Հույն գործընկերների հետ քննարկվեցին համագործակցության հեռանկարները
Հունիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հունաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի հունական սփյուռքի հարցերով տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքիին:
Ողջունելով հյուրին՝ Սփյուռքի նախարարը կարևորեց հայ-հունական քաղաքական երկխոսության և երկկողմ համագործակցության ակտիվացումը, ինչպես նաև՝ տարբեր ոլորտներում միջազգային պայմանագրերի և հուշագրերի ստորագրումը:
Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և հավելեց. «Հայաստանի արտգործնախարարություն այցի ժամանակ շեշտվեց, որ պետք է սփյուռքի ներուժը օգտագործենք Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ համագործակցության զարգացման ձևաչափով: Մեր ժողովուրդները քրիտոնյա են, համարյա նույն ճակատագիրն են ունեցել, և, ցավոք սրտի, ունեցել ենք և ունենք անհաջող հարևան՝ Թուրքիան: Մեր երկու նախարարությունները կարող են արդյունավետ օգտագործել սփյուռքի ներուժը, միատեղել գործողությունները՝ բանակցելով, կոորդինացնելով, իրազեկելով միմյանց: Լինենք մի ընդհանուր բռունցք: Ես պատրաստ եմ լսել Ձեր առաջարկները և քննարկել կետ առ կետ: Նաև հիշեցնեմ, որ Կիպրոսի կողմից եռակողմ համագործակցություն ստեղծելու, Կիպրոսում հանդիպելու և եռակողմ համաձայնագիր ստորագրելու առաջարկ է եղել»:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց հայկական սփյուռքի ընդհանուր նկարագիրը, Հայաստանի քաղաքականությունը Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ոլորտում և հարաբերությունների օրակարգը, գերատեսչության ծրագրերը, սփյուռքի հետ աշխատանքի առանձնահատկությունները:
Նա մասնավորապես նշեց. «Մենք պիտի բռունցքվենք՝ աշխարհում մեր շահերն ու իրավունքները պաշտպանելու համար: Մինչև այսօր աշխատել ենք երկիր-սփյուռք ձևաչափով: Հիմա ժամանակն է զարգացնել սփյուռք-սփյուռք հարաբերությունները: Միջազգային իրավունքի տեսակետից այսօր սփյուռքագիտության մասին կան փոքրիկ հետազոտություններ, չկա նույնիսկ սփյուռքի սահմանումը, չկան հետազոտություններ սփյուռքի իրավունքների ու պարտականությունների, միջպետական, վերպետական, երկկողմանի հարաբերություններում սփյուռքի դերի մասին: Կարող ենք առաջարկել ՄԱԿ-ին՝ հանձնախմբեր ստեղծել այդ հարաբերությունները ուսումնասիրելու, դեկլարացիա և կոնվենցիա ունենալու համար: Կարող ենք Եվրոպայի սփյուռքների համաժողով կազմակերպել և քննարկել այդ հարցերը»:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ կատարվեց վերջերս Կիպրոսի Նախագահի հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի հետ կնքված փոխմբռնման հուշագրին: Սփյուռքի նախարարը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է բանակցել նաև հունական կողմի հետ՝ սփյուռքի հարցերի շուրջ համանման հուշագիր կնքելու համար:
«Հայաստան-Կիպրոս-Հունաստան եռակողմ համաձայնագիրը, կարծում եմ, լուրջ քաղաքական ուղերձ է մեր երկրների սփյուռքներին, որպեսզի նրանք համագործակցեն միմյանց հետ, միասնական լինեն ընդհանուր շահերի պաշտպանության գործում», – հավելեց Սփյուռքի նախարարը:

С греческими коллегами обсуждены перспективы сотрудничества
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 июня приняла заместителя министра иностранных дел Греческой Республики по вопросам диаспоры Теренса-Николаоса Куики.
Приветствовав гостя, министр Диаспоры отметила важность активизации армяно-греческого политического диалога и двустороннего сотрудничества, а также подписание международных договоров и меморандумов в различных сферах.
Теренс-Николаос Куики выразил благодарность за теплый прием и добавил: «Во время визита в Министерство иностранных дел Армении была подчеркнута необходимость использования потенциала диаспоры в формате развития трехстороннего сотрудничества Армения-Греция-Кипр. Наши народы христиане, у нас была почти одинаковая судьба, и, к сожалению, имели и имеем неудачного соседа – Турцию. Два наших министерстве могут эффективно использовать потенциал диаспоры, объединить действия, консультируясь, координируя свои действия. Станем же одним общим кулаком. Я готов выслушать Ваши предложения и обсудить по пунктам. Напомню также, что Кипром было озвучено предложение создать трехстороннее сотрудничество, встретиться на Кипре и подписать трехстороннее соглашение».
Министр Диаспоры Грануш Акопян представила общую картину армянской Диаспоры, политику Армении в сфере взаимодействия Армения-Диаспора и повестку отношений, программы ведомства, особенности работы с Диаспорой.
Она, в частности, отметила: «Мы должны сплотиться для защиты в мире наших интересов и прав. До сих пор работали в формате страна-диаспора. Ныне настало время развить отношения диаспора-диаспора. С точки зрения международного права сегодня имеются небольшие исследования о диаспороведении, нет даже определения диаспоры, нет исследований о правах и обязанностях диаспоры, роли диаспоры в межгосударственных, надгосударственных, двусторонних отношениях. Можем предложить ООН создать комиссии по изучению этих отношений, чтобы иметь декларацию и конвенцию. Можем организовать форум диаспор Европы и обсудить эти вопросы».
В ходе беседы были затронуты вопросы, связанные с меморандумом о взаимопонимании, заключенном недавно с офисом уполномоченного президента Кипра по гуманитарным и иностранным вопросам. Министр Диаспоры отметила, что Армения готова также к переговорам с греческой стороной для подписания с греческой стороной подобного меморандума по вопросам диаспор.
«Полагаю, трехстороннее соглашение Армения-Кипр-Греция – политический мессидж диаспорам наших стран, дабы они сотрудничали между собой, были едины в вопросах защиты общих интересов», – добавила министр Диаспоры.