Ֆեթուլլահ Գյուլենը Հայոց ցեղասպանությունն ընդունել է 1965-ին Պոլսի Հայոց պատրիարքին գրած նամակում
Թուրքական իշխանամետ «Յենի Շաֆաք» թերթի կայքում հայտնվել է սկանդալային տեղեկություն այն մասին, որ գյուլենական համայնքի առաջնորդ, իր անունը կրող իսլամական շարժման ղեկավար, քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենը նախորդ դարասկզբի հայկական կոտորածները տարիներ առաջ որակել է որպես Ցեղասպանություն: Իսլամական այս գործիչը թեժ առճակատման մեջ է գտնվում Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների հետ:
Թերթին հաջողվել է ձեռք բերել 1965 թվականի մայիսի 6-ին Գյուլենի կողմից այն ժամանակվա Պոլսո Հայոց պատրիարք Շնորհք Գալստյանին հասցեագրված նամակը, որտեղ նա գործածել է «Մեծ ցեղասպանություն» բառակապակցությունը, տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը:
Մեկնաբանելով նամակը` «Յենի Շաֆաք»-ը գրում է, որ 1990-ականներից միջկրոնական երկխոսության թեմայով տասնյակ ժողովներ ու հավաքույթներ կազմակերպած Գյուլենի` Ցեղասպանության հարցում ունեցած գաղափարները հասունացել են ոչ թե բնական ճանապարհով, այլ հենվում են տարիներ առաջ սկսված հատուկ պատրաստության վրա, ինչի առաջին ծիլերը երևում են դեռ 1960-ականներին թվագրվող այդ նամակի մեջ:
Կայքը հրապարակել է Գյուլենի ստորագրությունը կրող վերոնշյալ նամակը, որտեղ մասնավորապես ասվում է.
«Գերաշնորհ սիրելի պատրիարք Շնորհք Գալստյան, իրականում բոլոր ազգերն ու քաղաքացիները եղբայրներ են, քանզի բոլորիս նախամայրը` Եվան, իսկ նախահայրը Ադամն է: Բոլորն էլ մահկանացու են: Այդ պատճառով երկրային անցողիկ կյանքը հարկավոր է եղբայրաբար ապրել: Բոլոր կրոնները, հատկապես երկնայինները, մարդկանց համերաշխություն են խորհուրդ տալիս:
Մանկության տարիներից ու մասնագիտական գործունեության ընթացքում առիթ եմ ունեցել ճանաչելու շատ հայ ընտանիքների ու անհատների: Այն, ինչ 1915 թվականին իրականացվել է հայերի նկատմամբ, Մեծ ցեղասպանություն է և դա առանց նզովելու չեմ կարող հիշել:
Կարդում եմ, թե սպանվածների ու կոտորվածների շարքում ինչպիսի մեծ մարդիկ են եղել ու հարգանքով հիշում նրանց: Կարեկցանքով դատապարտում եմ Ձեր մեծ մարգարե Հիսուսի սերունդների սպանությունը տգետ մուսուլման քաղաքացիների կողմից: Այս առիթով Ձեզ անսահման շնորհակալությունս եմ հայտնում, և Աստծուց խնդրում եմ, որ այս հողերրի արժանի զավակներ մեր հայ հայրենակիցները, հույն քաղաքացիներն իրենց սիրելի թուրք եղբայրների հետ խաղաղության ու բարեկեցության մեջ ապրեն:

Фетуллах Гюлен признал Геноцид армян еще в 1965 году в письме, написанном армянскому Патриарху Константинополя
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/04/resized_1bed8_643dgulen.jpg)
На сайте провластной турецкой газеты «Ени Шафак» появилось скандальное сообщение о том, что лидер гюленовской общины, руководитель носящего его имя движения, агитатор Фетуллах Гюлен армянские погромы начала минувшего века еще годы назад квалифицировал как Геноцид. Этот исламский деятель находится в ярой конфронтации с действующими властями Турции.
Газете удалось раздобыть письмо Гюлена от 6 мая 1965 года, адресованное тогдашнему армянскому Патриарху Константинополя Шнорку Галстяну, в котором он применил выражение «великий геноцид», сообщает ermenihaber.am.
Комментируя письмо «Ени Шафак» пишет, что начиная с 1990-х годов на тему межрелигиозного диалога были организованы десятки собраний и сборищ, идеи Гюлена по вопросу Геноцида созрели не естественным путем, а опираются на начавшуюся годы назад специальную подготовку, первые ростки которой проявляются в этом письме 1960-х годов.
Сайт опубликовал вышеупомянутое письмо Гюлена с его подписью, в котором, в частности, говорится:
«Дорогой Высокочтимый Патриарх Шнорк Галстян, в действительности все нации и граждане братья, поскольку праматерь всех нас – Ева, а проотец – Адам. Все мы смертны. �?менно поэтому преходящую земную жизнь следует прожить по-братски. Все религии, особенно небесные, призывают людей к миру.
С детских лет и в процессе профессиональной деятельности у меня были поводы познакомиться со многими армянскими семьями и личностями. То, что в 1915 году было осуществлено в отношении армян – великий Геноцид, и не могу вспоминать это без проклятия.
Читаю, сколь великие люди были среди убитых и истребленных, и с уважением вспоминаю их. С сочувствием осуждаю убийство поколений великого Вашего апостола �?исуса тупыми гражданами мусульманами. По этому поводу выражаю Вам безграничную благодарность и молю Бога, чтобы достойные сыны этой земли наши соотечественники-армяне, греческие граждане вместе со своими любимыми братьями-турками жили в мире и дружбе.