Նինոծմինդայում հայ ժողովրդի պատմության ուսուցիչ Սամվել Փութուլյանը պարգևատրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպան» մեդալով
Նինոծմինդայի «Ռաֆայել Ջավախ» կրթամշակութային կենտրոնում տոնական մթնոլորտ էր. հանդիսավորապես նշվում էր հայ ժողովրդի պատմության ուսուցիչ Սամվել Փութուլյանի ծննդյան 75 ամյակը: Մարդու, որն իր ողջ գիտակցական կյանքը նվիրել է ջավախահայ մանուկների հայեցի դաստիարակության վեհ գործին: Հանդիսավոր մասը ղեկավարում է Կենտրոնի տնօրեն Ժորա Սնխչյանը, օրհնության խոսք է ասում Տեր Արմաշ քհն Պողոսյանը: Շնորհավորանքի ջերմ խոսքեր են հնչում Գայ և Սարո Ղարսլյանների, Հայաստան Իսպիրյանի և Ժենյա Անտոնյանի շուրթերից: Կենտրոնի սաները հանդես են գալիս գեղարվեստական համարներով, երգում, պարում և ասմունքում են իրենց ուսուցչի համար: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է Մշակույթի կենտրոնի մամլո դիվանից:
Տոնական հանդիսույթը պսակվում է Ս. Փութուլյանի պարգևատրումով. Ժորա Սնխչյանը հոբելյարի կրծքին է ամրացվում ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Մայրենիի դեսպան» մեդալը և նախարար Հրանուշ Հակոբյանի անունից շնորհավորում նրան: Տոնական միջոցառումն ավարտվում է հյուրասիրությամբ:

Armenian history teacher of Ninotsminda Samvel Putulyan awarded with “Ambassador of the Mother Language” Medal of the RA Ministry of Diaspora
The Rafael Javakh Educational and Cultural Center of Ninotsminda solemnly celebrated the 75th birth anniversary of Armenian history teacher Samvel Putulyan, who has dedicated his entire life to the grand task of providing Armenian children of Javakhk with an Armenian education. The Master of Ceremonies was Director of the Center Zhora Snkhchyan, and Priest Armash Poghosyan gave his blessing. Guy and Saro Gharslyan, Haiastan Ispiryan and Zheya Antonyan expressed their kind congratulatory remarks. The members of the Center performed numbers, sang, danced and recited for their teacher, as reported the press divan of the Cultural Center to Hayern Aysor.
During the festive ceremony, Zhora Snkhchyan awarded Putulyan with the “Ambassador of the Mother Language” Medal of the RA Ministry of Diaspora and congratulated him on behalf of Minister Hranush Hakobyan. The ceremony ended with a reception.