Մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության համատեղ կազմակերպած Սրտաբանության եվրակովկասյան 4-րդ համաժողովը
Հոկտեմբերի 25-ին մեկնարկեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախաձեռնությամբ հրավիրված Սրտաբանության եվրակովկասյան 4-րդ համաժողովը, որին մասնակցում են 50 սրտաբան աշխարհի տարբեր երկրներից, 180-ը` Հայաստանից և Արցախից:
Համաժողովի բացմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Մարսելի քաղաքապետ, սենատոր Ժան Կլոդ Գոդենը, ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանը, Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Դոմինիկ Վլաստոն, Մարսելի առաջին փոխքաղաքապետ Ռոլան Բլումը, Մարսելի փոխքաղաքապետ Դիդիե Պարակյանը, Մարսելի 13-րդ և 14-րդ թաղամասերի թաղապետ Կարո Հովսեփյանը, «Ակցիա Առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախագահ Ավետիս Մատիկյանը, «Սրտաբանների եվրակովկասյան կոնգրեսի» գիտական խորհրդի նախագահ Փոլ Բառագանը և այլ գործիչներ, մասնագետներ:
5 (5)
ՀՀ սփյուռքի նախարարը կարևորեց Մարսելի քաղաքապետ, սենատոր Ժան Կլոդ Գոդենի ներկայությունը համաժողովի բացմանը:
Հանդես գալով բացման խոսքով` ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Ուրախ եմ ողջունել  Սրտաբանության եվրակովկասյան 4-րդ համաժողովի մասնակիցներին: Այսօր Հայաստանը դարձել է սրտաբանության փայլուն կենտրոն` շնորհիվ նաև  Փոլ Բառագանի: Վստահ եմ, որ գիտական ներուժի և գործնական հմտությունների համակարգմամբ, ինչպես նաև արտասահմանյան և տեղի սրտաբանների արդյունավետ համագործակցությամբ այս համաժողովը կդառնա փորձի փոխանակման հրաշալի աղբյուր: Ուրախալի է, որ պարբերական են դարձել այս ձևաչափով հանդիպումները: Համաժողովի նպատակն է համախմբել հայ սրտաբանների ներուժը, նպաստել Հայաստանի, Սփյուռքի, Արցախի սրտաբանների համագործակցությանը»:
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Վահան Պողոսյանը` ընթերցելով նախարար Դերենիկ Դումանյանի խոսքը, որտեղ մասնավորապես նշված էր. «Ինչպես աշխարհի բոլոր երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում սրտանոթային հիվան­դությունները մահվան առաջին պատճառ են հանդիսանում: Հետևաբար, շատ կարևոր է մասնագետների միջև փորձի փոխանակումը, ուրեմն նաև՝ այսօրինակ համաժողովների կազմակերպումը»:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը սրտաբանության ոլորտում նորարարական հմտությունների փոխանակման հրաշալի հնարավորության, ինչպես նաև Հայաստանում սրտաբանության ոլորտի զարգացմանն ուղղված նախաձեռնողական աշխատանքների համար` «Ակցիա առողջություն Հայաստան-Ֆրանսիա» կազմակերպության նախագահ Ավետիս Մատիկյանը նշեց, որ պարբերական հանդիպումների կազմակերպումն արդեն իսկ տվել է շոշափելի արդյունքներ:
«Սրտաբանների եվրակովկասյան կոնգրեսի» գիտական խորհրդի նախագահ Փոլ Բառագանը նշեց, որ իր համար մեծ հաճույք է լինել Հայաստանում և ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանու ներքո կազմակերպել սրտաբանների 4-րդ համաժողովը:

4th Euro-Caucasian Congress of Cardiology organized by RA Ministry of Diaspora and “Health Action Armenia-France” organization kicks off
On October 25, 50 cardiologists from different countries and 180 cardiologists from Armenia and Artsakh participated in the opening ceremony of the 4th Euro-Caucasian Congress of Cardiology organized by the RA Ministry of Diaspora and Health Action Armenia-France organization.
Among the participants of the opening ceremony were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Mayor of Marseilles-Senator Jean-Claude Gaudin, RA Deputy Minister of Health Vahan Poghosyan, Deputy of the European Parliament Dominique Vlasto, First Deputy Mayor of Marseilles Roland Blum, Deputy Mayor of Marseilles Didier Parakian, Head of the 13th and 14th Districts of Marseilles Garo Hovsepian, President of Health Action Armenia-France organization Avedis Matikian, Chairman of the Scientific Council of the Euro-Caucasian Congress of Cardiologists Paul Barragan and other figures and experts.
The RA Minister of Diaspora attached importance to the presence of Mayor of Marseilles, Senator Jean Claude Goden at the opening ceremony.
In her opening speech,  RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan mentioned: “It gives me pleasure to greet the participants of the 4th Euro-Caucasian Congress of Cardiology. Today, Armenia has become a brilliant center for cardiology thanks to Paul Barragan. I’m certain that this congress will become a wonderful source for exchange of experiences through the synthesis of potential of scientists and practical skills, as well as the effective cooperation between local and foreign cardiologists. It’s nice to see that these kinds of meetings are being held on a regular basis. The goal of the congress is to consolidate the potential of Armenian cardiologists and contribute to the collaboration between cardiologists in Armenia, Artsakh and the Diaspora.”
RA Deputy Minister of Health Vahan Poghosyan greeted the participants of the congress and read the message of Minister Derenik Dumanyan in which it was particularly stated: “Cardiovascular diseases are the first reason for deaths in all countries, and Armenia is no exception. Therefore, the exchange of experiences between professionals and the organizing of such congresses are very important.”
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora for providing a wonderful opportunity for the exchange of innovative skills in the field of cardiology and for enterprising efforts targeted at the development of the field of cardiology in Armenia, President of the Health Action Armenia-France organization Avedis Matikian mentioned that the organizing of regular meetings has already led to tangible results.
Chairman of the scientific council of the Euro-Caucasian Congress of Cardiology Paul Barragan mentioned that it’s a great pleasure for him to be in Armenia and organize the 4th Congress, which is held under the patronage of the RA Ministry of Diaspora.