«Բախտավորությո՛ւն է Հայրենիքում ապրելը». Ջորջ Բարսեղյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Հայրենադարձների հավաք» միջոցառմանը մասնակցող մեր հայրենակիցներից շատերը, հաստատվելով Հայրենիքում, կարողացել են աշխատանք գտնել, հարմարվել նոր միջավայրին, ձեռք բերել նոր ընկերներ, լիարժեքորեն մասնակցել Հայրենիքի տնտեսության ու մշակութային կյանքի զարգացման աշխատանքներին: Նրանցից մեկի՝ սրտաբան Ջորջ Բարսեղյանի հետ, զրույց ունեցա «Հայերն այսօր»-ի համար, որի ընթացքում, այս էլ որերոդ անգամ, համոզվեցի, որ աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող մեր հայրենակիցներն ապրել ու ապրում են Հայրենիքով, իսկ Հայրենիքում հաստատվելով՝ դառնում են նրա սյուներից, կամարներից մեկը:
-Պարո՛ն Բարսեղյան, ե՞րբ եք բռնել տունդարձի ճամփան:
-2012-ին եմ եկել՝ Սիրիայում ծավալված պատերազմական գործողությունների պատճառով: Ընտանիքիս հետ եմ եկել՝ ես, տիկինս, երկու աղջիկներս. մեծ աղջիկս՝ Նարեն, 17 տարեկան է, դեռևս սովորում է դպրոցում, պատրաստվում է ընդունվել Կինոյի և թատրոնի ինստիտուտ, փոքր աղջիկս՝ Մեղրին, 14 տարեկան է: Հայրենիքում ենք, և դա արդեն մեզ համար մեծ ձեռքբերում է: Ես աշխատանք ունեմ. իմ մասնագիտությամբ աշխատում եմ «Նաիրի» բժշկական կենտրոնում ՝որպես թերապևտ-կարդիոլոգ:
-Հայաստանու՞մ եք ստացել բժշկական բարձրագույն կրթություն:
-Այո՛: 1984 թվականին ընդունվել եմ Հերացու անվան բժշկական համալսարան, ավարտել եմ 1991-ին, որից հետո, մինչև 1996 թվականը, մասնագիտացել եմ ՝որպես թերապևտ-կարդիոլոգ: Ուսումս ավարտելուց հետո մեկնեցի Սիրիա, հանձնեցի քննությունները, բացեցի սեփական կլինիկա և աշխատանքի անցա իմ մասնագիտությամբ:
-Պարո՛ն Բարսեղյան, եթե չլիներ սիրիական պատերազմը, օրերից մի օր Հայաստանում կհաստատվեի՞ք:
-Հայաստան գալու ծրագիր կար, անշո՛ւշտ. նույնիսկ մի տարածք վերցնելու, տուն կառուցելու, գնելու մտադրություն ունեի, սակայն սիրիական պատերազմն այս որոշումն արագացրեց: Եթե Սիրիայի խնդիրը չլիներ էլ, միևնույն է, մենք պետք է տեղափոխվեինք Հայաստան, և ես դարձյալ այստեղ կլինեի՝ ավելի լավ պայմաններով: Ես միշտ տրամադրված եմ եղել՝ բռնելու տունդարձի ճամփան: Շատ գոհ եմ, ուրախ՝ մեր կայացրած որոշման համար: Իմ տունը Դամասկոսում է, այն նորմալ վիճակում է, միշտ էլ կարող եմ գնալ ու գալ:
-Որպես սիրիացի, աշխարհագրական այդ տարածքը տնօրինողներից, բնակիչներից մեկը, որպես կրթված մարդ՝ ի՞նչ եք կարծում, սիրիական պատերազմն արդյոք վերջնականապես ավարտվե՞լ է, թե՞ պարզապես ժամանակավոր, խաբուսիկ խաղաղություն է:
-Սկզբունքորեն, պատերազմը որքան էլ երկար լինի, այնուամենայնիվ, այն ժամանակավոր է: Խաղաղությունն է, որ հիմնականն է, մնացյալը ժամանակավոր է. հետևաբար, փիլիսոփայական այս մտքերց ելնելով, պատերազմն անպայման վերջ ունի՝ կամ այսօր, կամ էլ ՝վաղը: Ես կարծում եմ, որ խաղաությունն արդեն ընթացքի մեջ է Սիրիայում և, այն ժամանակավոր բնույթչի կրում: Ուրիշ հարց է, որ սկսված որևէ պատերազմ կարող է ավարտվել պահի և ժամի ճշգրտությամբ, մի բան, որը Սիրիային չի վերաբերում. Սիրիայի պատերազմի ավարտը պահի և ժամի ճշգրտություն չի կարող ունենալ. այն մարող ալիքների սկզբունքով կարող է լինել, աստիճանաբար:
– Եվ իմ ավանդական հարցը՝ պարո՛ն Ջորջ, ի՞նչ է Ձեզ համար Հայրենիքը…
-Հայրենիքն այն է, որտեղ դու քեզ հյուր չես զգում. սփյուռքահայի համար Հայրենիքը միշտ էլ մեծ արժեք է եղել, միշտ՝ եռաձայն, բայց կա երկու տեսակի հայրենասիրություն՝ այն, որ դու ապրում ես Հայրենիքում և այն, որ հեռվից սիրում ես Հայրենիքդ: Իմ տեսակի համար ապրելու լավագույն վայրն՝ իր լավով ու վատով, իր թերություններով ու արժանիքներով, սա՛ է, Հայաստա՛նն է: Բախտավորությու՛ն է Հայրենիքում ապրելը:
-Շնորհակալությո՛ւն հարգելի հայրենակից. շնորհակալությո՛ւն քո նվիրումի, քո ջերմ խոսքերի, քո անկեղծության համար. ծննդավայրը կորցրած, կամ էլ՝ այն հեռվում թողած հայ մարդը, նրա սերունդները, հարյուրավոր տարիներ հոգևոր ու նյութական արժեքներ ստեղծելով այլոց համար, շենացնելով օտարի հողը, վերադառնում ու վերադառնալու են Հայրենիք՝ միացյալ ուժերով հզորացնելու Արարչի նախաստեղծ լեռնաշխարհը:

George Barseghian: “I am lucky to be living in the Homeland”
After settling in the Homeland, most of our compatriots participating in the “Meeting of Repatriates” event organized by the RA Ministry of Diaspora have managed to find jobs, adapt to the new environment, make new friends and fully take part in the efforts for the development of Armenia’s economy and enhancement of cultural life. One of those compatriots is cardiologist George Barseghian. During my interview for Hayern Aysor, I became convinced once again that Diaspora Armenians have lived and continue to live for the Homeland and, by settling in the Homeland, they become one of the “arches” and “columns” of the Homeland.
Karine Avagyan: Mr. Barseghian, when did you return to the Homeland?
George Barseghian: I came in 2012 due to the war that broke out in Syria. I came with my wife and two daughters. My elder daughter, Nareh is 17 years old. She is still in school and is studying to get accepted to Yerevan State Institute of Theater and Cinema. My younger daughter, Meghri is 14 years old. We are in the homeland, and that is already a great achievement for us. As for me, I am a therapist/cardiologist at Nairi Medical Center.
Karine Avagyan: Did you receive your medical education in Armenia?
George Barseghian: Yes! In 1984, I got accepted to Yerevan State Medical University after Heratsi, graduated in 1991 and specialized in therapy and cardiology until 1996. After my studies, I left for Syria where I took exams, opened my own clinic and started working by my profession.
Karine Avagyan: Mr. Barseghian, if the war hadn’t broken out in Syria, would you still move to Armenia someday?
George Barseghian: Of course! There was a plan to move to Armenia. I even had a plan to purchase a territory, build or purchase a house, but the Syrian war sped things up. Even if the war hadn’t broken out, we were going to move to Armenia and I would still be here and live in better conditions. I have always been disposed to return. I am very glad and content. I have a house in Damascus that remains standing, and I can always visit.
Karine Avagyan: As a Syrian, one of the residents of that geographical area and an educated person, do you think the Syrian war has finally ended, or is it simply temporary and deceiving peace?
George Barseghian: In principle, no matter how long the war lasts, it is temporary. Peace is fundamental. The rest is temporary. Consequently, based on this philosophy, a war definitely ends, either today or tomorrow. I think peace is already being established in Syria and is not temporary. Any war can end at the right time and moment, but that is a different story and doesn’t concern Syria. There can’t be a precise time or moment for the Syrian war. It can end gradually.
Karine Avagyan: And finally, the question that I always ask at the end of my interviews. What does the Homeland mean to you?
George Barseghian: The Homeland is the place where you don’t feel like a guest. For Diaspora Armenians, the Homeland has always been highly valuable. However, there are two types of patriotism-living in the Homeland and loving the Homeland from a distance. For me, the best place to live is Armenia with its good and bad things, as well as advantages and disadvantages. I am lucky to be living in the Homeland!
Karine Avagyan: Thank you, dear compatriot! Thank you for your dedication and sincerity. Armenians having lost their birthplaces or left it, their generations are returning and will return to the Homeland to empower the mountainous land created by the Creator after having created spiritual and material values for others and helping foreign countries advance for hundreds of years.