ՀՀ սփյուռքի նախարարը Կորդոբայում.աննկարագելի էր կորդոբահայության ուրախությունը
Հունիսի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի՝ Կորդոբա կատարած այցելության և հանդիպումների մասին «Հայերն այսօր» -ի հետ իր տպավորություններն է կիսել Կորդոբայի հայկական համայնքի նախագահ Էդուարդո Թութուշյանը:
«Հունիսի 1-ին Կորդոբայի հայ համայնք այցելեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը։ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր՝ անցնող 26 տարիների ընթացքում, առաջին անգամ էինք Մայր Հայրենիքից նման բարձրաստիճան և պատվարժան հյուրի ընդունում:
Բացառիկ ու աննկարագելի էր կորդոբահայության ուրախությունը։ Սկզբում նա հանդիպում ունեցավ Կորդոբայի քաղաաքապետ Ռամոն Խավիեր Մեսթրեյի հետ։ Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց այդ հանդիպումը` նշելով, որ եկել է առավել սերտ համագործակցելու ժամանակը:
Նախարարը քաղաքապետին հրավիրեց Հայաստան` անձնամբ ճանաչելու և տեսնելու օրեցօր զարգացող մեր երկիրը: Իր հերթին քաղաքապետը շեշտեց հայ համայնքի՝ քաղաքային կյանքում ունեցած դերն ու ձեռքբերումները։
Հանդիպումն ավարտվեց հուշանվերների փոխանակումներով։ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեց նաև Կորդոբա նահանգի վարչապետ Խուան Կառլոս Մասեյինի հետ։ Նրանք ջերմ մթնոլորտում քննարկեցին տարբեր ոլորտներում համատեղ գործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները:
Խուան Կառլոս Մասեյինը շեշտեց նահանգային կյանքում ունեցած հայ համայնքի կարևորությունը՝ ընդգծելով, որ հայ համայնքը հասարակական, մշակութային և այլ ոլորտներում մշտապես աջակցել է նահանգային կյանքի բարելավմանը և հանդես է եկել կառուցողական նախաձեռնություններով։ Ամենահուզիչ և տպավորիչ մասը, թերևս, հայկական դպրոցի ուսուցիչների և սաների հետ հանդիպումն էր։
Աշակերտները կարճ ժամանակում փորձեցին ներկայացնել Մայրենիի իրենց գիտելիքները։ Ասմունքից և հայրենասիրական երգերից հետո աշակերտներն իրենց անկեղծ բարեմաղթանքներով նամակները հանձնեցին նախարարին։ Իր անմիջական զրույցով Հրանուշ Հակոբյանը մանրամասն ծանոթացավ Ս.Սահակ-Ս.Մեսրոպ ազգային վարժարանի հարուստ պատմությանն ու ներկայիս խնդիրներին։
Կորդոբայի հայությունը շնորհակալ է, որ Հրանուշ Հակոբյանն իր այցով լուծեց նաև դպրոցում գոյություն ունեցող դասագրքերի խնդիրը:
Հայկական ակումբներ և Սբ. Գևորգ եկեղեցի այցելությունները ցույց տվեցին, որ հեռավոր Կորդոբայում ապրող հայությունը շնչում է հայկականությամբ: Հայ համայնքի ներկայացուցիչներն իրենց երախտագիտության խոսքն ասացին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին՝ ակնկալելով, որ հաջորդ հանդիպումը կկայանա Հայրենիքում»:

Министр Диаспоры РА в Кордобе: неописуемой была радость армян Кордобы
Своими впечатлениями о визите министра Диаспоры РА Грануш Акопян в Кордобу поделился с редакцией «Армяне сегодня» председатель армянской общины Кордобы Эдуардо Тутушян.
«Армянскую общину Кордобы 1 июня посетила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. В течение 26 лет независимости Республики Армения впервые мы принимали столь высокого и достойного гостя с Матери-Родины.
�?сключительной и неописуемой была радость армян Кордобы. Сначала состоялась встреча с мэром Кордобы Рамоном Хавиером Местрей. В очень теплой атмосфере министр Грануш Акопян подчеркнула важность этой встречи, отметив, что настало время более тесного сотрудничества.
Министр пригласила мэра в Армению, чтобы лично увидеть развивающуюся день ото дня нашу страну. В свою очередь, мэр отметил роль и достижения армянской общины в жизни города.
Встреча завершилась обменом памятными подарками.
Грануш Акопян встретилась также с премьер-министром провинции Кордоба Хуаном Карлосом Масейином. В теплой атмосфере они обсудили возможности и перспективы взаимодействия в различных сферах.
Хуан Карлос Масейин подчеркнул роль армянской общины в жизни провинции, отметив, что армянская община в общественной, культурной и других сферах постоянно способствовала улучшению жизни провинции и выступала с конструктивными инициативами.
Самой волнующей и впечатляющей стала встреча с педагогами и воспитанниками армянской школы.
Учащиеся за короткое время постарались продемонстрировать свое знание родного языка. После декламации и патриотических песен ученики вручили министру письма со своими искренними пожеланиями. В непосредственной беседе Грануш Акопян ознакомилась с богатой историей и нынешними проблемами национальной гимназии «Св.Саак-Св.Месроп».
Армянство Кордобы благодарно Грануш Акопян, своим визитом решившей имеющуюся в школе проблему с учебниками.
Посещения армянских клубов и церкви Св.Геворг показали, что живущее в далекой Кордобе армянство живет и дышит армянственностью. Представители армянской общины высказали слова признательности министру Диаспоры РА Грануш Акопян, в надежде, что следующая встреча состоится на Родине».