«Մեր ներկայությունն Արցախում պարտավորեցնող էր». Վահագն Գարագաշյան
Այլևս պատմություն է հոկտեմբերի 20-24-ը Երևանում և Ստեփանակերտում կազմակերպված Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը: Սփյուռքի տարբեր համայնքներից ժամանած մասնակիցներն արդեն վերադարձել են իրենց երկրներ՝ նոր ծանոթություններ հաստատած և ապագային միտված նորանոր ծրագրերով ու գաղափարներով, ինչի շուրջ և «Հայերն այսօր»-ը զրուցել է Կանադայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի գլխավոր խմբագիր Վահագն Գարագաշյանի հետ:
– Պարո՛ն Գարագաշյան, ինչպե՞ս կամփոփեք Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը:
– ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած Լրագրողների 8-րդ համահայկական համաժողովը, ինչպես և նախորդները, համարում եմ դրական, գնահատելի: Ավելին՝ այս համաժողովները մեզ՝ սփյուռքահայ լրագրողներիս համար առիթներ են, որպեսզի մոտիկից ծանոթանանք Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև՝ հայկական տարբեր համայնքներում գործող մեր գործընկերների հետ: Ասել է թե՝ լրագրողների միջև նոր կապեր, ծանոթություններ հաստատելու կամուրջ են հանդիսանում:
– Պարո՛ն Գարագաշյան, համաժողովը անցկացվեց Երևանում և Ստեփանակերտում: Ձեր կարծիքով ի՞նչ նշանակություն ուներ այս հանգամանքը:
– Շատ կարևոր էր հատկապես նման համաժողովի կազմակերպումն ու կայացումը Արցախում: Հատկապես Քառօրյա պատերազմից հետո մենք Արցախի ժողովրդին և իշխանություններին փաստեցինք, որ Սփյուռքի բոլոր լրագրողները, և հայ լրագրողներն ընդհանրապես, կանգնած են Արցախի, Հայաստան-հայրենիքի կողքին: Մեր ներկայությունն Արցախում պարտավորեցնող էր: Իբրև լրագրողներ՝ մեր պարտականությունն ու առաքելությունն է, որ ներկա լինենք նման համաժողովներին:
– Ձեր կարծիքով Արցախին ուղղված լրագրողի առաքելությունն ի՞նչ է ենթադրում:
– Իմ օրինակով պատասխանեմ հարցին՝ իբրև լրագրող և խմբագիր: Լրագրողի առաքելությունն է ներկայացնել Արցախի ժողովրդի այսօրվա կացությունը, Արցախի ներկա աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, ռազմական իրադրությունը: Եվ ինչու չէ, մեր առաքելությունն է նաև ներկայացնելու մեր ընթերցողներին հայ զինվորին, նրա պատրաստվածությունը, բարոյահոգեբանական բարձր տրամադրվածությունը, անդրադառնալ նաև նահատակ զինվորների ընտանիքներին, նահատակ զինվորների պատմությանը, ներկայացնել նրանց ավանդն ու սխրանքը:
Այս առումով շատ կարևոր է նաև սեփական փորձառությունը: Ես երեք անգամ հնարավորություն եմ ունեցել առաջնագիծ այցելելու: Երբ կանգնած ես առաջնագծի խրամատում, և քեզ տեղեկացնում են, որ 200 մետր այն կողմ թշնամու խրամատագիծն է, երբ այդ պահին նայելով հայ զինվորի աչքերի մեջ՝ տեսնում ու զգում ես նրա խիզախ կեցվածքը, բարոյահոգեբանական պատրաստվածությունը՝ այդժամ դու իրապես ապրում ես պահը, ֆիզիկապես զգում ես այն կացությունը, որի մեջ ապրում ու պայքարում է հայ զինվորը:
– Համաժողովի խորագիրն էր՝ «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք»: Ձեր կարծիքով ի՞նչ էր այն ենթադրում և ի՞նչ կարողացավ հաջողել ընտրված խորագիրը:
– Միասնությունը, որը հանդիսանում է նաև Սփյուռքի նախարարության գործունեության նպատակակետն ու կիզակետը, կարևորագույն ազդակ էր, որպեսզի այս համաժողովին անդրադառնաք, թե այդ միասնությունը կամ եռամիասնությունը՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք, որքան կարևոր է հատկապես այսօր: Գտնվելով աշխարհաքաղաքական նման բարդ տարածաշրջանում և իրավիճակում, մեզ համար միասնությունն անհրաժեշտ է առաջիկա մարտահրավերներին դիմագրավելու համար:
– Պարո՛ն Գարագաշյան, համաժողովի շրջանակներում հանդիպումներ եղան Հայաստանի և ԼՂՀ Նախագահների, տարբեր գերատեսչությունների ղեկավարների հետ: Ի՞նչ են տալիս նման հանդիպումները:
– Պետական ղեկավարության հետ հանդիպումները մեզ նախևառաջ հնարավորություն են տալիս ավելի մոտիկից ծանոթանալ նրանց հետ: Այդ հանդիպումները սոսկ պաշտոնական զրույց կամ այսօրվա իրավիճակի մասին զեկուցումներ չեն: Երկրի ղեկավարներից տեղեկանալով կացության մասին՝ մենք ավելի մոտիկից ենք հաղորդակցվում երկրի քաղաքական, ռազմական, տնտեսական իրավիճակին:
– Պարո՛ն Գարագաշյան, սովորաբար նման համաժողովներից հետո արվում են համապատասխան եզրահանգումներ, գծագրվում են նոր անելիքներ: Ձեզ համար այս համաժողովն ապագային միտված ի՞նչ նոր ծրագրեր է ուղենշել:
– Համաժողովն ինձ համար վերստին խթան հանդիսացավ, որ երբ վերադառնամ Կանադա՝ «Հորիզոն»-ի միջոցով մեր ընթերցողներին, հետևորդներին տեղեկացնեմ, որ Հայրենիքը մեզ է սպասում, որ նրանք տարիներով չսպասեն Հայաստան այցելելու համար, այլ այցելեն ամեն տարի, միշտ: Եվ կամաց-կամաց խորհեն, որ իրենց մեկ ոտքն անպայման պետք է այնտեղ լինի՝ հայրենիքում, և սկսեն այնտեղ հաստատվել՝ լինի դրամատան մեջ հաշիվ բացելով, բնակարան գնելով կամ այլ եղանակներով: Այսինքն՝ կամաց-կամաց մտածեն Հայաստանում հաստատվելու ձևերի մասին: Ի վերջո հայրենադարձությունը ոչ միայն կարևոր է մեզ համար, այլև անխուսափելի է: Ինչպես և համաժողովի ժամանակ ասացի՝ Սփյուռքը հավիտենական չէ, Սփյուռքը գնայուն է, իսկ Հայրենիքը՝ մնայուն:

«Наше присутствие в Арцахе было обязывающим»: Ваагн Гарагашян
Стал уже историей состоявшийся 20-24 октября в Ереване и Степанакерте 8-й Общеармянский форум журналистов. Прибывшие из разных общин Диаспоры участники возвратились уже в свои страны, наладив новые знакомства и обогащенные новыми планами и идеями, о чем «Армяне сегодня» и побеседовала с главным редактором Канадского еженедельника «Горизонт» Ваагном Гарагашяном.
– Господин Гарагашян, как Вы обобщите итоги 8-го Общеармянского форума журналистов?
– Организованный Министерством Диаспоры РА 8-й Общеармянский форум журналистов, как и предыдущие, оцениваю позитивно. Более того, эти форумы для нас, журналистов Диаспоры, служат для нас поводом ближе познакомиться с коллегами, действующими в Армении, Арцахе и различных армянских общинах Диаспоры, являются мостом для налаживания новых знакомств, связей между журналистами.
– Господин Гарагашян, форум проходил в Ереване и Степанакерте. По Вашему, какое значение имело это обстоятельство?
– Очень важна была организация такого форума в Арцахе. Особенно после четырехдневной войны мы засвидетельствовали народу и властям Арцаха, что все журналисты Диаспоры и армянские журналисты вообще стоят рядом с Арцахом, Родиной Арменией. Наше присутствие в Арцахе было обязывающим. Наш долг и миссия, как журналистов, – присутствовать на подобных форумах.
– Что, на Ваш взгляд, предполагает миссия журналиста в отношении Арцаха?
– Отвечу на собственном примере, как журналиста и редактора. Миссия журналиста – представить сегодняшнее положение народа Арцаха, нынешнюю геополитическую ситуацию в Арцазе, военное положение. �? почему бы нет – наша миссия также заключается в представлении нашим читателям армянского воина, его подготовленность, высокий морально-психологический настрой, коснуться также семей погибших воинов, истории павших воинов, представить их подвиги и вклад.
В этом плане очень важен также собственный опыт. У меня была возможность трижды побывать на передовой. Когда стоишь в окопе, и тебе говорят, что в 200 метрах – окопы врага, когда в этот момент, глядя в глаза армянского воина, видишь и ощущаешь его героический настрой, морально-психологическую готовность – в этот миг ты действительно физически ощущаешь ситуацию, в которой живет и борется армянский воин.
– Девизом форума было «Армянская государственность – стержень единства». Что, на Ваш взгляд, он предполагает и насколько удачным был девиз?
– Единство, являющееся и основной целью деятельности Министерства Диаспоры – важнейший мессидж к тому, чтобы коснуться его и на этом форуме – насколько важно, особенно сегодня, это единство, триединство Армения-Арцах-Диаспора. Находясь в столь сложном геополитическом регионе и ситуации, единство необходимо нам для преодоления предстоящих вызовов.
– Господин Гарагашян, в рамках форума состоялись встречи с Президентами Армении и НКР, руководителями различных ведомств. Что дают подобные встречи?
– Встречи с государственными деятелями, прежде всего, дают нам возможность ближе познакомиться с ними. Эти встречи не являются сугубо официальными беседами или докладами о сегодняшней ситуации. Получая информацию о ситуации от главы государства, мы ближе знакомимся с политической, военной, экономической ситуацией в стране.
– Господин Гарагашян, как правило, после подобных форумов делаются соответствующие заключения, планируются новые дела. Какие программы для Вас наметил на будущее этот форум?
– Форум для меня послужил новым стимулом к тому, чтобы по возвращении в Канаду посредством «Горизонта» информировать наших читателей, последователей, что Родина ждет нас, чтобы они не ждали годами с посещением Армении, а посещали каждый год и всегда. �? понемногу задумывались о том, что одна нога их непременно должна быть здесь, на Родине, и начинали обосновываться здесь – будь то открытием счета в банке, приобретением квартиры или иными средствами. То есть помаленьку задумывались о формах обоснования в Армении. В конечном счете, репатриация не только важна для нас, но и неизбежна. Как я сказал на форуме, Диаспора не вечна – она преходяща, а Родина вечна.