«Պնակ մը տաք ճաշ»-ն ու լուսանկարչի մեծ աշխարհը
Ծովից ծով Հայաստան, Պատմական շքեղ Հայրենիք ունեցած հային տարբեր դարաշրջաններում բաժին է հասել բռնի ուժով իր նախնիների հողից զրկվելու ու զարկվելու դառը ճակատագիրը: Սփյուռք և հայրենադարձություն, ներգաղթ ու արտագաղթ բառերն ասես ծնվել են հայի հետ, սակայն Աստծո կամոք, աշխարհի տարբեր ծագերում ապրող բոլոր հայերը մի օր հավաքվելու են հայրենի հողում և ստեղծելու են հզոր Հայաստան: Վերջին տարիներին Հայաստան վերադարձող , հայրենադարձվող հայության թիվն էականորեն ավելացել է: Մեր հայրենակիցների մի մասը Հայաստան է եկել շատ տարիներ առաջ, գտել իր տեղն ու դերը մեր հասարակության մեջ, կայացել իբրև մասնագետ: Նրանցից մեկն էլ 12 տարի առաջ Հայրենիքում հաստատված Գաբրիել Փանոսյանն է, ում հետ հետաքրքիր զրույց ծավալվեց «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում:
-Պարո՛ն Փանոսյան, պատմեք , խնդրեմ Ձեր՝ հայ մարդու ոդիսականի մասին:
– Ես մուսալեռցիների զավակ եմ, ծնվել եմ Լիբանանում, ապրել եմ Միացյալ Նահանգներում, իսկ 12 տարի առաջ հաստատվել եմ Հայաստանում: Ահա իմ ոդիսականը:
-Ի՞նչը պատճառ դարձավ Ձեր հայրենադարձվելուն:
-Լիբանանում երկար տարիներ ես սկաուտների խմբապետ եմ եղել. իմ խմբի երեխաներին շարունակ հայրենասիրություն եմ քարոզել, նրանց սովորեցրել եմ հողով, քարով Արարատ լեռ սարքել և միշտ մտածել եմ, որ ես ժամանակավոր եմ ապրում Լիբանանում, որ ես տեղացի չեմ ու մի օր պիտի գնամ իմ Հայրենիք: Այդ ժամանակ, երբ դեռևս Հայաստանում խորհրդային կարգերն էին իշխում, Հայաստան գալն աներևակայելի էր: Առաջին անգամ Հայաստանում եղել եմ 1974 թվականի հոկտեմբերի 9-ին, որից հետո, վերադառնալով Լիբանան, իմ տպավորությունները փոխանցել եմ շրջապատիս: Երկրորդ անգամ Հայաստանում եղել եմ 1991-ին՝ ՀՀ նախագահի ընտրության օրերին. հենց այդ ժամանակ մի շարք թղթակցություններ արեցի: Հետագայում ընտանիքով փոխադրվեցինք Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ…բայց հասկացա, որ դա էլ իմ տեղը չէ: Երբ Հայաստանում անկախություն հռչակվեց, ես որոշում կայացրեցի, որ պետք է Հայաստան գամ: Այդ տարիներին Սան ֆրանցիսկոյում ղեկավարում էի «Համազգայինի ձայն» ռադիոժամը: Ես էլեկտրականության մասնագետ եմ, սակայն մշտապես կապված եմ եղել արվեստի աշխարհին: Դեռ մանկուց հետաքրքրված եմ եղել նկարչությամբ. մի քանի անգամ տարբեր առիթներով ասել եմ՝ ափսոսում եմ, որ Հայաստանում չեմ ծնվել, թե չէ՝ բոլորովին ուրիշ ճակատագիր կունենայի, նպաստավոր միջավայր կլիներ իմ մասնագիտական կողմնորոշման համար, ներքին ապրումներս արտահայտելու հնարավորություն կունենայի իմ ստանալիք կրթությամբ:
-Գաբրիե՛լ, Դուք հիմնականում զբաղվում եք լուսանկարչությամբ և, կարծես թե, հե՛նց այդ ոլորտում էլ կայացել եք…ինչպե՞ս հայտնվեցիք այդ դաշտում:
-Ես արդեն ասացի, որ միշտ ձգտում ու սեր եմ ունեցել արվեստի, մշակույթի հանդեպ, առիթ եմ ունեցել թղթակցություններ անելու, ռադիոժամ ղեկավարելու, իսկ լուսանկարչության բնագավառում ներկայացա մի հետաքրքիր դիպվածով. ցույցերից մեկի ժամանակ մի լուսանկար արեցի, որում Կիրո Մանոյանը փաթաթվել էր մի ձողի, և օրենքի պահապանները նրան չէին կարողանում պոկել, ետ քաշել այդ ձողից: Այդ լուսանկարն ուղարկեցի «Ազդակ» օրաթերթին, նրանք շատ հավանեցին նկարը, և այն իմ անուն-ազգանունով տպագրվեց: Լուսանկարը շատերի ուշադրությունը գրավեց, ու ես օրաթերթի ֆոտոլրագրողը դարձա: ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հետ ստեղծման առաջին իսկ օրվանից սկսել եմ համագործակցել նախարարության հետ, նախարարն ինձ շատ է քաջալերել, որի համար երախտապարտ եմ: Մինչ օրս էլ շարունակվում է մեր համագործակցությունը. մեծ սիրով եմ մասնակցում նախարարությւան բոլոր միջոցառումներին: Հարգարժան նախարարը կարծում էր, թե ես «Ազդակ»-ի պաշտոնյա եմ և զարմացավ՝ իմանալով, որ ես իմ նախաձեռնությամբ եմ լուսանկարներ պատրաստում:1993-ին բարեգործական նպատակներով եղել եմ Արցախում և ականատես եմ եղել մի դեպքի. մեկուկես տարեկան առևանգված Լոլային ետ էին վերադարձել, ես հանդիպեցի նրա ընտանիքին, եկա Երևան և թերթերում գրեցի այդ մասին. դա իմ լրագրողական առաջին աշխատանքն էր, հիմնականում լուսանկարչությամբ եմ զբաղվում:
-Երբևէ մտածե՞լ եք Ձեր լուսանկարների անհատական ցուցահանդեսը բացել:
-Ես 9-ը ցուցահանդես եմ ունեցել, որոնցում, սակայն, ցուցադրվել են աբստրակտ լուսանկարներ. ասեմ, որ այդ ցուցահանդեսների քաջալերողը տիկին Հրանուշ Հակոբյանն է եղել:
Իմ լուսանկարները ցուցադրվել են նաև խմբային տարբեր ցուցահանդեսների ժամանակ: Ես միշտ ուզում եմ տեսնել այն, ինչ ուրիշները չեն տեսնում, ես չեմ ուզում նույնը տեսնել: Շատ լուսանկարներ եմ արել Արցախում. լուսանկարել եմ Շուշի քաղաքի դռները, նաև՝ եկեղեցիները: Ես նկարել եմ հայկական տների և ադրբեջանական, թուրքական տների ձևերը ՝ ցույց տալու դրանց տարբերությունը: Իմ լուսանկարչական բոլոր ցուցահանդեսներին միշտ երկու աղջիկ էին գալիս, նրանց հետաքրքրությունը գրավեց իմ ուշադրությունը, մի օր մոտեցա և հարցրեցի, թե ինչն է նրանց այդքան գրավել, աղջիկներն ասացին՝ վաղն առավոտյան կգանք, կասենք…Հաջորդ օրն առավոտյան աղջիկները եկան՝ իրենց հետ մի տետր բերելով, որտեղ իմ նկարների հիման վրա գրված բանաստեղծություններ էին: Հիացած էի…Երբ մեկ տարի անց գնացի Մացյալ Նահանգներ, բարեկամս՝ Եզնիկ Բալայանը, իմանալով այդ մասին, հորդորեց հրատարակել այդ բանաստեղծությունները: Վերադարձա Հայաստան, գտա այդ երկու աղջիկներին, ասացի իմ մտահղացման մասին, շատ ուրախացան. պարզվեց, որ նրանք էլ էին նույնը մտածել, և իմ նկարների տպավորությամբ ստեղծված այդ բանաստեղծությունների գիրք-ալբոմն արդեն հրատարակվել է. նկարն է և նրա կողքին՝ նկարի տպավորությամբ գրված բանաստեղծությունը: Մոտ ժամանակներում շնորհանդեսը կկազմակերպենք:
-Ես տեղյակ եմ, որ Դուք հիմնադիրն եք «Պնակ մը տաք ճաշ» նախաձեռնության. ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում, մանրամասնե՛ք, խնդրում եմ:
-Ինչպես տեսաք, այս տարի Հայաստանում դաժան ձմեռ էր. ես Արարատյան դաշտավայրում՝ Նորամարգ գյուղում, մի ֆերմա ունեմ, ասացի՝ գնամ տեսնեմ ինչ վիճակում է: Տեսա, որ կես մետր ձյուն է նստել, չկարողացա դուռը բացել ու ներս մտնել…Այդ օրն էլ առատ ձյուն էր մաղում, դրսում մի քանի մարդիկ էին հավաքվել՝ ծանոթ ու անծանոթ. հարցրեցի, թե այդ եղանակին ինչ են անում բաց երկնքի տակ, նրանք էլ պատասխանեցին, որ տանը տաքություն չունեն, ուտելիք չունեն, աշխատանք էլ չկա, գնան տուն՝ ի՞նչ անեն…Այդ գիշեր աչքերիս քուն չեկավ, մտածում էի, թե ինչ կարելի է անել, ինքս ինձ խոսք տվեցի, որ մի միջոց պետք է գտնեմ: Որոշումս իրականացնելու համար դիմեցի իմ մի քանի ծանոթների, ովքեր հավանության արժանացրին այդ ՝ «Պնակ մը տաք ճաշ» ծրագիրս, որից հետո գնացի գյուղապետի մոտ և ներկայացրի ծրագիրս. գյուղապետը շատ ուրախացավ՝ ասելով՝ Աստված քեզ ուղարկեց: Որոշեցինք 100 անապահով մարդկանց օրը մեկ անգամ կերակրել: Գնացի ապրանքը բերեցի, մարդիկ գտա, ովքեր պետք է աշխատեին: Գյուղապետը կարիքավորների ցանկը բերեց, պարզվեց, որ 150 է այդ մարդկանց թիվը: Ասացի, որ այդքան տեղ չունեմ (ինձ մոտ էի տեղ առանձնացրել, որ սեղան-աթոռներ դնենք, մարդիկ գան ու ճաշեն): Մտածեցի, որ այդ մարդկանց մի մասը գալու է գյուղի մի ծայրից, ճանապարհները՝ ցեխոտ, անհարմար, ինչպե՞ս պետք է տեղ հասնեն…Ի՞նչ անել, ի՞նչ ձևով իրականացնել այդ ծրագիրը, որ հարմար լինի: Օգնականիս՝ Արևիկի հետ խորհրդակցեցինք և որոշեցինք չոր սնունդ մատուցել մարդկանց, որ գան և այդ մթերքը տանեն, իրենց տներում պատրաստեն: Առաջին օրը 60՝ ամենից ավելի կարիքավորներին բաժանեցինք, հաջորդ օրը մարդկանց թիվը մեծացավ, դարձավ մոտ 400 հոգի: Յուրաքանչյուրին մոտավորապես 15-20 կգ սնունդ բաժանեցինք՝ բուսական յուղ, վերմիշել, մակարոն, բրինձ,շաքարավազ…Եղան նաև տհաճ, ինչպես նաև՝ հաճելի դեպքեր. մարդիկ եղան, ովքեր հրաժարվեցին օգնությունից՝ ասելով, որ իրենցից ավելի վատ ապրողներ կան, ավելի լավ կլինի, որ նրանց տան այդ օգնությունը: Ինձ կամավորության սկզբունքով օգնում էին հրաշալի երիտասարդներ՝ առանց դույզն-ինչ ակնկալիքի: Հետո մտածեցի, որ կարիքավորներին կարտոֆիլ բաժանելու փոխարեն՝ ավելի լավ կլինի, որ նրանց կարտոֆիլի սերմացու տանք, իրենք ցանեն. այդպես էլ արեցինք և մոտ 4 տոննա սերմացու բաժանեցինք: Ինձ նյութապես օժանդակում էին արտերկրի հայերը: Ծրագիրը նախատեսված էր երկու ամսվա համար, սակայն մենք երեք ամիս աշխատեցինք: Հիմա նպատակ ունենք այս ծրագիրը պաշտոնական ձևով իրականացնել, ստեղծել շահույթ չհետապնդող կազմակերպության: Նախընտրում ենք առաջինը ձեռք մեկնել Արարտյան դաշտավայրի սահմանային գյուղերի բնակիչներին. նրա՛նք էլ յուրօրինակ զինվորներ են, որովհետև չեն լքում իրենց բնակավայրերը և միշտ զգոն են:
Ես իմ խորին երախտագիտությունն եմ հայտնում բոլոր այն մարդկանց, ովքեր միացան մեր նախաձեռնությանը, մասնավորապես՝ մեր 3 բարերարներ, նվիրատուներ Գաբրիել Չեմբերջյանին, ժիրայր Սարգսյանին, նրա տիկնոջը՝Սրբուհուն, Վահան Զանոյանին. հետագայում մեզ միացավ նաև Նուբար Դեմիրճյանը: Մենք մոտավորապես 1200 հոգու սնունդ ենք բաժանել, իսկ 600 հոգու՝ կարտոֆիլի սերմ: Հուսամ, որ կկարողանանք այս տարի ևս իրականացնել նմանատիպ ծրագիր:
-Շնորհակալությու՛ն, պարո՛ն Գաբրիել, հաջողություն եմ մաղթում Ձեր մարդասիրական նախաձեռնությանը և ֆոտոլրագրողի՝ Ձեր աշխատանքային գործունեությանը: Թո՛ղ Ձեր լուսանկարչական խցիկը երբևէ չտեսնի հայի տխուր դեմքեր, թո՛ղ այն միշտ որսա ժպտացող աչքեր, և թո՛ղ մշտապես պնակ մը տաք ճաշ ունենան բոլորը:

The “Hot Plate of Food” and the big world of a photographer
Throughout the centuries, the Armenians, who have had sea to sea Armenia and a splendid Historic Armenia, have had their share of the bitter destiny of being hit and deprived of the lands of their ancestors. It seems as though Armenians were born knowing the words “Diaspora”, “repatriation”, “immigration” and “emigration”, but by God’s will, one day, all Armenians around the world will gather on Armenian land and create a powerful Armenia. Over the past years, more and more Armenians have been returning and repatriating to Armenia. Some of our compatriots came to Armenia many years ago, found their place and role in Armenian society and grew professionally. One of those Armenians is Gabriel Panosian, who moved to the Homeland 12 years ago. Panosian gave an interesting interview to Hayern Aysor at the newspaper’s editorial office.
Karine Avagyan: Mr. Panosian, please tell us about the odyssey of Gabriel Panosian the Armenian.
Gabriel Panosian: I am the son of Armenians from Musaler. I was born in Lebanon, lived in the United States and settled in Armenia 12 years ago. This is my odyssey.
Karine Avagyan: What made you repatriate?
Gabriel Panosian: I have served as a scout leader in Lebanon for many years. I have always advocated patriotism to the scouts and have taught them to shape Mount Ararat with soil and stones. I have always thought to myself that I am living in Lebanon temporarily, that I am living in Lebanon temporarily and that I must come to the Homeland someday. At the time, Armenia was under the Soviet regime, and I couldn’t imagine visiting Armenia. The first time I visited Armenia was on October 9, 1974. When I returned to Lebanon, I shared my impressions with my fellow Armenians. The second time was during the elections for President of the Republic of Armenia in 1991, and I prepared a couple of reports during those days. Later, my family and I moved to the United States of America, but I realized that that wasn’t where I was supposed to be either. When Armenia declared its independence, I decided to visit Armenia. At the time, I was the director of the Voice of Hamazkayin radio show in San Francisco. I am an electrician by profession, but have always been involved in the arts. I have been interested in painting since childhood. On several occasions, I have said that I regret not being born in Armenia. If I was born in Armenia, I would have a different destiny, I would be able to choose my profession in a favorable environment and I would have the opportunity to express my inner feelings through the education that I would receive.
Karine Avagyan: Gabriel, you are mainly involved in photography, and it seems as though you have succeeded in that area. How did you become a photographer?
Gabriel Panosian: As I said, I have always loved and aspired for the arts and culture. I have had opportunities to prepare reports and be the director of a radio show. There is an interesting story of how I became a photographer. During a demonstration, I took a photo showing how Kiro Manoyan had wrapped himself to a pole and how police officers weren’t able to pull him back from the pole. I sent the photo to the editorial staff of Aztag Daily. The staff liked it a lot, printed it and wrote my name and last name under it. The photo attracted many people’s attention, and I became the photojournalist for the daily newspaper. I started collaborating with the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia ever since it was established. The Minister encouraged me a lot, and I am thankful to her for that. I still collaborate with the Ministry and participate in all of the Ministry’s events with great pleasure. The respected Minister thought I was an official representative of Aztag Daily and was amazed when she found out that I was taking photos at my initiative. In 1993, I visited Artsakh for charity purposes and witnessed how a one-and-a-half year old girl by the name of Lola was returned to her family. I met her family, came to Yerevan and wrote about this in the presses. This was my first article. I mainly take photo.
Karine Avagyan: Have you ever thought of opening your personal exhibition?
Gabriel Panosian: I have held nine exhibitions, but have only showcased abstract photos. I must say that Hranush Hakobyan encouraged me to hold those exhibitions.
My photos have also been showcased at various group exhibitions. I always want to see what others don’t see. I don’t want to see the same thing. I have taken many photos in Artsakh. I have taken photos of the doors to the city of Shushi, as well as the churches in Shushi. I have photographed the shapes of Armenian homes, as well as Turkish and Azerbaijani homes to show the differences. There were two girls who would always come to my exhibitions. They attracted my attention. One day, I approached them and asked what had attracted them so much, and they told me that they would come and tell me the next morning…The next day, the girls came with a notebook that contained poems that had been written based on my photos. I was charmed…When I left for the United States a year later, my friend, Yeznik Balayan learned about this and urged me to publish those poems. I returned to Armenia, found those two girls and told them about my idea. They got very happy, and it turned out that they had thought of the same thing. The book-album of poems based on my photos has already been published. It features photos and the particular poem based on the impression of the particular photo. We will organize the presentation of the book soon.
Karine Avagyan: I am aware that you are the founder of the “Hot Plate of Food” initiative. Could you provide details about this initiative?
Gabriel Panosian: As you saw, winter was harsh in Armenia this year. I have a farm in the Noramarg village of the Ararat Valley. I thought of going there to see how things were. I saw that half a meter of snow had fallen. I couldn’t even open the door and go inside. It was even snowing heavily on that day. There were a couple of familiar and unfamiliar people standing outside. I asked what they were doing standing outside in that weather, and they told me that they had no jobs, no food and no heating and didn’t think there was any sense in going home. I couldn’t sleep that night. I was thinking about what I could do to help. I promised myself to find a solution. To fulfill my decision, I addressed some of my acquaintances who approved of my “Hot Plate of Food” initiative, after which I visited the head of the village and presented my program. The head of the village got very happy and told me that I was sent from God. We decided to feed 100 socially disadvantaged villagers once a day. I purchased the food and hired people to work. The head of the village brought the list of the people in need, and it turned out that there were 150 people in need. I said I didn’t have enough room (I had set aside room in my house to place chairs and tables so that people could come and dine). I considered the fact that some of those people would be coming from one end of the village and that the roads were dirty. How would they reach the place? What could I do? How could I carry out the program in a way that would be appropriate? My assistant, Arevik and I consulted and decided to provide dry food to the people so that they could come and take the food with them and make it at home. On the first day, we distributed food to over 60 socially disadvantaged people. The next day, the number grew to about 400. We distributed 15-20 kg of food to each person, including vegetable oil, macaroni, rice and sugar…There were pleasant and unpleasant incidents…There were people who refused the help, saying that there were people in far worse conditions and that it would be better to help them. A group of wonderful young people helped me unconditionally. Later, I told myself that it would be better to give the needy potato seeds instead of potatoes so that they could sow the seeds. This is exactly what we did, and we distribute about 4 tons of seeds. The Armenians abroad mainly provided their financial assistance. The program was designed for two months, but we worked for three months. Now our goal is to officially implement this initiative and establish a non-profit organization. We prefer to help the residents of the borderline villages in Ararat Valley. They are also unique soldiers because they aren’t leaving their settlements and are always alert.
I would like to express my deep gratitude to all those who joined our initiative, especially our three benefactors, including Gabriel Jemberjian, Jirayr Sarkisian and his wife, Srbouhi and Vahan Janoian. Later we were also joined by Noubar Demirjian. We have distributed food to about 1,200 people, and have given potato seeds to 600 people.
Karine Avagyan: Thank you, Mr. Panosian! I wish your humanitarian initiative success. I also wish you success in your career. May you never take photos of an Armenian with a sad look on his face! May you always see smiling faces, and may everyone always have a hot plate of food!