Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ընդունեց Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպան Յոգեշվար Սանգվանիին
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանիին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրին՝ նախարարը բարձր գնահատեց դեսպանի՝ Հայաստանն ու հայ մշակույթը խորապես ճանաչելու և ընկալելու, հայ-հնդկական հարաբերությունները զարգացնելու ջանքերը և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում կապն ու համագործակցությունը երկու ժողովուրդների միջև ավելի կամրապնդվի: «Պատահական չէ, որ հայերը Հնդկաստանում ունեցել են գործելու, պաշտոններ զբաղեցնելու, ազատ առևտրի բացառիկ արտոնություններ: Առաջին հայ պարբերականը՝ «Ազդարարը» ստեղծվել է Ձեր երկրում, հայ քաղաքական մտքի հրաշալի դրսևորումը «Նոր տետրակ, որ կոչի յորդորակ» համայնքային կանոնադրությունը ստեղծվել ու կիրառվել է Մադրասում»,- ասաց Հրանուշ Հակոբյանը:
Սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց Հայաստան-Սփյուռք գործակցության ռազմավարական ուղղությունները, հայկական Սփյուռքի հետ տարվող աշխատանքները, նախարարության ծրագրերն ու միջոցառումները, որոնք ուղղված են հայապահպանությանը, ազային ներուժի համախմբմանն ու կիրառմանը՝ ի շահ Հայաստանի զարգացման, ծանոթացրեց հայրենաճանաչությանն ու հայրենադարձությանն ուղղված ձեռնարկներին: Նախարարը կարևորեց Հայաստանում սովորող հնդիկ երիտասարդների հետ նախարարության համագործակցությունը, ովքեր մեծ սիրով ու պատրաստակամությամբ մասնակցում են նախարարության միջոցառումներին՝ մասնավորապես ամեն տարի, Փետրվարի 21-ին Մայրենիի օրվան նվիրված տոնակատարությանը, արտասանում ու երգում են հայերեն:
Դեսպան Յոգեշվար Սանգվանին շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և ներկայացրեց Հնդկաստանի պետության կողմից հնդկական սփյուռքի հետ տարվող աշխատանքներն ու դրանց առանձնահատկությունները, նշեց, որ հիմնական ուղղությունը երկրի զարգացման գործում սփյուռքի ներգրավվածության ապահովումն է: Դեսպանն անդրարարձավ հնդկական սփյուռքի համար իրականացվող տուրիստական, հայրենաճանաչության ծրագրերին, կարևորեց հունվարի 7-10-ը կազմակերպվող ամենամյա սփյուռքի օրերը և դրա շրջանակներում տեղի ունեցող միջոցառումները:
Յոգեշվար Սանգվանին արտահայտեց իր համակրանքը հայ մշակույթի ու ժողովրդի հանդեպ, ասաց, որ երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը հարուստ պատմություն ունի և Հնդկաստանում հաստատված հայ վաճառականները նպաստել են տնտեսության զարգացմանը, ստեղծել բացառիկ մշակույթ, որի վկայութունները՝ մասնավորապես 7 եկեղեցիները կանգուն են ու խոսուն:

Министр Диаспоры Грануш Акопян приняла посла �?ндии в Армении Йогешвара Сангвани
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян  7 декабря приняла Чрезвычайного и Полномочного посла �?ндии в Армении Йогешвара Сангвани.
Тепло приветствовав гостя, министр высоко оценила усилия посла по глубокому познанию и восприятию Армении и армянского народа, развитию армяно-индийских отношений, выразив надежду, что в ближайшее время связь и сотрудничество между двумя народами еще более окрепнут. «Не случайно, что армяне имели в �?ндии исключительные льготы действовать, занимать посты, свободно торговать. Первое армянское издание, «Аздарар» было создано в Вашей стране, замечательное проявление армянской политической мысли – общинный устав «Нор тетрак», – был создан и применен в Мадрасе», – сказала Грануш Акопян.
Министр Диаспоры представила стратегические направления взаимодействия Армения-Диаспора, работу, проводимую с армянской Диаспорой, программы и мероприятия Министерства, направленные на сохранение армянства, сплочение и задействование национального потенциала на благо развития Армении, ознакомила с мероприятиями, направленными на познание Родины и репатриацию. Министр отметила важность сотрудничества Министерства с индийскими студентами, обучающимися в Армении, очень охотно и с большой готовностью участвуют в мероприятиях Министерства, в частности, ежегодном праздновании 21 февраля Дня родного языка, декламируют и поют на армянском.
Посол Йогешвар Сангвани выразил благодарность за теплый прием и представил работу, проводимую государством �?ндия с индийской диаспорой, ее особенности, отметив, что основным фактором развития страны является обеспечение вовлеченности диаспоры. Посол коснулся осуществляемых для индийской диаспоры туристических, ознакомительных программ познания Родины, отметил важность организуемых ежегодно 7-10 января Дней диаспоры и проводимых в их рамках мероприятий.
Посол выразил симпатии в отношении армянской культуры и народа, сказав, что вековая дружба двух народов имеет богатую историю, и обосновавшиеся в �?ндии армянские купцы способствовали развитию экономики, создали исключительную культуру, свидетельства чего, в частности, 7 церквей сохранились и красноречиво говорят об этом.