Ավստրալահայ քաղաքագետ Սասուն Գրիգորյանն այցելեց Սփյուռքի նախարարություն
Հունվարի 9-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ավստրալիայի հայկական ազգային կոմիտեի խորհրդի անդամ, քաղաքագետ, կորպորատիվ հարաբերությունների մասնագետ և eBay-ի Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան մասի հանրային քաղաքականության ղեկավար Սասուն Գրիգորյանին:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատեց ավստրալահայ քաղաքական գործչի ակտիվ դիրքորոշումը ազգային փոքրամասնությունների շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև՝ հայկական համայնքային խնդիրների լուծման ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացրած աշխատանքը։Նա մասնավորապես նշեց.«Ես տեղյակ եմ Ձեր հայանպաստ գործունեությանը, ձեր առաջարկներին: Կարծում եմ, որ ժամանակն է Սփյուռքը վերակազմակերպել մասնագիտորեն, ստեղծել նոր մասնագիտական ընկերակցություններ:Այդ նպատակն ունեն մասնագիտական համաժողովները:Կարևոր է ծրագիրը ճիշտ կազմել, թեմաները ճիշտ ընտրել և լավ կազմակերպել: Մասնագիտական համահայկական համաժողովների արդյունքում արդեն կազմավորվել են Ճարտարապետների ասոցացիան, բժիշկների, սրտաբանների, լրագրողների, ֆինանսիստների, բանկիրների, իրավաբանների ընկերակցությունները, Հայկական առևտրային ցանցը»:
Սասուն Գրիգորյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար, շեշտեց, որ արդեն երկրորդ անգամ է այցելում Հայաստան, պատրաստակամություն հայտնեց ավելի ակտիվ համագործակցել նախարարության հետ, մասնակցել համահայկական համաժողովներին ու նախարարության ծրագրերին։ Նա նախարարին նվիրեց իր վերջին գիրքը, որտեղ արծարծված են Սփյուռքի համայնքների կազմակերպման և ազգային փոքրամասնությունների հետ աշխատանքի նրբությունները և տրված են գործնական առաջարկներ:

Австралийский политолог, армянин Сасун Григорян посетил Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 9 января приняла члена Армянского национального совета Австралии, политолога, специалиста по корпоративным отношениям и руководителя Азиатско-Тихоокеанской части общественной политики eBay Сасуна Григоряна.
Приветствовав гостя, министр Грануш Акопян высоко оценила активную позицию автралийского политического деятеля-армянина в вопросах защиты интересов национальных меньшинств, его деятельность в последние годы по решению проблем армянской общины. Она в частности отметила: «Я в курсе Вашей деятельности на благо армянства, Ваших предложений. Полагаю, настало время профессионально реорганизовать Диаспору, создать новые профессиональные ассоциации. Эту цель преследуют профессиональные форумы. Важно правильно составить программу, верно подобрать темы и хорошо организовать. По итогам общеармянских профессиональных форумов уже сформированы ассоциация архитекторов, врачей, кардиологов, журналистов, финансистов, банкиров, юристов, Армянская торговая сеть».
Сасун Григорян выразил благодарность за теплый прием, подчеркнув, что уже во второй раз посещает Армению, выразил готовность активнее сотрудничать с Министерством, участвовать в общеармянских форумах и программах Министерства. Он преподнес министру свою последнюю книгу, где затрагиваются тонкости формирования общин Диаспоры и работы с национальными меньшинствами, высказаны различные предложения.