«4 սերունդներ. վճռականության ոգին» խորագրով ցուցահանդես-վաճառք Երևանի պատմության թանգարանում
Հուլիսի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ և Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ անցկացվող «Թեքեյան» մշակութային միությունների հիմնադիր մարմնի 70-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում լիբանանահայ նկարչուհի Լենա Այդընյանի նախաձեռնությամբ Երևանի պատմության թանգարանում բացվեց «4 սերունդներ. վճռականության ոգին» խորագրով ցուցահանդես-վաճառքը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը, արվեստագետներ, մտավորականներ:
Ցուցահանդեսում ներկայացված էին 4 տարբեր սերունդների ներկայացուցիչներ Սահակ, Արփինե, Սարին Ոսկյանների, Տանիա և Լենա Այդընյանների, ինչպես նաև Սելին Չաղլասյանի գեղանկարչական աշխատանքները, մանրաքանդակներ և լուսանկարներ:
Միջոցառումն իրականացվում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» շարժման շրջանակներում: Գոյացած հասույթի մի մասը կտրամադրվի Արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների կարիքավոր ընտանիքներին:
Բացման խոսքով հանդես եկավ «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչության ատենապետ Վիգեն Ասսիլյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց Սփյուռքի նախարարությանը, Լիբանանում Հայաստանի դեսպանությանը և Երևանի քաղաքապետարանին` ցուցահանդեսի կայացմանը նպաստելու համար:
Ներկաներին ողջունեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա շնորհավորեց լիբանանահայ արվեստագետներին՝ հայրենիքում նման հետաքրքիր ցուցադրություն կյանքի կոչելու համար՝ նշելով. «Արդեն մի քանի օր է, ինչ Լիբանանի շունչն ու ոգին է թևածում Երևանում, երեկ պարոն Վիգեն Ասսիլյանի ղեկավարությամբ փայլուն համերգ էր կազմակերպվել, լիբանանցի երեխաները կատարեցին հայ երգահանների ստեղծագործությունները՝ կամրջելով Հայաստանն ու Լիբանանը, իսկ այսօր 4 սերունդի ներկայացուցիչներ միասին ներկայացնում են իրենց ստեղծագործությունները, որոնց միավորողը հայ մշակույթն է, լիբանանյան հողում ստեղծագործելու, հայկական արվեստը զարգացնելու ու աշխարհին ներկայացնելու մղումը: Սիրելի՛ լիբանանահայ արվեստագետներ, ձեր ստեղծագործություններում արտացոլված է գենետիկորեն ձեզ փոխանցված սերը գեղեցիկի, բարձր արվեստի հանդեպ: Այս ցուցահանդեսը վկայում է, որ Սփյուռքում հայկական ինքնությունը, հայի տեսակն ու ոգին պահպանելու գործը հուսալի ձեռքերում է: Հայը ամենուրեք հաղթող պետք է լինի՝ արվեստում, Արցախի առաջնագծում, թե գիտության ու տնտեսության ոլորտներում: Մեր բոլորի համար Հայաստանն է ձգողականության, ուժ ու զորություն տվող կենտրոնը»:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Բեյրութի Սան Ժոզեֆ համալսարանի դեղագործության ֆակուլտետի դեկան, արվեստագետների Այդընյան գերդաստանի ներկայացուցիչ Հերմինե Այդընյանը:
Սփյուռքում հայապահպանությանը նպաստելու և հայ մշակույթը պահպանելու ու զարգացնելու համար նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Լենա Այդընյանին հանձնեց Սփյուռքի նախարարության պատվոգիր:

“4 Generations: The Spirit of Determination” exhibition-sale held at Museum of History of Yerevan
On July 7, at the initiative of Lebanese-Armenian painter Lena Aydenian, the Museum of History of Yerevan hosted the opening of the exhibition-sale called “4 Generations: The Spirit of Determination”. The opening of the exhibition-sale was part of the events dedicated to the 70th anniversary of the establishment of the founding body of Tekeyan Cultural Associations that are being held under the patronage of the RA Ministry of Diaspora and in cooperation with the RA Ministry of Diaspora.
Among those attending the opening ceremony were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Deputy Mayor of Yerevan Aram Sukiasyan, as well as artists and intellectuals.
The exhibition showcased the photos, paintings and miniature sculptures by representatives of 4 different generations, including Sahag Vosikian, Arpiné Vosikian, Lena Aydenian, Tania Aydenian, Sareen Vosikian and Celine Tchaghlassian.
The event is also being held as part of the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora. Part of the proceeds from the exhibition-sale will go to the needy families of freedom fighters killed in the Artsakh war.
Chairman of the Lebanon Regional Committee of Tekeyan Cultural Association Vicken Assilian delivered his opening remarks.
He expressed gratitude to the Ministry of Diaspora, the Embassy of Armenia in Lebanon and Yerevan Municipality for helping make the exhibition-sale a success.
In her welcoming remarks, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulated the Lebanese-Armenian artists for holding such an interesting exhibition in the homeland and stated the following: “It has already been a couple of days since citizens of Yerevan have been feeling the air and spirit of Lebanon. Yesterday, Lebanese teen musicians performed the works of Armenian composers during a brilliant concert organized by Mr. Vicken Assilian and established a bridge between Armenia and Lebanon. Today, representatives of 4 generations are presenting their works, and what has united them is Armenian culture and the drive to create in Lebanon, help develop Armenian arts and present them to the world. Dear Lebanese-Armenian artists, in your works you show your love for beauty and high art that has been genetically passed on to you. This exhibition goes to show that the preservation of the Armenian identity and the type and spirit of the Armenians in the Diaspora is in good hands. Armenians must be victorious everywhere, be it in the arts, on the frontline in Artsakh or in the fields of science and economy. Armenia is the center that gives all of us strength and power and serves as a magnetic force.”
Dean of the Faculty of Pharmacology at the San Joseph University of Beirut Hermine Aydenian, member of the Aydenian family of artists, gave her welcoming remarks.
Minister Hranush Hakobyan granted a certificate of the Ministry of Diaspora to Lena Aydenian for contributing to preservation of the Armenian identity in the Diaspora and for preserving and enhancing Armenian culture.