Մեկնարկում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2017թ. առաջին փուլը
Հունիսի 19-ին, ժ.10:30-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի կունենա սփյուռքահայ երիտասարդների հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրի 2017թ. առաջին փուլի բացման հանդիսավոր արարողությունը (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 3, 9-րդ հարկ):
Առաջին փուլին մասնակցում է 163 սփյուռքահայ պատանի ու աղջիկ  7 երկրից՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Կանադայից, Քուվեյթից, Սիրիայից և Ֆրանսիայից:
Մինչ այդ՝ ապրիլի 10-20-ը  «Արի տուն» ծրագրի հատուկ փուլով Հայաստան էին այցելել 66 պատանի ու աղջիկ  Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի «Ս. Մեսրոպ-Արապեան», Փարիզի «Դպրոցասեր» և Մարսելի «Համազգային» վարժարաններից՝ 10 ուսուցչի ուղեկցությամբ:
«Արի տուն» ծրագիրն իրականացվում է 2009 թվականից: 2009-2016թթ. ծրագրի շրջանակներում Հայաստան է այցելել շուրջ 6601 սփյուռքահայ երիտասարդ՝ աշխարհի 54 երկրից:
«Արի տուն» երկշաբաթյա ծրագիրն ամեն տարի իրականացվում է 8 փուլերով, այս տարի՝ հունիսի 18-ից մինչև օգոստոսի 26-ը: 2017թ. նախատեսվում է 13-18 տարեկան 1000  սփյուռքահայ պատանիների ու աղջիկների մասնակցություն ծրագրին:
Սփյուռքահայ երիտասարդները հյուրընկալման 9 և ճամբարային 5 օրերի ընթացքում այցելում են Հայաստանի պատմական ու տեսարժան վայրեր, թանգարաններ, հանդիպում են պետական, հասարակական, մշակութային գործիչների հետ:

Стартует первый этап программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» 2017 года Министерства Диаспоры РА | Hayern Aysor
Стартует первый этап программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» 2017 года Министерства Диаспоры РА
В Министерстве Диаспоры РА 19 июня в 10:30 состоится торжественная церемония открытия  первого этапа программы познания Родины молодежью Диаспоры «Ари тун» 2017 года (адрес: В.Саркисяна, 3, 9-й этаж).
В первом этапе участвуют 163 юноши и девушки из армянской Диаспоры – России, Украины, Грузии, Казахстана, Канады, Кувейта, Сирии и Франции.
До того, 10-20 апреля, особым этапом программы «Ари тун» Армению посетили 66 юношей и девушек из французских гимназий «Св.Месроп Арапеан» (Алфорвиль), «Дпроцасер» (Париж) и «Амазгаин» (Марсель») в сопровождении 10 учителей.
Программа «Ари тун» осуществляется с 2009 года. В 2009-2016гг. в рамках программы Армению посетили около 6601 молодых армян Диаспоры из 54 стран мира.
Двухнедельная программа «Ари тун» ежегодно осуществляется 8 этапами, в нынешнем году – с 18 июня по 26 августа. В 2017г. планируется участие 1000 юношей и девушек из Диаспоры в возрасте 13-18 лет.
В течение 9 дней пребывания в принимающих семьях и 5 лагерных дней молодые армяне Диаспоры посещают исторические и достопримечательные места Армении, музеи, встречаются с государственными, общественными, культурными деятелями.