Հայոց ցեղասապանության 102-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Ավստրիայում
Հայոց ցեղասպանության 102-րդ տարելիցի կապակցությամբ Ավստրիայի մի շարք խոշոր քաղաքներում՝ Վիեննայում, Իննսբրուքում, Զալցբուրգում, Գրացում և Բադենում՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված կոթողների, խաչքարների մոտ, տեղի ունեցան հիշատակի միջոցառումներ: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Մայրաքաղաք Վիեեննայում հիշատակի միջոցառումները մեկնարկեցին ապրիլի 23-ին՝ Հայ առաքելական Սբ. Հռիփսիմե եկեղեցում մատուցած բարեխոսության կարգով: Այնուհետև եկեղեցուն կից սրահում տեղի ունեցավ գերմանացի գրող-սցենարիստ Թոմաս Հարդվիգի «Հայուհի» գրքի շնորհանդեսը, որին ավստրիահայ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից բացի մասնակցեցին ավստրիացի հասարակական գործիչներ, գրողներ, հրապարակախոսներ:
Ապրիլի 24-ին Վիեննայի կենտրոնական Շիլլեր հրապարակում տեղադրված ավստրիացի մեծ գրող և հումանիստ Ֆրանզ Վերֆելի հուշարձանի մոտ տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված արարողություն, որին, ի թիվս ավստրիահայ համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչների, մասնակցեցին նաև ավստրիացի քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, լրագրողներ:
Համատեղ աղոթքից հետո Ավստրիայի Հայ առաքելական եկեղեցական վարչության անունից ելույթ ունեցավ Վահագն Ամիրջանյանը: Ավստրիայում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցչի կողմից ընթերցվեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա առիթով հայրենակիցներին ուղղված ուղերձը:
Արարողությունն ուղեկցվեց «Անի» երգչախմբի երաժշտական կատարումներով, ասմունքով: Արարողության ավարտին Վերֆելի հուշարձանի մոտ զետեղվեցին պսակներ և ծաղիկներ:
Նույն օրը երեկոյան ավստրիահայ համայնքի կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հրավիրվեցին Ավստրիայի Եվրոպայի, ինտեգրացիայի և արտաքին գործերի դաշնային նախարարություն, ուր ապրիլի 24-ի առթիվ նախարար Սեբաստիան Կուրցը հանդիպում և ընդունելություն էր կազմակերպել Ավստրիայի Հայ առաքելական համայնքի, ինչպես նաև Ավստրիայում բնակվող արևելյան քրիստոնեական մյուս համայնքների ներկայացուցիչների պատվին:

Events dedicated to the 102nd anniversary of the Armenian Genocide held in Austria
On the occasion of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide, commemoration events have been held near Armenian Genocide monuments and cross-stones in several cities across Austria, including Vienna, Innsbruck, Salzburg, Graz and Baden, reported the press service of the RA Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor.
The commemoration events in Vienna kicked off with an intercession performed at the St. Hripsime Armenian Apostolic Church on 23 April. After the intercession, not only representatives of Austrian-Armenian organizations, but also Austrian public figures, as well as writers and publicists participated in the presentation of the book “Armenian Woman” by German writer-screenwriter Thomas Hardwig in the hall next to the Church.
On 24 April, a ceremony commemorating the victims of the Armenian Genocide was held near the monument to great Austrian writer and humanist Franz Werfel placed at Schiller Square in central Vienna. Among the participants were not only several representatives of the Austrian-Armenian community, but also Austrian public and political figures and journalists.
After the joint prayer, Vahagn Amirjanyan spoke on behalf of the council of the Armenian Apostolic Church in Austria. The representative of the Embassy of the Republic of Armenia in Austria read the address of President of the Republic of Armenia addressed to his fellow Armenians on the occasion of the 102nd anniversary of the Armenian Genocide.
The ceremony also featured musical performances by the Ani Armenian Choir and recitation of poems. After the ceremony, wreaths and flowers were laid near the monument to Werfel.
In the evening of that same day, members of Austrian-Armenian community organizations were invited to the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs of Austria where Minister Sebastian Kurz had organized a meeting and reception in honor of the representatives of the Armenian Apostolic Community of Austria and the other Oriental Christian communities living in Austria on the occasion of April 24th.