«Նոեվ Կովչեգ» հայկական ազգամշակութային ինքնավարության պատվիրակությունն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/07/ռոստով.jpg)
Հուլիսի 25-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ռոստովի մարզի Վոլգադոնսկի «Նոեվ Կովչեգ» հայկական ազգամշակութային ինքնավարության խորհրդի նախագահ Սասուն Սարգսյանին, խորհրդի անդամ Սասուն Հովհաննիսյանին:
Նախարարը հետաքրքրվեց համայնքի նորություններով և հաջողություններով, ծանոթացավ խնդիրներին: Քննարկվեցին Սփյուռքում հայկական ինքնության պահպանմանը, երիտասարդների հայեցի կրթության անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձ կատարվեց սփյուռքի նախարարության հետ գործակցության աշխուժացմանը: Նախարարը համայնքի ներկայացուցիչներին հրավիրեց մասնակցելու «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին:
Սասուն Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման համար, նշեց, որ կազմակերպության հիմնական նպատակն է Վոլգադոնսկ քաղաքի և Վոլգադոնսկի շրջանի հայերի համախմբումը և հայ ազգային ինքնության պահպանումը: «Աջակցում ենք հայոց լեզվի և պատմության ուսուցմանը, ամրապնդում ենք կապերը Հայաստանի և Արցախի հետ, ինչպես նաև՝ ՌԴ-ի այլ քաղաքներում գործող հայկական համայնքների հետ, կոնֆերանսներ, գիտաժողովներ, սեմինարներ ենք կազմակերպում: Այժմ զբաղված ենք եկեղեցու կառուցման հետ կապված խնդիրների լուծմամբ: Համոզված ենք, որ եկեղեցին էլ ավելի կհամախմբի համայնքը, կնպաստի հայապահպանությանը», – հավելեց նա:

Делегация армянской национально-культурной автономии «Ноев ковчег» посетила Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 25 июля приняла председателя совета армянской национально-культурной автономии «Ноев ковчег» города Волгодонск Ростовской области Сасуна Саркисяна и члена совета Сасуна Ованнисяна.
Министр поинтересовалась новостями и успехами общины, ознакомилась с проблемами. Были обсуждены вопросы, связанные с сохранением в Диаспоре армянской идентичности, необходимостью армянского воспитания молодежи, оживления взаимодействия с Министерством Диаспоры. Министр пригласила представителей           общины участвовать в 6-м общеармянском форуме «Армения-Диаспора».
Сасун Саркисян поблагодарил за встречу, отметив, что основной целью организации является сплочение армян города Волгодонск и Волгодонского района, сохранение национальной идентичности. «Содействуем обучению армянскому языку и истории, укрепляем связи с Арменией и Арцахом, а также с армянскими общинами, функционирующими в других городах РФ, организуем конференции, симпозиумы, семинары. Ныне заняты решением проблем, связанных со строительством церкви. Убеждены, что церковь еще более сплотит армянскую общину, поспособствует сохранению армянства», – добавил он.