Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված հուշ-երեկո Ջավախքում
2014 թվականի նոյեմբերի 26-ին, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում Ախալքալաքի Սուրբ Խաչ եկեղեցում անցկացվեց հուշ-երեկո` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա զոհերի հիշատակին: Այս մասին տեղեկացնում են Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության մամլո դիվանից:
Երեկոն կազմակերպվել էր Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբգէն վրդ Սալբիյանի նախաձեռնությամբ` Ախալքալաքի կիրակնօրյա դպրոցի, եկեղեցական երգչախմբի, Նինոծմինդայի «Ռաֆայել-Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնի հետ համատեղ:
Երեկոյին ներկա էին Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, հասարակական և մշակութային գործիչներ…
Միջոցառումն սկսվեց Տերունական աղոթքով:
Ջավախքի փոխառաջնորդն իր ելույթում նշեց. ««Մենք պարտավորություն ունենք մեր նախնիների հիշողության, և ապագա սերնդի առջև: Մենք պետք է ուժեղ սերունդ ունենանք: Հզոր միտք, անկոտրում պայքար, և հետևողական լինենք մեր գործողություններում: Այսօր, այստեղ հավաքվել ենք, ոչ թե սգալու, այլ կրկին վերահաստատելու մեր ԳՈՅՈՒԹՈՒՆՆ աշխարհում: Յուրանչյուրս մեր բաժին պայքարն ունենք, պայքար որ մի օր անպայման հաղթանակ է ծնելու»:
Ինչպես նաև ելույթով հանդես եկավ Նինոծմինդայի «Ռաֆայել-Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնի տնօրեն Ժորա Սնխչյանը:
Այնուհետև հնչեցին թեմատիկ բանաստեղծություններ, որը ժամանակ առ ժամանակ ընդհատվում էին երաժշտական կատարումներով: Երեխաներն իրենց զգացմունքայնությամբ հուզեցին ներկաներին՝ կորզելով ուրախության արցունքներ:
Հուշ-երեկոն ամփոփեց 8-ամյա Դավիթ Հարությունյանը Գևորգ Էմինի «Պարեց հայն ու ողջ աշխարհը զարմացավ» բանաստեղծությամբ: Եվս մեկ անգամ վերահաստատելով, որ ապրում է հայը, պարում է հայն ու կրկին ուրախ երգում…

Вечер памяти жертв Геноцида армян прошел в Джавахке
26 ноября 2014г. в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, в церкви Сурб Хач Ахалкалаки прошел вечер памяти, посвященный жертвам Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети.
Вечер был организован по инициативе главы викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети архимандрита Бабкена Салбияна совместно с воскресной школой Ахалкалаки, церковным хором, культурно-образовательным центром «Рафаел-Джавах» Ниноцминды.
На вечере присутствовали представители местных властей Ахалкалаки и Ниноцминды, общественные и культурные деятели…
Мероприятие началось с молитвы.
Глава викариата ААЦ в Самцхе-Джавахети в своем выступлении отметил: «У нас обязательство  перед памятью наших предков и будущим поколением. У нас должно быть сильное поколение, мощная мысль, непреклонная борьба, и мы должны быть последовательны в своих действиях.
Сегодня мы собрались здесь, чтобы не держать траур, а вновь подтвердить свое СУЩЕСТВОВАН�?Е в мире. У каждого из нас своя доля в этой борьбе… борьбе, которая однажды приведет к победе».
С речью выступил и директор культурно-образовательного центра«Рафаел-Джавах» Ниноцминды Жора Снхчян.
Затем прозвучали тематические стихотворения, которые время от времени прерывались музыкальными произведениями. Дети своей чувствительностью растрогали присутствующих до слез.
Вечер памяти закрыл 8-летний Давид Арутюнян стихотворением Геворга Эмина «Армянин станцевал и весь мир удивился», еще раз подтвердив, что армянин живет, танцует и вновь весело поет…