«Կառավարության ծրագրերի հիﬓական առանցքը ներդրուﬓերին աջակցությունն է».Հրանուշ Հակոբյան
Նախարարությունները համատեղ գործունեության նոր մշակույթ են որդեգրել՝ ի կատարումն ՀՀ վարչապետի հանձնարարականի: Առաջիկայում Սփյուռքի նախարարությունը Մշակույթի և Առողջապահության նախարարությունների հետ համատեղ իրականացնելու է մի շարք ծրագրեր: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ով օրերս վերոնշյալ նախարարությունների ղեկավարների հետ ստորագրել էր համատեղ հրամաններ: Հրանուշ Հակոբյանի խոսքով՝ ծրագրի շրջանակում որոշվել է ստեղծել 2 նախարարությունների աշխատակիցներից կազմված աշխատանքային խմբեր, որոնք էլ պատասխանատու են դառնալու ծրագրերի իրականացման գործընթացի համար: «ՀՀ կառավարության ծրագրերի հիմնական առանցքն այսօր ներդրումային ծրագրերին աջակցության քաղաքականությունն է, այսինքն՝ թե ինչքանով կկարողանանք ներդրումներ բերել հայրենիք: Մեր նախարարությունը համապատասխան առաջարկներով է հանդես եկել և ներկայացրել Սփյուռքի ներուժի օգտագործման իր տեսակետը: Այսօր մենք աշխատանքներ ենք տանում օգտագործելու Սփյուռքի ներուժը, հնարավորությունները Հայաստանի զարգացման համար բոլոր բնագավառներում: Գրեթե բոլոր նախարարների հետ քննարկում ենք ունեցել, դիտարկել ենք այն ոլորտները, որոնց հետ համատեղ աշխատանքի հնարավորություն կա, և սկսել ենք մշակել որոշակի միջոցառումների ցանկ, որոնք պետք է համատեղ իրականացնենք թե՛ Սփյուռքում, թե՛ Հայաստանում»,-ասաց նախարարը: Նա տեղեկացրեց, որ բացի վերոնշյալ նախարարություններից, նաեւ աշխատանքներ են տարվում ՀՀ կրթության եւ գիտության, ինչպես նաեւ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության նախարարությունների հետ համագործակցությունն ընդլայնելու և համապատասխան հրամաններ ստորագրելու ուղղությամբ: «Մեզ համար անչափ կարեւոր է մշակութային քաղաքականությունը Սփյուռքում տարածելը, հանրահռչակելը, սփյուռքյան մշակութային գործիչների վերապատրաստելը, մշակութային նորություններին նրանց ծանոթացնելը, որպեսզի հայ մշակույթի միջոցով նաև մեր երիտասարդությանը մոտեցնենք իր ինքնությանը, օժանդակենք հայապահպանության խնդիրների լուծմանը:
Ինչ վերաբերում է առողջապահությանը, պետք է ասեմ, որ մեր հայրենակիցները մեծ ներդրում ունեն տարբեր երկրների առողջապահության զարգացման գործում. մենք տասնյակ հազարավոր բժիշկներ ունենք, ովքեր իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները կարողանում են շատ ակտիվորեն ծառայեցնել բնակության երկրների մարդկանց առողջության պահպանման գործում: Հատկապես երկրաշարժից հետո մենք ականատես եղանք, թե ինչպես հայ բժիշկները մեծ ներդրում ունեցան Հայաստանի առողջապահության խնդիրների կարգավորման հարցում. նրանք ոչ միայն եկան աղետյալներին օգնելու, եղան Արցախում, աջակցեցին զինվորներին, այլեւ հարյուրավոր հայ բժիշկների կարողացան վերապատրաստել, արտերկրում նրանց աջակցությամբ Հայաստան տեղափոխվեցին միլիոնավոր դոլարների բժշկական սարքավորումներ:
Այսօր եւս այդ կապերը շարունակվում են: Նրանք իրենց արձակուրդն անցկացնում են Հայաստանում, դասախոսում են ու բժշկում, վիրահատում են և զբաղվում խորհրդատվությամբ: Ինչպես նշեցի, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարության հետ հրամանի ստորագրումը ընթացքի մեջ է. ուշադրության կենտրոնում են Սփյուռքի դպրոցների դասագրքերի, ուսուցիչների վերապատրաստման, հայոց լեզվի ուսուցման հարցերը»,-ընդգծեց Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարն անդրադարձավ առաջիկա ամիսներին կազմակերպվող մի շարք միջոցառումների, որոնցից կարելի է առանձնացնել. Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք, որը ներառելու է ցուցահանդեսների,համերգների կազմակերպում, գիտական համաժողովների անցկացում ինչպես Լեհաստանում, այդպես էլ Հայաստանում: Հետաքրքիր ծրագիր է լինելու «Աշխարհը գյուղում» ամենամյա միջազգային փառատոնը, Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում հայկական փառատոնի կազմակերպումը, Արգենտինայի հայ համայնքի օրերը Հայաստանում, Հայ մշակույթի օրերը Ստավրոպոլում, Հայաստանի անկախության 26-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը, Ատրպատականի հայության օրերը Հայաստանում, Հայության օրերը Իրանում և այլն: Նախատեսվում է նաեւ բժշկական ընկերակցությունների ստեղծում այն երկրներում, որտեղ դրանք դեռեւս չկան, համատեղ նախապատրաստում Արգենտինայում կայանալիք հայ բժիշկների համաժողովին եւ այլն:

Hranush Hakobyan: “The main axis of the Armenian government’s programs is support to investments”
Ministries of the Republic of Armenia have adopted a new culture for joint activities in execution of the assignment of the Prime Minister of the Republic of Armenia. The Ministry of Diaspora will be carrying out a number of programs with the Ministries of Culture and Healthcare. This is what Minister of Diaspora Hranush Hakobyan said in an interview with Armenpress. Hakobyan recently signed joint orders with the Ministers of Culture and Healthcare. According to Hranush Hakobyan, according to the plan, the Ministers have decided to create task forces composed of employees of two ministries that will be in charge of implementing the programs. “The main axis of the programs of the Government of the Republic of Armenia is the policy on support to investment projects, meaning the extent to which we can engage investments in Armenia. The Ministry of Diaspora has made relevant proposals and shared its view on the use of the potential of the Armenian Diaspora. Currently, we are carrying out our activities to use the potential of the Armenian Diaspora for the development of Armenia in all sectors. We have held a discussion with almost all ministers and have observed the sectors in which there is an opportunity for collaboration. We have started drawing up a list of certain actions that we need to carry out in Armenia and the Diaspora,” the Minister said. Hakobyan informed that, in addition to collaboration with the aforementioned Ministries, the Ministry of Diaspora is also working on expanding cooperation and on signing relevant orders with the Ministry of Education and Science and the Ministry of Sport and Youth Affairs. “It is more than important for us to disseminate and popularize Armenia’s cultural policy in the Diaspora, train Diaspora Armenian cultural figures and introduce them to cultural news so that we can help bring young Armenians closer to their identity and help solve the problems with preservation of the Armenian identity through Armenian culture.
As far as healthcare is concerned, I must say that our compatriots make great contributions to the advancement of healthcare in different countries around the world. We Armenians have tens of thousands of doctors who are able to actively use their knowledge and skills in order to maintain the health of people in their respective countries of residence. In particular, after the Spitak Earthquake, we saw how Armenian doctors made their great contributions to the solution to health-related issues in Armenia. They came to help the devastated, visited Artsakh and supported soldiers, and hundreds of Armenian doctors managed to take training courses and used their contacts to transport medical equipment worth millions of dollars to Armenia.
They still use those contacts. They spend their vacation in Armenia where they give lectures, conduct surgeries and provide consultancy services. As I mentioned, the signing of an order with the Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia is in progress, and the focus is on the supply of textbooks to Armenian schools abroad, teacher training and the teaching of Armenian,” Hranush Hakobyan emphasized. The Minister touched upon several events to be held in the months to come, in particular the series of events dedicated to the 650th anniversary of the establishment of the Armenian community of Poland (concerts, exhibitions, conferences in Poland and Armenia). The annual “The World in a Village” International Festival will be an interesting program. Sydney will host an Armenian Festival. Armenia will host the Days of the Armenian Community of Argentina, Stavropol will host Armenian Culture Days, Armenia will host events dedicated to the 26th anniversary of Independence of the Republic of Armenia and the Days of the Armenians of Atrpatakan in Armenia, Iran will host Days of Armenians, etc. Medical associations will be established in the countries that still don’t have such associations. There will be preparations for the Armenian medical congress to be held in Argentina. There will also be other events.”