Բեյրութում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումներ են կայացել
Մարտի 26-ին Լիբանանի հայկական ժառանգության ակումբի նախաձեռնությամբ Բեյրութի ամերիկյան համալսարանի «Իսամ Ֆարես» սրահում կազմակերպվել էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի թեմայով դասախոսություն: Միջոցառման գլխավոր բանախոսն էր անգլիացի հանրաճանաչ լրագրող, բրիտանական «The Independent» օրաթերթի Մերձավոր Արևելքի թղթակից Ռոբերտ Ֆիսկը: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Բեյրութի ամերիկյան համալսարանի դասախոս Խաժակ Գյոկչյանն, ով նշեց, որ Հայոց ցեղասպանությունը քաղաքակրթության և մարդկության դեմ իրականացված ոճրագործություն էր հազարամյակների պատմություն ունեցող ազգի ու մշակույթի նկատմամբ:
Ռոբերտ Ֆիսկը 1915թ. հայկական կոտորածները որակեց որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն` նշելով, որ թուրքական բանակում ծառայած գերմանացի զինվորներն ականատես են եղել այդ իրադարձություններին, որոնց վկայությունները անչափ կարևոր են հայության համար: Ֆիսկն ընդգծեց այն փաստը, որ հայ ժողովուրդը հաղթեց՝ իր հիշողությունը պահելով: Նա պատմեց իր Թուրքիա կատարած այցի և պատմական Հայաստանի գավառներով շրջելու մասին՝ նշելով, որ բոլոր թուրքերը գիտեն, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել հայերի հետ 1915թ.՝ չնայած թուրքական պետության ժխտողական քաղաքականությանը: Ռոբերտ Ֆիսկը նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին թուրք մտավորականների հետ զրուցելն ու կարծիքներ փոխանակելը բավարար չէ, այլ պետք է խոսել և բացատրել կատարվածի մասին սովորական մարդկանց:
Մարտի 27-ին Լիբանանի օգնության խաչի նախաձեռնությամբ և Լիբանանի Հայոց թեմի առաջնորդի հովանավորությամբ Բեյրութի ազգային առաջնորդարանի «Երջո Սամվելյան» սրահում կազմակերպվել էր հուշ երեկո` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Լիբանանի օգնության խաչի շրջանային վարչության ատենապետ Թալին Քլբաշյանը, ով անդրադարձավ ՀՕՄ-ի անցած ուղուն և առաքելությանը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի ատենապետ Սեդա Խըդշյանը ներկայացրեց Լիբանանի օգնության խաչի գործունեությանն ու Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող մանրամասներ: Նա իր խորին երախտագիտությունը հայտնեց բոլոր հայ մայրերին, ովքեր կրել են ծանր տառապանքներ, սակայն մեծ դերակատարություն են ունեցել մատաղ սերնդի դաստիարակության և լեզվի պահպանման գործում: Եզրափակելով իր խոսքը` նա նշեց, որ հայությունը շարունակում է իր արդար պայքարը խաղաղասիրությամբ և ստեղծագործական ավյունով:
Լիբանանի խորհրդարանի անդամ Ղասան Մուխայբերը նշեց, որ հայերն իրենց կարևոր նպաստը բերեցին Լիբանանի ծաղկեցման ու բարգավաճման գործում: Նա նկատեց, որ եթե հայերը թուրքերի սրով ցեղասպանության մատնվեցին, ապա Լիբանանի ժողովուրդը նույն ցեղասպանի կողմից սովի մատնվեց` կորցնելով բնակչության 40 տոկոսը: Նա իր զորակցությունը հայտնեց հայ ժողովրդին և ընդգծեց, որ այսօր լիբանանցիները սատարում են հայ ժողովրդին: Մուխայբերը հավելեց, որ ցեղասպանությունը մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն է, և եթե այն չդատապարտվի, ապա ոճրագործը կարող է ցեղասպանությունը կրկնել:
Ելույթ ունեցավ նաև Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանն, ով ընդգծեց, որ հայ մայրը և հայ կինը հայոց պատմության ընթացքում կյանքի հաստատման և գոյատևման հիմքն են եղել: Երեկոյի ընթացքում ցուցադրվեց վավերագրական ֆիլմ հայ ժողովրդի պատմության, կրած արհավիրքների և Լիբանանի օգնության խաչի գործունեության մասին: Երաժշտական կատարումներով հանդես եկավ Տրիպոլիի «Ֆայհա» երգչախումբը` Պարգև Թասլաքյանի ղեկավարությամբ:
Մարտի 27-ին «Le Gray» հյուրանոցում Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հովանավորությամբ կազմակերպվել էր լիբանանահայ նկարիչ Լյուսի Փոշողլյանի ցուցահանդեսը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Իսկ «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի տեղական վարչության նախաձեռնությամբ և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի Լիբանանի կենտրոնական մարմնի հովանավորությամբ տեղի ունեցավ քննարկում` լիբանանահայ երեք օրաթերթերի խմբագիրների մասնակցությամբ՝ «Ցեղասպանության թեման մեր մամուլի էջերում. երեկ, այսօր և վաղը» թեմայով: Խմբագիրներին ուղղված հարցերը վերաբերում էին հայկական օրաթերթերում Հայ դատին նվիրված արժեքավոր հրապարակումներին, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին նախատեսվող հրապարակումներին: Երեկոն վարում էր «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի տեղական վարչության ատենապետ Անի Թորանյանը:
Միջոցառումներին ներկա էին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Քոչարյանը, խորհրդարանի անդամներ, նախարարներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, դիվանագետներ, կրոնական առաջնորդներ, լրագրողներ, ուսանողներ:

Мероприятия в Бейруте, посвященные 100-летию Геноцида армян
26-го марта по инициативе Клуба армянского наследия в Ливане в зале «�?сам Фарес» Американского университета Бейрута была организована лекция на тему 100-летия Геноцида армян. Главным докладчиком мероприятия был знаменитый журналист, корреспондент газеты «The Independent» на Ближнем Востоке Роберт Фиск.
С приветственной речью выступил преподаватель Американского университета Бейрута Хажак Гекчян, отметивший, что Геноцид армян является осуществленным против цивилизации и человечества преступлением по отношению к народу с тысячелетней историей и его культуре.
Роберт Фиск охарактеризовал резню армян 1915г. как первый геноцид 20-го века, отметив, что служившие в турецкой армии немецкие солдаты стали очевидцами тех событий, свидетельства которых имеют важное значение для армянства. Фиск подчеркнул тот факт, что армянский народ одержал победу, сохранив свою память. Он рассказал о своей поездке в Турцию и по историческим провинциям (гаварам) Армении, отметив, что всем туркам известно, что на самом деле произошло с армянами в 1915г., несмотря на политику отрицания со стороны турецкого государства. Роберт Фиск отметил, что беседа и обмен мнениями о Геноциде армян с представителями турецкой интеллигенции недостаточны, необходимо рассказать и объяснить произошедшее обычным людям.
27-го марта по инициативе Ливанского креста помощи и под эгидой предводителя Армянской епархии Ливана в зале национальной епархии Бейрута «Ерджо Самвелян» был организован памятный вечер, посвященный 100-летию Геноцида армян.
С приветственной речью выступила председатель областного департамента Ливанского креста помощи Талин Клбашян, коснувшаяся пройденного пути и миссии Союза армянской помощи.
Председатель центрального органа Ливана по 100-летию геноцида армян Седа Хтшян представила деятельность Ливанского креста помощи и детали Геноцида армян. Она в своей речи выразила глубокую благодарность всем армянским матерям, претерпевшим тяжелые мучения, но сыгравшим большую роль в воспитании молодого поколения и сохранении языка. В заключениe, она отметила, что армяне продолжают свою справедливую борьбу миролюбием и творческой энергией.
Член парламента Ливана Гасан Мухайбер отметил, что армяне внесли свой важный вклад в процветание и развитие Ливана. Он заметил, что если армяне были подвергнуты геноциду турками, то народ Ливана ныл подвергнут голоду со стороны той же геноцидальной Турции, потеряв 40% своего населения. Он выразил свою поддержку армянскому народу и подчеркнул, что геноцид является преступлением против человечества, и если не будет осужден, то преступник может повторить геноцид.
Выступил также глава ливанской епархии Армянской апостольской церкви епископ Шаге Паносян, подчеркнувший, что армянская мать и армянская женщина на протяжении истории были основой жизни и выживания. В ходе вечера состоялся показ документального фильма про историю и страдания армянского народа и деятельность Ливанского креста помощи. С музыкальными номерами выступил хор Триполи «Файха» под руководством Паргева Таслакяна.
27-го марта в гостинице «Le Gray» под эгидой посольства Республики Армения в Ливане была организована выставка ливанской художницы армянского происхождения Люси Пошоглян, посвященная 100-летию Геноцида армян. А по инициативе местного департамента Культурного союза «Текеян» в Ливане и под эгидой центрального органа Ливана по 100-летию геноцида армян состоялось обсуждение на тему «Тема Геноцида на страницах нашей прессы: вчера, сегодня и завтра», при участии редакторов трех армянских газет Ливана. Адресованные редакторам вопросы касались посвященных «Ай дату» ценных публикаций в армянских газетах и намеченных публикаций накануне 100-летия Геноцида. Вечер вела председатель местного департамента Культурного союза «Текеян» в Ливане Ани Торанян.
На мероприятиях присутствовали посол Республики Армения в Ливане Ашот Кочарян, члены парламента, министры, общественные, политические деятели, дипломаты, религиозные лидеры, журналисты и студенты.