Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց սփյուռքահայ արվեստագետների
Հուլիսի 8-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Երևանի պատմության թանգարանում բացված «4 սերունդներ. վճռականության ոգին» խորագրով ցուցահանդսում իրենց աշխատանքները ներկայացրած արվեստագետներ Արփինե և Սարին Ոսկյաններին, Տանիա և Լենա Այդընյաններին և Սելին Չաղլասյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց լիբանանահայ գեղանկարիչ Լենա Այդընյանի՝ Հայրենիքում սփյուռքհայ արվեստագետների 3 գերդաստանների 4 տարբեր սերունդների ստեղծագործությունները ցուցադրելու նախաձեռնությունը, որը կազմակերպվեց «Թեքեյան» մշակութային միությունների հիմնադիր մարմնի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում, Երևանի պատմության թանգարանում: Նա նշեց, որ արվեստի հանդեպ սերնդեսերունդ փոխանցվող սերն ու նվիրումը տարածված երևույթ է Սփյուռքում, որը ևս մեկ անգամ վկայում է տարբեր երկրներում հայ մշակույթի պահպանման և զարգացման մասին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն առանձնակի կարևորեց ցուցահանդեսը Սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում իրականացնելը և գոյացած հասույթի մի մասը Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների կարիքավոր ընտանիքներին տրամադրելու սփյուռքահայ արվեստագետների ցանկությունը:
Սփյուռքում հայկական ինքնությունը, հայի տեսակն ու ոգին պահպանելու, երիտասարդ սերնդի մեջ արվեստի միջոցով հայապահպանության ազդակներ հաղորդելու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Արփինե և Սարին Ոսկյաններին, Տանիա և Լենա Այդընյաններին և Սելին Չաղլասյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
Ֆրասիայում բնակվող Տանիա Այդընյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և գնահատանքի համար, նշեց, որ ինքը երեք տարի առաջ է առաջին անգամ Հայաստան եկել և սիրահարվել է, նրան ձգում է այն բացառիկ էներգիան, որը իրեն ուժ է տալիս, և իր նպատակն է արվեստի միջոցով ֆրանսիացիների մեջ հետաքրքրություն առաջացնել Հայատանի նկատմամբ, նրանց ուղղորդել դեպի առաջին քրիստոնեական երկիր:

Министр Грануш Акопян приняла деятелей искусства-армян из Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 8 июля приняла деятелей искусства Арпине и Сарин Воскян, Танию и Лену Айденян и Селин Чахласян, работы которых представлены на открывшейся в Музее истории Еревана выставке под девизом «4 поколения: дух решимости».
Тепло приветствовав гостей, министр высоко оценила инициативу ливанской армянки, художницы Лены Айденян продемонстрировать на Родине произведения четырех разных поколений трех династий деятелей искусства Диаспоры, организованной в Музее истории Еревана в рамках мероприятий, посвященных 70-летию учредительного органа культурных союзов «Текеян». Она отметила, что любовь и преданность искусству, передаваемая из поколения в поколение – распространенное явление в Диаспоре, которое еще раз свидетельствует о сохранении и развитии армянской культуры в разных странах.
Особую важность министр Грануш Акопян придала организации выставки в рамках движения Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха» и желание деятелей искусства Диаспоры передать часть прибыли от выставки нуждающимся семьям павших в Арцахской войне ополченцев.
За сохранение в Диаспоре армянской идентичности, армянского типа и духа, привитие молодежи посредством искусства мессиджей сохранения армянства министр Грануш Акопян наградила Арпине и Сарин Восканян, Танию и Лену Айденян и Скелин Чахласян Почетными грамотами Министерства Диаспоры РА.
Проживающая во Франции Таниа Айденян выразила благодарность за теплый прием и высокую оценку, отметив, что она, впервые побывав в Армении три года назад, влюбилась, ее влечет исключительная энергетика, придающая ей силы, и ее цель – посредством искусства вызвать у французов  интерес к Армении, привлечь их в  первую христианскую страну.