ունեցավ՝ մի թուրք աղջկա հանդիպեցինք, ով այնքա՜ն ցավով էր խոսում Հայոց ցեղասպանության մասին՝ մի տեսակ մեղավոր հայացքով նայելով մեզ. չեմ կարող ասել, թե նա քանի՜ անգամ ներողություն խնդրեց իր ժողովրդի կողմից:
–Մադրիդում ապրող մյուս ազգությունների, համայնքների հետ ինչպիսի՞ հարաբերություններ են ձևավորված:
-Բարիդրացիական. մեր համայնքն այնքան էլ վաղուց չի ձևավորվել, այն 15-ից 20 տարվա պատմություն ունի, բայց բարեհամբավ է: Ինչ վերաբերում է իսպանացիներին, նրանք շատ բարեկամաբար են տրամադրված հայերի հանդեպ, սիրում են հայերին, հայերն էլ՝ իսպանացիներին: Նրանք սիրում են, երբ դու, ապրելով իրենց երկրում, ընդունում, գնահատում ես իրենց սովորույթները, մշակույթը, պատմությունը, սովորում ես իրենց լեզուն, նրանք էլ հարգում են մեր սովորույթները, մեր պատմությունը, մեր լեզուն: Հայերի նման շատ տաք ժողովուրդ են. իզուր չեն ասում, որ իսպանացիների և հայերի միջև դարերից եկող կապ կա:
– Այնտեղ բնակվող ադրբեջանցիների կողմից չե՞ք արժանացել հակահայամետ վերաբերմունքի, գործողությունների, սադրանքի:
-Եղել են ինչ-ինչ նման քայլեր նրանց կողմից, սակայն նրանք միշտ հայտնվում են կարևոր, մեծ իրադարձությունների ժամանակ: Այս տարվա ձմռանը մենք մասնակցում էինք զբոսաշրջային ամենամյա մեծ ցուցահանդեսի, որին ամեն մի կազմակերպություն, ներկայացուցիչ ներկայացնում է իր երկիրը, զբոսաշրջային վայրերը. Հայաստանի կողքին մասնակցում էր նաև Արցախի զբոսաշրջային ընկերությունը: Մեր դեսպանությունից նախօրոք զգուշացրել էին իրավապահներին՝ խուսափելու հնարավոր սադրանքներից: Եղավ սադրանքի նախադրյալ՝ կանգնած էին ադրբեջանցիներն՝ իրենց դրոշներով, նրանց մայկաների վրա գրված էին հակահայ, Արցախին ընդդեմ արտահայտություններ:
-Հայաստանում, կարծեմ, տարիներ առաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարության ծրագրերից մեկին ես մասնակցել…
-Այո՛, մասնակցել եմ մի հետաքրքիր ծրագրի՝ «Հայաստան. ստեղծենք միասին» խորագրով երիտասարդական առաջին հավաքին: Սիրով կմասնակցեմ Հայրենիքում կազմակերպվող երիտասարդությանն առնչվող ցանկացած հետաքրքիր միջոցառման, հավաքի, դասընթացի:
-Քնարի՛կ, ի՞նչ է քեզ համար Հայրենիքը:
-14 տարի առաջ եմ գնացել Հայաստանից, երբ ընդամենը ինը տարեկան էի…Ամեն տարի գալիս եմ Հայաստան և միշտ մտածում եմ, թե ինչն է ինձ այսպես ձգում ու պահում այստեղ…ու չեմ գտնում պատասխանը: Կարծում եմ՝ այդ մտորումներիս պատասխանը մեկն է, որը կձևակերպեմ հե՛նց այսօր՝ Հայաստանն իմ տու՛նն է, իմ ծննդավայրը, միակ տեղը Երկիր մոլորակում, որը միշտ ի՛մն է, իմ սրտու՛մ, իմ հոգու՛մ, իմ շուրթերի՛ն:

Knarik Grigoryan: “Armenia is my home, my birthplace, the only place in the world that will always be mine, in my heart, in my soul and on my lips!”
During my interview with Knarik Grigoryan, a 23-year-old patriotic Armenian woman from Madrid at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, perhaps the thing that interested me the most was her excitement about her current activities and future plans. Hayern Aysor presents the interview with Knarik Grigoryan.
Karine Avagyan: Knarik, what do you do in Madrid?
Knarik Grigoryan: I work as an organizer and in the field of information for the newly created Música en Vena (Music is in the Veins) Charitable Association, and I work by my profession since I graduated from the Department of Advertising and Performing Arts of the Ren Juan Caros University of Madrid.
Karine Avagyan: What kinds of pro-national activities do you carry out in order to preserve the Armenian identity?
Knarik Grigoryan: I sing in a church choir. The local Catholic church allows us to conduct our masses on two Sundays every month. I teach Armenian children Armenian and participate in various pro-national events. We recently opened an Armenian Sunday school. The lessons are held within the building of the Armenian embassy.
Karine Avagyan: Knarik, how many students are there? Are there non-Armenians who attend the lessons at the Armenian school?
Knarik Grigoryan: We currently have 45 pupils, most of whom are Armenian. A Spanish girl by the name of Laura attends our lessons. There are also children born from mixed marriages in which one of the parents is Armenian. We mainly teach Armenian, the Armenian alphabet and how to read and write in Armenian. The pupils also paint, learn Armenian songs and dances and are introduced to Armenian history and geography a little since they are still very little. The children attend lessons with pleasure and interest. They really want to see Armenia.
Karine Avagyan: Do the young Armenians of Madrid know each other? Do they interact? Are they active in carrying out pro-national activities aimed at preserving the Armenian identity?
Knarik Grigoryan: Yes, we interact and organize events. There are many active young people. On the occasion of the 101st anniversary of the Armenian Genocide, we organized an event and presented the ethereal pages of our history and photos to the Spanish attendees. The songs of Komitas were played during the event. All the local Armenians obviously know about the Genocide, but not all Spanish citizens are aware of the Armenian Genocide. So, our goal is to present it to foreigners. Before that, on the occasion of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, we had prepared 100 flyers in English and Spanish to present what happened 100 years ago and would hand them to passers-by on the streets. What was interesting was that we met a Turkish girl who talked about the Armenian Genocide with so much pain and would look at us with a feeling of guilt. I can’t tell you how many times she apologized to us on behalf of her nation.
Karine Avagyan: How are the relations of the Armenians with other nations and communities in Madrid?
Knarik Grigoryan: We have friendly relations. The Armenian community was established only about 15 to 20 years ago, but it has a good reputation. As far as the citizens of Spain are concerned, they have a very friendly attitude towards the Armenians. They love the Armenians and the Armenians love them. They like it when you acknowledge and appreciate their customs, culture and history and learn their language, and they respect the customs, history and language of the Armenians. They are very fiery like the Armenians. It is no wonder that people say the relations between Hispanics and Armenians traces back to centuries.
Karine Avagyan: Haven’t the Azerbaijanis shown a negative attitude towards the Armenians of Spain with their actions and provocations?
Knarik Grigoryan: They have taken some actions, but those actions are always taken during major events. This past winter, we participated in an annual tourism exhibition where every organization or representative was presenting its respective country and tourist attractions. A travel agency from Artsakh was represented next to Armenia. The Armenian embassy had previously warned law-enforcement authorities to evade any possible provocation. There was a precondition for a provocation when the Azerbaijanis stood with their national flags and anti-Armenian and anti-Artsakh statements.
Karine Avagyan: I believe you participated in one of the programs of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia many years ago in Armenia…
Knarik Grigoryan: Yes, I participated in the first youth forum entitled “Create Armenia Together”. I will gladly participate in any interesting event, forum or course that Armenia organizes for young Armenians.
Karine Avagyan: Knarik, what does the Homeland mean to you?
Knarik Grigoryan: I left Armenia 14 years ago when I was only 9 years old…Every year, I visit Armenia and ask myself what makes me want to come, and I can’t find the answer. I think there is one answer, and I will formulate it right now-Armenia is my home, my birthplace, the only place in the world that will always be mine, in my heart, in my soul and on my lips!