ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալներ՝ տեր և տիկին Հակոբ և Լյուդովիկա Այնթափլյաններին
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվել էին ամերիկահայ նշանավոր սրտաբան, Հայ-ամերիկյան մշակութային միության նախագահ, բժշկագիտության դոկտոր, հայտնի բարերար, «Մեսրոպյան ուխտ» միության նախագահ Հակոբ Այնթափլյանը և նրա տիկինը՝ ճարտարապետ Լյոդովիկա Այնթափլյանը:
Ողջունելով և ներկայացնելով հյուրերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես ասաց. «Սիրիայում ծնված, Իտալիայում կրթություն ստացած մեր սիրելի հայրենակիցն ավելի քան 50 տարի ծառայում է ամերիկյան առողջապահական ոլորտում՝ իր մասնագիտական բարձր կարողություններով կյանք պարգևելով հազարավոր հիվանդների, այդ թվում և հայերի: Լինելով նշանավոր սրտաբան, նա միևնույն ժամանակ նվիրվել է ազգային խնդիրներին և բոլոր հնարավոր միջոցներով ձգտում է օգտակար լինել հայությանը ինչպես սփյուռքում, այնպես էլ Հայաստանում: Դոկտոր Այնթափլյանը Հայաստան է եկել ղարաբաղյան շարժման դժվար օրերին, 1988 թվականի ահեղ երկրաշարժից հետո  և բազմաթիվ բարեգործական աշխատանքներ է իրականացրել: Նրա մտահոգությունների կենտրոնում են եղել նաև հայոց լեզվի անաղարտության և արևմտահայերենի պահպանության խնդիրները, որոնց լուծման ուղղությամբ ներկայումս աշխատանքներ է տանում նաև Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի լեզվի ինստիտուտի հետ»:
Հրանուշ Հակոբյանը ներկայացրեց նաև տիկին Այնթափլյանին՝ շեշտելով ինչպես ճարտարապետության, այնպես էլ բարեգործության ոլորտում նրա ներդրումը՝ շնորհակալություն հայտնելով հատկապես այն բանի համար, որ մշտապես սատար է կանգնել  ամուսնուն՝ նրա ազգային և բարեգործական նախաձեռնություններում:
Իր խոսքի ավարտին նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հայապահպանության ասպարեզում ունեցած մեծ ավանդի համար տեր և տիկին Այնթափլյաններին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալներով:
Շնորհակալություն հայտնելով Հրանուշ Հակոբյանին գնահատանքի համար՝ դոկտոր Այնթափլյանն ասաց. «Մենք ապրում ենք այն մտայնությամբ, որ մի օր պետք է վերադառնանք Հայաստան և այդ մտայնությամբ էլ մեր կարելին անում ենք Հայաստանի համար: Իմ առաքելություններից մեկն էլ հայերենն է: Օտարաբանությունը պետք է դուրս մղենք մեր լեզվից: Որքան որ մեր լեզուն մաքուր լինի, այնքան մեր կերպարը մաքուր կլինի: Մենք շատ հարուստ բառամթերք ունենք և հայերեն ջինջ, մաքուր բառերը չօգտագործելով՝ դրանք ժանգոտվում են բառարաններում: Ես իմ կարելին պիտի անեմ՝ հանուն հայերենի անաղարտության»:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը վստահություն հայտնեց, որ իրենց նշանակալի գործերով Այնթափլյան ամուսիններն իրենց մշտական ներկայությունը կհաստատեն Հայաստանում և հայ ժողովրդի հոգում:

Золотые медали Министерства Диаспоры РА – господину и госпоже Акопу и Ледовике Айнтаплянам
Министерство Диаспоры РА 28 сентября посетили видный американский кардиолог-армянин, председатель Армяно-американского  культурного союза, доктор медицины, известный благотворитель, председатель союза «Месроповский обет» Акоп Айнтаплян и его супруга, архитектор Ледовика Айнтаплян.
Приветствовав и представив гостей, министр Грануш Акопян, в частности, сказала: «Родившийся в Сирии, получивший образование в �?талии наш дорогой соотечественник более 50 лет служит на ниве здравоохранения Америки, своими высокими профессиональными знаниями даря жизнь тысячам больных, в том числе и армян. Будучи видным кардиологом, он в то же время посвятил себя национальным вопросам и всеми возможными способами стремится быть полезным армянству как в Диаспоре, так и в Армении. Доктор Айнтаплян приехал в Армению в трудные дни Карабахского движения, после ужасного землетрясения 1988 года, и осуществил множество благотворительных дел. В центре его забот были вопросы сохранения в чистоте армянского и западноармянского языков, над решением которых ныне занимается также с �?нститутом языка НАН РА».
Грануш Акопян представила также госпожу Айнтаплян, отметив ее вклад как в области архитектуры, так и благотворительности, выразив особую благодарность за то, что она постоянно поддерживает супруга в его патриотических и благотворительных начинаниях.
В завершение своей речи министр Грануш Акопян за большой вклад в сфере сохранения армянства наградила господина и госпожу Айнтаплянов Золотыми медалями Министерства Диаспоры РА.
Выразив Грануш Акопян благодарность за высокую оценку, доктор Айнтаплян сказал: «Мы живем с сознанием того, что однажды должны вернуться в Армению, и с осознанием этого делаем все возможное для Армении. Одной из моих миссий является армянский язык. Мы должны очистить наш язык от иностранных слов. Мы имеем очень богатый словарный запас, но, не используем кристально чистые армянские слова – они ржавеют в словарях. Я делаю все возможное во имя чистоты языка».
Подводя итоги встречи, Грануш Акопян выразила уверенность, что своими значительными делами супруги Айнтаплян утвердят свое постоянное присутствие в Армении и в душе армянского народа.