«Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը շարունակելու է տարբեր ծրագրերով աջակցել սիրիահայերին». Հարութ Ներսեսսյան
«Սիրիահայերը թե՛ Սիրիայում, թե՛ Հայաստանում Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության ուշադրության կենտրոնում են. նրանց ցավը մեր բոլորի ցավն է»,-ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նոյեմբերի 25-ին տեղի ունեցած Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ ասաց Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի ներկայացուցիչ Հարութ Ներսեսսյանը՝ խոսելով ընկերակցության կողմից սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված իրականացված ծրագրերի ու հետագա անելիքների մասին:
«Հայերն այսօրի» փոխանցմամբ` Հարութ Ներսեսսյանը ներկայացրել է սիրիահայերի հիմնախնդիրներին օժանդակելու ուղղությամբ ընկերակցության հետևյալ մոտեցումները` աջակցել նրանց, ովքեր ցանկանում են մնալ Սիրիայում և պահպանել հայկական համայնքը, Հայաստան տեղափոխվել ցանկացողներին, առաջին օգնություն ցուցաբերել Հայաստանում նոր եկածներին, օգնել սիրիահայերին բնակություն հաստատելու Հայաստանում:
Հարութ Ներսեսսյանի խոսքից պարզ դարձավ, որ սիրիական պատերազմի սկսվելու պահից ընկերակցությունը մոտ 2.000.000 դոլարի օժանդակություն է ցուցաբերել հայ համայնքին, որպեսզի կարողանա դժվարության մեջ գտնվող հայերին օգնել սննդի, ջեռուցման և այլ անհրաժեշտությունները հոգալու համար: Բժշկական և կրթական աջակցությանն ուղղված ծրագրեը նույնպես յուրաքանչյուր ամիս իրականացնում են:
Սիրիայում բոլոր ծրագրերը կյանքի են կոչվում Սիրիայի Հայ Ավետարանական համայնքապետ, վերապատվելի Հարություն Սելիմյանի գլխավորությամբ:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը նեցուկ է լինում նաև Սիրիայից Հայաստան տեղափոխվող սիրիահայերին: Առ այսօր ընկերակցությունը Հայրենիք տեղափոխվելու համար օգնել է շուրջ 100 մարդու: Ընկերակցությունը հոգում է Հայաստան տեղափոխման ճանապարհածախսերը, դիմավորում օդանավակայանում, ուղեկցում հարազատների տուն, իսկ եթե հարազատներ կամ բնակարաններ չեն ունենում, մինչև հարցի կարգավորումը նրանց պահում են ընկերակցության ժամանակավոր կացարաններում: Ընտանիքների համար բնակարան վարձակալելու և բնակվարձը տրամադրելու հարցը նույնպես ստանձնում է ընկերակցությունը:
Ի դեպ, դիմավորում են հատուկ ստեղծված աշխատանքային խմբով, որի կազմում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակիցները, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող» ՀԿ-ի աշխատակից Նորա Փիլիպոսյանը, Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Երևանի գրասենյակի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատու Լուսինե Օհանյանը:
«Աջակցության ծրագրերի շրջանակում համագործակցում ենք «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող» ՀԿ-ի հետ: 86.000 դոլար գումարի ֆինանսական օժանդակություն ենք տրամադրել 288 ընտանիքի՝ բժշկական միջամտությունների, ուսման և բնակարանների վարձավճարի համար: Իսկ ընկերակցության բժշկական և ատամնաբուժական կենտրոններից, որի բժիշկները Հալեպից են, օգտվել են շուրջ 2500 սիրիահայ ընտանիք»,- նշեց Հարութ Ներսեսսյանը` մեջբերելով, որ Հայաստանում իրականացվող աջակցության ծրագրերից են խորհրդատվությունների կազմակերպումը, նոր հաստատված սիրիահայերի համար ձեռներեցության դասընթացների անցկացումը՝ ձեռներեցների հետ հանդիպումներ կազմակերպելով, ինչպես նաև` հագուստի և մանկական սննդի տրամադրումը:
Վերջում Հարութ Ներսեսսյանը վստահեցրեց, որ շարունակելու են ներկա ընթացքը՝ տարբեր ծրագրերով աջակցել սիրիահայերին, ներկայումս ուսումնասիրում են նաև սիրիահայերի հիմնախնդիրների երկարատև լուծման նպատակով սոցիալական բնակարանների ծրագրերի իրականացման հարցը:
Հավելենք նաև, որ Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցությունը համագործակցում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Երևանի թաղապետարանների, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող» ՀԿ-ի, «ՀԱԼԷՊ» հայրենակցական բարեսիրական ՀԿ-ի հետ:

«Армянская евангелистская ассоциация продолжит различными программами содействовать сирийским армянам»: Арут Нерсесян
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/11/ներսեսսյան.jpg)
«Сирийские армяне и в Сирии, и в Армении продолжают оставаться в центре внимания Армянской евангелистской ассоциации Америки: их боль это боль всех нас», – сказал 25 ноября в Министерстве Диаспоры РА на очередном заседании межведомственной комиссии по координации проблем сирийских армян представитель в Армении Армянской евангелистской ассоциации Америки Арут Нерсесян, говоря о реализованных программах и дальнейших планах ассоциации, направленных на содействие сирийским армянам.
Как передает «Армяне сегодня», Арут Нерсесян представил следующие подходы ассоциации по содействию решении проблем сирийских армян: содействие тем, кто желает оставаться в Сирии и сохранить армянскую общину, помощь желающим переехать в Армению, оказание первой помощи обосновавшимся в Армении, помощь сирийским армянам поселиться в Армении.
Со слов Арут Нерсесяна стало ясно, что с момента начала Сирийской войны ассоциация оказала армянской общине помощь на сумму около 2 миллионов долларов, чтобы помочь оказавшимся в трудном положении армянам решить проблемы с питанием, отоплением и др. Программы, нацеленные на медицинское и образовательное содействие также реализуются ежемесячно.
В Сирии все программы претворяются в жизнь под руководством председателя совета Армянских Евангелистских церквей Сирии Сирии высокочтимого Арутюна Селимяна.
Армянская евангелистская ассоциация Америки оказывает также помощь армянам, переезжающим из Сирии в Армению. До сегодняшнего дня ассоциация помогла перебраться на Родину около 100 человек. Ассоциация оплачивает дорожные расходы при переезде в Армению, встречает в аэропорту, сопровождает до дома родственников, если же родственников или жилья нет, содержит их до урегулирования вопроса во временных приютах ассоциации. Вопрос аренды квартир для семей и предоставления платы также берет на себя ассоциация.
Кстати, встречают специально созданной рабочей группой, в составе которой сотрудники Министерства Диаспоры РА, сотрудница ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Нора Пилипосян, ответственная Ереванского офиса Армянской евангелистской ассоциации Америки по связям с общественностью Лусине Оганян.
«В рамках программы содействия сотрудничаем с ОО «Центр координации проблем сирийских армян». Предоставили финансовую помощь на сумму 86 тысяч долларов 288 семьям за медицинское вмешательство, плату за учебу и жилье. А услугами медицинских и стоматологических центров ассоциации, врачи которых из Алеппо, воспользовались около 2500 семей сирийских армян», – отметил Арутюн Нерсесян, добавив, что среди программ содействия, реализуемых в Армении – организация консультаций, проведение курсов предпринимательства для сирийских армян, недавно обосновавшихся в Армении, организуя встречи с предпринимателями, а также предоставление одежды и детского питания.
В заключение Арут Нерсесян заверил, что начатое будет продолжено – различными программами будет оказываться содействие сирийским армянам. Ныне изучается вопрос проекта социальных квартир с целью долгосрочного решения проблем сирийских армян.
Добавим также, что Армянская евангелистская ассоциация Америки сотрудничает с Министерством Диаспоры РА, префектурами Еревана, ОО «Центр координации проблем сирийских армян», земляческой гуманитарной ОО «Алеппо».