«Պնակ մը տաք ճաշ»-ն ու լուսանկարչի մեծ աշխարհը
Ծովից ծով Հայաստան, Պատմական շքեղ Հայրենիք ունեցած հային տարբեր դարաշրջաններում բաժին է հասել բռնի ուժով իր նախնիների հողից զրկվելու ու զարկվելու դառը ճակատագիրը: Սփյուռք և հայրենադարձություն, ներգաղթ ու արտագաղթ բառերն ասես ծնվել են հայի հետ, սակայն Աստծո կամոք, աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող բոլոր հայերը մի օր հավաքվելու են հայրենի հողում և ստեղծելու են հզոր Հայաստան: Վերջին տարիներին Հայաստան վերադարձող , հայրենադարձվող հայության թիվն էականորեն ավելացել է: Մեր հայրենակիցների մի մասը Հայաստան է եկել շատ տարիներ առաջ, գտել իր տեղն ու դերը մեր հասարակության մեջ, կայացել իբրև մասնագետ: Նրանցից մեկն էլ 12 տարի առաջ Հայրենիքում հաստատված Գաբրիել Փանոսյանն է, ում հետ հետաքրքիր զրույց ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում:
-Պարո՛ն Փանոսյան, պատմեք , խնդրեմ Ձեր՝ հայ մարդու ոդիսականի մասին:
– Ես մուսալեռցիների զավակ եմ, ծնվել եմ Լիբանանում, ապրել եմ Միացյալ Նահանգներում, իսկ 12 տարի առաջ հաստատվել եմ Հայաստանում: Ահա իմ ոդիսականը:
-Ի՞նչը պատճառ դարձավ Ձեր հայրենադարձվելուն:
-Լիբանանում երկար տարիներ ես սկաուտների խմբապետ եմ եղել. իմ խմբի երեխաներին շարունակ հայրենասիրություն եմ քարոզել, նրանց սովորեցրել եմ հողով, քարով Արարատ լեռ սարքել և միշտ մտածել եմ, որ ես ժամանակավոր եմ ապրում Լիբանանում, որ ես տեղացի չեմ ու մի օր պիտի գնամ իմ Հայրենիք: Այդ ժամանակ, երբ դեռևս Հայաստանում խորհրդային կարգերն էին իշխում, Հայաստան գալն աներևակայելի էր: Առաջին անգամ Հայաստանում եղել եմ 1974 թվականի հոկտեմբերի 9-ին, որից հետո, վերադառնալով Լիբանան, իմ տպավորությունները փոխանցել եմ շրջապատիս: Երկրորդ անգամ Հայաստանում եղել եմ 1991-ին՝ ՀՀ նախագահի ընտրության օրերին. հենց այդ ժամանակ մի շարք թղթակցություններ արեցի: Հետագայում ընտանիքով փոխադրվեցինք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ…բայց հասկացա, որ դա էլ իմ տեղը չէ: Երբ Հայաստանում անկախություն հռչակվեց, ես որոշում կայացրեցի, որ պետք է Հայաստան գամ: Այդ տարիներին Սան ֆրանցիսկոյում ղեկավարում էի «Համազգայինի ձայն» ռադիոժամը: Ես էլեկտրականության մասնագետ եմ, սակայն մշտապես կապված եմ եղել արվեստի աշխարհին: Դեռ մանկուց հետաքրքրված եմ եղել նկարչությամբ. մի քանի անգամ տարբեր առիթներով ասել եմ՝ ափսոսում եմ, որ Հայաստանում չեմ ծնվել, թե չէ՝ բոլորովին ուրիշ ճակատագիր կունենայի, նպաստավոր միջավայր կլիներ իմ մասնագիտական կողմնորոշման համար, ներքին ապրումներս արտահայտելու հնարավորություն կունենայի իմ ստանալիք կրթությամբ:
-Գաբրիե՛լ, Դուք հիմնականում զբաղվում եք լուսանկարչությամբ և, կարծես թե, հե՛նց այդ ոլորտում էլ կայացել եք…ինչպե՞ս հայտնվեցիք այդ դաշտում:
-Ես արդեն ասացի, որ միշտ ձգտում ու սեր եմ ունեցել արվեստի, մշակույթի հանդեպ, առիթ եմ ունեցել թղթակցություններ անելու, ռադիոժամ ղեկավարելու, իսկ լուսանկարչության բնագավառում ներկայացա մի հետաքրքիր դիպվածով. ցույցերից մեկի ժամանակ մի լուսանկար արեցի, որում Կիրո Մանոյանը փաթաթվել էր մի ձողի, և օրենքի պահապանները նրան չէին կարողանում պոկել, ետ քաշել այդ ձողից: Այդ լուսանկարն ուղարկեցի «Ազդակ» օրաթերթին, նրանք շատ հավանեցին նկարը, և այն իմ անուն-ազգանունով տպագրվեց: Լուսանկարը շատերի ուշադրությունը գրավեց, ու ես օրաթերթի ֆոտոլրագրողը դարձա: ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հետ ստեղծման առաջին իսկ օրվանից սկսել եմ համագործակցել նախարարության հետ, նախարարն ինձ շատ է քաջալերել, որի համար երախտապարտ եմ: Մինչ օրս էլ շարունակվում է մեր համագործակցությունը. մեծ սիրով եմ մասնակցում նախարարությւան բոլոր միջոցառումներին: Հարգարժան նախարարը կարծում էր, թե ես «Ազդակ»-ի պաշտոնյա եմ և զարմացավ՝ իմանալով, որ ես իմ նախաձեռնությամբ եմ լուսանկարներ պատրաստում:1993-ին բարեգործական նպատակներով եղել եմ Արցախում և ականատես եմ եղել մի դեպքի. մեկուկես տարեկան առևանգված Լոլային ետ էին վերադարձել, ես հանդիպեցի նրա ընտանիքին, եկա Երևան և թերթերում գրեցի այդ մասին. դա իմ լրագրողական առաջին աշխատանքն էր, հիմնականում լուսանկարչությամբ եմ զբաղվում:
-Երբևէ մտածե՞լ եք Ձեր լուսանկարների անհատական ցուցահանդեսը բացել:
-Ես 9-ը ցուցահանդես եմ ունեցել, որոնցում, սակայն, ցուցադրվել են աբստրակտ լուսանկարներ. ասեմ, որ այդ ցուցահանդեսների քաջալերողը տիկին Հրանուշ Հակոբյանն է եղել:
Իմ լուսանկարները ցուցադրվել են նաև խմբային տարբեր ցուցահանդեսների ժամանակ: Ես միշտ ուզում եմ տեսնել այն, ինչ ուրիշները չեն տեսնում, ես չեմ ուզում նույնը տեսնել: Շատ լուսանկարներ եմ արել Արցախում. լուսանկարել եմ Շուշի քաղաքի դռները, նաև՝ եկեղեցիները: Ես նկարել եմ հայկական տների և ադրբեջանական, թուրքական տների ձևերը ՝ ցույց տալու դրանց տարբերությունը: Իմ լուսանկարչական բոլոր ցուցահանդեսներին միշտ երկու աղջիկ էին գալիս, նրանց հետաքրքրությունը գրավեց իմ ուշադրությունը, մի օր մոտեցա և հարցրեցի, թե ինչն է նրանց այդքան գրավել, աղջիկներն ասացին՝ վաղն առավոտյան կգանք, կասենք…Հաջորդ օրն առավոտյան աղջիկները եկան՝ իրենց հետ մի տետր բերելով, որտեղ իմ նկարների հիման վրա գրված բանաստեղծություններ էին: Հիացած էի…Երբ մեկ տարի անց գնացի Մացյալ Նահանգներ, բարեկամս՝ Եզնիկ Բալայանը, իմանալով այդ մասին, հորդորեց հրատարակել այդ բանաստեղծությունները: Վերադարձա Հայաստան, գտա այդ երկու աղջիկներին, ասացի իմ մտահղացման մասին, շատ ուրախացան. պարզվեց, որ նրանք էլ էին նույնը մտածել, և իմ նկարների տպավորությամբ ստեղծված այդ բանաստեղծությունների գիրք-ալբոմն արդեն հրատարակվել է. նկարն է և նրա կողքին՝ նկարի տպավորությամբ գրված բանաստեղծությունը: Մոտ ժամանակներում շնորհանդեսը կկազմակերպենք:
-Ես տեղյակ եմ, որ Դուք հիմնադիրն եք «Պնակ մը տաք ճաշ» նախաձեռնության. ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում, մանրամասնե՛ք, խնդրում եմ:
-Ինչպես տեսաք, այս տարի Հայաստանում դաժան ձմեռ էր. ես Արարատյան դաշտավայրում՝ Նորամարգ գյուղում, մի ֆերմա ունեմ, ասացի՝ գնամ տեսնեմ ինչ վիճակում է: Տեսա, որ կես մետր ձյուն է նստել, չկարողացա դուռը բացել ու ներս մտնել…Այդ օրն էլ առատ ձյուն էր մաղում, դրսում մի քանի մարդիկ էին հավաքվել՝ ծանոթ ու անծանոթ. հարցրեցի, թե այդ եղանակին ինչ են անում բաց երկնքի տակ, նրանք էլ պատասխանեցին, որ տանը տաքություն չունեն, ուտելիք չունեն, աշխատանք էլ չկա, գնան տուն՝ ի՞նչ անեն…Այդ գիշեր աչքերիս քուն չեկավ, մտածում էի, թե ինչ կարելի է անել, ինքս ինձ խոսք տվեցի, որ մի միջոց պետք է գտնեմ: Որոշումս իրականացնելու համար դիմեցի իմ մի քանի ծանոթների, ովքեր հավանության արժանացրին այդ ՝ «Պնակ մը տաք ճաշ» ծրագիրս, որից հետո գնացի գյուղապետի մոտ և ներկայացրի ծրագիրս. գյուղապետը շատ ուրախացավ՝ ասելով՝ Աստված քեզ ուղարկեց: Որոշեցինք 100 անապահով մարդկանց օրը մեկ անգամ կերակրել: Գնացի ապրանքը բերեցի, մարդիկ գտա, ովքեր պետք է աշխատեին: Գյուղապետը կարիքավորների ցանկը բերեց, պարզվեց, որ 150 է այդ մարդկանց թիվը: Ասացի, որ այդքան տեղ չունեմ (ինձ մոտ էի տեղ առանձնացրել, որ սեղան-աթոռներ դնենք, մարդիկ գան ու ճաշեն): Մտածեցի, որ այդ մարդկանց մի մասը գալու է գյուղի մի ծայրից, ճանապարհները՝ ցեխոտ, անհարմար, ինչպե՞ս պետք է տեղ հասնեն…Ի՞նչ անել, ի՞նչ ձևով իրականացնել այդ ծրագիրը, որ հարմար լինի: Օգնականիս՝ Արևիկի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք չոր սնունդ մատուցել մարդկանց, որ գան և այդ մթերքը տանեն, իրենց տներում պատրաստեն: Առաջին օրը 60՝ ամենից ավելի կարիքավորներին բաժանեցինք, հաջորդ օրը մարդկանց թիվը մեծացավ, դարձավ մոտ 400 հոգի: Յուրաքանչյուրին մոտավորապես 15-20 կգ սնունդ բաժանեցինք՝ բուսական յուղ, վերմիշել, մակարոն, բրինձ,շաքարավազ…Եղան նաև տհաճ, ինչպես նաև՝ հաճելի դեպքեր. մարդիկ եղան, ովքեր հրաժարվեցին օգնությունից՝ ասելով, որ իրենցից ավելի վատ ապրողներ կան, ավելի լավ կլինի, որ նրանց տան այդ օգնությունը: Ինձ կամավորության սկզբունքով օգնում էին հրաշալի երիտասարդներ՝ առանց դույզն-ինչ ակնկալիքի: Հետո մտածեցի, որ կարիքավորներին կարտոֆիլ բաժանելու փոխարեն՝ ավելի լավ կլինի, որ նրանց կարտոֆիլի սերմացու տանք, իրենք ցանեն. այդպես էլ արեցինք և մոտ 4 տոննա սերմացու բաժանեցինք: Ինձ նյութապես օժանդակում էին արտերկրի հայերը: Ծրագիրը նախատեսված էր երկու ամսվա համար, սակայն մենք երեք ամիս աշխատեցինք: Հիմա նպատակ ունենք այս ծրագիրը պաշտոնական ձևով իրականացնել, ստեղծել շահույթ չհետապնդող կազմակերպության: Նախընտրում ենք առաջինը ձեռք մեկնել Արարտյան դաշտավայրի սահմանային գյուղերի բնակիչներին. նրա՛նք էլ յուրօրինակ զինվորներ են, որովհետև չեն լքում իրենց բնակավայրերը և միշտ զգոն են:
Ես իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր միացան մեր նախաձեռնությանը, մասնավորապես՝ մեր 3 բարերարներ, նվիրատուներ Գաբրիել Չեմբերջյանին, ժիրայր Սարգսյանին, նրա տիկնոջը՝Սրբուհուն, Վահան Զանոյանին. հետագայում մեզ միացավ նաև Նուբար Դեմիրճյանը: Մենք մոտավորապես 1200 հոգու սնունդ ենք բաժանել, իսկ 600 հոգու՝ կարտոֆիլի սերմ: Հուսամ, որ կկարողանանք այս տարի ևս իրականացնել նմանատիպ ծրագիր:
-Շնորհակալությու՛ն, պարո՛ն Գաբրիել, հաջողություն եմ մաղթում Ձեր մարդասիրական նախաձեռնությանը և ֆոտոլրագրողի՝ Ձեր աշխատանքային գործունեությանը: Թո՛ղ Ձեր լուսանկարչական խցիկը երբևէ չտեսնի հայի տխուր դեմքեր, թո՛ղ այն միշտ որսա ժպտացող աչքեր, և թո՛ղ մշտապես պնակ մը տաք ճաշ ունենան բոլորը:

«Тарелка горячего обеда» и огромный мир фотографа
Горькая судьба быть изгнанным с земли своих предков, становиться странником выпадала в разные исторические эпохи на долю армянина, имевшего некогда Армению от моря до моря, прекрасную историческую Родину. Слова «Диаспора» и «репатриация», «миграция» и «эмиграция» будто родились с армянином, однако по воле Бога все армяне, живущие в разных уголках мира, однажды соберутся на родной земле и создадут могучую Армению. Число армян, репатриировавшихся, возвратившихся в Армению последние годы в заметно возросло. Большая часть наших соотечественников приехали в Армению много лет назад, нашли свое место и роль в нашем обществе, состоялись как специалисты. Один из них – Габриел Паносян, обосновавшийся на Родине 12 лет назад, с которым завязалась интересная беседа в редакции «Армяне сегодня».
– Господин Паносян, расскажите пожалуйста Вашу одиссею.
– Я потомок мусалерцев, родился в Ливане, жил в Соединенных Штатах, 12 лет назад обосновался в Армении. Вот и вся моя одиссея.
– Что послужило причиной Вашей репатриации?
– Долгие годы я был лидером скаутов в Ливане, постоянно пропагандировал среди детей своей группы патриотизм, учил их возводить из камней и земли гору Арарат, и всегда был уверен, что в Ливане живу временно, что я не местный и однажды непременно должен уехать на свою Родину. В то время, когда в Армении царила еще Советская власть, приехать в Армению было невообразимо. Первый раз побывал в Армении 9 октября 1974 года, после чего, возвратившись в Ливан, поделился впечатлениями с окружающими. Второй раз приезжал в Армению в 1991-м, в дни выборов президента РА: именно в то время написал ряд статей. Впоследствии переехали с семьей в Соединенные Штаты Америки… Но понял, что и там мне не место. Когда в Армении была провозглашена независимость, я решил, что должен приехать в Армению. В те годы я руководил радиочасом «Голос Амазгаина» в Сан Франциско. Сам я специалист-энергетик, но всегда был связан с миром искусства. Еще с детства увлекался рисованием, несколько раз по разным поводам говорил: жаль, что родился не в Армении, тогда бы судьба моя сложилась совершенно иначе, была бы благоприятная среда для профессиональной ориентации, возможность выразить внутренние переживания, получить образование.
– Габриел, Вы в основном занимаетесь фотографией, и кажется, именно в этой области состоялись… Как оказались в этой сфере?
– Я уже сказал, что всегда интересовался и любил искусство, культуру, были поводы писать корреспонденции, возглавлять радиочас, о в сфере фотографии оказался благодаря любопытному эпизоду: во время одного из митингов сделал одну фотографию, на которой Киро Маноян стоял в обнимку с шестом, и стражи порядка не могли оторвать его от этого шеста. Отправил эту фотографию в газету «Аздак», где она очень понравилась и была напечатана под моей подписью. Снимок привлек внимание многих, и я стал фотокорреспондентом этой газеты. С первого же дня создания Министерства Диаспоры РА начал сотрудничать с ним, министр меня очень воодушевила, за что признателен. Сотрудничество наше продолжается по сей день – охотно участвую во всех мероприятиях Министерства. Уважаемая министр полагала, что я штатный сотрудник «Аздак», и удивилась, узнав, что снимки я делаю по собственной инициативе. В 1993-м с благотворительной целью побывал в Арцахе и стал очевидцем одного случая: полуторагодовалую похищенную Лолу возвратили, я встретился с ее семьей, возвратился в Ереван и написал об этом в газете. Это стало моей первой журналистской работой, в основном я занимаюсь фотографией.
– Когда либо задумывались о персональной выставке Ваших фотографий?
– У меня было 9 выставок, на которых, однако, демонстрировались абстрактные снимки. Замечу, что вдохновителем этих выставок была госпожа Грануш Акопян.
Демонстрировались мои фотографии и на различных коллективных выставках. Я всегда стремлюсь замечать то, что не видят другие. Много снимков сделал в Арцахе, фотографировал ворота города Шуши, церкви. Фотографировал и фрагменты армянских, азербайджанских и турецких домов, чтобы показать различие между ними. На все мои выставки постоянно приходили две девочки, их любопытство привлекло мое внимание, однажды подошел и поинтересовался, что их так привлекает. Девочки сказали, что завтра утром придут и скажут… Придя на следующее утро, принесли с собой тетрадь – в ней были записаны стихи, написанные по мотивам моих фотографий. Я был восхищен… Когда спустя год уехал в Соединенные Штаты, мой приятель, Езник Балаян, узнав об этом, посоветовал опубликовать эти стихи. Возвратился в Армению, разыскал этих девушек и поделился своей идеей. Они очень обрадовались: выяснилось, что они и сами задумывались об этом. Книга-альбом стихов, написанных под впечатлением моих фотографий, уже издана: снимки, и рядом стихи, написанные под ее впечатлением. В ближайшее время организуем презентацию.
– Я знаю, что Вам принадлежит идея инициативы «Тарелка горячего обеда». Расскажите пожалуйста, что она собой представляет.
– Как Вы заметили, зима в этом году в Армении была суровой. В Араратской долине, в селе Норамарг, у меня есть ферма. Решил съездить, посмотреть, в каком она состоянии. Увидел полуметровые снежные сугробы, не сумел даже дверь открыть. В тот день тоже был обильный снегопад. На улице собрались несколько человек – знакомых и незхнакомых. Спросил, что они делают на улице в такую погоду. Они сказали, что дома нет ни тепла, ни еды. Нет работы. Что делать дома?.. В ту ночь не мог заснуть – думал, что можно предпринять. Дал сам себе обещание найти выход. Чтобы осуществить задуманное, обратился к нескольким знакомым, которые поддержали проект «Тарелка горячего обеда». Затем отправился к сельскому старосте и представил ему. Он очень обрадовался, говоря «Тебя сам Бог послал». Решили раз в день кормить 100 необеспеченных людей. Закупил все необходимое, нашел людей, которые должны были работать. Староста принес список нуждающихся – выяснилось, что таковых 150 человек. Сказал, столько места у меня нет (выделил место у себя, чтобы поставить столы и стулья и кормить людей). Потом подумал, что часть людей должна добираться с другого конца села, дороги грязные, неудобные, как будут добираться?.. Что делать, как реализовать проект, чтобы было удобно? Посоветовались с помощницей, Аревик, и решили раздавать людям сухой паек, чтобы готовили у себя дома. В первый день раздали такие пайки 60 нуждающимся. На следующий день число людей достигло 400. Раздали каждому примерно 15-20 кг продуктов – растительное масло, вермишель, макароны, рис, сахарный песок… Бывали как приятные, так и неприятные инциденты. Нашлись люди, которые отказались от помощи, говоря, что есть люди в более тяжелых условиях, и лучше было бы передать помощь им. На добровольных началах мне помогали замечательные молодые люди, не питавшие никаких надежд. Потом подумал, что вместо раздачи нуждающимся картофеля лучше давать им семенной картофель, чтобы сами выращивали. Так и сделали – раздали около 4 тонн семенного картофеля. Материально мне оказывали помощь армяне из-за рубежа. Проект был рассчитан на два месяца, но мы поработали три месяца. Сейчас поставили цель реализовать этот проект официально, создать некоммерческую организацию. Предпочитаем в первую очередь протянуть руку помощи жителям приграничных сел Араратской долины. Они – своеобразные воины, не покидают родные места и всегда начеку.
Выражаю глубокую признательность всем, кто присоединились к нашей инициативе, в частности, трем нашим благотворителям – Габриелу Чемберчяну, Жирайру Саркисяну и его супруге Србуи, Ваану Занояну. Впоследствии к нам присоединился и Нубар Демирчян. Мы раздали продукты примерно 1200 людям, еще 600 человек получили семенной картофель. Надеюсь, в нынешнем году также сможем осуществить подобный проект.
– Спасибо, господин Габриель, желаю успехов Вашей гуманитарной инициативе и в Вашей трудовой деятельности фотожурналиста. Пусть Ваша фотокамера никогда не запечатлевает грустных лиц армян, пусть она всегда «ловит» улыбающиеся глаза и пусть все всегда будут иметь тарелку горячего обеда.