Տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի նիստ
Հունվարի 27-ին տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի 2017թ. անդրանիկ նիստը: Նախարարը ողջունեց հասարակական խորհրդի անդամներին, հատուկ շնորհակալություն հայտնեց նիստին մասնակցելու համար Սփյուռքից ժամանած՝ Սևակ Հակոբյանին և Հովիկ Քասլակյանին, նշեց, որ սփյուռքյան մյուս գործընկերները նույնպես ուղարկել են օրակարգի հետ կապված իրենց կարծիքները:
ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի 2017 թվականի աշխատանքային ծրագրի մասին զեկուցեց և հաստատման ներկայացրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարին կից հասարակական խորհրդի քարտուղար Ա.Էլչիբեկյանը: Հասարակական խորհրդի 2017թ. աշխատանքային ծրագիրը հաստատվեց:
Սփյուռքյան համահայկական կառույցների հետ կնքած ՀՀ սփյուռքի նախարարության համագործակցության պայմանագրերի կատարման ընթացքը ներկայացրեց նախարարության համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության պետ Ն.Մուրադյանը: Նա նշեց, որ այսօր աշխարհի ավելի քան 117 երկրներում գործում են  հազարավոր հայկական կառույցներ: Համահայկական ամենամեծ և երկար ճանապարհ անցած կառույցների թիվը 24-ն է: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը համագործակցում է համահայկական բոլոր կառույցների հետ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ հուշագրեր են կնքել 6 խոշորագույն համահայկական կառույց:
ՀՀ սփյուռքի նախարարը նշեց, որ ի տարբերություն շատ համաձայնագրերի, որոնք այդպես էլ մնում են թղթի վրա, նախարարությունը արդյունավետ համագործակցում է այդ կառույցների հետ: Այս տարի հուշագրեր կկնքվեն ևս մի քանի կառույցի հետ:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության 2017 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագիրը ներկայացրեց Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գ.Գյանջումյանը: Նա նշեց, որ 2016 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված են  եղել Սրբուհի Տյուսաբի, Վահե Հայկի, Ավետիս Ահարոնյանի, Գրիգոր Խանջյանի և Գրիգոր Զոհրապի անունները, որոնց նվիրված շուրջ 30 մեծարման միջոցառումներ են կազմակերպվել ՀՀ բուհերում և դպրոցներում, ինչպես նաև Սփյուռքի կրթօջախներում: Զեկուցողն առաջարկեց 2017 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկել Ռուբեն Մամուլյանի, Ալեքսանդր Մանթաշյանցի, Տիգրան Չուխաջյանի, Հովհաննես Այվազովսկու անունները և Սուրբ Ղազար կղզու հայկական կաթոլիկ վանքը: Առաջարկվեց 2017թ. «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկել նաև Վահան Թեքեյանի անունը: Հասարակական խորհուրդը ընդունեց առաջարկը:
2017 թվականը «Արցախի տարի» հանրահռչակելու վերաբերյալ զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ս.Սրապիոնյանը: Նա անդրադարձավ  «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը, և մասնավորապես նշեց. «ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած լրագրողների 8-րդ համաժողովի մասնակից, աշխարհի 31 երկրից ժամանած ավելի քան 140 հայ լրագրողները, կարևորելով իրենց դերակատարությունը և պատասխանատվությունը Արցախի խնդրում և անսալով ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի առաջարկին՝ որոշեցին Սփյուռքի նախարարության հովանու ներքո կյանքի կոչել  «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժումը, որը Հայաստանում և Սփյուռքում տարաբնույթ ծրագրերի, միջոցառումների ու ձեռնարկների միջոցով միտված է զարգացնելու ու տարածելու ազգային տուրքի, Հայրենիքին և մասնավորապես՝ Արցախին օգնելու, սատար կանգնելու գաղափարը, արթուն պահելու սեփական ժողովրդի հանդեպ պարտքի գիտակցումը, նպաստելու ազգային ինքնության պահպանմանը, ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը, պաշտպանունակության բարձրացմանը, ԼՂՀ-ում  սոցիալ-տնտեսական, մշակութային և կրթական խնդիրների լուծմանը, համայնքային կյանքի կազմակերպմանը, համախմբմանը՝ Հայրենիքի զարգացման գաղափարի շուրջ: Սփյուռքի նախարարը, նկատի ունենալով շարժման հաջողվածությունն ու տարածումը, առաջարկեց 2017 թվականը հայտարարել «Արցախի տարի»: Այդ միջոցառման շրջանակներում որոշվեց ի լրումն «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնի, անցկացնել «Անկախ Արցախ» համահայկական փառատոն և կոչով դիմեցինք հայրենական և սփյուռքյան կառույցներին»:
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց սփյուռքյան բոլոր կառույցների և անհատների մասնակցությունը  «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը, Ղարաբաղը Սփյուռքին համակողմանիորեն ներկայացնելը: «Հայ դատը պետք է Ղարաբաղում լուծվի», – նշեց նախարարը և հավելեց. «Ղարաբաղը պաշտպանելով ու հզորացնելով, մենք պաշտպանում և հզորացնում ենք Հայաստանը»: Հրանուշ Հակոբյանը շեշտեց, որ անելիքներ շատ կան, Սփյուռքում հայապահպանությանը նպաստող առաջնահերթ խնդիրներից մեկն էլ հպարտ, հաղթող հայի կերպարի կերտումն է:

Public Council adjunct to RA Minister of Diaspora holds session
On January 27, the Public Council adjunct to the Minister of Diaspora of the Republic of Armenia held its first session of the year 2017. The Minister greeted the members of the Public Council and expressed special gratitude to Diaspora Armenians Sevag Hagopian and Hovik Kaslagian for participating in the session, adding that other Diaspora Armenian partners had also sent their opinions on the agenda.
Secretary of the Public Council adjunct to the RA Minister of Diaspora Aida Elchibekyan delivered a report on the working plan of the Public Council for the year 2017 and submitted it for approval. The working plan was approved.
Head of the Department for Relations with Pan-Armenian, International and Ecclesiastical Organizations Nayiri Mouradian presented the process of fulfillment of agreements on cooperation that the RA Ministry of Diaspora has concluded with pan-Armenian organizations of the Diaspora. Mouradian stated that there are thousands of Armenian organizations based in over 117 countries around the world. There are 24 pan-Armenian organizations that are the largest and the most longstanding. The RA Ministry of Diaspora collaborates with all pan-Armenian organizations and has concluded memoranda with 6 large pan-Armenian organizations.
The Minister stated that, unlike many agreements that stay on paper, the Ministry effectively cooperates with those organizations and will be signing memoranda with several other organizations throughout the year.
Head of the Department of Pan-Armenia Programs Gagik Gyanjumyan presented the 2017 Our Greats Program of the RA Ministry of Diaspora. He stated that the 2016 Our Greats Program included about 30 events of homage to Srpouhi Dussap, Vahe Haik, Avetis Aharonyan, Grigor Khanjyan and Krikor Zohrab held at schools and universities of the Republic of Armenia, as well as at Armenian schools abroad. The speaker suggested including events devoted to Ruben Mamulyan, Alexander Mantashyants, Tigran Chukhajyan and Hovhannes Aivazovsky and the Armenian Catholic Monastery on St. Lazar’s Island in the 2017 Our Greats Program. Gyanjumyan also suggested including Vahan Tekeyan in the program, and the Public Council approved the proposal.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan delivered a report on declaring the year 2017 as the Year of Artsakh. He touched upon the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement and particularly mentioned the following: “The more than 140 Armenian journalists, who traveled from 31 countries to participate in the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists organized by the RA Ministry of Diaspora, attached importance to their role in and responsibility for the resolution of the Artsakh issue and, paying heed to the proposal of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, decided to launch the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement, which is aimed at enhancing and disseminating the idea of paying tribute and helping the Homeland and particularly Artsakh, keeping the sense of duty to the people alive, promoting the preservation of the national identity, supporting recognition of the independence of the Nagorno-Karabakh Republic, helping raise the level of defense, contributing to the solution to social, economic, cultural and educational issues in the Nagorno-Karabakh Republic, helping organize community life and contributing to consolidation around the idea of the Homeland’s advancement through the implementation of different kinds of programs, events and initiatives in Armenia and abroad. Taking into consideration the success and dissemination of the movement, the Minister of Diaspora suggested declaring the year 2017 as the Year of Artsakh. It was decided to hold not only the “We Sing Komitas” Pan-Armenian Festival, but also the “Independent Artsakh” Pan-Armenian Festival, and a call has been made to organizations in Armenia and abroad.”
Summing up the session, the Minister of Diaspora attached importance to the participation of all Diaspora Armenian organizations and individuals in the “What are YOU doing for Karabakh?” pan-Armenian movement and in the efforts aimed at presenting Karabakh in the Diaspora in a comprehensive manner. “The Armenian Cause must be solved in Karabakh,” the Minister stated and added the following: “By defending and empowering Karabakh, we are defending and empowering Armenia.” Hranush Hakobyan stressed the fact that there is a lot of work to do and that one of the priority objectives for promotion of preservation of the Armenian identity abroad is to shape the image of a proud and victorious Armenian.