Առաջնորդվելով հույսի ու հավատի, հայրենասիրության միաբանությամբ՝ փայփայենք մեր Հայաստանի Հանրապետությունը
1918 թվականին Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի ՝ մեր ժողովրդի համար կյանքի ու մահվան, ճակատագրական հերոսամարտերի հաղթանակներով հիմք դրվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետությանը. դարեր անց հայը կրկին ունեցավ պետականություն ու պետություն: 1918-ի հունիսի 4-ին Բաթումում ստորագրվեց հայ-թուրքական հաշտության պայմանագիրը, ըստ որի՝ Հայաստանի կազմի մեջ են մտնում Երևանի, Էջմիածնի, Ալեքսանդրապոլի, Դարալագյազի, Ղազախի, Բորչալուի գավառների որոշ մասերը և Նոր Բայազետի գավառը: Նորանկախ Հայաստանը, համաձայն այդ պայմանագրի, ստեղծվում էր 11 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածության վրա: Հայոց ազգային խորհրդի հիման վրա ստեղծվեց առաջին խորհրդարանը: 1918-ի օգոստոսի 1-ին Երևանի քաղաքային ակումբի դահլիճում տեղի ունեցավ Հայաստանի խորհրդարանի հանդիսավոր բացումը, շենքի ճակատին բարձրացվեց հայոց եռագույնը: Խորհրդարանի նախագահության նախագահ ընտրվեց Ավետիք Սահակյանը (Հայր Աբրահամ): Առաջին կառավարության նախագահ նշանակվեց Հովհաննես Քաջազնունին:
1918-ի մայիսի 28-ին Հայոց ազգային խորհուրդը հայտարարեց անկախ Հայաստանի Հանրապետության ստեղծման մասին: Մայիսի 28-ն ամրագրվեց ՝ իբրև Առաջին Հանրապետության օր, Հանրապետություն, որն, ավաղ, ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ, սակայն այն մի նոր սկիզբ դարձավ՝ տասնամյակներ անց՝ 1991 թվականին, ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ստեղծվելիք հաջորդ անկախ հանրապետության:
…Հերոսակա՛ն պիտի լիներ Մայիսը հայոց կյանքում, պիտի ծնվեին ազգային, գաղափարի նոր գործիչներ ու հերոսներ, հայոց հողը դարեր անց դարձյա՛լ պետք է տնքար ցավից, իր ազատությունն ու անկախությունը կերտող Հայաստանին, Ղարաբաղին կրկին պետք է փորձեին առնել խավարի մեջ ու շրջափակեին, սակայն հայի՝ ամենահզոր զենքից էլ հզոր միասնական ուժն ու հոգու կորովը, հաղթական կամարներ պիտի կապեին: Մայիսյան հաղթանակների՝ հերոսական Ավարայրով, Երկրորդ աշխարհամարտի հաղթանակում ունեցած իր նշանակալի ավանդով, հայկական դիվիզիաների ու հերոսների, հայ գեներալների փայլուն մասնակցությամբ ու մեծ ներուժով, Ավարայրով ու Շուշիով թրծված մեր ժողովուրդն, անցնելով պատմության քառուղիներով, հավաստեց, որ անպարտելի է հայի հավաքական ուժը, որ ազատություն ու անկախություն տենչացող ազգերը չեն կարող բնաջնջվել անգամ ամենաարյունարբու թշնամու կողմից…Եվ ապրե՛ց հայը, ապրեց ու արարեց, ստեղծեց իր անկախությունը, կերտեց նոր հաղթանակներ՝ ի հեճուկս իր թշնամյաց:
Շնորհավորելով բոլոր հայերին Մայիսի 28-ի տոնի առիթով, առաջնորդվելով միասնական ու հայրենապահպան գաղափարներով, հույսի ու հավատի միաբանությամբ՝ փայփայենք մեր Հայաստանի Հանրապետությունը:

Let us cherish our Republic of Armenia, guided by hope, faith and patriotism
In 1918, the crucial and heroic battles that the Armenian people led for life or death in Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa laid the foundation for the First Republic of Armenia. After many centuries, the Armenians had a state and statehood once again. On June 4, 1918, the Turks and Armenians signed a treaty of reconciliation according to which certain parts of Yerevan, Etchmiadzin, Alexandropol, Daralagyaz, Ghazakh and the colonies of Borchalu and the New Bayazet colony would be within the composition of Armenia. According to that treaty, the newly independent Armenia was being established in an 11,000 square kilometer territory. The first parliament was established based on the Armenian National Council. On August 1, 1918, the solemn opening of the Parliament of Armenia was held in the hall of the city club of Yerevan, and the Armenian tricolor flag was raised on the frontal of the building. Avetik Sahakyan (Father Abraham) was elected President of the Chairmanship of the Parliament, and Hovhannes Kajaznuni was appointed President of the National Government.
On May 28, 1918, the Armenian National Council announced about the establishment of the independent Republic of Armenia. May 28th was enshrined as First Republic Day. Unfortunately, the Republic remained for only two years, but it laid the foundation for the next independent republic to be established following the collapse of the USSR in 1991.
…The month of May had to be a month of heroism for Armenians. New national and ideological figures and heroes would have to be born. After many centuries, Armenians would have to suffer from pain again. There would be more attempts to blockade the Armenia and Karabakh shaping their freedom and independence, but the power of unity and the spirit of an Armenian (more powerful than weapon) would help them achieve victory. Throughout history, with the victory in the heroic Battle of Avarayr, in WWII and with the participation of Armenian divisions, heroes and generals and with great potential, the Armenian people affirmed that the collective force of an Armenian is invincible and that nations wishing for freedom and independence can’t even be annihilated by the bloodthirsty enemy…And the Armenians lived, created, shaped their independence and achieved new victories, in spite of the enemies.
Congratulating all Armenians on the occasion of May 28th, let us cherish our Republic of Armenia, guided by unity, maintenance of the homeland, as well as with hope and faith.