«Հայագիտության հզորությունը թերևս ուղիղ համեմատական է հայ ժողովրդի անցյալի ու ներկայի կենսագործունեությանը». Անդրանիկ Դաքեսյան
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/11/Տագէսենա.jpg)
Անհնար է պատկերացնել Հայաստանը, Հայոց պատմությունն՝ առանց հայագիտության՝մի գիտություն, որն իր մեջ ամբողջացնում է հայ ժողովրդի պատմությունը, մշակույթը, լեզուն, հայոց կրոնը, աշխարհագրական միջավայրը, քաղաքակրթությունը, աղբյուրագիտությունը, հնագիտությունը, տնտեսագիտությունը, փիլիսոփայությունը, դրամագիտությունը, մատենագիտությունը և այլ գիտություններ: Անտիկ աղբյուրներներից հայագիտական նյութեր են պարունակում Հերոդոտոսի, Քսենոփոնի, Ստրաբոնի, Տակիտոսի և այլոց երկերը: Հայոց գրերի ստեղծումից հետո հայագիտությանը նպաստել են հայ պատմիչներ Ագաթանգեղոսը, Մովսես Խորենացին, Ղազար Փարպեցին, Եզնիկ Կողբացին, Փավստոս Բուզանդը, Կիրակոս Գանձակեցին և այլոք: 18-րդ դարի սկզբին հայագիտությունը մեծ առաջընթաց ապրեց Մխիթարյան Միաբանության հիմնադրմամբ: Հայագիտությունը հայապահպանության կարևորագույնազդակներից է, հայապահպանությունն այն մեծ, անհատակ շտեմարանն է, որից դարեր շարունակ օգտվել են այդ գիտությամբ ուսումնասիրություն կատարողները, և միայն մեզ չէ, որ հետաքրքրել է այս գիտությունը, այլ օտարերկրացիներին, ովքեր մեծ սիրով ու ջանադրաբար մի ամբողջ կյանք նվիրել են հայագիտությանը: Հայտմի հայագետներ Գարեգին Հովսեփյանը, Անտուան Մեյեն, Լեոն, Մանուկ Աբեղյանը, Ադոնցը, Մառը, Հակոբ Մանանդյանը, Ստեփանոս Մալխասյանցը, Միքայել Չամչյանը, Գևորգ Ջահուկյանը, Հովսեփ Օրբելին, Օրբելի եղբայրները և այլոք իրենց հսկայական ներդրումն ու գիտական մեծ ավանդն ունեն հայագիտության ոլորտում: Այս անհատակ, անեզր գիտությունը մի ամբողջ Արարաչագործ ժողովրդիտարեգրությունն է. հայագիտական նշանավոր կենտրոններ Վենետիկում, Վիեննայում, Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Նոր Նախիջևանում, Թիֆլիսում, Կոստանդնուպոլսում, Երուսաղեմում, Փարիզում, Լոնդոնում, Բեռլինում, Լայպցիգում, Աստրախանում, Կալկաթայում, Վաղարշապատում կատարվել ու կատարվում են հայագիտական հազարավոր ուսումնասիրություններ, այդ կենտրոններից ամեն մեկը յուրօրինակ մատենադարան է, որը լրացվում ու զարգանում է նաև մեր օրերում: Սփյուռքի շատ հատվածներում գործում են այդպիսի կառույցներ, որոնք օտարության մեջ հայահավաք ուժի դեր են կատարում: Ինձ հնարավորություն ընձեռվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի համար հարցազրույց ունենալ այդպիսի կառույցներից մեկի՝ Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի հայկական սփյուռքի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր Անդրանիկ Դաքեսյանի հետ:
-Հարգարժա՛ն պարոն Դաքեսյան, ասացեք խնդրեմ, ե՞րբ է հիմնադրվել Հայկազյան համալսարանի հայագիտության ամբիոնը և ի՞նչ նշանակալի, հիշատակելի գործեր է արել հայագիտության բնագավառում:
-Հայկազյան համալսարանի( այնուհետև՝ քոլեջի) հայագիտության ամբիոնը հիմնվել է համալսարանի հետ, 1955-ին: Ամբիոնի նպատակն է կազմակերպել համալսարան ընդունված ուսանողների հայագիտական նյութերի դասավանդումը: Համալսարանի հիմնադրմանը զուգահեռ՝ ստեղծվեց նաև համալսարանի հայագիտական գրադարանը: Ամբիոնի նախաձեռնությամբ 1970-ին սկսեց հրատարակվել «Հայկազյան հայագիտական հանդես»-ը(ՀՀՀ): Համալսարանի չորրորդ և նորագույն հայագիտական օղակը «Հայկական սփյուռքի ուսումնասիրության կենտրոն»-ն է (ՀՍՈԿ), որը հիմնվել է 2012-ի հունվարին: Նկատի առնելով, որ ամբիոնն ունի իր վարիչը՝ դոկտոր Նանոր Կարագյոզյան, իսկ գրադարանի տնօրինուհին օրիորդ Սոնյա Սիսլյանն է, և քանի որ ես առնչվում եմ ՀՀՀ և ՀՍՈԿ-ի հետ՝ կարող եմ խոսել այդ մասին, անդրադառնալ դրանց: ՀՀՀ-ն հիմնվել է դոկտոր Երվանդ Քասունու նախաձեռնությամբ: Հանդեսը Լիբանանի քաղաքացիական պատերազմի օրերին միառժամանակ դադարեցրել է իր գործունեությունը: 1991-ին Հայր Անդրանիկ Ծայրագույն վարդապետ Կռանյանը ստանձնեց պատասխանատու խմբագրի պաշտոնը, ստեղծվեց նաև խմբագրական մարմին, որը 1991-ին հրատարակեց հանդեսի 11-րդ հատորը:1993-ին ՀՀՀ-ի խմբագրությանը միացավ Անդրանիկ Դաքեսյանն՝ իբրև պատասխանատու քոարտուղար: Հանգամանքների բերումով խմբագրակազմը փոփոխությունների ենթարկվեց: Ներկայիս խմբագրակազմում են՝ Հայր Անդրանիկ Ծայրագույն վարդապետ Կռանյանը՝1991-ից, դոկտորԱրշալույս Թոփալյանը՝ 1991-ից, դոկտոր Անդրանիկ Դաքեսյանը՝ 1993-ից, դոկտոր Արտա Էքմեքչյանը՝ 1998-ից, դոկտոր Արմեն Յուրնեշյանը՝2001-ից և դոկտոր Նանոր Կարագյոզյանը՝ 2016-ից: Հանդեսի ՀՀ ներկայացուցիչը դոկտոր Արծվի Բախչինյանն է՝ 2001-ից: ՀՀՀ-ն ունի նաև խորհրդատու մարմինը: 1991—ից սկսած՝ հանդեսը տարեկան պարբերականությամբ մեկ հատոր է հրատարակում: ՀՀՀ-ի յուրահատկություններն են՝ առաջին՝ հայագիտության լայն սահմանները, որով այնտեղ տեղ են գտնում բոլոր տեսակի անտիպ, գիտական նյութեր, փաստաթղթեր, որոնք ուղղակիորեն առնչություն ունեն հայության հետ, երկրորդ՝ բովանդակությունն ունի հոդված-ուսումնասիրությունների, քննարկումների, հրապարակումների, գրախոսությունների, հաղորդումների և մահագրությունների բաժին, երրորդ՝ Սփյուռքում հրատարակվող միակ հայագիտական հանդեսն է, որ իր տարեկան պարբերականությունը պահպանում է, չորրորդ՝ ունի արևմտահայերենով ու դասական ուղղագրությամբ առատ նյութեր, հինգերորդ՝ նյութեր է հրապարակում նաև արաբերեն, անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով: Հանդեսը 2001-ից ի վեր տարեկան շնորհանդեսներ է կազմակերպում նաև ՀՀ-ում (Երևանում,Գյումրիում, Արցախում, Ախալքալաքում, նաև՝ Թբիլիսիում), յոթերորդ՝ յուրաքանչյուր հատոր հաշվվում է շուրջ 35 հեղինակ-ստորագրություն, ութերորդ՝ յուրաքանչյուր հատոր ունի նաև խմբագրական՝ նվիրված հայագիտության հարցերին: Խոսեմ նաև ՀՍՈԿ-ի մասին.մինչ այժմ Կենտրոնը կազմակերպել է ավելի քան 5 գիտաժողով, որոնցից եթե օգտակար, շահեկան են հայ ինքնության, Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերություններին նվիրված գիտաժողովները, ապա կարծում եմ, որ նշանակալից է Միջին Արևելքի հայ գաղթօջախներին նվիրված գիտաժողովների շարքը. 2014-ի գիտաժողովը նվիրված էր Լիբանանի հայկական գաղթօջախին, 2015-ինը՝ Սիրիայի, 2016-ինը՝ Հորդանանի, 2017-ինը պետք է նվիրված լինի Իրաքի հայկական գաղթօջախներին, 2018-ինը՝ Եթովպիայի, Եգիպտոս-Սուդանի, ապա՝ նաև Կիպրոս-Հունաստանի, Ծոցի արաբական երկրներին…Գիտաժողովները մեծ ոգևորություն և հետաքրքրություն են առաջացնում հայագիտական շրջանակներում: Իբրև օրինակ ցանկանում եմ նշել այն, որ 2017-ի մայիսին Իրաքի հայկական գաղթօջախներին վերաբերող գիտաժողովին 45 գիտաշխատող է հայտ ներկայացրել՝ Միացյալ Նահանգներից մինրև Ավստրալիա. նրանց շարքում կան հայեր, նաև՝ արաբներ ու այլ օտարազգիներ:
-Ձեր կարծիքով այսօր հայագիտությունը, որպես գիտություն, կարողանու՞մ է արդյոք հայապահպանական առաքելություն իրականացնել աշխարհի տարբեր երկրներում հիմնադրված հայկական գաղթօջախներում:
–Հայագիտությունն ունի հայությանն առնչվող գիտելիքի հայտնաբերման, ստեղծման, մշակման և գիտականացման առաքելություն: Հայության տարածվածությունը և հայագիտությամբ զբաղվողների համեմատությունները խոսում են ի վնաս հայագիտական նյութերի մի շարք երեսակների ակամա չմշակումների: Այսինքն՝ ժամանակակից ամբողջ հայագիտական հումքը չէ, որ արժանանում է հայագիտական ուշադրության՝ համապատասխան կադրեր չլինելու պատճառով: Գոյություն ունի նաև հարցի մյուս երեսը՝ այն, որ վստահ չեմ, թե հայագիտության պարտականությունն է ստեղծված, առաջացած «բերքի սպառումով» զբաղվելը: Հայագիտական «արտադրության հյութի մատուցում-սպառումը» (այսինքն՝ եթե կարելի է ձևակերպել՝ իբրև հանրային շրջանառության դրվելը, առաջացած գիտական եզրակացության տվյալները վերափոխելն ու դրանց օգտագործումը հայկական հասարակության քաղաքականության մեջ) թվում է, թե պետք ունի ավելի արհեստավարժ մոտեցման: Այս առումով տպավորությունս այն է, որ հայագիտությունը հայապահպանությանը քիչ է ծառայում: Նաև այն պատճառով, որ քիչ է այն մարդկանց թիվը, ովքեր հայագիտական ուսումնասիրություններով ստեղծված տվյալ-եզրահանգումները փոխակերպում են հանրային սպառման առարկաների և հանրային հաղորդամիջոցների ճանապարհով մատուցում են հասարակությանը:
-Պարո՛ն Դաքեսյան, համագործակցու՞մ եք ուրիշ երկրներում գործող նմանատիպ կառույցների, կենտրոնների հետ:
-Խոսքս կկենտրոնացնեմ ՀՀՀ-ի և ՀՍՈԿ-ի վրա. երկու պարագաներում էլ մեծապես գործակցում ենք, մանավանդ՝ ՀՀ-ի թե՛ հայագիտական կրթօջախների, թե՛ անհատ հայագետների հետ. վկա՝ գիտաժողովների հայաստանյան մասնակցությունը և ՀՀՀ-ի աշխատակիցների ցանկը: Հայրենի կենտրոնների հետ մեր գործակցությունը, կարող եմ նկատել, որ կայացած է, թեև, միշտ էլ, կարելի է ավելին անել: Իսկ սփյուռքյան կառույցների հետ համագործակցությունը նույն ծավալով չէ՝ տեխնիկական և մարդուժի սահմանափակումների պատճառով:Պետք է ասեմ, որ ուշագրավ գործակցության մեջ ենք Սփյուռքի շատ հայագետների հետ, որոնցից ոմանք, կապված լինելով կենտրոնների հետ, մեր գործակցությունը դարձնում են կենտրոնների համագործակցություն:
–Ասացեք, խնդրեմ, ի՞նչ դեր է կատարում այս գիտությունը հայապահպանության կարևոր գործում, ինչու՞մ է նրա զորությունը, ներուժը:
-Հայագիտության հզորությունը թերևս ուղիղ համեմատական է հայ ժողովրդի անցյալի ու ներկայի կենսագործունեությանը, ոչ հայերի հետ ունեցած շփումներին ու հարաբերություններին: Իսկ այդ կենսագործունեությունը, շփումներն ու հարաբերությունները քիչ չեն: Հայերն աշխույժ, դինամիկ, ուժեղ ժողովուրդ են: Հայագիտությունն ուղիղ համեմատական է նաև հայ ժողովրդի բոլոր ոլորտներում հայ ազգի հանդեպ ունեցած ապագայի տեսլականին: Կկրկնեմ. հսկայական հումք կա, որն աներևակայելի ներուժ ունի: Հայագիտությամբ զբաղվողներն իրենց սահմանափակ միջոցներով չեն կարող այդ ամբողջ ներուժը մշակել-գիտականացնել: Դեռ ավելին՝ մշակված-գիտականացվածն անգամ բավարար չի օգտագործվում իբրև ռազմավարական ուժանյութ: Ելնելով այս անհամապատասխան անհամաչափուփյունից՝ թերևս հայագիտության ժամանակակից մեծագույն մարտահրավերներից կարելի է նկատել հայագիտական կարևոր ոլորտների առաջնահերթությունները: Ըստ իս, հայագիտության երկրորդ խոշոր մարտահրավերըն իր վերափոխումն է՝ պատմողական, փաստերի մատուցման, նկարարագրողական ոճից ու եղանակից դեպի տեսլականացում: Համոզված եմ, որ հայ ընթերցողն, օրինակ, որքա՜ն կարիք ունի գիտենալու, թե ինչ է կատարվել 14-րդ դարում Լիբանանում հաստատված հայերի հետ և ինչ նպաստ են ունեցել նրանք հայության համար, նաև կարիք ունի իմանալու, թե ինչ հանգամանքների և պայմանների ներքո է առաջանում սփյուռքահայ գաղթօջախը, ինչ գործոններ են այն զորացնում կամ տկարացնում…Այլ խոսքով՝ հայագիտությունը պարտավոր է նպաստել, որ հայ մտադրույթը միայն գիտելիք ամբարել-մոռանալ-նորը իմանալուց անցնի այդ գիտելիքներից առաջացած տեսաբանությանը:

«Мощь арменоведения, пожалуй, прямо пропорциональна прошлой и настоящей жизнедеятельности армянского народа»: Андраник Дакесян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/11/Տագէսենա.jpg)
Невозможно представить Армению, ее историю без арменоведения – науки, обобщающей в себе историю, культуру, язык, религию, географическую среду, цивилизацию армянского народа, источниковедение, археологию, экономику, философию, нумизматику и другие науки. �?з античных источников материалы по арменоведению содержат труды Геродота, Ксенофонта, Страбона, Такита и других. После создания армянской письменности арменоведению способствовали также армянские историки Агатангеос, Мовсес Хоренаци, Казах Парпеци, Езник Кохбаци, Павстос Бюзанд, Киракос Гандзакеци и другие.
В начале XVIII века, с основанием Конгрегации Мхитаристов, арменоведение пережило большой прогресс. Арменоведение – один из важнейших факторов сохранения армянства, огромная, неисчерпаемая база, которой на протяжении веков пользовались те, кто занимался этой наукой, и не нас одних интересовала эта наука, но и иностранцев, которые с большой любовью посвятили всю жизнь арменоведению. �?звестные арменоведы Гарегин Овсепян, Антуан Мейе, Лео, Манук Абегян, Адонц, Мар, Акоп Манандян, Степанос Малхасянц, Микаел Чамчян, Геворг Джаукян, Овсеп Орбели, братья Орбели и другие внесли свой колоссальный научный вклад в сфере арменоведения. Эта бездонная, безграничная наука является летописью целого созидательного народа, известными арменоведческими центрами в Венеции, Вене, Москве, Санкт-Петербурге, Новой Нахичевани, Тифлисе, Константинополе, �?ерусалиме, Париже, Лондоне, Берлине, Лейпциге, Астрахани, Калькутте, Вагаршапате выполнялись и выполняются тысячи арменоведческих исследований. Каждый из этих центров является своеобразным Матенадараном, они пополняются и развиваются и в наши дни. Во многих сегментах Диаспоры функционируют структуры, выполняющие в чужой среде роль объединения армян. Мне представилась возможность взять для электронного издания Министерства Диаспоры РА «Армяне сегодня» интервью с директором Центра изучения армянской Диаспоры Бейрутского университета «Айказян» Андраником Дакесяном.
– Уважаемый господин Дакесян, скажите пожалуйста, когда была основана кафедра арменоведения университета «Айказян» и какие значительные дела совершены ею в области арменоведения?
– Кафедра арменоведения университета «Айказян» (далее – колледж) основана вместе с университетом в 1955 году. Целью кафедры была организация преподавания студентам университета арменоведческих материалов. Параллельно с основанием университета была создана и арменоведческая библиотека. По инициативе кафедры в 1970 году начал издаваться «Арменоведческий журнал Айказян». Четвертым и новейшим арменоведческим звеном университета стал «Центр по изучению армянской Диаспоры», основанный в январе 2012 года. Учитывая, что кафедра имеет своего заведующего – доктора Нанора Карагезяна, а директором библиотеки является госпожа Соня Сислян, и поскольку я причастен и к журналу, и к Центру по изучению армянской Диаспоры, могу говорить о них. «Арменоведческий журнал Айказян» был основан по инициативе доктора Ерванда Касуни. В дни гражданской войны в Ливане журнал прекратил свою деятельность, в 1991 году архимандрит Андраник Кранян вступил в должность ответственного редактора, была создана редколлегия, и в том же году вышел в свет 11-й номер журнала. В 1993-м к редакции присоединился и Андраник Дакесян в качестве ответственного секретаря. По стечению обстоятельств редакция подверглась реформированию. Ныне в ее состав входят архимандрит Андраник Кранян (с 1991г.), доктор Аршалуйс Топалян (с 1991г.), доктор Андраник Дакесян (с 1993г.), доктор Арта Экмекчян (с 1998г.), доктор Армен Юрнешян (с 2001г.) и доктор Нанор Карагезян (с 2016г.) Представитель журнала в РА доктор Арцви Бахчинян (с 2011г.) Журнал имеет также консультационный орган. Начиная с 1991г. журнал издается раз в год. Особенностями журнала являются: первое – широкие границы арменоведения, благодаря чему в нем находят место любые непубликовавшиеся научные материалы, документы, напрямую связанные с армянством. Второе – имеются отделы статей-исследований, обсуждений, публикаций, рецензий, сообщений и некрологов. Третье – это единственный издающийся в Диаспоре арменоведческий журнал, сохраняющий годичную периодичность издания. Четвертое – содержит много материалов на западноармянском языке и классическом правописании. Пятое – публикуются материалы также на арабском, французском и английском языках. Начиная с 2001 года журнал организует ежегодные презентации также в РА (Ереване, Гюмри, Арцахе, Ахалкалаки, а также в Тбилиси). Седьмое – в каждом номере присутствуют 35 авторов. Восьмое – в каждом номере имеется также редакционная статья, посвященная вопросам арменоведения.
Поговорю также о Центре по изучению армянской Диаспоры. До сего дня им организовано более 5 симпозиумов, среди которых наиболее полезные – посвященные армянской идентичности, взаимоотношениям Армения-Диаспора. Но думаю, не менее значительным является также цикл симпозиумов, посвященных армянским колониям Среднего Востока: симпозиум 2014 года был посвящен армянской колонии Ливана, 2015-го – Сирийской колонии, 2016-го – �?орданской. Симпозиум 2017-го года будет посвящен армянской колонии �?рака, 2018-го – Эфиопии, Египта, Судана, а затем также Кипра, Греции, арабских стран залива… Симпозиумы вызывают большое оживление и интерес в арменоведческих кругах. Для примера хотел бы отметить, что для участия в мае 2017-го в симпозиуме, посвященном армянским колониям �?рака, представили заявки 45 ученых начиная с США и кончая Австралией. Среди них есть как армяне, так и арабы, и другие иностранцы.
– Может ли арменоведение, по Вашему мнению, сегодня выполнять, как наука, миссию сохранения армянства в армянских колониях разных стран?
– Арменоведение наделено миссией выявления знаний, касающихся армянства, их созданием, обработкой. Распространенность армянства и сопоставления тех, кто занимается арменоведением свидетельствуют о недостаточной обработанности ряда аспектов арменоведческих материалов. То есть фактура современного арменоведения далеко не в полной мере используется в исследованиях в силу отсутствия необходимых кадров. �?меется и другая сторона вопроса: я не уверен, что обязанностью арменоведения является реализация «полученного урожая». Запуск в общественное обращение данных научных исследований арменоведения требует более профессионального подхода. В этом плане впечатление таково, что арменоведение мало служит сохранению армянства. Еще и по той причине, что невелико число людей, которые выводы, созданные арменоведческими исследованиями, трансформируют в предметы общественного потребления и путем общественных средств общения преподносят общественности.
– Господин Дакесян, Вы сотрудничаете с подобными центрами, структурами, функционирующими в других странах?
– Сконцентрируюсь на журнале и Центре: в обоих случаях есть активное сотрудничество, тем более с арменоведческими очагами и отдельными специалистами Армении, о чем свидетельствует участие Армении в симпозиумах, а также список сотрудников журнала. Наше сотрудничество с центрами на Родине состоялось, хотя всегда можно сделать большее. А сотрудничество со структурами Диаспоры не в том же объеме по причине ограниченности технического и людского потенциала. Должен сказать, что интересное и активное сотрудничество налажено со многими арменоведами Диаспоры, некоторые из которых, будучи связаны с центрами, делают наше взаимодействие сотрудничеством между центрами.
– Скажите пожалуйста, какую роль играет эта наука в деле сохранения армянства, в чем ее сила, потенциал?
– Мощь арменоведения, пожалуй, прямо пропорциональна прошлой и настоящей жизнедеятельности армянского народа, общению и отношениям с неармянами. А таковых немало. Армяне – активный, динамичный, сильный народ. Арменоведение прямо пропорционально также видению будущего армянского народа во всех сферах. Повторяюсь, есть колоссальная фактура, обладающая невообразимым потенциалом. Занимающиеся арменоведением на свои ограниченные средства неспособны переработать весь потенциал. Более того, даже обработанное не используется в достаточной мере как стратегический потенциал. �?сходя из этого несоответствия, величайшими из вызовов современному арменоведению можно считать приоритеты важнейших сфер арменоведения. По мне, другим крупным вызовом арменоведению является его трансформация: от повествовательного преподнесения фактов – к конкретизации. Убежден, что армянский читатель, к примеру, очень нуждается в информации о том, что произошло с армянами, с XIV века обосновавшимися в Ливане и что они сделали для армянства, при каких условиях и обстоятельствах возникают армянские колонии, какие факторы усиливают или ослабляют их… �?ными словами, арменоведение обязано способствовать тому, чтобы армянское мышление от практики сбора знаний-забвения и накопления новых перешло к теории, возникшей из этих знаний.