Դիժոն քաղաքի «Մաշտոցյան տառեր» հայկական դպրոցի սաները կաջակցեն Արցախի դպրոցականներին
Ֆրանսիայի Դիժոն քաղաքի «Մաշտոցյան տառեր» հայկական դպրոցի սաները և «Հայ պատանի» ակումբի երիտասարդները միացել են ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը:
«Արձագանքելով Սփյուռքի նախարարության կոչին՝ մենք ևս միանում ենք «Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը: Մեր դպրոցում անցկացրած ժողովի ընթացքում բոլորս եկանք համաձայնության, որ 2017 թվականին իրականացվող բոլոր ծրագրերն ու միջոցառումները կնվիրվեն Արցախին:
Մայիսին մենք միջացառում էինք կազմակերպել «Ես եմ Արցախը» խորագրով, որը լուսաբանեց Դիժոնի «Բիեն փաբլիք» թերթը: Ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա՝ թե մեծերը, թե փոքրերը պատրաստ են իրենց մասնակցությունն ունենալ բոլոր միջոցառումներին:
«Դու ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժման գաղափարը նույնպես շատ ոգևորեց բոլորին: «Հայ պատանի»-ի ակումբի երիտասարդներն իրենց ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդես-վաճառք կկազմակերպեն: Ցուցահանդեսից բացի կկազմակերպվեն բարեգործական ակցիաներ, որոնցից ստացված ողջ հասույթը կփոխանցվի Արցախի հատուկ դպրոցներ հաճախող երեխաներին»,- «Հայերն այսօրի»-ի հետ զրույցում ասել է հայկական համայնքի հիմնադիր և «Մաշտոցյան տառեր» հայկական դպրոցի տնօրեն Լիլիթ Բաղրամյանը:
«Իմ կարծիքով Արցախին նվիրված որևէ բան նախաձեռնելուց բացի՝ կարող ենք նաև արցախցիներին ընդգրկել մեր միջոցառումներում: Պատկերացրեք՝ ինչ հաճելի ու հետաքրքիր կլինի եթե մի խումբ ղարաբաղցի և սփյուռքահայ երիտասարդներ միասին աշխատեն մի գաղափարի շուրջ և միասին իրագործեն որևէ ծրագիր:
Հիմնական ծրագրերից մեկը նաև այն կլինի, որ Դիժոն քաղաքում կկազմակերպենք մեծամասշտաբ միջոցառում, որին մասնակից կլինեն ոչ միայն հայ համայնքի, այլև՝ ուրիշ ազգերի ներկայացուցիչներ: Այդ միջոցառման ընթացքում կներկայացնենք Ղարաբաղի պատմությունն ու մշակույթը»,-իր խոսքը եզրափակել է դպրոցի տնօրենը:

Воспитанники армянской школы «Буквы Маштоца» Дижона поддержат школьников Арцаха
Воспитанники армянской школы «Буквы Маштоца» французского города Дижон и молодежь клуба «Армянскийюноша» присоединились к общеармянскому движению Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Карабаха».
«Откликнувшись на призыв Министерства Диаспоры , мы также присоединяемся к общеармянскому движению «Что ты делаешь для Карабаха». В ходе состоявшегося в школе собрания все пришли к единому мнению, что все мероприятия и программы 2017 года будут посвящены Арцаху.
В мае мы организовали мероприятие под девизом «Арцах – это я», которое освещалось дижонской газетой «Биен паблик». Как в то время, так и сейчас и взрослые, и дети готовы участвовать во всех мероприятиях.
�?дея общеармянского движения «Что ты делаешь для Карабаха» также очень воодушевила всех. Молодежь клуба «Армянский юноша» организует выставку-продажу своих поделок, и вся полученная выручка будет перечислена детям Арцаха, посещающим специальные школы», – в беседе с «Армяне сегодня» сказала учредитель армянской общины и директор армянской школы «Буквы Маштоца» Лилит Баграмян.
«Мне кажется, помимо организации чего-либо, посвященного Арцаху, мы можем вовлечь в эти мероприятия и самих арцахцев. Представьте, как приятно и интересно будет,  если группа молодых карабахцев и армян Диаспоры вместе будут работать над одной идеей, вместе реализуют какую-либо программу.
Одной из основных программ будет и та, если в городе Дижон организуем широкомасштабное мероприятие, в котором примут участие не только представители армянской общины, но и других национальностей. В ходе этого мероприятия  мы представим историю и культуру Карабаха», – заключила директор школы.