«Բախտավորությո՛ւն է Հայրենիքում ապրելը». Ջորջ Բարսեղյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Հայրենադարձների հավաք» միջոցառմանը մասնակցող մեր հայրենակիցներից շատերը, հաստատվելով Հայրենիքում, կարողացել են աշխատանք գտնել, հարմարվել նոր միջավայրին, ձեռք բերել նոր ընկերներ, լիարժեքորեն մասնակցել Հայրենիքի տնտեսության ու մշակութային կյանքի զարգացման աշխատանքներին: Նրանցից մեկի՝ սրտաբան Ջորջ Բարսեղյանի հետ, զրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար, որի ընթացքում, այս էլ որերոդ անգամ, համոզվեցի, որ աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող մեր հայրենակիցներն ապրել ու ապրում են Հայրենիքով, իսկ Հայրենիքում հաստատվելով՝ դառնում են նրա սյուներից, կամարներից մեկը:
-Պարո՛ն Բարսեղյան, ե՞րբ եք բռնել տունդարձի ճամփան:
-2012-ին եմ եկել՝ Սիրիայում ծավալված պատերազմական գործողությունների պատճառով: Ընտանիքիս հետ եմ եկել՝ ես, տիկինս, երկու աղջիկներս. մեծ աղջիկս՝ Նարեն, 17 տարեկան է, դեռևս սովորում է դպրոցում, պատրաստվում է ընդունվել Կինոյի և թատրոնի ինստիտուտ, փոքր աղջիկս՝ Մեղրին, 14 տարեկան է: Հայրենիքում ենք, և դա արդեն մեզ համար մեծ ձեռքբերում է: Ես աշխատանք ունեմ. իմ մասնագիտությամբ աշխատում եմ «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում ՝որպես թերապևտ-կարդիոլոգ:
-Հայաստանու՞մ եք ստացել բժշկական բարձրագույն կրթություն:
-Այո՛: 1984 թվականին ընդունվել եմ Հերացու անվան բժշկական համալսարան, ավարտել եմ 1991-ին, որից հետո, մինչև 1996 թվականը, մասնագիտացել եմ ՝որպես թերապևտ-կարդիոլոգ: Ուսումս ավարտելուց հետո մեկնեցի Սիրիա, հանձնեցի քննությունները, բացեցի սեփական կլինիկա և աշխատանքի անցա իմ մասնագիտությամբ:
-Պարո՛ն Բարսեղյան, եթե չլիներ սիրիական պատերազմը, օրերից մի օր Հայաստանում կհաստատվեի՞ք:
-Հայաստան գալու ծրագիր կար, անշո՛ւշտ. նույնիսկ մի տարածք վերցնելու, տուն կառուցելու, գնելու մտադրություն ունեի, սակայն սիրիական պատերազմն այս որոշումն արագացրեց: Եթե Սիրիայի խնդիրը չլիներ էլ, միևնույն է, մենք պետք է տեղափոխվեինք Հայաստան, և ես դարձյալ այստեղ կլինեի՝ ավելի լավ պայմաններով: Ես միշտ տրամադրված եմ եղել՝ բռնելու տունդարձի ճամփան: Շատ գոհ եմ, ուրախ՝ մեր կայացրած որոշման համար: Իմ տունը Դամասկոսում է, այն նորմալ վիճակում է, միշտ էլ կարող եմ գնալ ու գալ:
-Որպես սիրիացի, աշխարհագրական այդ տարածքը տնօրինողներից, բնակիչներից մեկը, որպես կրթված մարդ՝ ի՞նչ եք կարծում, սիրիական պատերազմն արդյոք վերջնականապես ավարտվե՞լ է, թե՞ պարզապես ժամանակավոր, խաբուսիկ խաղաղություն է:
-Սկզբունքորեն, պատերազմը որքան էլ երկար լինի, այնուամենայնիվ, այն ժամանակավոր է: Խաղաղությունն է, որ հիմնականն է, մնացյալը ժամանակավոր է. հետևաբար, փիլիսոփայական այս մտքերց ելնելով, պատերազմն անպայման վերջ ունի՝ կամ այսօր, կամ էլ ՝վաղը: Ես կարծում եմ, որ խաղաությունն արդեն ընթացքի մեջ է Սիրիայում և, այն ժամանակավոր բնույթչի կրում: Ուրիշ հարց է, որ սկսված որևէ պատերազմ կարող է ավարտվել պահի և ժամի ճշգրտությամբ, մի բան, որը Սիրիային չի վերաբերում. Սիրիայի պատերազմի ավարտը պահի և ժամի ճշգրտություն չի կարող ունենալ. այն մարող ալիքների սկզբունքով կարող է լինել, աստիճանաբար:
– Եվ իմ ավանդական հարցը՝ պարո՛ն Ջորջ, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը…
-Հայրենիքն այն է, որտեղ դու քեզ հյուր չես զգում. սփյուռքահայի համար Հայրենիքը միշտ էլ մեծ արժեք է եղել, միշտ՝ եռաձայն, բայց կա երկու տեսակի հայրենասիրություն՝ այն, որ դու ապրում ես Հայրենիքում և այն, որ հեռվից սիրում ես Հայրենիքդ: Իմ տեսակի համար ապրելու լավագույն վայրն՝ իր լավով ու վատով, իր թերություններով ու արժանիքներով, սա՛ է, Հայաստա՛նն է: Բախտավորությու՛ն է Հայրենիքում ապրելը:
-Շնորհակալությո՛ւն հարգելի հայրենակից. շնորհակալությո՛ւն քո նվիրումի, քո ջերմ խոսքերի, քո անկեղծության համար. ծննդավայրը կորցրած, կամ էլ՝ այն հեռվում թողած հայ մարդը, նրա սերունդները, հարյուրավոր տարիներ հոգևոր ու նյութական արժեքներ ստեղծելով այլոց համար, շենացնելով օտարի հողը, վերադառնում ու վերադառնալու են Հայրենիք՝ միացյալ ուժերով հզորացնելու Արարչի նախաստեղծ լեռնաշխարհը:

«Счастье – жить на Родине»: Джордж Барсегян
Многие из наших соотечественников, принимавших участие в организованном Министерством Диаспоры РА мероприятии «Встреча репатриантов», обосновавшись на Родине, сумели найти работу, освоиться в новой среде, приобрести новых друзей, полноценно участвовать в развитии экономической и культурной жизни Родины. В беседе для «Армяне сегодня» с одним из них, кардиологом Джорджем Барсегяном, в который раз уже убедилась, что живущие в разных уголках мира наши соотечественники жили и живут Рординой, а обосновавшись на Родине – становятся одним из ее столпов.
– Господин Барсегян, когда вы пустились в путь на Родину?
– Приехал в 2012 году вследствие развернувшихся в Сирии боевых действий. Приехали всей семьей – я, супруга, две наших дочери. Старшей из дочерей, Наре, 17 лет, пока учится в школе, готовится поступить в �?нститут театра и кино. Младшей, Мегри – 14 лет. Мы на Родине – и это для нас уже большое достижение. У меня есть работа – работаю по специальности в медицинском центре «Наири» терапевтом-кардиологом.
– Высшее медицинское образование получили в Армении?
– Да. В 1984 году поступил в Медицинский университет имени Гераци, окончил в 1991-м, после чего, до 1996 года, специализировался в качестве терапевта-кардиолога. По окончании учебы отправился в Сирию, сдал экзамены, открыл собственную клинику и начал работать по специальности.
– Господин Барсегян, не будь Сирийской войны, Вы бы когда либо обосновались в Армении?
– Планы переехать в Армению, конечно, были, было даже намерение приобрести участок, построить дом, однако Сирийская война ускорила это решение. Не будь даже этой проблемы, мы бы все равно переехали в Армению и я бы обосновался здесь с лучшими условиями. Я всегда был настроен возвратиться домой. Очень доволен и рад принятому нами решению. Мой дом в Дамаске в нормальном состоянии, всегда могу съездить туда и вернуться.
– Как сириец, один из жителей этой географической территории, как образованный человек как Вы считаете, Сирийская война окончательно завершилась, или это просто временное обманчивое перемирие?
– В принципе, война, как бы долго она ни длилась, явление временное. Основное –мир, все остальное преходяще. �?сходя из этого философского постулата, война непременно закончится – если не сегодня, то завтра. Я думаю, в Сирии уже наступил мир, и он не носит временного характера. �?ной вопрос, что любая начавшаяся война может завершиться с точностью мгновения и часа – обстоятельство, к Сирии не относящееся. Завершение Сирийской войны не может иметь точности мгновения и часа, оно может происходить по принципу угасающей волны, постепенно.
– �? мой традиционный вопрос – господин Джордж, чем является для Вас Родина?..
– Родина – то мест о, где ты не чувствуешь себя гостем. Для армянина Диаспоры Родина всегда была величайшей ценностью, всегда трехголосая. Но есть два типа патриотизма: когда ты живешь на Родине и когда любишь Родину издали. Для человека моего типа лучшее место проживания- Армения, со всеми ее плюсами и минусами, недостатками и достоинствами. Счастье – жить на Родине.
– Спасибо, уважаемый соотечественник, спасибо за преданность, теплые слова и искренность. Армянин, утерявший родные места или оставивший их вдали, его поколения, на протяжении сотен лет создавая материальные и духовные ценности для других, благоустраивая чужую землю, возвращается и будет возвращаться на Родину, чтобы совместными силами укреплять мощь созданного Создателем нашего горного края.