«…Հիմա ես աշխատում, ներդրումներ եմ անում ու ապրում Կյանքի՛, Ազգայի՛ն ամենամեծ գերատեսչությունում՝ հայկական գյուղում».Նադյա Անտոնյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/նադյա.jpg)
Նա, ով ցանկություն ունի ինչ-որ ներդրում անելու Հայաստան աշխարհի հզորացման համար, նպաստելու ազգային ներուժի համախմբանը Հայրենիքի շուրջ և Հայրենիքում, միշտ էլ գտնում է միջոցներ և կարևոր չէ, որ այդ ներդրումն անպայման նյութականի տեսքով լինի, քանզի պետականության շարունակական կերտման աշխատանքում յուրաքանչյուրի մեկ շյուղն անգամ մեծ ներդրում է, որը կարող է լինել նաև հայապահպան, լեզվական- կրթական օջախների ստեղծմամբ: Նմաննախաձեռնության հեղինակ է Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Նադյա Անտոնյանը, ում մեծ ջանքերի ու նվիրումի շնորհիվ Սանահին գյուղում բացվել է «Հայի տուն-թանգարան» կենտրոնը, որի ծառայություններն իրենցում ներառում են հայկական պարի ուսուցում, հայկական լավաշի թխում, ուսուցում, համտեսում, հայկական հարսանիքի, տարբեր ավանդույթների կենդանի ներկայացում՝ հյուրերի մասնակցությամբ, հայկական ազգային տարազների ցուցադրություն (հյուրերը կարող են հագնել հայկական տարազներ, լուսանկարվել), տնական գինիների համտեսում… Սա մի հայկական ավանդական օջախ է, ուր մուտք գործող յուրաքանչյուր ոք զգում է հայոց շունչը, հայի ազգային էությունն ու ոգին է ըմբռնում, այստեղ թևածում է մաքրամաքուր հայոց լեզուն, այստեղ մեր՝ հայկական դիմագիծն է ամբողջանում:
…Սանահինը, լինելով մեր երկրի զբոսաշրջության կարևոր կենտրոններից մեկը, ասես վերակակենդանացել է նորովի, ու հնչում են արդեն Սանահինի եկեղեցու զանգերը… Գյուղն ապրում է, մարդիկ ասես արթնացել են թմբիրից, հոգևոր արթնության մի յուրօրինակ շրջան է սկսվել, որի մասին մեր զրույցի ընթացքում ավելի հանգամանալից պատմում է տիկին Նադյան:
-Տիկի՛ն Անտոնյան, Ձեզ վաղուց եմ ճանաչում՝ իբրև հայրենասեր մի անհատականություն, ով երբեք չի դադարում հայրենանվեր աշխատանքներ անել, իր ներդրումն ունենալ հայկական մշակույթի զարգացման ու պահպանման շնորհակալ գործում: Շնորհավորում եմ նոր մշակութային կենտրոնի ստեղծման առիթով. խնդրում եմ պատմեք, թե ինչպես ծնվեց այդ կենտրոնը հիմնելու գաղափարը:
– Շնորհակալությո՛ւն: Ձեր կողմից վերը նշված մտահոգությամբ, հայ մշակույթի, ազգային ոգու պահպանության ու զարգացման նպատակով Լոռու մարզի Սանահին թաղամասում (նախկին գյուղն է) հիմնադրեցինք մեր «Մեսրոպ Մաշտոց» խոսքի կենտրոնի սանահինյան մասնաճյուղը, որը մեծ ոգևորությամբ ընդունեցին գյուղի բոլոր բնակիչները, հատկապես՝ երեխաները, ովքեր նվիրյալն են դարձել մեր կենտրոնի. միայն տեսնել է պետք այդ երեխաներին՝ հրա՛շք են, շատ ընդունակ, տաղանդավոր: Այստեղ տեղին է հիշել Նժդեհի տողերը.«Ազգային ոգին ննջում է յուրաքանչյուր հայի երակներում, պետք է արթնացնե՛լ երակների մեջ գերհային, և հաղթանակը երաշխավորված է»: Ընդամենը մեկ ամսվա ընթացքում թե՛ գյուղի բնակիչների, թե՛ հյուրերի համար մենք ներկայացրեցինք թումանյանական մի համակցություն-կոլաժ. տեսնել էր պետք, թե ի՜նչ սիրով սովորեցին այդ երեխաները: Կենտրոնում ընդունելությունն ազատ է, տարիքային սահմանափակումներ չկան:
-Հնարավո՞ր է, որ այդ տուն–թանգարանը դառնա ՝ տուն-թանգարան-ինստիտուտ,գուցե Դու՞ք լինեք այդ եռամիասնության գաղափարն իրականացնողը, ուր այսօր հաճախող երեխաները, մեծանալով, մասնագիտական կրթություն ստանալով, հետագայում այդ ինստիտուտում կկատարեն գիտական ուսումնասիրություններ, հնարավոր է՝ նաև ստեղծեք մեծ գիտական գրադարան…
-Շատ հետաքրքիր գաղափար տվեցիք և, այո՛, հնարավոր է, որ այդպես էլ լինի: Ասեմ, որ այս ներդրած գաղափարը, որն արդեն երկու ամիս է, ինչ դարձել է իրականություն, բավականին աշխատատար էր, որովհետև այնտեղ ոչ մի հնարավորություն չկար, դա ամուսնուս հայրական տունն էր , որը վերանորոգել ենք, ստեղծել ենք բակ, միջավայր, առաջ ենք գնացել՝ ստեղծելով վերնատուն, ամառային դահլիճ, բեմ, ուր երեխաները սիրով են հաճախում: Դա հայկական տուն է, հայկական ավանդական միջավայր՝ իր ձևավորմամբ, հին հայկական կահկարասիով, ուր մարդիկ հայտնվում են ասես 19-րդ դարի վերջերի, 20-ր դարի սկզբների հայկական միջավայրում: Ներկայացնում ենք նաև տոհմածառը: Դա մի ավանդական ընտանիքի տուն է եղել , ուր 7 երեխա է ծնվել, մեծացել, և բոլորն էլ ստացել են բարձրագույն կրթություն: Այդ տուն-թանգարանը կոչվում է Րիցանց տուն. ամուսնուս գերդաստանն անվանել են Երեցանց, Հովհաննես պապը երեց է եղել, ուստի տեղի բարբառով, արտասանությամբ՝ Րիցանց են ասում:Այստեղ ոչ միայն խոսքի, մշակույթի ուսուցում է տարվում, այլև ներկայացնում ենք մեր ժողովրդի, մեր ազգի հոգևոր ու մշակութային, բարոյական արժեքները, պատմաբարոյական կառուցվածքը, տոհմածառն ենք ներկայացնում մատաղ սերնդին ու հյուրերին. ես ուզում եմ հատկապես երեխաներին, երիտասարդներին ասել, ուսուցանել, նրանց գիտակցության մեջ ամրագրել այն, որ ամեն ինչ չէ, որ միայն նյութից ու նյութականից է կախված: Իմ ամուսնու ծնողներն անգրագետ մարդիկ են եղել՝ եզնարած, սակայն ստեղծել են այդպիսի տոհմածառ, որովհետև նրանց մեջ խտացված է եղել կյանքի խոր փիլիսոփայությունը: Համոզված եմ, որ ընդամենը երկու ամսվա պատմություն ունեցող այս կենտրոնը մի քանի տարի հետո ավելի կընդարձակվի: Այստեղ մենք կարողանում ենք համախմբել ազգային ներուժն ու գործարկել այդ ներուժը՝ ի շահ Հայաստանի զարգացման: Սա՛ էլ ներդրում է Հայրենիքի ներսում, Հայրենիքի համար:
-Բնականաբար, կողքի գյուղերից, Սանահին քաղաքից լսել են այդ կենտրոնի մասին. արդյոք ցանկություն չե՞ն հայտնում ՝ իրենց գյուղերում էլ նման կենտրոն հիմ նելու, չե՞ն գալիս, չե՞ն հետաքրքրվում, Մաշտոց կենտրոն հաճախելու ցանկություն ունեցող երեխաներ չե՞ն դիմում Ձեզ:
-Իհարկե՛, գալիս են, հետաքրքրվում են, արձագանքներն ու ցանկությունները շատ են, ուղղակի ժամանակը կարճ էր, որովհետև ընթանում էին նաև շինարարական աշխատանքներ : Հետագայում գուցե հնարավորություն լինի այլ գյուղերում էլ ունենալ մասնաճյուղեր: Սանահինյան մեր ծրագրերի մեջ մտնում է դեռևս Երևանի մեր կենտրոնում սկսված՝ Եղեռնազարկից հայազորացում խորագրով ծրագիրը,որըհամահայկական մի շարժում է. ես կարծում եմ, որ 100-101 տարի անց մենք պետք է անցնենք մի այլ փուլի՝ հզորացման: Ունենք ֆեյսբուքյան այդպիսի էջ, որին պետք է մասնակցեն բոլոր հայերը, պետք է կարդան կամ ընթերցեն մի հատված հայ գրողների գործերից ՝ արձակ կամ չափածո. հայոց լեզուն ու գրականությունը հայազորացման կարևոր նախապայմաններից են: Ես ուղերձով դիմել եմ աշխարհասփյուռ հայությանը, և արդեն կան շատ արձագանքներ, մասնակիցներ ունենք տարբեր երկրներից: Սա մի շարժում է, որն ունի նաև իր քաղաքական աստառը, այն է՝ գյուղում պահել գյուղացուն, որպեսզի չդատարկվեն մեր բնակավայրերը: Գյուղն ու գյուղացին մեր բնաշխարհն են , մեր բանահյուսությունը, մեր հայկական գույները: Ես վարպետության դասերը փոխարինեցի բարության դասերով. հավաքեցի իմ շուրջ գյուղի տատիկներին, զրույցներ ունեցանք, որոնք, հիրավի, բարության ու իմաստության դասեր են: Ես Երևանում տարիներ շարունակ աշխատել եմ տարբեր գերատեսչություններում, հիմա աշխատում, արարում, ներդրում եմ անում և ապրում եմ Կյանքի՛, Ազգայի՛ն ամենամեծ գերատեսչությունում՝ հայկական գյուղում. 10 ամիս է՝ գյուղում եմ և ասես վերածնվել եմ, ավելի իմաստնացել ու զուլալ ակունքներից եմ կրկին սկսում իմ Սկիզբը: Գյուղն ու գյուղացիներն այնքա՜ն լավն են, պետք է շա՛տ սիրենք նրանց, մի հոգևոր կայծ, ու բոլորը հավաքվում են, գալիս են, օգնում:
-Ասացիք՝ հոգևոր կայծ, ու ես ցանկանում եմ անդրադառնաք Ձեր ընտանիքի, գերդաստանի կողմից եկեղեցու վերականգնված զանգերի պատմությանը ևս:
-Նախ՝ ասեմ, որ տուն-թանգարանի պաշտոնական բացումն էլ դեռևս չի եղել. նախատեսում ենք գարնանը և՛ այդ միջոցառումն իրականացնել, և՛ եկեղեցու զանգերի օծման արարողությունը: Զանգերի տեղադրման գաղափարն իմն էր, իսկ զանգերի տեղադրումն իրականացրել ենք Մարտիրոսյանների՝ ամուսնուս և իր գերդաստանի, «Ռոսգոսստրախ»-ի օգնությամբ: Այդ մասին տեղյակ ենք պահել նաև Լոռու մարզպետին, ով միջնորդագիր գրեց: Շնորհակալ ենք Մարտիրոսյանների բոլոր թոռներին, ողջ գերդաստանին, գումարը փոխանցող «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությանը, Լոռու մարզպետին: Ես ասես չորրորդ զավակի ծնունդ ունեցա: Զանգերի ղողանջից մի տեսակ զարթոնք ապրեց ժողովուրդը: Զանգերը պատվիրեցինք Ռուսաստանի Դաշնությունում: Սանահինի այդ գյուղը զբոսաշրջային արժեք ունի, այն ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում, աշխարհի տարբեր ծայրերից գալիս են այստեղ. այստե՛ղ է եղել առաջին համալսարանը, այն հոգևոր մեծ արժեք ունի, ուստի զանգերն անհրաժեշտ էին, նաև հոգևոր հովվի առկայությունն է պարտադիր:
-Տիկի՛ն Նադյա, Դուք այսօր Սփյուռքի նախարարությունում հյուր եք, սակայն՝ հնաբնակի, «համասեփականատիրոջ» իրավունքով. գիտեմ, որ մշտապես նախարարության ծրագրերին մասնակից լինելու, արձագանքելու առաքելությունն ունեք. ինպե՞ս և ի՞նչ գործերով մասնակից դարձաք նախարարության նախաձեռնած «Դո՛ւ ի՞նչ ես անում Ղարաբաղի համար» համահայկական շարժմանը:
-Մեսրոպ Մաշտոցի անվան խոսքի մշակույթի կենտրոնը ստեղծման օրվանից սկսած՝ իր ուշադրության կենտրոնում միշտ ունեցել է Արցախ աշխարհը. մենք բազմիցս բարեգործական համերգներ, մեծամասշտաբ միջոցառումներ ենք իրականացրել Արցախում: Պատերազմից հետո Շուշիում բեմադրել ենք Ռուզան Ասատրյանի «Շուշի» ստեղծագործությունը: Մեր ֆիլմերից մեկը՝ ըստ «Շուշի» վիպերգի, նկարել ենք Ղարաբաղում, որի համար Արցախի կրթության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը մեզ պատվոգրի արժանացրեց: 25 երիտասարդի 7 օրով հատուկ տարել եմ Ղարաբաղ՝ ճանաչելու ղարաբաղցուն ու Ղարաբաղը և նրանց գիտակցության մեջ ամրագրել, որ Ղարաբաղն ու Հայաստանը մենք բոլորս ենք և մեկ միասնություն ենք: Հիմա էլ Սանահինի Մեսրոպ Մաշտոց կենտրոնում Ղարաբաղաճանաչողության ծրագրեր եմ անում: Հայրենաճանաչողությունը, ներդրումները Հայրենիքի բոլոր անկյուններում, լեզվի ու մշակույթի , արվեստի պահպանության հարցերը մշտապես պետք է լինեն մեր կյանքի գերագույն նպատակը: Հայրենիքը պետք է պահպանել, զորացնել և ոչ միայն մեռնել Հայրենիքի համար, այլև՝ ապրել Հայրենիքի համար: Հայրենասիրությունը դարձնենք ապրելու հոմանիշ:
– Տիկի՛ն Անտոնյա՛ն, շնորհակալությու՛ն անչափ հետաքրքիր, բովանդակալից, արժեքավոր հարցազրույցի համար, արգասաբեր շարունակական ընթացք եմ մաղթում Ձեր հայրենանվեր բոլոր ձեռնարկներին:

«…Сейчас я работаю, вношу вклад и живу в самом большом Жизненном, Национальном ведомстве – армянском селе», – Надя Антонян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/12/նադյա.jpg)
Тот, кто хочет внести какой-либо вклад для усиления Армении, содействовать сплочению национального потенциала вокруг Родины и на Родине, всегда находит возможности, и не важно, чтобы вклад этот был непременно материальным, поскольку в непрестанной работе по созданию государственности даже одна веточка каждого – уже большой вклад, который может быть также в виде создания очагов сохранения армянства, языковых, образовательных. Автором подобной инициативы является директор Ереванского центра культуры слова имени Месропа Маштоца Надя Антонян, благодаря большим усилиям и преданности которой в Санаине открылся центр «Дом-музей армянина», услуги которого включают обучение армянским танцам, выпечке армянского лаваша, живое представление в присутствии гостей армянской свадьбы, различных традиций, демонстрацию армянских национальных нарядов (гости могут переодеться и сфотографироваться), дегустация армянских вин… Это традиционный армянский очаг, где каждый вошедший ощущает дух армянственности, национальную сущность и душу. Здесь витает безупречный армянский язык, обретает цельность наш армянский облик.
…Санаин, будучи одним из важнейших туристических центров нашей страны, будто возродился, уже звучат колокола Санаинской церкви… Село живет, люди будто пробудились от спячки, начался своеобразный период духовного пробуждения, о котором в ходе нашей беседы более подробно рассказывает госпожа Надя.
– Госпожа Антонян, я давно знаю Вас как патриотичную личность, никогда не прекращающую патриотическую деятельность, вносящую свой вклад в благодарное дело сохранения и развития армянской культуры. Поздравляю по поводу создания нового культурного центра и прошу рассказать, как возникла идея его создания.
– Спасибо. С упомянутой Вами заботой, с целью сохранения и развития армянской культуры, национального духа в квартале Санаин (бывшее село) города Санаин Лорийской области основали Санаинский филиал нашего Центра культуры слова «Месроп Маштоц», что сельчане, особенно детвора, восприняли с большим энтузиазмом. Дети стали преданными друзьями нашего центра, и надо только видеть, насколько они прекрасны и талантливы. Здесь уместно вспомнить слова Нжде: «Национальный дух дремлет в жилах каждого армянина. Нужно пробудить в жилах суперармянина – и победа гарантирована». Всего за месяц для жителей села и гостей мы представили туманяновский коллаж: надо было видеть, с какой любовью разучивали его дети. Прием в центре свободный, возрастных ограничений нет.
– Возможно, что этот Дом-музей трансформируется в Дом-музей-институт и Вы станете тем, кто реализует идею этого триединства, посещающие который сегодня дети, когда вырастут, получат профессиональное образование, будут выполнять в этом институте научные исследования. Возможно также, будет создана большая научная библиотека…
– Очень интересную идею подсказали, и – да, возможно, так и будет. Замечу, что первоначальная моя идея уже два месяца, как стала реальностью. Она была довольно трудоемкой – там, на месте никаких условий не было, это был отчий дом моего супруга, мы его отремонтировали, создали двор, среду, летний зал, сцену. �? дети охотно посещают его. Это армянский дом, традиционная армянская среда со своим антуражем, старинной армянской посудой, где люди будто окунаются в среду конца XIX – начала XX веков. Представлено также Генеалогическое древо. Это был дом традиционной армянской семьи, где родились и выросли семеро детей. Все они получили высшее образование. Этот Дом-музей называется «Дом Рицанц»: род моего супруга называли «Ерецанц», дед Ованец был ерец, и на местном наречии их называют «Рицанц».
Здесь не только ведется обучение слову, культуре, но и представляем духовные и культурные, нравственные ценности нашего народа, историко-нравственную структуру, представляем генеалогическое древо молодому поколению и гостям, я хочу привить в сознание детей и молодежи мысль о том, что не все зависит от материального. Родители моего супруга были неграмотные люди, пасли быков. Но создали такое генеалогическое древо, потому что в них была сконцентрирована глубокая философия жизни. Я убеждена, что этот центр, история которого насчитывает всего два месяца, через несколько лет еще более расширится. Здесь нам удается сплотить национальный потенциал и задействовать на благо развития Армении. Это также вклад на Родине, ради Родины.
– Естественно, в соседних селах, города Санаин слышали об этом центре. Не выражают ли желания и в своих селах основать подобные центры, не интересуются, дети, желающие посещать центр «Маштоц» к Вам не обращаются?
– Конечно, приходят, интересуются, откликов и пожеланий много, однако времени не было, поскольку параллельно велись строительные работы. Впоследствии, возможно, появится шанс иметь и в этих селах филиалы. В наш санаинский проект входит начатая еще в Ереване программа «От Геноцида – к мощи армянина», являющаяся общеармянским движением, и я думаю, что через 100-101 год нам надо будет переходить к другому этапу – усилению. У нас есть такая страничка в фейсбуке, в которой должны участвовать все армяне – прочитать отрывок из произведений армянских писателей, прозу или поэзию: армянский язык и литература – важные условия усиления армян. А обратилась с призывом к армянству мира, и уже поступило много откликов, много участников имеется из разных стран. Это движение, имеющее также политическую подоплеку: удержать сельчанина в селе, чтобы не пустели населенные пункты. Село и сельчанин – наш мир, наш фольклор, наши армянские краски. Я заменила мастер-классы уроками доброты: собрала вокруг себя сельских старушек, побеседовали, и это стало уроками доброты и мудрости. В Ереване долгие годы работала в различных ведомствах, сейчас работаю, созидаю, вношу вклад и живу в самом большом Жизненном, Национальном ведомстве – армянском селе. 10 месяцев здесь, и будто переродилась, стала мудрее, и начало свое вновь беру из кристальных источников. Село и сельчане очень хорошие, мы должны очень любить их. Одна душевная искра – и все собираются, приходят помогать.
– Сказали, духовная искра, и мне бы хотелось, чтобы Вы коснулись также истории восстановления Вашей семьей церковных колоколов.
– Прежде замечу, что официального открытия Дома-музея пока не было. Планируем весной реализовать это событие и освящение церковных колоколов. �?дея установить колокола принадлежит мне, а монтаж их осуществила семья моего мужа Мартиросянов при содействии «Госгосстраха». �?звестили об этом и губернатора Лори, который написал ходатайство. Благодарны всем внукам Мартиросянов, всему роду, перечислившей деньги компании «Росгосстрах-Армения», губернатору Лори. У меня будто родился четвертый ребенок. От звона колоколов народ будто пробудился. Колокола мы заказали в Российской Федерации. Это санаинское село обладает туристической ценностью, включено в перечень ЮНЕСКО, со всех концов мира приезжают сюда, здесь был первый университет, оно обладает духовной ценностью, так что колокола были необходимы, обязательно также присутствие духовного пастыря.
– Госпожа Надя, Вы сегодня в Министерстве Диаспоры РА гостья, однако на правах старожила и «совладельца». Я знаю, что на Вас возложена миссия постоянно откликаться и участвовать в программах Министерства. Как и какими делами стали участником движения Министерства «Что ты делаешь для Карабаха»?
– Центр культуры слова имени Месропа Маштоца со дня своего создания всегда держал в центре внимания Арцах: мы неоднократно осуществляли в Арцахе благотворительные концерты, крупномасштабные мероприятия. После войны поставили в Шуши произведение Рузан Асатрян «Шуши». Один из наших фильмов, по повести «Шуши» , снимали в Карабахе, за что Министерство образования, культуры и спорта НКР удостоило нас Почетной грамоты. 25 молодых людей на 7 дней специально возила в Карабах, чтобы познакомить с Карабахом и карабахцами, закрепить в их сознании Карабах, а также мысль о том, что Карабах и Армения – это все мы, единое целое. Ныне же в Санаине, в центре «Месроп Маштоц» реализуем программу познания Карабаха. Познание Родины, вклад во всех уголках Отчизны, вопросы сохранения языка, культуры, искусства постоянно должны быть высшей целью нашей жизни. Родину нужно беречь, усиливать, не только умирать за нее, но и жить ради нее.
– Госпожа Антонян, спасибо за чрезвычайно интересную, содержательную, ценную беседу. Желаю Вам плодотворного пути во всех Ваших патриотических начинаниях.