Տեղի ունեցավ տեսաժողով Լոս Անջելեսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների  հետ
Ապրիլի 22-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ տեսաժողով Լոս Անջելեսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Տեսաժողովին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Լոս Անջելեսից տեսակապով միացել էին Լոս Անջելեսում ՀՀ Գլխավոր հյուպատոսության առաջին քարտուղար Արմելլա Շաքարյանը, Գլենդելի կրթական խորհրդի նախագահ Արմինե Կարապետյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության համայնքային խորհրդի նախագահ Հարութ Սեմերջյանը, խորհրդի ներկայացուցիչ Վռամ Մարտիրոսյանը, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի ներակայացուցիչ Վիլմա Կույումջյանը, Թեքեյան մշակութային միության ներկայացուցիչ Արա Ահարոնյանը, Հայ օգնության միության ներքո գործող դպրոցների պատասխանատու Մարո Փափազյանը, Ամերիկայում Հայկական առևտրային ցանցի նախագահ Ալեք Բաղդասարյանը, «Հեքիաթն է կանչում» թատերախմբի պատասխանատու Մարիցա Տոնապետյանը, «Դավթյան և Մարիամյան» կրթական հաստատության նախագահ Վահիկ Ծատուրյանը, «Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս» ազգային վարժարանի հայոց լեզվի ուսուցիչ Գևորգ Սարգսյանը, համայնքի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց տեսաժողովի մասնակիցներին, կարևորեց համայնքի միասնական, համախմբված, ակտիվ գործունեությունը, նախարարության հետ կապերի ակտիվացումը, որը կնպաստի նախարարության ծրագրերին առավել գործուն մասնակցությանը: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Համայնքը հայ պահելու, ազգային ինքնությունը պահպանելու, համայնքի առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու հզոր գործոն է հայոց լեզվի պահպանումը: Դպրոցն ու եկեղեցին են Սփյուռքում պահպանում հայկականությունը, լեզուն, մշակույթը, ազգային ավանդույթները: Անգնահատելի է հայ ուսուցիչների դերը հայ երիտասարդներ կրթելու գործում: Եվ վերջապես հայապահպանության հզոր գործոն է նախարարության ծրագրերին նրանց ակտիվ մասնակցությունը, որը կնպաստի հայրենաճանաչությանը և Հայրենիքի հետ նրանց կապի ամրապնդմանը: Կարծում եմ՝ ամեն հայ պետք է տեսնի Հայաստանը, միայն այդպես հայ երեխան կմտածի հայ մնալու մասին: Պետք է մտածենք մեր հնարավորությունների, գիտելիքների, կապերի միջոցով հասնել Հայաստանի վարկանիշի բարձրացմանը: Սա պետք լինի յուրաքանչյուր հայկական համայնքի խնդիրը»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց նախարարության համահայկական «Արի տուն» և «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերը, «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնը, կարևորեց համայնքի առավել ակտիվ մասնակցությունն այդ ծրագրերին: Նախարարը դպրոցների տնօրեններին, համահայկական կառույցների ներկայացուցիչներին հրավիրեց մասնակցելու սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում կայանալիք «Հայաստան-Սփյուռք» համահայկական 6-րդ համաժողովին:
Ելույթ ունեցողները պատմեցին կատարած աշխատանքների մասին, նախարարին ուղղեցին իրենց հուզող հարցերը և հավաստիացրեցին, որ այս տարի առավել ակտիվ կմասնակցեն նախարարության ծրագրերին:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց բարձրացված հարցերի համար, հանգամանորեն պատասխանեց դրանց: Նա նշեց, որ մեր ժողովուրդը ապրելով, մեր երկու պետությունների հզորացմամբ, միասնականությամբ և համախմբումով պետք է հարատևի, դիմակայի բոլոր մարտարավերներին: «Հայրենիքն ուժեղ է Սփյուռքով, Սփյուռքը՝ Հայրենիքով», – հավելեց նա:

Состоялась видеоконфренция с представителями армянской общины Лос Анджелеса
В Министерстве Диаспоры РА 22 апреля состоялась видеоконфренция с представителями армянской общины Лос Анджелеса. В ней участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, заместитель министра Ваагн Меликян, сотрудники Министерства.
�?з Лос Анджелеса по видеосвязи присоединились первый секретарь генерального консульства РА в Лос Анджелесе Армелла Шакарян, председатель образовательного совета Глендейла Армине Карапетян, председатель общинногшо совета генерального консульства РА в Лос Анджелесе Арут Семерджян, представитель совета Врам Мартиросян, представитель Западного региона США Армянского общенационального образовательного и культурного союза Вилма Куюмджян, представитель культурного союза «Текеян» Ара Агаронян, ответственный за школы, функционирующие в составе Союза армянской помощи Маро Папазян, председатель Армянской торговой сети в Америке Алек Багдасарян, ответственный театральный труппы «Сказка зовет» Марица Тонапетян, президент образовательного учреждения «Давтян и Мариамян» Вагик Цатурян, преподаватель армянского языка национальной гимназии «Роз и Алек Пилипос» Геворг Саркисян, представители общины.
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приветствовала участников видеоконференции, отметила важность сплоченной активной деятельности общины, активизации связей с Министерством, чт о поспособствует более деятельному участию в программах Министерства. Министр, в частности, отметила: «Мощным фактором сохранения общины армянской, сохранения национальной идентичности, преодоления стоящих перед общиной вызовов является сохранение армянского языка. Армянственность в Диаспоре сохраняют школа и церковь, язык и культура, национальные традиции. Неоценима роль армянских учителей в деле образования армянской молодежи. �?, наконец, мощным фактором сохранения армянства является активное участие в программах Министерства, что поспособствует познанию Родины и укреплению связи с Родиной. Полагаю, каждый армянин должен видеть Армению – только таким образом армянский ребенок задумается о том, чтобы остаться армянином. Мы должны подумать о том, чтобы посредством наших возможностей, знаний, связей достичь повышения имиджа Армении. Это должно быть задачей каждой армянской общины».
Министр Диаспоры РА представила общеармянские программы Министерства «Ари тун» и «Летняя школа «Спюрк», общеармянский фестиваль «Комитас», отметила важность более активного участия общины в этих программах. Министр пригласила директоров школ, представителей общинных структур участвовать в предстоящем 18-20 сентября в Ереване общеармянском форуме «Армения-Диаспора».
Выступившие рассказали о проделанной работе, задали министру волнующие их вопросы и заверили, что в этом году примут более активное участие в программах Министерства.
Обобщая встречу, министр Диаспоры РА Грануш Акопян выразила благодарность за поднятые вопросы, обстоятельно ответив на них. Она отметила, что наш народ своим существованием, усилением двух государств, сплоченности должен существовать вечно, преодолеть любые вызовы. «Родина сильна Диаспорой, а Диаспора – Родиной», – заключила она.