«4 սերունդներ. վճռականության ոգին» խորագրով ցուցահանդես-վաճառք Երևանի պատմության թանգարանում
Հուլիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ և Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ անցկացվող «Թեքեյան» մշակութային միությունների հիմնադիր մարմնի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում լիբանանահայ նկարչուհի Լենա Այդընյանի նախաձեռնությամբ Երևանի պատմության թանգարանում բացվեց «4 սերունդներ. վճռականության ոգին» խորագրով ցուցահանդես-վաճառքը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, արվեստագետներ, մտավորականներ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին 4 տարբեր սերունդների ներկայացուցիչներ Սահակ, Արփինե, Սարին Ոսկյանների, Տանիա և Լենա Այդընյանների, ինչպես նաև Սելին Չաղլասյանի գեղանկարչական աշխատանքները, մանրաքանդակներ և լուսանկարներ:
Միջոցառումն իրականացվում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում: Գոյացած հասույթի մի մասը կտրամադրվի Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների կարիքավոր ընտանիքներին:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչության ատենապետ Վիգեն Ասսիլյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը, Լիբանանում Հայաստանի դեսպանությանը և Երևանի քաղաքապետարանին` ցուցահանդեսի կայացմանը նպաստելու համար:
Ներկաներին ողջունեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա շնորհավորեց լիբանանահայ արվեստագետներին՝ հայրենիքում նման հետաքրքիր ցուցադրություն կյանքի կոչելու համար՝ նշելով. «Արդեն մի քանի օր է, ինչ Լիբանանի շունչն ու ոգին է թևածում Երևանում, երեկ պարոն Վիգեն Ասսիլյանի ղեկավարությամբ փայլուն համերգ էր կազմակերպվել, լիբանանցի երեխաները կատարեցին հայ երգահանների ստեղծագործությունները՝ կամրջելով Հայաստանն ու Լիբանանը, իսկ այսօր 4 սերունդի ներկայացուցիչներ միասին ներկայացնում են իրենց ստեղծագործությունները, որոնց միավորողը հայ մշակույթն է, լիբանանյան հողում ստեղծագործելու, հայկական արվեստը զարգացնելու ու աշխարհին ներկայացնելու մղումը: Սիրելի՛ լիբանանահայ արվեստագետներ, ձեր ստեղծագործություններում արտացոլված է գենետիկորեն ձեզ փոխանցված սերը գեղեցիկի, բարձր արվեստի հանդեպ: Այս ցուցահանդեսը վկայում է, որ Սփյուռքում հայկական ինքնությունը, հայի տեսակն ու ոգին պահպանելու գործը հուսալի ձեռքերում է: Հայը ամենուրեք հաղթող պետք է լինի՝ արվեստում, Արցախի առաջնագծում, թե գիտության ու տնտեսության ոլորտներում: Մեր բոլորի համար Հայաստանն է ձգողականության, ուժ ու զորություն տվող կենտրոնը»:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Բեյրութի Սան Ժոզեֆ համալսարանի դեղագործության ֆակուլտետի դեկան, արվեստագետների Այդընյան գերդաստանի ներկայացուցիչ Հերմինե Այդընյանը:
Սփյուռքում հայապահպանությանը նպաստելու և հայ մշակույթը պահպանելու ու զարգացնելու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Լենա Այդընյանին հանձնեց Սփյուռքի նախարարության պատվոգիր:

Выставка-продажа под девизом «4 поколения: решительный дух» в Музее истории Еревана
В рамках патронируемых Министерством Диаспоры РА и проводимых в сотрудничестве с посольством РА в Ливане мероприятий, посвященных 70-летию учредительного органа культурных союзов «Текеян» по инициативе ливанской армянки, художницы Лены Айденян в Музее истории Еревана открылась выставка-продажа под девизом «4 поколения: решительный дух».
На открытии выставки присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, вице-мэр Еревана Арам Сукиасян, деятели искусства, представители интеллигенции.
На выставке представлены работы представителей 4 разных поколений – Саака, Арпине, Сарина Воскянов, Тании и Лены Айденян, а также Селин Чахласян – художественные полотна, миниатюры и фотографии.
Мероприятие проводится также в рамках движения Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха». Часть прибыли будет предоставлена нуждающимся семьям воинов, погибших в Арцахской войне.
Со вступительной речью выступил председатель Ливанского регионального правления культурного союза «Текеян» Виген Ассилян. Он выразил благодарность Министерству Диаспоры, посольству РА в Ливане и Ереванской  мэрии за содействие становлению выставки.
Присутствующих приветствовала министр Диаспоры Грануш Акопян. Она поздравила ливанских деятелей искусства армян с реализацией на Родине столь интересной экспозиции, отметив: «Уже несколько дней дух и дыхание Ливана витает в Ереване, вчера под руководством господина Вигена Ассиляна был организован блестящий концерт, ливанские дети исполнили произведения армянских композиторов, наведя мосты между Арменией и Ливаном, а сегодня представители четырех поколений вместе представляют свое творчество. �? объединяет их армянская культура, стремление творить на ливанской земле, развивать армянское искусство, представлять его миру. Дорогие ливанские  армяне деятели искусства. В ваших произведениях отражена генетически переданная вам любовь к прекрасному, высокому искусству. Эта выставка свидетельствует, что дело сохранения в Диаспоре  армянской идентичности, армянского типа и духа находится в надежных руках. Армянин всюду должен быть победителем – в искусстве, на передовой линии Арцаха, в сфере науки и экономики. Силой притяжения, подпитывающим жизнь центром  для всех нас является Армения».
С приветственной речью выступила декан фармацевтического факультета Бейрутского университета Сан Жозеф, представитель семьи потомственных деятелей искусства Айденянов Эрмине Айденян.
За содействие сохранению армянства, сохранение, развитие армянской культуры в Диаспоре министр Грануш Акопян наградила Лену Айденян Почетной грамотой Министерства Диаспоры.