Տեղի ունեցավ «Սփյուռքի զորակցությամբ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում
Ապրիլի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ «Սփյուռքի զորակցությամբ» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում, որին ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, նախարարության տարածաշրջանային վարչությունների ղեկավարներ, սփյուռքահայ հայտնի բարերարներ, գործարարներ և ներդրողներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: «Այս կլոր սեղան-քննարկման նպատակը մեկն է՝ լսել Հայրենիքում ունեցած հաջողությունների ձեր պատմությունները, իմանալ խնդիրների մասին և փորձել պատասխաններ և լուծումներ գտնել այն հարցադրումներին, որոնք կհնչեն այս հանդիպման ընթացքում: Մենք պատրաստ ենք անելու հնարավորինը, որ հնչած առաջարկություններն ու տեսակետները հետագայում տեղափոխվեն նաև գործնական ոլորտ և զարգացում ունենան»,-ասաց նախարարը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը հավելեց, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը բազում ծրագրեր է մշակում և իրագործում երկրում տնտեսության զարգացումը, կայունացումը և առաջընթացը ապահովելու համար: «Մեծ ուշադրություն է դարձվում նաև սփյուռքահայ ներդրողների ներկայությանը հայաստանյան տնտեսական կյանքում: Սակայն այստեղ մի բաց կա. այսօր էլ բավականին մեծ թվով սփյուռքահայ ներդրողներ կան Հայաստանում, որոնք հաջողությունների են հասել, իրենց ներդրումն ունեն մեր տնտեսական կյանքի բարելավման գործում, և մենք պետք է հանրահռչակենք նրանց, քանի որ նրանք ոչ միայն լավ օրինակ են, այլև նպաստում են Հայաստան-Սփյուռք կապի ամրապնդմանն ու զարգացմանը»,-ասաց նախարարի տեղակալը՝ նշելով, որ առանց խնդիրների մասին խոսելու և դրանց էությունը հասկանալու հնարավոր չէ ցանկությունները իրականություն դարձնել, և այս քննարկման նպատակն է նաև այդ խնդիրները վեր հանելը, դրանց իրատաեսական լուծումներ փնտրելը:
Այնուհետ ելույթներով հանդես եկան ներկաները: «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի նախագահ Վարդան Մարաշլյանն ասաց. «Մենք արդեն մեկ տարի է՝ այս ոլորտում ենք, և հաջողությունների մասին կարելի է երկար խոսել: Անդրադառնալով առկա խնդիրներին՝ կցանկանայի նշել մի քանիսը: Առաջինը «Հայրենադարձության մասին» օրենքի անհարաժետությունն է, որի նախագծի աշխատանքները տարվում են: Սա թույլ կտա հատուկ կարգավիճակ սահմանել հայրենադարձների համար, կհստակեցնի նրանց համար նախատեսված արտոնությունները, պարտավորություններն ու պարտականությունները: Սփյուռքի նախարարության համար հայրենադարձությունը օրակարգային հարց է, և դա այսօրվա հրամայականն է նաև»: Վարդան Մարալշյանը նկատեց, որ հայաստանյան մասնավոր ծրագրերը, որոնք շատ հաճախ ստեղծվում են նաև հայրենադարձների կողմից, կարիք ունեն ճանաչում ձեռք բերելու, և դա պետք է արվի տեղեկատվական հարթակներում:
Ռուսաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը նշեց. «Մենք լավ ենք գիտակցում Հայաստան-Սփյուռք-Արցախ եռամիասնության կարևորությունը: Այդ միանության մեջ վճռական դեր ունի Հայաստանը, որը պետք է լինի հզոր և ուժեղ: Այդ հզորացման գործում մեծ դերակատարություն ունի Սփյուռքը, սփյուռքահայերի զորակցությունը Հայրենիքին: Հայաստանյան շուկան և տնտեսությունը բարենպաստ միջավայր են սփյուռքահայերի համար իրենց բիզնես ծրագրերը կյանքի կոչելու համար: Իսկ յուրաքանչյուր հաջողված ծրագիր իր նպաստ է բերում նաև Հայաստանին»:
Յարոսլավլի հայկական համայնքի ներկայացուցիչ Զաքար Խոջաբաղյանը նկատեց, որ Հայաստանում գործունեություն ծավալող հայրենադարձները ոչ միայն պիտի ուղղորդվեն բիզնես շահերից ելնելով, այլև պիտի իրենց մեջ ունենան Հայաստանին զորակցելու գիտակցությունը: «Մինչև 2019 թվականը նպատակ ուենք ստեղծել և ընդլայնել ինժեներական լաբորատորիաների թիվը Հայաստանում, նաև Հայաստանից դուրս: Սփյուռքի երիտասարդները պիտի տեղյակ լինեն Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների առաջընթացի և առկա հնարավորությունների մասին, իսկ այդ առումով Հայաստանը իրոք առաջատար է: Նախատեսվում է, որ շատ ծրագրեր պիտի լինեն հենց հայերենով, որպեսզի սփյուռքահայ երիտասարդները շահագռգռված լինեն սովորելու հայերենը, քանի որ այն իրենց համար այն կարող է դառնալ նաև աշխատանքային լեզու և նոր հեռանկարներ բացել»,- Զաքար Խոջաբաղյանը:
Ելույթ ունեցան նաև «Փյունիկ» մարդային ռեսուրսների զարգացման հիմնադրամի պատվո նախագահ Գաբրիել Ջամբարջին, «1 Հայաստան» կազմակերպության ղեկավար Անահիտ Գալստյանը, Ամերիկայի Ավետարանչական ընկերակցության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Հարություն Ներսիսյանը և այլք:

Состоялся «круглый стол»-обсуждение «При поддержке Диаспоры»
В Министерстве Диаспоры РА 28 апреля состоялся «круглый стол»-обсуждение «При поддержке Диаспоры», на котором присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Серж Срапионян, руководители региональных управлений Министерства, известные благотворители, инвесторы, бизнесмены из Диаспоры.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры Грануш Акопян. «Цель этого «круглого стола»-обсуждения одна – выслушать ваши истории об успехах, достигнутых на Родине, узнать о проблемах и попытаться найти ответы, решения вопросов, которые прозвучат на этой встрече. Мы готовы сделать все возможное, чтобы озвученные предложения и точки зрения впоследствии были перенесены в практическую плоскость и имели развитие», – сказала министр.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян добавил, что правительство РА разрабатывает и реализует множество программ для обеспечения стабильности и прогресса. «Большое внимание уделяется также присутствию в экономической жизни Армении инвесторов из Диаспоры. Однако тут имеется один пробел: и сегодня в Армении есть достаточно большое число инвесторов из Диаспоры, которые достигли успехов, внесли свой вклад в улучшение экономической жизни страны, и мы должны пропагандировать их, поскольку они не только демонстрируют прекрасный пример, но и способствуют укреплению и развитию связей Армения-Диаспора», – сказал замминистра, отметив, что без разговора о проблемах и понимания их сути невозможно сделать реальностью желания, и цель данного обсуждения – именно выявление этих проблем, поиск их реалистичных решений.
Затем с речами выступили присутствующие. Президент фонда «Возвращение в Армению» Вардан Марашлян сказал: «Мы уже год в этой сфере, и об успехах можно говорить долго. Затрагивая имеющиеся проблемы, хотел бы отметить несколько. Первая – необходимость закона «О репатриации», работа над проектом которого ведется. Это позволит иметь особый статус для репатриантов, будут уточнены предусмотренные для них льготы, их обязательства и обязанности. Для Министерства Диаспоры репатриация – вопрос актуальный, и это также является требованием сегодняшнего дня».
Вардан Марашлян заметил также, что частные проекты Армении, зачастую создаваемые репатриантами, нуждаются в пропаганде, и это должно делаться на информационной площадке.
Вице-президент Союза армян России Владимир Агаян отметил: «Мы прекрасно сознаем важность триединства Армения-Арцах-Диаспора, решающую роль в котором имеет Армения, которая должна быть сильной и могучей. В деле повышения мощи Армении велика роль Диаспоры, поддержка армянами Диаспоры Родины. Армянские рынок и экономика – благоприятная среда для претворения армянами Диаспоры в жизнь своих бизнес-проектов. А каждый удавшийся проект вносит свой вклад и в Армении».
Представитель армянской общины Ярославля Закар Ходжабагян заметил, что репатрианты, осуществляющие деятельность в Армении, должны руководствоваться не только собственными бизнес-интересами, но и осознанием необходимости поддержать Армению. «До 2019 года мы намерены создать и расширить число инженерных лабораторий в Армении, а также за ее пределами. Молодежь Диаспоры должна знать о прогрессе и имеющихся возможностях новейших технологий в Армении, а в этом плане Армения действительно лидер. Планируется, что многие программы должны быть именно на армянском, чтобы молодежь Диаспоры была заинтересована учить армянский язык, поскольку он для них может стать также рабочим языком, открыть новые перспективы», – сказал Закар Ходжабагян.
Выступили также почетный президент фонда развития человеческих ресурсов «Пюник» Габриел Джамбарджи, руководитель организации «1 Армения» Анаит Галстян, руководитель офиса в Армении Евангелистской ассоциации Америки Арутюн Нерсисян и другие.