ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրման արարողություն
Հունիսի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրում Հայաստանի Հանրապետության սփյուռքի նախարարության և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի միջև: Կիպրոսի պատվիրակության կազմում էին Կիպրոսի Հանրապետության  նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը, հանձնակատարի խորհրդական Ալեքսանդրոս Կաիսը, հանձնակատարի սփյուռքի հարցերով խորհրդական Տալիա Նատոնիուն:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց հյուրերին և կարևորեց երկու երկրների միջև միջազգային հուշագրի ստորագրումը՝ որպես համագործակցության սկիզբ:
Կիպրոսի Հանրապետության  նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը նույնպես կարևորեց հուշագրի ստորագրումը՝ այն համարելով պատմական իրադարձություն: Նա մասնավորապես նշեց. «Հայաստանը և Կիպրոսը պատմական և մշակութային կապեր ունեն: Մեր երկրները համագործակցում են շատ բնագավառներում, հաճախակի են նախագահների, վարչապետերի մակարդակով փոխայցելությունները, որ ցույց են տալիս, թե որքան լավ հարաբերություններ ունենք: Այսօր քննարկելու ենք սփյուռքի հարցերով մեր ջանքերը միավորելու,  համագործակցությունն ավելի ընդլայնելու հեռանկարները: Ուզում եմ նաև Կիպրոսի Նախագահի և կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնել Կիպրոսի հարցում հանգուցալուծման հասնելու գործընթացին աջակցելու համար: Կիպրոսը Եվրամիության անդամ է, ի դեմս Կիպրոսի դուք լավ ընկեր ունեք նաև ԵՄ-ում: Կարելի է ասել, որ Կիպրոսը Հայաստանի դեսպանն է ԵՄ-ում: Հուսով եմ, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա Կիպրոսում, նաև Հունաստանի մասնակցությամբ»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց գերատեսչության ծրագրերը, քննարկվեցի համագործակցության ոլորտները և ուղղությունները:

В Министерстве Диаспоры РА состоялась церемония подписания меморандума о взаимопонимании
В Министерстве Диаспоры РА 19 июня состоялась церемония подписания меморандума о взаимопонимании между Министерством Диаспоры Республики Армения и офисом комиссара президента Республики Кипр по гуманитарным и иностранным вопросам. В составе Кипрской делегации были комиссар президента Республики Кипр по гуманитарным и иностранным вопросам Фотиу Фотис, советник комиссара Александрос Каис, советник комиссара по вопросам диаспоры Талиа Натониу.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян, приветствовав гостей, отметила важность подписания международного меморандума между двумя странами как начало сотрудничества.
Комиссар президента Республики Кипр по гуманитарным и иностранным вопросам Фотиу Фотис также отметил важность подписания меморандума, расценив это как историческую реальность. Он в частности отметил: «Армения и Кипр имеют исторические и культурные связи. Наши страны сотрудничают во многих сферах, зачастую имеют место взаимные визиты на уровне Президентов и премьер-министров, что демонстрируют, насколько хорошие между нами отношения.  Сегодня мы обсудим перспективы объединения наших усилий, расширения взаимодействия в вопросах диаспоры. Хочу также выразить благодарность от имени президента и правительства Кипра за содействие процессу достижения урегулирования в вопросе Кипра. Кипр является членом Евросоюза, в лице Кипра у вас есть хороший друг и в ЕС. Можно сказать, что Кипр является послом  Армении в ЕС. Надеюсь, следующая встреча состоится на Кипре также с участием Греции».
Министр Диаспоры РА представила программы ведомства, были обсуждены сферы и направления сотрудничества.