Նախագահ Սերժ Սարգսյանի շնորհավորական ուղերձը Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ
Պատմության գիրկն է անցնում 2016 թվականը, որը մեր անկախության վերականգնման քսանհինգ ամյակի տարին էր: Այն իսկապես իրադարձություններով և փորձություններով լի ժամանակաշրջան էր:
Ապրիլին տեղի ունեցավ քառօրյա պատերազմը: Մարտի դաշտում մեր ժողովուրդը կրկին ապացուցեց, որ իր հավաքական ուժն անկոտրում է, հայրենիքը պաշտպանելու կամքը՝ անսասան: Հայաստանի, Արցախի և սփյուռքի միասնությունը նենգ ու դավադիր հարձակումներից չի ընկրկելու: Բոլոր փորձություններից մենք դուրս ենք գալու ավելի ամրացած:
Թո՛ղ մեր հիշողության մեջ 2016 թվականը մնա որպես ազգային համախմբման տարի: Անցնող տարում մենք ինքներս մեզ և ողջ աշխարհին ևս մեկ անգամ ապացուցեցինք, թե ինչ ասել է ազգային ոգի, ազատության և հայրենիքի համար պայքարելու կամք:
Այսպիսի ազգային համաձայնությամբ թևակոխում ենք մեր անկախ պետականության երկրորդ քսանհինգ ամյակը: Մեր անկախության առաջին շրջանը պատերազմ և դժվարություններ դիմագրավելու փուլ էր: Այդ ընթացքում կերտեցինք Արցախի ազատամարտի հաղթանակը, դրեցինք հայոց անկախ պետության հարատևության հիմքերը:
Ահա այստեղ է իմ լավատեսության աղբյուրը: Նաև այստեղ է մեր վաղվա հաջողությունների ակունքը: Ավելի լավ երկիր կառուցելու հավատը և այն պաշտպանելու կարողությունը մեզ արդեն դարձրել են ավելի ուժեղ: Ամեն շաբաթ, ամեն ամիս մենք կատարելու ենք գուցե և փոքր, բայց վստահ քայլ դեպի ավելի լավ, ավելի արժանապատիվ և ավելի բարեկեցիկ ապագա:
Մենք նոր տարի ենք մտնում մեր ուժերին վստահ: Գալիք 25 տարիները լինելու են վերելքի՝ ավելի ուժեղ և ավելի բարեկեցիկ Հայաստան կերտելու շրջան: Հենց այդ ոգով մենք ամեն օր առաջ ենք գնալու բոլորիս համար տեսանելի և շոշափելի փոփոխություններ իրականացնելու ճանապարհով:
Նոր տարի ենք մտնում լուրջ և իրատեսական ծրագրերով: Հետևողական և լայնածավալ փոփոխությունների դրական արդյունքները թե՛ տնտեսության, թե՛ այլ ոլորտներում մոտ ապագայում զգալու ենք բոլորս: Հավատում եմ, որ նոր կառավարությանը դա հաջողվելու է, և դա լինելու է բոլորիս հաջողությունը:
Եկող տարին վճռորոշ է լինելու մի քանի առումներով: 2017 թվականի գարնանը կայանալու են Ազգային ժողովի ընտրությունները: Մեր հասարակությունը միասնաբար կարող է կազմակերպել այնպիսի քաղաքական գործընթաց, որին կվստահի նրա յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ: Մեզ անհրաժեշտ են այնպիսի ընտրություններ, որպեսզի մեր պետության նավը խուսափի անցյալից հայտնի ստորջրյա խութերին բախվելուց:
Ամանորի տոնական սեղանների շուրջ բոլորս բաժակ ենք բարձրացնում հայոց բանակի համար, այն մարդկանց համար, ովքեր այս պահին ապահովում են մեր խաղաղությունը: Նաև ոգեկոչում ենք 2016 թվականին ու դրանից առաջ և հետո անմահացած զինվորների և սպաների հիշատակը: Մենք ուժ ենք մաղթում նրանց ընտանիքներին և հարազատներին:
Նաև առաջարկում եմ բաժակ բարձրացնել մեր նոր սերնդի, մեր երեխաների համար: Նրանք անկախության սերունդն են, որն անառիկ է պահում մեր սահմանները: Նրանց շնորհիվ եռագույնը փողփողում է օլիմպիական խաղերում: Այս սերնդի ներկայացուցիչները համաշխարհային դպրոցական առարկայական օլիմպիադաներից վերադառնում են տասնյակ մեդալներով: Նրանց ստեղծագործական միտքը բացում է աշխարհի ամենաճանաչված մշակութային և գիտական օջախների դռները:
Նրանց կրթության և աճի համար մենք ոչ մի միջոց չենք խնայելու: Իմ հաստատ համոզմամբ՝ հենց այս կերպ ենք ստեղծելու բազմապատիկ ավելի լավ Հայաստան, քան այժմ ունենք:
Նոր՝ 2017 թվականին մաղթում եմ ձեզ և ձեր ընտանիքներին երջանկություն, խաղաղություն և սեր: Շնորհավո՛ր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ:

Серж Саргсян : «Мы вступаем в новый год уверенными в своих силах»
Президент Армении Серж Саргсян в преддверии Нового года выступил с праздничным обращением. Текст поздравления главы государства с праздниками Нового года и Святого Рождества приводится целиком.
Уходит в историю 2016 год, который был годом двадцатипятилетия восстановления нашей независимости. Это был, действительно, наполненный событиями и испытаниями период.
В апреле произошла четырехдневная война. На поле боя наш народ вновь доказал, что его коллективная сила нерушима, воля защищать страну непоколебима. Единство Армении, Арцаха и Диаспоры не отступит перед подлыми и вероломными нападениями. �?з всех испытаний мы будем выходить ещё более сильными. Пусть в нашей памяти 2016 год останется годом национального сплочения. В уходящем году мы сами себе и всему миру еще раз доказали, что такое национальный дух, воля к борьбе за свободу и Отечество.
С таким национальным согласием мы переходим во второе двадцатипятилетие нашей независимой государственности. Первый период нашей независимости был этапом противостояния войне и трудностям. В этот период мы выковали победу в освободительной борьбе Арцаха, заложили основы долговечности независимой армянской государственности. B этом источник моего оптимизма. Также в этом исток наших завтрашних успехов. Вера в строительство лучшей страны и способность её защитить уже сделали нас еще сильнее. Каждую неделю, каждый месяц мы будем делать, может, маленький, но уверенный шаг к лучшему, более достойному, более благополучному будущему.
Мы вступаем в новый год уверенными в своих силах. Предстоящие 25 лет будут периодом подъёма — строительства ещё более сильной и болеe благополучной Армении. �?менно с этим духом мы каждый день будем идти вперёд по пути осуществления заметных для всех нас и ощутимых перемен.
Мы вступаем в новый год с серьёзными и реалистичными программами. Положительные результаты последовательных и широкомасштабных перемен, как в экономике, так и в других областях, в ближайшем будущем будут уже ощутимы для всех. Верю, что новому правительству это удастся, и это будет успехом всех нас.
Наступающий год будет решающим по нескольким причинам. Весной 2017 года пройдут выборы в Национальное Собрание. Наша обществeнность, объединившись, может организовать такой политический процесс, которому будет доверять каждый его представитель. Нам необходимы именно такие выборы, чтобы корабль нашего государства избежал известных из прошлого подводных камней.
За праздничными новогодними столами мы все поднимаем бокалы за армянскую армию, за тех людей, которые в эти минуты охраняют наш мир. Также взываем к памяти солдат и офицеров, обессмертивших себя в 2016 году и ранее. Мы желаем стойкости их семьям и родным.
Также предлагаю поднять бокалы за наше новое поколение, за наших детей. Они — поколение независимости, которое держит неприкосновенными наши границы. Благодаря им, наш триколор развевается на Олимпийских играх.
Представители этого поколения возвращаются cо всемирных школьных предметных олимпиад с десятками медалей. �?х творческая мысль открывает двери самых известных очагов культуры и науки. Ради их образования и роста мы не пожалеем никаких средств. По моему глубокому убеждению, именно так мы создадим во много раз лучшую Армению, чем имеем сейчас.
В новом 2017 году желаю вам и вашим семьям счастья, мира и любви. Поздравляю с Новым годом и Святым Рождеством!