«Մեր նպատակը հայկական գյուղերի չդատարկվելն է».բրազիլահայ ընտանիք
«Հայերն այսօր»-ի զրուցակիցը Բրազիլիայի հայկական մշակութային ակումբի անդամ Լուիս Ալբերտո Կեդիկյանն է, ով ամեն տարի կնոջ՝ Մարսիա Կոդջոկլամյան–Կեդիկյանի հետ Հայաստան է գալիս ոչ միայն շրջելու հայրենի եզերքում, ծանոթանալու տեսարժան վայրերին, այլև՝ բարեգործական ծրագրեր իրականացնելու:
Այս ընտանիքը համախոհ մարդկանց հետ միասին բազմակողմանի աջակցություն է ցուցաբերում Շիրակի մարզի Արեգնադեմ գյուղին:
–Պարո՛ն Կեդիկյան, ե՞րբ է ստեղծվել Բրազիլիայի հայկական մշակութային ակումբը:
-Բրազիլիայի հայկական մշակութային ակումբն արդեն 75 տարվա պատմություն ունի: Ակումբում սպորտային և մշակութային խմբակներ են գործում: Ֆուտբոլի, թենիսի, վոլեյբոլի և այլ սպորտաձևերի խմբակներ հաճախող մարզիկներն ակտիվորեն մասնակցում են չորս տարին մեկ Հայաստանում տեղի ունեցող Համահայկական խաղերին:
Ազգային, եկեղեցական և պետական տոներին նվիրված միջոցառումներ ենք կազմակերպում, որոնք հայ երիտասարդներին ազգային ավանդույթներին ծանոթացնելո հիանալի առիթ են:
-Պարբերաբար Հայաստան եք այցելում.կարո՞տն է Ձեզ Հայրենիք բերում, թե՞ նաև այլ առաքելություն եք կատարում:
-Արդեն երեք անգամ կնոջս հետ եկել եմ Հայաստան: Առաջին այցելությունը 2013 թվականին էր, որի հիմնական նպատակը բարեգործական ծրագրերին զարկ տալն էր: Այնուհետև եկանք 2016 թվականին, իսկ 2017 թվականի կատարած այցելությունը մեզ համար հիշարժան էր, քանի որ ՀՀ քաղաքացիներ դարձանք:
Բարեգործություն կատարելու համար նախապես ընտրել էինք Շիրակի մարզի Արեգնադեմ գյուղը և Հայաստան գալով՝ սկսեցինք աշխատանքների կազմակերպումը: Սկզբում փողոցները լուսավորեցինք, ապա՝ գյուղի ճանապարհը վերանորոգեցինք, որը դժվարանցանելի էր հետիոտնի և մեքենաների համար: Վերանորգեցինք նաև երկրորդական ճանապարհները:Այժմ բոլոր ջանքերը կենտրոնացրել ենք գյուղում աշխատատեղեր ստեղծելու ուղղությամբ. ջերմոցներ ենք կառուցելու բնակիչներին շահագործման հանձնելու նպատակով:
–Ինչո՞վ էր պայմանավորված Արեգնադեմ գյուղի ընտրությունը:
–www.diarioarmenia.org.ar թերթում հոդված էի կարդացել Արեգնադեմ գյուղի և այն ժամանակվա գյուղապետ Աղունիկ Հազրյանի մասին, որը շատ հետաքրքրել և միաժամանակ մտահոգել էր ինձ: Հոդվածից հասկացա, որ Արեգնադեմը մարզի գյուղերից առանձնանում է ոչ միայն նրանով, որ սահմանային է, աշխատատեղերը քիչ են, այլև նրանով, որ մարզում միակ գյուղն է, որը դպրոց, եկեղեցի չունի, երեխաները ուսում են ստանում սեփական տների կամ տնակների մեջ.ուստի, կնոջս հետ որոշեցինք հենց այս գյուղին օգնություն ցուցաբերել:
2013 թվականին գալով Հայաստան՝կապ հաստատեցինք Աղունիկ Հազրյանի հետ՝ սկիզբ դնելով ջերմ համագործակցության: Ի դեպ, Աղունիկ Հազարյանն այժմ Արեգնադեմ գյուղում իրականացվող բարեգործական ծրագրերն է համակարգում: Գյուղացիների հետ արդեն բարեկամացել ենք.նրանք մեզ միշտ ժպիտով են դիմավորում՝ չնայած այնտեղ առկա դժվարություններին և հոգսաշատ առօրյային:
Առայժմ միայն Արեգնադեմում ենք այս նախաձեռնությամբ հանդես գալիս: Իհարկե գիտենք, որ Հայաստանի բազում այլ գյուղեր նույնպես օժանդակության կարիք ունեն: Առհասարակ, մեր նպատակն է, որ հայկական գյուղերը չդատարկվեն, բնակիչները մնան և շենացնեն իրենց բնակավայրերը: Հուսանք՝ հետագայում մեր հնարավորությունները թույլ կտան, որ մյուս գյուղերին էլ համապատասխան օգնություն ցուցաբերել:
Գյումրիում հանդիպեցինք Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ տեր Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանին՝ նրա հետ խորհրդակցելու գյուղում եկեղեցի կամ մատուռ կառուցելու անհրաժեշտության մասին: Սրբազան Հայրը մեզ ուղղորդեց, թե ինչ կարելի է անել այս ուղղությամբ: Սան Պաուլո հասնելուն պես՝ առաջին հերթին պետք է գյուղում եկեղեցի և դպրոց կառուցելու միջոցներ փնտրենք:
–Բարեգործական ծրագրերը Բրազիլիայի հայկական համայնքի կողմի՞ց եք կազմակերպում, թե՞ ընտանեկան ներդրում է:
–Այս ամենը սրտաբուխ, հոգու թելադրանքով ենք իրականացնում: Հայաստանից հեռու ապրելով՝ցանկանում ենք ինչ-որ կերպ օգտակար լինել մեր երկրին և ժողովրդին: Մեզ միացել են մեր ընկերներն ու բարեկամները, որոնց թիվն արդեն 80-ի է հասել: Նրանք, տեսնելով իրականացվող աշխատանքերն, իրենց հնարավորությունների սահմաններում գումար են փոխանցում: Տարվա ընթացքում կազմակերպում ենք դրամահավաքը, որից հետո միայն գալիս ենք Հայաստան:
Ցանկալի է, որ Բրազիլիայի հայկական համայնքը նույնպես խանդավառվի այս նախաձեռնությամբ և միանա մեզ, որպեսզի կարողանանք ավելի լայնածավալ ծրագրեր իրականացնել: Այդ նպատակով «Facebook» սոցիալական ցանցով «Արեգնադեմի բարեկամներ» անվանումով էջ ենք ստեղծել:
Տեղյակ եմ, որ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժումն է իրականացնում, որը Արցախի հիմնախնդիրների լուծմանը աջակցելու համար գովելի գաղափար է: Մենք Արցախին օգնություն ենք ուղարկել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ, երբ ճիշտ այդ օրն, անցյալ տարի, Հայաստան էինք եկել: Տեսնելով ստեղծված իրավիճակը՝ անմիջապես հագուստ, սնունդ գնեցինք և ուղարկեցինք Արցախ: Որոշել էինք նաև Արցախ մեկնել, սակայն անվտանգության հարցը հաշվի առնելով՝ չգնացինք: Արցախը տեսնելը մեր առաջնահերթ ծրագրերից է:
–Պարո՛ն Կեդիկյան, ե՞րբ է ստեղծվել Բրազիլիայի հայկական համայնքը և զարգացման ի՞նչ ընթացք է ունեցել:
-Նախևառաջ ասեմ, որ հայերը Բրազիլիայում հաստատվել են 19-րդ դարի 2-րդ կեսից: 2016թ. տվյալներով Բրազիլիայում բնակվում է շուրջ 50. 000 հայ, որից 20.000–ը կենտրոնացած է Սան Պաուլոյում: Հայապահպանական աշխատանքներ են իրականացնում Հայ Դատի հանձնախումբը, ՀՅԴ և ՌԱԿ տեղական կազմակերպությունները, ՀՅԴ «Դրօ» կոմիտեն, որի նախաձեռնությամբ ստեղծվել են «Հայաստան» մշակութային ընկերությունը և ներկայումս գործող «Վահագն Մինասյան» երգչախումբը, «Կիլիկիա» պարախումբը, 1932թ. ստեղծված ՀԲԸՄ Բրազիլիայի մասնաճյուղերը, ՀՕՄ-ի, ՀՄՄ-ի Սան Պաուլոյի մասնաճյուղերը, «Հայ Կարմիր Խաչ»-ի մասնաճյուղը: ՀՕՄ-ի հովանավորությամբ այստեղ գործում են հայկական ծերանոցը, ՀՕՄ-ի «Մասիս» (Օզասկո) և «Արփի» (Սան Պաուլո) մասնաճյուղերը, Հայ եկեղեցու Երիտասարդաց միությունը: Ներկայումս բրազիլահայ համայնքի ազգային կյանքը կազմակերպող գլխավոր մարմինը Կենտրոնական վարչական խորհուրդն է:
Ունենք հայկական չորս եկեղեցիներ՝ Հայ Առաքելական Սուրբ Գևորգ Մայր եկեղեցին՝ Սան Պաուլոյում և Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին՝ Օզասկոյում։ Սան Պաուլոյում գործում են նաև Հայ Ավետարանական Եղբայրաց և Հայ Կաթոլիկ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցիները: Համայնքում գործում են Սուրբ Գևորգ եկեղեցուն կից միակ հայ ազգային «Դուրյան» ամենօրյա վարժարանը և «Մավյան» մանկապարտեզը: Դպրոցում շուրջ 80 աշակերտ է սովորում:
Ցավոք, համայնքը ուծացման վտանգի տակ է գտնվում.խառնամուսնություններն են ավելանում, հայերեն խոսողների թիվը գնալով նվազում է: Դժվար է այս պայմաններում պահպանել հայկականությունը և համայնքային կյանք ստեղծել, չենք նահանջում և օտար միջավայրում, չորրորդ կամ հինգերորդ սերնդի հայեր լինելով, այնուամենայնիվ, կարողանում ենք մեր շուրջը հայկական միջավայր ստեղծել: Իր նոր վարչակազմով ակտիվ աշխատանքներ է կատարում ՀԲԸՄ-ի Բրազիլիայի մասնաճյուղը, հատկապես՝ մշակութային միջոցառումների կազմակերպմամբ: Համայնքին Հայոց եկեղեցու շուրջ համախմբելու գործում ժրաջան աշխատանքներ է կատարում Բրազիլիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ տեր Նարեկ եպիսկոպոս Բերբերյանը:
-Բրազիլիայում հայերը հիմնականում ինչո՞վ են զբաղվում, ո՞ր ոլորտներում են հատկապես ներգրավված:
-Նշեմ, որ հայ առաջին գաղթականները Բրազիլիայում ներգրավվել են հիմնականում կոշիկի արտադրության մեջ: Ժամանակի ընթացքում բրազիլահայերի նոր սերունդը սկսել է աչքի ընկնել արդյունաբերության, շինարարության, առևտրի, ֆինանսաբանկային համակարգի, գիտության, կրթության, բժշկության, արվեստի, քաղաքականության բնագավառներում:
Այժմ էլ ճանաչված բրազիլահայեր կան, ովքեր իրենց ծավալած գործունեությամբ մեծ նպաստ ունեն Բրազիլիայի զարգացման գործում, ինչպես օրինակ՝ ոսկերիչ, դիզայներ Արա Վարդանյանը, հայտնի դերասաններ Ստեփան Ներսեսյանն ու Արասի Բալաբանյանը, Սան Պաուլո նահանգի խորհրդարանի պատգամավոր Կառլոս Խռլակյանը, պատմաբան Հակոբ Քեշիշյանը, տնտեսագետ Ռոբերտո Քուչկուրյանը, ֆուտբոլիստներ Ֆաբիո Մաշերեջյանը, Մարսելո Կիրեմիթջյանը և շատ ուրիշներ:

Brazilian-Armenian family: “Our goal is to make sure Armenian villages are not emptied”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with member of the Armenian Culture Club of Brazil Luis Alberto Kedikian. Every year, he and his wife, Marcía Kodjoklamian-Kedikian visit Armenia to not only tour their homeland and go sightseeing, but also carry out charity programs.
The couple and its supporters provide multilateral support to the Aregnadem village of Shirak Province.
Hayern Aysor: Mr. Kedikian, when was the Armenian Culture Club of Brazil established?
Luis Kedikian: The Armenian Culture Club of Brazil has been around for 75 years now. The Club has sport and cultural clubs. The members of the soccer, tennis, volleyball and other sport clubs actively participate in the Pan-Armenian Games held in Armenia once every four years.
We organize events devoted to church, state and national holidays. These events serve as a wonderful opportunity to introduce young Armenians to national traditions.
Hayern Aysor: You visit Armenia often. Do you miss Armenia, or do you visit with another purpose?
Luis Kedikian: My wife and I have visited Armenia three times. Our first visit was in 2013, and the main purpose of our visit was to carry out more charity programs. We visited again in 2016, and this visit became a visit to remember since we acquired Armenian citizenship.
We had initially selected the Aregnadem village of Shirak Province to carry out a charity act, and we started organizing activities upon our arrival. First, we lit the streets, after which we renovated the road, which was almost impassable for cars and pedestrians. We also renovated secondary roads. Currently, we are focused on the creation of jobs and the construction of greenhouses for the villagers.
Hayern Aysor: Why did you choose the Aregnadem village?
Luis Kedikian: I had read an article about the Aregnadem village and then head of the village Aghunik Hazryan on www.diarioarmenia.org.ar. It interested and concerned me at the same time. From what I understood, Aregnadem stands out from the other villages of the province with not only the fact that it is a bordering village and that there are not many jobs, but also with the fact that it is the only village in the province that doesn’t have a school or church. The children learn at home or in shacks. Thus, my wife and I decided to provide assistance to this village.
When we visited Armenia in 2013, we contacted Aghunik Hazryan and started collaborating. Aghunik Hazryan is currently in charge of coordinating the charity programs in the village. We have already established friendly ties with the villagers. They always greet us with smiles, even though they face hardships.
Currently, we are only carrying out this initiative in Aregnadem. Of course, we know that there are several other villages that need help. In general, our goal is to make sure Armenian villages are emptied and to make sure villagers stay and build their communities. We hope we can provide relevant assistance to the other villages in the future.
In Gyumri, we had a meeting with the leader of the Shirak Diocese, His Grace, Fr. Bishop Mikayel Ajapahyan to consider the need for the construction of a church or chapel in the village. His Holiness told us what we could do. Upon our return to Sao Paulo, we will immediately raise funds to build a church and a school in the village.
Hayern Aysor: Do you organize the charity programs with help from the Armenian community of Brazil, or through your family’s contributions?
Luis Kedikian: We are doing this with our heart and soul. Living far away from Armenia, we want to do something to help our country and nation. Our 80 friends and relatives have joined us. Seeing the work that is being done, they do whatever they can to donate money. We raise funds and make trips to Armenia.
It would be nice, if the Armenian community of Brazil joined us so that we could carry out more large-scale programs. For that purpose, we have created the Friends of Aregnadem page on Facebook.
I am aware that the RA Ministry of Diaspora has launched the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement, which is a good way to provide solutions to the issues facing Artsakh. We sent assistance to Artsakh when we were visiting Armenia during the Four-Day Artsakh War. Seeing the situation in Artsakh, we immediately purchased food and clothes and sent them to Artsakh. We had also decided to visit Artsakh, but due to safety concerns, we didn’t. One of our main programs is to visit Artsakh.
Hayern Aysor: Mr. Kedikian, when was the Armenian community of Brazil established? How has it grown?
Luis Kedikian: First of all, the Armenians settled in Brazil in the mid-19th century. Based on the statistics of last year, there are about 50,000 Armenians living in Brazil, of which 20,000 are based in Sao Paulo. Among the organizations carrying out activities for preservation of the Armenian identity are the Armenian National Committee, the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun and the Armenian Democratic-Liberal Party (Ramgavar), the ARF-D “Dro” Committee (the Committee has established the Armenia Cultural Society, the Vahagn Minasyan Choir and the Cilicia Armenian Dance Group), the chapters of AGBU Brazil (established in 1932), the chapters of the Armenian Relief Society and the chapters of Homenmen in Sao Paulo, as well as the chapter of the Armenian Red Cross. The ARS has an Armenian convalescent home, the “Masis” Chapter (in Osasco) and “Arpi” Chapter (in Sao Paulo) of the ARS, and there is also the Youth Union of the Armenian Church. Currently, the major institution in charge of organizing community life is the Central Board.
We have four Armenian churches, including the St. George Armenian Apostolic Church (in Sao Paulo) and the St. John the Baptist Church (in Osasco). The Armenian Evangelical Brothers Church and the St. Gregory the Illuminator Armenian Catholic School are based in Sao Paulo. The community also has the Duryan Armenian Daily Seminary, which is the only Armenian school and is adjunct to the St. George Armenian Church, as well as the Mavyan Kindergarten. The school has nearly 80 pupils.
Unfortunately, the community is at risk of assimilation. There are more and more mixed marriages, and the number of Armenian-speaking Armenians is declining. In these conditions, it is hard to preserve the Armenian identity and organize community activities, but we are not backing down, and as Armenians of the fourth or fifth generation, we manage to create an Armenian environment in a foreign environment. The AGBU Brazil actively carries out its activities with a new board and particularly organizes cultural events. Primate of the Armenian Diocese of Brazil, His Grace, Fr. Bishop Nareg Berberian works hard to consolidate the Armenians of Brazil around the Armenian Church.
Hayern Aysor: What do the Armenians of Brazil mainly do? Which spheres are they mainly involved in?
Luis Kedikian: Let me mention the fact that the first Armenian migrants were mainly shoemakers. Over time, the new generation of Brazilian-Armenians began to stand out in industry, construction, trade, finance and banking, science, education, medicine, the arts and politics.
Even today, there are well-known Brazilian-Armenians who make their great contributions to Brazil’s advancement with their activities, including jeweler and designer Ara Vartanian; famous actors Stepan Nersesian and Arasii Balabanian; Deputy of the Parliament of Sao Paulo Carlos Khrlagian; historian Hagop Keshishian; economist Robert Kouchkourian, as well as soccer players Fabio Masherejian, Marcelo Kiremitjian and many others.