Գերմանիայի կառավարությունը զիջումների չի գնա Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի հարցում
Գերմանիայի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆֆեն Զայնբերտը մեկնաբանել է տեղեկությունն այն մասին, որ կառավարությունը պատրաստ է զիջումներ անել Թուրքիային ու հրաժարվել Հայոց ցեղասպանության մասին բունդեսթագի բանաձեւից:
«Այս մասին խոսք անգամ լինել չի կարող: Գերմանական Բունդեսթագն իրավունք ու հնարավորություն ունի արտահայտել իր տեսակետը ցանկացած թեմայի շուրջ, երբ դա ճիշտ է համարում: Գերմանիայի կառավարությունը աջակցում է ու պաշտպանում գերմանական խորհրդարանի այդ ինքնիշխան իրավունքը»- Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ հայտնել է Զայնբերտը, փոխանցում է DW–ը:
Նա նաեւ շեշտել է, որ կառավարությունը իշխանության մեկ այլ մարմնի գործերին միջամտելու ու նրա գործողությունները որեւէ կերպ գնահատելու լիազորություններ չունի: Նա նաեւ հավելել էր, որ Բունդեսթագի բանաձեւը իրավաբանական պարտադիր ուժ չունի:
Առանձին հայտարարությունով է հանդես եկել Գերմանիայի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը, որը ճշգրտել է, որ արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերն անձամբ է աջակցել բանաձեւին: Այդ նույն օրը արտգործնախարար Շտայնմայերը՝ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգի հետ հանդիպումից հետո հայտնել է «Բունդեսթագը իրավունք ու ազատություն ունի արտահայտել իր տեսակետը քաղաքական հարցերի շուրջ» Սակայն նրա խոսքով բուն բունդեսթագում նշել են, որ ոչ բոլոր բանաձեւերը իրավաբանական ուժ ունեն»: Այս հարցով կառավարության դիրքորոշման մասին Շտայնմայերը լռել է:
Պարբերականը ավելի վաղ սեպտեմբերի 2-ին հայտնել էր, որ Գերմանիայի կառավարությունը մտադիր է Անկարային ընդառաջ քաղաքական ժեստ անել, որպեսզի գերմանայի խորհրդարանականները կարողանան նորից այցելել բունդեսվերի զինծառայողներին ՆԱՏՕ-ի՝ Թուրքիայում գտնվող «Ինջիրլիք» ավիաբազայում: Ամսագրի տեղեկություններով Գերմանիայի ԱԳՆ –ն ու կանցլերի գերատեսչությունը պայմանավորվել են, որ Զայնբերտը մամուլի առաջ ելույթ կունենա ու կհասկացնի, որ կառավարությունը հրաժարվում է Ցեղասպանության մասին գերմանական խորհրդարանի բանաձեւից:

Правительство ФРГ не пойдет на уступки по вопросу резолюции о Геноциде армян
Официальный представитель правительства Германии Штеффен Зайберт прокомментировал информацию о том, что кабинет министров готов пойти на уступки Турции и дистанцироваться от резолюции бундестага по Геноциду армян.
«Об этом не может быть речи. Немецкий бундестаг имеет право и возможность высказываться на любую тему, когда считает это правильным. Правительство Германии поддерживает и защищает это суверенное право немецкого парламента», – заявил Зайберт, передает DW.
Он также подчеркнул, что правительство не имеет полномочий для того, чтобы вмешиваться в дела другого органа власти и как-либо оценивать его действия. Он также добавил, что резолюция бундестага не является юридически обязывающей.
С отдельным заявлением выступил пресс-секретарь М�?Д Германии, который уточнил, что министр иностранных дел Франк-Вальтер Штайнмайер  персонально поддерживает резолюцию. В тот же день сам глава М�?Д Штайнмайер после встречи с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом заявил: «Бундестаг имеет полное право и свободу выражать свое мнение по политическим вопросам». Однако, по его словам, в самом бундестаге отметили, что «не каждая резолюция имеет юридическую силу». О позиции правительства по данному вопросу Штайнмайер умолчал.
�?здание Der Spiegel ранее 2 сентября сообщило, что федеральное правительство Германии намерено совершить политический жест навстречу Анкаре, чтобы немецкие парламентарии смогли вновь посещать солдат бундесвера на авиабазе НАТО в Турции «�?нджирлик». По информации журнала, М�?Д Германии и ведомство канцлера договорились, что Зайберт выступит перед прессой и даст понять, что правительство дистанцируется от резолюции немецкого парламента по Армении.