«Նմանօրինակ համաժողովները լավագույն հարթակն են իսրայելահայերի հիմնախնդիրները բարձրաձայնելու համար».Արտյոմ Չերնամորյան
«Իսրայելահայեր» թերթի գլխավոր խմբագիր, Երուսաղեմի «Նաիրի» հայկական միության հիմնադիր նախագահ Արտյոմ Չերնամորյանը մասնակցում էր հոկտեմբերի 2024-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Հայոց պետականությունը՝ միասնության առանցք» Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովին, որից ստացած տպավորությունների և Երուսաղեմի հայկական համայնքի մասին է խոսել «Հայերն այսօր»-ի հետ հարցազրույցի ընթացքում:
-Պարո՛ն Չերնամորյան, ե՞րբ է առաջին անգամ լույս տեսել «Իսրայելահայեր» ամսաթերթը:
-Որպես պատմական ակնարկ՝ ասեմ, որ Մերձավոր Արևելքում առաջին տպարանը բացվել է Երուսաղեմում՝ 1850-ական թվականներին, որից հետո սահմանափակ քանակով լույս է տեսել Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի «Սիոն» արևմտահայերեն թերթը: Վերջին տարիներին թերթը, կարծես, երեք անգամ է լույս տեսել:
Ես Իսրայելում ստեղծեցի Հայաստանի, Արցախի և հայ ժողովրդի մասին պատմող եբրայերեն լեզվով առաջին www.armenia.co.il համացանցային կայքը: Սա աշխարհում բացառիկ ինտերնետային կայքերից է, որտեղից հրեան կարող է համապարփակ տեղեկություն ստանալ հայ ժողովրդի պատմության մասին:
Ցավոք, արդեն երկու տարի է՝ ֆինանսական խնդիրների պատճառով,  կայքում նոր լուրեր չեն զետեղվում: Ուստի, նպատակահարմար գտանք հայկական տպագիր մամուլ ունենալ՝ հիմք դնելով «Իսրայելահայեր» համայնքային ամսաթերթի ստեղծմանը: Առհասարակ, 14 տարի շարունակ անընդհատ համայնքում խոսվում էր թերթ ունենալու անհրաժեշտության մասին: Թերթի առաջին համարը լույս է տեսել 2013 թվականի փետրվարին: Արդեն 30 համար տպագրվել է, որի գունավոր էջերում ընթերցողը կգտնի միայն Իսրայելի հայ համայնքին, հայ-հրեական հարաբերություններին, դիվանագիտական հանդիպումներին, համայնքային հիմնախնդիրներին, համերգներին և այլ միջոցառումներին առնչվող հրապարակումներ: Նաև շատ ենք անդրադառնում պաղեստինա-իսրայելական հակամարտություններին, քանի որ մենք էլ ենք թեժ գոտում գտնվում: Նշեմ, որ թերթն անվճար բաժանում ենք Իսրայելի ամբողջ տարածքում:
-Լրատվական գործունեություն ծավալելուց բացի, հիմնել եք նաև «Նաիրի» միությունը: Կմանրամասնե՞ք այդ մասին:
– Միության ստեղծումը հույժ կարևոր էր համայնքի համար: 2005 թվականի մայիսի 14-ին է ստեղծվել Իսրայելի արդարադատության նախարարության կողմից գրանցված, օրինական գործող միակ հայկական «Նաիրի» միությունը, որի նախագահը ես եմ:
Միության ստեղծումը մեծ ուրախություն և խանդավառություն առաջացրեց համայնքում: «Նաիրի» միության նպատակներից մեկը ոչ միայն Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումն է, այլև` հայ-հրեական ջերմ հարաբերությունների ձևավորումը:
– Առաջին անգա՞մ էիք մասնակցում Լրագրողների համահայկական համաժողովին:
-Ոչ, երկրորդ անգամ: Առաջին մասնակցությունս եղել է 2014 թվականի սեպտեմբերի 19-21-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության Հայաստան-Սփյուռք հինգերորդ համաժողովի շրջանակում կայացած Լրագրողների 7-րդ համաժողովի ժամանակ: Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքությունը հինգ հոգուց բաղկացած պատվիրակություն էր ուղարկել, որի կազմում մասնակցեցի՝ որպես «Նաիրի» միության նախագահ:
Ինչպես գիտենք, Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովի կազմակերպման հիմնական նպատակը Հայոց ցեղասպանութայն 100-րդ տարելիցին նվիրված աշխատանքների համակարգված կազմակերպումն էր, որը բարեբախտաբար, մենք պատվով  կատարեցինք:
– Հայոց ցեղասպանութայն 100-րդ տարելիցին նվիրված ոգեկոչման ի՞նչ միջոցառումներ եք իրականացրել:
– Ամբողջ ծրագրերը  նախապես քննարկել ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ՝ իրականացնելով Երուսաղեմի միացյալ հանձնախմբի հետ, որի աշխատանքները համակարգում է հանձնախմբի համակարգող խորհրդի ղեկավար,  Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի միջեկեղեցկան կապերի և արտաքին հարաբերությունների ղեկավար  Տեր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը: Հանձնախմբի կազմում ընդգրկված են հայկական բոլոր կազմակերպությունները և ավանդական կուսակցությունները:
Ոգեկոչման միջոցառումների շրջանակում Պարոն Տեր կալվածքում մենք ծառատունկ կազմակերպեցինք, որի ժամանակ ձիթենիներ տնկեցինք: Յուրաքանչյուր ձիթենի իր հասցեն ունի: Եվ այս տարի մայիս ամսին մենք ծառ տնկողներին GPS հասցեով վկայագրեր տվեցինք: Տվյալ անձը, իմանալու համար, թե իր տնկած ծառն ինչ վիճակում է գտնվում, կարող է մեքենայով Իսրայելի ցանկացած շրջանից գալ,  գտնել  և խնամել ծառը:
Սա եզակի նախաձեռնություն էր, որևէ համայնքում կամ գուցե աշխարհում նման ծառատունկ չի եղել:
Նաև համերգներ ենք կազմակերպվել, տասից ավելի գիտաժողովներ իրականացրել, որին տարբեր մասնագետներ ենք հրավիրել Ֆրանսիայից, Ամերիկայից և այլ երկրներից: Ահա սա էր Հայաստան-Սփյուռք 5-րդ համաժողովից ստացած արդյունքները:
Փոքրաթիվ համայնք լինելով՝ կարողացանք կենտրոնացնել մեր ներուժը և հավուր պատշաճի իրականացնել բոլոր միջոցառումները: Եվ, ընդհանրապես, մեր ուժերն ու հնարավորությունները համախմբելով՝  կարողանում ենք համայնքը կանգուն պահել:
Համագործակցության մեջ ենք գտնվում Պետախ-Տիկվա (Հույսի դարպասներ) քաղաքի հետ, որի քաղաքապետը մեզ հետ շատ ջերմ հարաբերություններ ունի: Գործում է հայկական դպրոց, նաև  սկաուտական նոր շարժում ենք սկսել:
Պայքարում ենք խառնամուսնությունների դեմ: Գովեստի են արժանի հայ ծնողները, որոնք ամեն ջանք գործադրում են ամառային արձակուրդներին գոնե մեկ ամսով իրենց երեխաներին Հայաստան ուղարկել,  որպեսզի նրանք չհեռանան Հայրենիքից և հայրենասիրությամբ լցվեն:
– Լրագորղների համահայկական 8-րդ համաժողովից սպասելիքներն արդարացա՞ն:
-Առհասարակ, նմանօրինակ համաժողովներին մասնակցելը լավագույն հարթակ է Իսրայելի հայ համայնքի հիմնախնդիրները  բարձրաձայնելու համար:
Նկատելի էր, որ շատ մարդ էր եկել մասնակցելու, որոնց հնարավորություն ունեինք բացատրելու, թե իրականում ինչ է կատարվում Իսրայելում:
Այսօր բոլորը խոսում են սիրիահայերի խնդիրների և Լիբանանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, բայց մոռանում են անդրադառնալ Սիրային և Լիբանանին հարակից Իսրայել պետությունում տեղի ունեցող  պաղեստինա-իսրայելյան հակամարտություններին, որի արդյունքում 1948 թվականից մինչև այսօր հայկական համայնքի գրեթե մեկ տոկոսն է մնացել: Եթե 1948 թվականին Երուսաղեմում հաշվվում էր 20.000-ից ավելի հայ, ապա այսօրվա դրությամբ՝ ընդամենը 2000 հայ է ապրում Երուսաղեմում:
Այս 2000 հայերի ուսերին է դրված ողջ հայկական ժառանգության, հայերի իրավունքի, հայկական հողերի, հայկական եկեղեցիների, ծիսակատարությունների պաշտպանության ծանր ու պատասխանատու գործը:
Համաժողովների ընձեռած հնարավորությունից օգտվելով՝ դիմում եմ Հայաստանի պետական մարմիններին՝ մեր հանդեպ ավելի ուշադիր լինելու համար, քանի որ համայնքն այսօր ծանր վիճակում է գտնվում:

Artyom Chernamoryan: “Such forums serve as the best platform for raising the issues related to the Armenian community of Israel”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/10/Արտյոմ.jpg)
Editor-in-Chief of Israelahayer Armenian newspaper, founding president of Nairi Armenian Union of Jerusalem Artyom Chernamoryan was one of the participants of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, which was organized by the RA Ministry of Diaspora and held on 20-24 October under the title “Armenian Statehood: Axis of Unity”. Chernamoryan shared his impressions of the forum and talked about the Armenian community of Jerusalem in an interview with Hayern Aysor.
Hayern Aysor: Mr. Chernamoryan, when was the first edition of Israelahayer Monthly issued?
Artyom Chernamoryan: As a historical background, I would like to say that the first printing house in the Near East was established in the 1850s in Jerusalem. After that, the “Zion” Western Armenian-language newspaper of the Armenian Patriarchate of Jerusalem has been issued in an unlimited number of copies. I believe the newspaper has been issued three times over the past couple of years.
In Israel, I established the first Hebrew-language website devoted to Armenia, Artsakh and the Armenian people (www.armenia.co.il). It is one of the exclusive websites in the world where Jews can receive comprehensive information about the history of the Armenian people.
Unfortunately, due to financial difficulties, the website hasn’t been updated for the past two years. So, we found it appropriate to print an Armenian newspaper and laid the foundation for the creation of the Israelahayer newspaper of the Armenian community. Generally speaking, members of the Armenian community had been talking about the need for a newspaper. The first edition of the newspaper was issued in February 2013. We have already issued 30 editions that include information about the Armenian community of Israel, Jewish-Armenian relations, diplomatic meetings, the issues facing the Armenian community, concerts and other events. We also provide a lot of coverage of the Palestine-Israel conflicts since we are also in a heated zone. I must say that we distribute our newspapers across Israel at no cost.
Hayern Aysor: Besides publishing a newspaper, you have also established the Nairi Armenian Union. Could you elaborate?
A. C.: The establishment of the Union was very important for the community. The Nairi Armenian Union was established on May 14, 2005. It is registered by the Ministry of Justice of Israel and is the only legally established Armenian union in Israel, and I am the president.
The community was very happy and excited about the establishment of the Union. The goal of the Union is to not only strengthen the relations with Armenia, but also help establish cordial ties between the Jews and Armenians.
Hayern Aysor: Was this your first time participating in the Pan-Armenian Forum of Journalists?
A. C.: No, it was my second time. The first time I participated was in the 7th Pan-Armenian Forum of Journalists held as part of the 5th Armenia-Diaspora Conference organized by the RA Ministry of Diaspora (19-21 September 2014). The Armenian Patriarchate of Jerusalem had sent a five-member delegation, and I participated as the president of the Nairi Armenian Union.
As we know, the main goal of the 5th Armenia-Diaspora Conference was to organize the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in a coordinated manner and, fortunately, we did that with honor.
Hayern Aysor: What events did the Union hold to commemorate the Centennial of the Armenian Genocide?
A. C.: We had discussed the entire program with the RA Ministry of Diaspora in advance and carried them out with the Armenian Genocide Centennial Jerusalem Regional Committee. The activities were coordinated by the head of the Committee’s coordinating council, Head of the Inter-Church Ties and Foreign Relations Department of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, Fr. Archimandrite Koryun Baghdasarian. The Committee included representatives of all Armenian organizations and traditional political parties.
One of the commemoration events included a tree-planting ceremony in the Baroun-Ter estate and planted olive trees, each of which has an address. In May 2016, we granted certificates to the planters with a GPS address. Each planter can come from any region of Israel, find his tree and take care of it.
This was a unique initiative, and there hadn’t been such a tree planting in any community or perhaps in the world.
We also organized concerts and over a dozen conferences that gathered experts from France, the United States and other countries. These were the results of the 5th Armenia-Diaspora Conference.
Our community is small, but we managed to combine our efforts and hold all the events properly. In general, we are able to combine our efforts and use our potential to keep the community strong.
We collaborate with the city of Petakh-Tikva (Gates of Hope), the mayor of which has cordial ties with us. There is an Armenian school, and we have launched a new scout movement.
We are leading a struggle against mixed marriages. We praise Armenian parents who don’t spare efforts to send their children to Armenia for at least a month during their summer vacation so that they stay attached to the Homeland and are filled with patriotism.
Hayern Aysor: Did the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists meet your expectations?
A. C.: Generally, such forums serve as the best platform for raising the issues related to the Armenian community of Israel.
It should be mentioned that the forum had gathered many people. We had the opportunity to explain to them what is really going on in Israel.
Today, everyone is talking about the problems of Syrian-Armenians and the events unfolding in Lebanon, but they forget to touch upon the Palestine-Israel and Arab-Jewish conflicts unfolding in the State of Israel, which borders Syria and Lebanon. As a result of those conflicts, almost one percent of the Armenian community has remained in Israel since 1948. Whereas there were over 20,000 Armenians in Jerusalem in 1948, now there are only 2,000 Armenians living in Jerusalem.
The serious and responsible task of preserving Armenian heritage, the rights of Armenians, Armenian lands, churches and rituals is on the shoulders of these 2,000 Armenians.
Taking the opportunity provided by the forums, I address the state bodies of Armenia to be more attentive towards the Armenian community of Israel since the Armenian community is in a serious situation.