«Հայաստանը առաջատար պետություններից մեկը դառնալու բոլոր նախադրյալներն ունի». ավստրալահայ քաղաքագետ
Ավստրալահայ քաղաքագետ, հանրային քաղաքականության մասնագետ Սասուն Գրիգորյանը «Հայերն այսօր»–ի հետ զրույցում խոսում է աշխատանքային գործունեության,ձեռք բերած նվաճումների մասին՝ ներկայացնելով հզոր և մրցունակ Հայաստան ունենալու իր տեսլականը:
–Պարո՛ն Գրիգորյան, Ավստրալիայում զբաղվածությունը թույլ տալի՞ս է հաճախ Հայաստան այցելել:
-Հայրս Հայաստանում է ապրում: Արդեն վեց անգամ եղել եմ Հայաստանում:Այս անգամ որոշեցինք ընտանիքով գալ՝ Ամանորն ու Սուրբ Ծնունդը նշելու:
Երեխաներիս համար տոնական օրերն ուրախ անցան, շատ էին հավանել հայկական Նոր տարին: Այցելությունս նաև գործնական նպատակ ուներ:
– Եվ ո՞րն էր այդ նպատակը:
-Օրեր առաջ տեղի ունեցավ իմ «Խելացի ազգ. մի նախագիծ արդիական Հայաստանի համար» գրքի շնորհանդեսը: Գիրքն ուսումնասիրում է Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները, որոնք անհրաժեշտ է հաղթահարել:
Գրքում անդրադառնում եմ արտաքին քաղաքականության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, մշակութային, Արցախին, Սփյուռքին, Հայաստանից դուրս տնտեսության զարգացմանը, տարածաշրջանում Հայաստանի դերին առնչվող և տարաբնույթ այլ հարցերի:Այս ուղղություններով հստակ առաջարկներ եմ անում:
Անգլերեն լեզվով գրված գիրքը Լոնդում գործող «Կոմիտաս» հիմնարկի կողմից է հրատարակվել:Առաջին շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Սիդնեյում, հետո արդեն Սինգապուրում, Լոնդոնում, ապա Հայաստանում:Ցանկանում եմ առաջիկա ամիսների ընթացքում գիրքը հայերեն թարգմանել:
–Հայաստանի տարբեր ոլորտների զարգացմանն ուղղված գիրք գրելու շարժիչ ուժը ո՞րն է եղել Ձեզ համար:
-Միշտ մտահոգ եմ Հայաստանի ապագայով և ուղիներ եմ որոնում իմ ներդրումն ունենալու Հայրենիքիս առաջընթացին:
Աշխատանքային փորձառություն ունենալով միջազգային հեղինակավոր ընկերություններում՝ ցանկանում եմ օգտակար լինել: Հավատում եմ, որ գրքի լույս ընծայումից հետո փոխշահավետ համագործակցություն կունենամ ՀՀ կառավարության հետ:
Փոքր ազգ լինելով՝ միասնաբար աշխատելով, բոլոր միջոցները գործածելով՝ պետք է միայն բարձունքների հասնենք:
Մենք պարտավոր ենք ապահով Հայաստան ունենալու համար համապատասխան քայլեր ձեռնարկել:Գրքում արծարծում եմ նաև Հայաստանը՝ իբրև աշխարհում առաջատար պետություններից մեկը դառնալու հեռանկարը, որի բոլոր նախադրյալներն, անշուշտ, ունենք: Ահա այս հիմնահարցերն ինձ առաջ մղեցին գիրքը գրելու համար:
-Պարբերաբար Հայաստան եք գալիս: Տարիների հեռվից նայելով՝ Հայաստանում ինչպիսի՞ փոփոխություններ են տեղի ունեցել:
–Դրական փոփոխություներն ակներև են. Հայաստանը մեծ զարգացում է ապրել: Առաջին անգամ Հայաստան եմ եկել 1997 թվականին: Երևանը կարելի է արևելյաեվրոպական քաղաք համարել: Ծաղկաձորը, Դիլիջանը և մյուս քաղաքները զբոսաշրջության հիանալի կենտրոններ են դարձել:
Սակայն մեկ նկատառում ունեմ. պետք է մտածել Հայաստանի տարբեր քաղաքներում աղքատության վերացման մասին: Պետք է նաև տնտեսական աճը Երևանից դուրս խթանել:
–Պարո՛ն Գրիգորյան, ի՞նչ գործունեություն եք ծավալում Ավստրալիա մայրցամաքում:
-Տեխնոլոգիայի բնագավառում հանրային քաղաքականության առաջատար մասնագետ եմ, հատկապես` առևտրի, վճարումների և համակարգչային ծրագրերի ոլորտներում։ Խորհրդատու եմ հանդիսացել համաշխարհային բիզնես ձեռնարկություններում, որոնք ձևափոխել են առկա բիզնես մոդելները։
Հանրային քաղաքականության ոլորտում ավելի քան քսանամյա փորձ ունեմ։Աշխատել եմ Fortune 500 կարգավիճակ ունեցող չորս ընկերությունում, հանրային հարցերում աշխարհի ամենամեծ խորհրդատվական ընկերություններից մեկում, ինչպես նաև կառավարության համար քաղաքական խորհրդատու եմ հանդիսացել։
Եղել եմ բազմաթիվ արդյունաբերական ընկերությունների հոգաբարձուների խորհրդի և ընկերակցությունների անդամ։ Քաղաքագիտության բակալավրի աստիճան ունեմ Մաքուարի համալսարանից և Միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի աստիճան՝ Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանից (Սիդնի, Ավստրալիա)։
-Ավստրալիայի համայնքային կյանքին մասնակցու՞մ եք:
-Իհարկե: Եղել եմ Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամ, Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության խմբերում եմ ընդգրկվել՝ տարբեր պարտականություններ ունենալով:Ավստրալիայի հայ համայնքը ժամանակի ընթացքում մեծացել է:
Առաջին հայերն Ավստրալիա գաղթել են 19-րդ դարի կեսին՝ Հնդկաստանից, Ինդոնեզիայից, Սինգապուրից, Հարավարևելյան Ասիայի այլ երկրներից և Արևմտյան Հայաստանից:
Հայոց ցեղասպանությունից հետո Ավստրալիա հայերի հոսքը նկատելի է եղել:Ավստրալահայ համայնքը հիմնավոր կերպով սկսել է կազմավորվել 1960-ական թվականներին:
Սկզբում Միջին Արևելքի երկրներից են հայերն այնտեղ հաստատվել, ապա՝ Պարսկաստանից, Հայաստանից և այլ երկրներից: 2010 թվականից հետո, երբ սիրիական պատերազմը սկսվեց, շատ սիրիահայեր եկան Ավստրալիա:
Ընդհանուր առմամբ՝ կազմակերպված, գործուն համայնք է, հոգևոր, կրթական, քաղաքական, մշակութային բեղուն կյանքով է ապրում:
Ներկայումս գործում են երկու ամենօրյա և վեց մեկօրյա վարժարաններ`Համազգայինի «Արշակ և Սոֆի Գոլստըն» ամենօրյա, ՀԲԸՄ «Ալեքսանդր» ամենօրյա վարժարանները, «Ալեք Մանուկյան» կիրակնօրյա, Համազգայինի «Թարգմանչաց» մեկօրյա, Համազգայինի «Սերոբ Փափազյան» մեկօրյա, Համազգայինի «Թումանյան» մեկօրյա դպրոցները, Կաթոլիկ եկեղեցու «Լույս» դպրոցը, ինչպես նաև՝ Մելբուռնի ՀԲԸՄ «Ակինյան» շաբաթօրյա դպրոցը, որոնք լավ կազմակերպված կրթական հաստատություններ են:
Ավստրալիայի և Նոր Զելանդիայի թեմի Առաջնորդանիստը Սիդնեյի Սուրբ Հարություն եկեղեցին է, իսկ առաջնորդը՝ Գերաշնորհ Տեր Հայկազուն եպիսկոպոս Նաջարյանը:Հայկական մամուլից տպագրվում են «Արմենիա» շաբաթաթերթը, «Գարուն», «Միություն» ամսաթերթերը, «Լույս», կրոնաեկեղեցական բնույթի պարբերականը:
Ավտրալիայում հասրակական-քաղաքական կյանքը ներկայումս ապահովում են հայ ավանդական երեք կուսակցությունները, տեղական, ազգային կազմակերպությունները, բարեգործական, հասարակական, մշակութային և երիտասարդական մի շարք կազմակերպություններ:
Կարևոր եմ համարում Ավստրալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն բացելու հարցը, որը մինչև այժմ գոյություն չունի: Այս գաղափարը որպես առաջարկ եմ ներկայացնում:
-Հանդիպեցիք նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին:Ի՞նչ հարցեր քննարկեցիք հանդիպման ընթացքում:
-Նախ ասեմ, որ Ավստրալիայի հայ համայնքը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ սերտ համագործակցության մեջ է:Համատեղ մշակութային տարբեր միջոցառումներ են կազմակերպվել, որոնք նպաստել են Հայաստան-Սփյուռք փոխգործակցության ամրապնդմանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանից ժողովրդական, էստրադային երգիչ-երգչուհիներ են շրջագայության եկել, որոնք իրենց ելույթներով խանդավառել են ավստրալահայերին:
ՀՀ սփյուռքի նախարարին նախկինում հանդիպել եմ նրա՝ Ավստրալիա կատարած այցելությունների ժամանակ: Հայաստանում նույնպես հանդիպումը ջերմ մթնոլորտում անցավ, կարծում եմ՝ մի շարք կարևոր հարցերի շուրջ համակողմանի քննարկումներ ծավալեցինք:
–Տեղյակ եմ, որ Հայոց սրբազան լեռը՝ Բիբլիական Արարատն եք բարձրացել: Վաղու՞ց էիք նման որոշում կայացրել:
-Վաղեմի երազանքս է եղել: 2015թվականի օգոստոս ամսին քսան հոգանոց խմբով բարձրացանք, որի կազմում Պարսկաստանից, Բելգիայից, Ավստրալիայից, Հալեպից, Հայաստանից և այլ երկրներից հավաքված մարդիկ էին, նաև այլազգիներ կային: Սակայն այն լոկ նախաձեռնության իրականացում չէր ինձ համար:Երազանքս կատարելուց բացի, նպատակ ունեի այս քայլով օգնել Հայաստանում հաստատված սիրիահայ ընտանիքներին, հատկապես՝ երեխաներին:
Այդ նպատակով մինչ բարձրանալը դրամահավաք կազմակերպեցի, որը մեծ արձագանք ստացավ: Դրամահավաքին մասնակցեցին ոչ միայն Ավստրալիայի հայերը, այլև՝ ավստրալացիները:Գերմանիայից, Սինգապուրից և աշխարհի այլ երկրներից էլ մասնակցեցին դրամահավաքին:
Հանգանակության արդյունքում 10.000 ԱՄՆ դոլար հավաքվեց:
Արարատ բարձրանալը լայնորեն լուսաբանվեց ավստրալական մամուլի էջերում:Երեք օր տևեց գագաթը հաղթահարելը, որից հետո հպարտորեն և հուզված՝ Եռագույնը ծածանեցինք:
Այս նախաձեռնությամբ ուզում էի նաև երախտագիտությունս հայտնել Ավստրալիային. չէ՞ որ Հայոց ցեղասպանության եղերական օրերին Ավստրալիան բարոյահոգեբանական աջակցություն է տվել հայերին. մանկատուն է կառուցել հայ որբուկների համար, սնունդ և դրամական օգնություն տրամադրել:

«У Армении есть все предпосылки стать одним из ведущих государств»: австралийский политолог-армянин
Австралийский политолог-армянин, специалист по общественной политике Сасун Григорян в беседе с «Армяне сегодня» рассуждает о трудовой деятельности, достигнутых успехах, представляя свое видение построения могучей и конкурентоспособной Армении.
– Господин Григорян, занятость в Австралии позволяет часто бывать в Армении?
– Отец мой живет в Армении. Уже шесть раз приезжал в Армению. На этот раз решили приехать всей семьей – отметить здесь Новый год и Святое Рождество. Для детей праздники прошли радостно, им очень понравился армянский Новый год. Приезд преследовал и деловую цель.
– �? какова же она?
– Несколько дней назад состоялась презентация моей книги «Умная нация: один проект для современной Армении». В книге рассматриваются вызовы, стоящие перед Арменией, которые необходимо преодолеть.
Я затрагиваю в ней вопросы внешней политики, информационных технологий, культурные, касающиеся Арцаха, Диаспоры, развития экономики вне Армении, роли Армении в регионе и др. �? по всем этим направлениям высказываю четкие предложения.
Написанная на английском, книга эта издана функционирующим в Лондоне издательством «Комитас». Первая презентация состоялась в Сиднее, затем в Сингапуре, Лондоне, Армении. Хочу в ближайшие месяцы перевести ее на армянский.
– Что послужило для Вас побудительной силой написать книгу, посвященную развитию различных сфер Армении?
– Я всегда озабочен будущим Армении и ищу пути внести свою лепту в прогресс Родины. �?мея опыт работы в престижных международных компаниях, хочу быть полезным. Верю, что после издания книги удастся наладить взаимовыгодное сотрудничество с правительством РА.
Будучи малочисленной нацией, работая сплоченно, задействовав все средства, мы должны достичь высот. Во имя безопасной Армении мы обязаны предпринять соответствующие шаги.
В книге я рассматриваю также перспективу превращения Армении в одно из ведущих государств мира, все предпосылки для чего у нас имеются. Вот эти основополагающие вопросы и побудили меня к написанию книги.
– Вы периодически бываете в Армении. Глядя из дали лет, какие замечаете перемены в Армении?
– Позитивные перемены очевидны: Армения пережила большое развитие. Первый раз я приехал в Армению в 1997 году. Ереван можно отнести в числу восточноевропейских городов. Цахкадзор, Дилижан и другие города стали замечательными туристическими центрами. Однако выскажу одно соображение: нужно думать об искоренении бедности в городах Армении, стимулировать экономический рост и за пределами Еревана.
– Господин Григорян, какой деятельностью занимаетесь на Австралийском континенте?
– Я ведущий специалист по общественной политике в области технологий, особенно в сфере торговли, платежей и компьютерных программ. Был консультантом на мировых бизнес-предприятиях, которые реформировали существующие бизнес-модели.
�?мею более чем 20-летний опыт в сфере общественной политики. Работал в четырех компаниях, имеющих статус Fortune 500, в одной из крупнейших в мире консультационных компаний по общественным вопросам, а также был политическим советником для правительства. Был членом советов попечителей многих промышленных компаний и ассоциаций. �?мею степень бакалавра политологии от университета Макуара и магистра международных отношений от университета Нового Южного Уэльса (Сидней, Австралия).
– В общинной жизни армян Австралии участвуете?
– Конечно. Был членом комиссии Ай-Дат Австралии, выполнял различные обязанности в группах Всеобщего Армянского спортивного союза. Армянская община Австралии со временем разрослась.
Первые армяне эмигрировали в Австралию в середине XIX века из �?ндии, �?ндонезии, Сингапура, из других стран Юго-Восточной Азии и Западной Армении.
Приток армян в Австралию был заметен после Геноцида армян. Фундаментальным образом община начала формироваться в 1960-е годы.
Поначалу армяне обосновались здесь из стран Среднего Востока, затем из Персии, Армении и других стран. После 2010 года, когда началась Сирийская война, многие сирийские армяне приехали в Австралию.
В целом деятельная, организованная община, живет плодотворной духовной, образовательной, политической, культурной жизнью.
Ныне функционируют две ежедневных и шесть однодневных гимназии: ежедневные «Аршак и Софи Голстен» Общенационального и «Александр» ВАБС, воскресная «Алек Манукян», однодневная «Таргманчац», «Сероб Папазян», «Туманян» Общенационального, школа «Луйс» католической церкви, а также субботняя школа «Акинян» Мельбурна – хорошо организованные образовательные учреждения.
Кафедральной для армянской епархии Австралии и Новой Зеландии является церковь Св. Арутюн Сиднея, а предстоятель – епископ Айказун Наджарян. �?з армянской прессы издается еженедельник «Армения», ежемесячные газеты «Гарун», «Миутюн», издание «Луйс» религиозно-церковного характера.
Общественно-политическую жизнь армян в Австралии ныне обеспечивают три традиционные армянские партии, местные, национальные организации, ряд благотворительных, общественных, культурных и молодежных организаций.
Считаю важным вопрос открытия в Австралии посольства Республики Армения. Эту идею выдвигаю в качестве предложения.
– Вы встречались также с министром Диаспоры РА Грануш Акопян. Какие обсуждались вопросы на встрече?
– Прежде скажу, что армянская община Австралии в тесном взаимодействии с Министерством Диаспоры РА. Были организованы различные совместные культурные мероприятия, которые способствовали укреплению взаимодействия Армения-Диаспора.
При содействии Министерства Диаспоры РА из Армении приезжают на гастроли народные, эстрадные певцы и певицы, которые своими выступлениями воодушевляют армян Австралии.
Ранее встречался с министром Диаспоры РА во время ее визитов в Австралию. В Армении встреча также прошла в теплой атмосфере, полагаю, состоялись всесторонние обсуждения по ряду важных вопросов.
– Знаю, что Вы восходили на нашу священную гору – Библейский Арарат. Давно приняли такое решение?
– Это было моей давней мечтой. В августе 2015 года группой в 20 человек совершили восхождение. В составе группы были армяне из Персии, Бельгии, Австралии, Алеппо, Армении и других стран, были и иностранцы. Для меня, однако, это было не просто реализацией инициативы. Помимо исполнения заветной мечты, поставил перед собой цель помочь обосновавшимся в Армении семьям сирийских армян, особенно детям.
С этой целью еще до восхождения организовал сбор денежных средств, что получило большой резонанс. В акции приняли участие не только армяне, но и австралийцы. В сборе средств приняли участие также люди из Германии, Сингапура и других стран мира.
В итоге было собрано 10 тысяч долларов США.
Восхождение на Арарат широко освещалось в австралийской прессе. Покорение вершины продлилось три дня, после чего, взволнованные и гордые, подняли Триколор.
Этой своей инициативой хотел также выразить Австралии свою признательность: ведь в трагические дни Геноцида армян Австралия оказала армянам морально-психологическую поддержку, построила детский дом для армянских сирот, предоставила питание и денежную помощь.