Հռոմի պապ. Հայ ժողովրդի տառապանքն, ինչ-որ առումով, Հիսուսի տանջանքների շարունակությունն էր
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ընդունել է Հայ կաթոլիկ եկեղեցու Հայրապետական Սինոդի արքեպիսկոպոսներին, որոնք ապրիլի 12-ին Հռոմի պապի հետ միասին Պատարագ են մատուցելու Սբ Պետրոսի տաճարում ի հիշատակ հայ ժողովրդի նահատակների, որոնք 100 տարի առաջ զանգվածային սպանությունների զոհ դարձան Օսմանյան կայսրության կողմից վերահսկվող տարածքներում, հայտնում է «Վատիկանի ռադիոն»:
«Մենք Աստծո ողորմությունը կաղերսենք, որպեսզի այն օգնի մեզ ամոքել ամեն վերք սիրո, ճշմարտության և արդարության ոգով և կմոտեցնի ժողովրդների միջև հաշտեցման ու խաղաղության կոնկրետ գործողությունները, որոնք մինչ օրս չեն կարողանում խելամիտ համաձայնության հասնել այն տխուր իրադարձությունների գնահատման հարցում»,-ասել է Պապը` դիմելով հայ եպիսկոպոսներին: Ի դեմս Հռոմ ժամանած Հայ կաթոլիկ եկեղեցու ներկայացուցիչների, Հռոմի պապը ողջունել է ողջ հայ ժողովրդին, այդ թվում սփյուռքում, որոնք հոգեպես կմիանան Հռոմում հնչող աղոթքին: Պապը հատկապես նշել է ԱՄՆ-ն, Լատինական Ամերիկան, Եվրոպան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան և, անշուշտ, հայերի պատմական հայրենիքը: «Ես խորապես մտահոգված եմ այն տարածաշրջանների իրավիճակի համար, այդ թվում Հալեպի, …որոնք 100 տարի առաջ հուսալի հանգրվան դարձան փոքրաթիվ վերապրածների համար: Այդ շրջանները վերջերս վտանգավոր են դարձել այնտեղ բնակվող քրիստոնյաների համար, և ոչ միայն հայ»,-ասել է Հռոմի պապը:
Հայ ժողովուրդն, որն ըստ ավանդության, առաջինն էր, որ քրիստոնեությունն ընդունեց 301 թվականին, 2-հազարամյա պատմություն ունի և պահպանում է հոգևոր և մշակութային փառահեղ ժառանգությունը, միաժամանակ ունակ լինելով վեռ հառնել բազում հետապնդումներից ու փորձություններից հետո, ասել է Պապը` հորդորելով հայերին «միշտ հավատրիմ մնալ Տիրոջը երախտագիտության զգացումին` նույնիսկ ամենածանր ժամանակներում Նրան հավատարիմ մնալու այդ ունակության համար: Բացի այդ, կարևոր է սրտի իմաստնություն հայցել Աստծուց. 100-ամյա վաղեմության զոհերի մասին հիշատակն ի հայտ է բերում mysterium iniquitatis-ի խավարը»:
«Ինչպես ասում է Ավետարանը, սրտի խորքում կարող են արթնանալ ամենամութ ուժերը, որոնք կարող են նույնիսկ եղբայրների սիստեմատիկ բնաջնջում ծրագրել, եղբորը թշնամի համարել, հակառակորդ և նույնիսկ իրեն հավասար մարդկային արժանապատվությունից զուրկ: Սակայն հավատացյալների համար մարդու գործած չարիքի մասին հարցը նաև հատուցման Տանջանքներին մասնակցության առեղծվածին է առնչվում, քիչ չեն հայ ժողովրդի զավակներն ու դուստրերը, որոնք կարողացան Քրիստոսի անունը շուրթերին պահել ընդհուպ մինչ հեղվեց նրանց արյունը կամ մինչև սովամահ լինելը անվերջ երթում, որին նրանք դատապարտված էին»:
Հռոմի պապն ասել է, որ հայ ժողովրդի տառապանքն, ինչ-որ առումով, Հիսուսի տանջանքների շարունակությունն է, սակայն այդ տառապանքի մեջ արդեն կա Հարության ծիլը: Հռոմի պապը մաղթել է եպիսկոպոսներին այնես քարոզել աշխարհիկ մարդկանց, որպեսզի նրանք կարողանան նոր հայաքով ընթերցել պատմությունը, օրեցօր գալով այն ընկալման, որ ոչ միայն հանուն Քրիստոսի համար տառապած ազգ են, այլ նաև Նրա միջոցով Հարություն առած ժողովուրդ: Ուստի անցյալի մասին պետք է այնպես հիշել, որպեսզի այն կարողանա սնել ներկան Ավետարանի ավետմամբ ու ողորմության վկայությամբ:
Իր ուղերձում Պապը հիշատակել է նաև բոլոր նրանց, ովքեր ջանքեր են գործադրել մեղմացնելու համար հայ ժողովրդի տառապանքները, առաջին հերթին Բենեդիկտոս XV պապին, որը բանակցել է սուլթան Մեհմեդ V հետ` հայերի չարչարանքներին վերջ տալու համար: Բենեդիկտոս XV-ը «քրիստոնյա Արևելքի մեծ բարեկամն է եղել» հիշեցրել է Պապը: Հենց նա է հիմնել Արևելյան եկեղեցիների կոնգրեգացիան և Պապի Արևելյան ինստիտուտը: Ապրիլի 12-ին «Եկեղեցու տիեզերական ուսուցիչների» շարքին կդասվի հայ ժողովրդի մեծ զավակ` Սբ Գրիգոր Նարեկացին, PanARMENIAN.Net-ի փոխացմամբ՝ հայտնում է Armenia Today-ը:
Ապրիլի 12-ին Հռոմի պապը Հռոմի Սբ Պետրոս եկեղեցում պատարագ կմատուցի ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի:
Ֆրանցիկոսը 2006 թ. երբ դեռևս արքեպիսկոպոս էր Բուենոս Այրեսում, կոչ արեց Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ հայտարարությամբ նա հանդես եկավ իր հայրենիք Արգենտինայում՝ Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառման ժամանակ, որակելով այն որպես «ծանրագույն ոճրագործություն մարդկության և հայ ժողովրդի դեմ, որն իրականացրել է Օսմանյան կայսրությունը», կոչ անելով Անկարային ճանաչել այն:

Папа Римский: Страдания армянского народа продолжают, в определенном смысле, страдания �?исуса
Папа Франциск принял на аудиенции отцов Патриаршего синода Армянской Католической Церкви, которые будут сослужить Святейшему Отцу в ближайшее воскресенье – праздник Божественного милосердия – в базилике Святого Петра, в особенности молясь о сынах и дочерях армянского народа, сто лет назад ставших жертвами массовых убийств на территориях, контролируемых Османской империей, передает «Радио Ватикана».
«Мы призовем Божественное милосердие. Дабы оно помогло всем нам исцелить всякую рану в духе любви, истины и справедливости и приблизить конкретные жесты примирения и мира между народами, которые до сих пор не могут достичь разумного согласия в оценке тех печальных событий», – сказал Папа, обращаясь к армянским епископам. В лице прибывших в Рим представителей Армянской Католической Церкви Папа приветствовал весь армянский народ, в том числе и в диаспоре, который духовно присоединится к молитвам в Риме. Папа назвал в особенности США, Латинскую Америку, Европу, Россию, Украину и, конечно, историческую родину армян. «Я со скорбью думаю о тех регионах, в том числе Алеппо… которые сто лет назад стали надежным пристанищем для немногих выживших. Эти регионы в последнее время стоят перед лицом риска для проживания христиан, и не только армянских», – отметил Папа Франциск.
Армянский народ, который, по преданию, был первым народом, обратившимся в христианство, что произошло в 301 году, имеет двух тысячелетнюю историю и хранит великолепное наследие духовности и культуры, соединенной со способностью подниматься после многочисленных преследований и испытаний, сказал Папа, пригласив армян «всегда поддерживать чувство признательности Господу за это умение сохранять верность Ему даже в самые тяжелые времена. Кроме того, важно испрашивать у Господа дара мудрости сердца: память о жертвах столетней давности ставит нас перед мраком mysterium iniquitatis».
«Как говорит Евангелие, в глубине сердца человека могут пробудиться самые темные силы, способные даже спланировать систематическое уничтожение братьев, считать брата врагом, противником и даже индивидуумом, лишенным равного с ним человеческого достоинства. Но для верующих вопрос о зле, содеянном человеком, вводит также в тайну участия в искупительных Страстях: немало сынов и дочерей армянского народа сумели произнести имя Христово вплоть до пролития крови или до смерти от голода во время нескончаемого исхода, на которое они были обречены».
Папа подчеркнул, что страдания армянского народа продолжают, в определенном смысле, страдания �?исуса, но в этих страданиях уже есть росток Воскресения. Святейший Отец пожелал епископам воспитывать мирян таким образом, чтобы они могли прочесть свою историю новыми глазами, день за днем приходя к пониманию, что это не только народ страдающих за Христа, но прежде всего народ воскресших в Нем. Поэтому необходимо помнить о прошлом так, чтобы оно могло питать настоящее радостным возвещением Евангелия и свидетельством милосердия.
В конце своего обращения Папа упомянул о тех, кто прилагал усилия для облегчения страданий армянского народа: в первую очередь это Папа Бенедикт XV, который вел переговоры с султаном Мехметом V, чтобы прекратилось уничтожение армян. Папа Бенедикт XV был «большим другом христианского Востока», напомнил Св. Отец. �?менно он основал Конгрегацию Восточных Церквей и Папский восточный институт, а в 1920 году вписал святого Ефрема Сирина в число Учителей Вселенской Церкви. В воскресенье 12 апреля таким же титулом будет наделен и великий сын армянского народа святой Григорий Нарекаци. Его заступничеству Папа Франциск вверил экуменический диалог между Армянской Католической Церковью и Армянской Апостольской Церковью, познавшими мученичество и «экуменизм крови», передает Armenia Today.
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян, Папа Римский Франциск планирует провести службу в Армянской католической церкви в следующее после Пасхи воскресенье. Два года назад Папа Римский Франциск назвал массовые убийства армян «первым геноцидом современной эпохи».
Католический информационный сайт CRUX писал, что антихристианские насилия, которые произошли в Ближнем Востоке, для Папы Римского значат больше, чем просто исторические события.
Обедня, которая состоится 12 апреля лишь часть той большой кампании, которую проводят армяне, храня в памяти свои мучения.
Вечером 23 апреля, в 19:15 прозвонят колокола армянских церквей мира (время выбрано как число, символизирующее 1915 год). Звон колоколов не раздастся лишь в нескольких действующих армянских церквях Турции.