Թուրք պատմաբանն ու լրագրողը Փարիզի արխիվներից մեկում Ցեղասպանության վերաբերյալ կարևոր արխիվային թուղթ են հայտնաբերել ու հրապարակել
Թուրք պատմաբան Ումիթ Քուրտը և լրագրող Ալև Էրը Փարիզի Նուբարյան գրադարանի արխիվներից գտել ու հրապարակել են մինչ այս երբևէ չհրապարակված Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ կարևոր արխիվային թուղթ: tert.am-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ակօս» թերթը:
Փաստաթուղթն իրենից ներկայացնում է ժամանակաշրջանի ամենահայտնի պոլսահայ գրողներից Զաբել Եսայանի կողմից 1919թ.-ի մարտի 8-ին Փարիզի կոնֆերանսում հայկական պատվիրակության ղեկավար Նուբար Փաշային ներկայացրած հաշվետվությունը, որում Եսայանը կարևոր փաստեր է ներկայացնում շուրջ 200.000 հայ կանանց և երեխաների կոտորվելու և առևանգվելու մասին: Նա նաև նշել է, որ այս թիվը հստակ չէ, և տուժած կանայք ու երեխաները կարող են շատ ավելին լինել:
Զաբել Եսայանի կազմած և միայն օրերս Ումիթ Քուրտի և Ալև Էրի շնորհիվ թուրքական մամուլում հայտնված հաշվետվության մեջ առանձնացվել են գրողի ներկայացրած 3 կարևոր կետեր.
1. Բազմաթիվ կանայք և երեխաներ առևանգվեցին հենց իրենց ծննդավայր հանդիսացող քաղաքներից ու գյուղերից: Այս ընթացքում պատահել է, որ իրենց հարևան մահմեդականներն առաջարկեն նրանց թաքնվել իրենց տներում: Անտեր մնացած որբերը փախցվեցին վայրկյանների արագությամբ: Մի գերմանացի սպա Էրզրումի ամենագեղեցիկ հայ աղջկան՝ Քալֆայանին, իր հետ տարավ գետնի վրայով քարշ տալով: Երզնկայում և Տրապիզոնում թուրք սպաները տարան ամենահարուստ ընտանիքների կրթված աղջիկներին: Արտասահմանյան կազմակերպությունների շենքերում ապաստանածներն էլ տարվեցին ու հանձնվեցին «Իթթիհաթ վե Թերրաքիի» (երիտթուրքերի կուսակցությունը) անդամներին:
2.  Քաղաքներից ու գյուղերից հեռացվելուց հետո կանանց և տղամարդկանց բաժանեցին իրարից: Տղամարդիկ ամենադաժան ձևով սպանվեցին: Կանայք ու երեխաները փախցվեցին, իսկ դրանից խուսափել հաջողածները փախուստի ճանապարհին սպանվեցին: Գաղթի ճանապարհի անմարդային պայմաններում գետի ջուրը խմելու թույլտվություն կարող էին ստանալ միայն որոշակի թվով հայ աղջիկ թուրք ժանդարմներին հանձնելու պայմանով: Սա պարբերական բնույթ է կրել: Հատկապես Քեմահ- Հալեպ, Քոնյա- Տարսուս ճանապարհին և Եփրատ գետի ափերին:
3. Երբ այս խեղճերը հասնում էին որևէ հավաքատեղի, քրդերը, չեչենները և չերքեզները հարձակվում ու թալանում էին նրանց, խլում էին անգամ մարդկանց վրայի հագուստը:
Զաբել Եսայանն իր հաշվետվության մեջ նշել է նաև, որ առևանգված կանանց փրկելու և վերադարձնելու հարցում հարկավոր է անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել: Նա հայտնել է, որ հատկապես անչափահաս աղջիկների դեպքում պետք է ամեն ջանք թափել նրանց գտնելու և ողջ մնացած ազգականներին կամ համապատասխան միսիոներական կազմակերպություններին հանձնելու համար:
«Իսկ ահա չափահաս կանանց դեպքում իրավիճակն ավելի բարդ է: Նրանց դժվար է պահանջել նաև օրենքով: Նրանցից շատերն իրենց առևանգած մահմեդականներից երեխաներ են ունեցել, և ոմանք չեն ցանկանում լքել իրենց զավակներին: Ոմանք էլ բազմաթիվ ստորացումներ ու տանջանքներ կրելուց հետո ամաչում են հայկական հասարակություն վերադառնալ», -ասել է նա:
Հ.Գ. Զաբել Եսայանը ծնվել է Կ.Պոլսի Ուսքյուդար թաղամասում, առաջին ստեղծագործությունը հրապարակվել է 1895թ.-ին: Զաբել Եսայանն Ադանայի 1909թ.-ի կոտորածների ականատեսներից է, ինչի մասին գրել է իր հայտնի «Ավերակներու մեջ» գրքում, որը 2014թ.-ին թարգմանվել է թուրքերեն՝ «Արաս» հրատարակչության կողմից:
Եսայանը կյանքի ընթացքում բնակվել է Ստամբուլում, Փարիզում, իսկ 1933թ.-ին գաղթել է Երևան, որտեղ 1937թ.-ին զոհ է գնացել ստալինյան բռնաճնշումներին:

Турецкие историк и журналист обнаружили в одном из архивов Парижа и опубликовал важный архивный документ о Геноциде
Турецкие историк Умит Курт и журналист Алев Эр в архивах парижской библиотеки «Нубарян» обнаружили и опубликовали никогда ранее не публиковавшийся важный архивный документ о Геноциде армян. Как передает tert.am, об этом пишет газета «Акос».
Документ представляет собой отчет, представленный 8 марта 1919 года на Парижской конференции одной из самых известных армянских писательниц Константинополя того времени Забел Есаян руководителю армянской делегации Нубару Паша, в котором Есаян приводит важные факты об истреблении и похищении около 200 тысяч женщин и детей. Она также отметила, что данная цифра неточная и пострадавших женщин и детей может быть больше.
В отчете, составленном Забел Есаян и лишь на днях усилиями Умита Курта и Алека Эра опубликованном в турецкой прессе, выделены представленные писательницей три важных пункта:
1. Многочисленные женщины и дети были похищены в родных городах и селах. В этот период случалось, что их соседи-мусульмане предлагали им спрятаться в своих домах. Оставшиеся без присмотра сироты были похищены в мгновение. Один немецкий офицер самую красивую девушку-армянку Эрзрума по фамилии Калфаян увел с собой, таща по земле. В Ерзнка и Трапезунде турецкие офицеры увели образованных девушек из самых богатых семей. Спрятавшиеся же в помещениях иностранных организаций были уведены и переданы членам «�?ттихат ве Терраки» (партия младотурок).
2. После того, как вывели людей из городов и сел, женщин и мужчин разлучили. Мужчины были убиты самым жестоким образом. Женщины и дети были похищены, а те, кому удалось избежать этого, были убиты на пути бегства. На дорогах странствий в бесчеловечных условиях разрешение пить воду из реки могли получить только с условием передачи турецким жандармам определенного числа армянских девушек. Это носило периодический характер. Особенно на пути Кемах-Алеппо, Коня-Тарсус и на берегах Ефрата.
3. Когда эти несчастные достигали какого-либо пункта сбора, курды, чеченцы и черкезы нападали и грабили их, снимали с людей даже одежду и отбирали.
В своем отчете Забел Есаян отметила также, что для спасения и возвращения похищенных женщин необходимо принять неотложные меры. Она сообщила, что особенно в случае с несовершеннолетними девушками нужно приложить все усилия, чтобы их найти и передать уцелевшим родственникам или соответствующим миссионерским организациям.
«А вот в случае с совершеннолетними женщинами ситуация еще сложнее. �?х трудно требовать даже по закону. Многие из них уже родили детей от похитивших их мусульман и не желают покидать своих детей. Некоторые же, испытав бесчисленные унижения и муки, стыдятся возвратиться в армянское общество», – сказала она.
P.S. Забел Есаян родилась в квартале Ускюдар Константинополя. Первое произведение ее было издано в 1895 году. Она является очевидцем погромов в Адане в 1909г., о чем написала в своей известной книге «Среди руин», которая в 2014г. была переведена на турецкий издательством «Арас».
На протяжении своей жизни Есаян жила в Стамбуле, Париже, а в 1933 году эмигрировала в Ереван, где в 1937 году и стала жертвой сталинских репрессий.