Անկախության հռչակագրի ընդունումից 26 տարի անց. Պատառիկներ Հրանուշ Հակոբյանի 1990 թվականի օգոստոսի 23-ի ելույթից
26 տարի առաջ՝ 1990 թվականի օգոստոսի 23-ին ԽՍՀՄ Կոմունիստական կուսակցության գործունեության պայմաններում Հայաստանի Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում ընդունվեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը, որով Հայաստանի անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը դրվեց:
«Հայերն այսօրը» փորձեց անդրադառնալ այդ օրերի խորհրդարանի անցուդարձին: Մեզ հետաքրքրեց Գերագույն խորհրդի այն ժամանակվա պատգամավոր, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի 1990 թվականի օգոստոսի 23-ի ելույթը, որից կփորձենք «պատառիկներ» ներկայացնել:
Գերագույն խորհրդի առաջին նստաշրջանում պատգամավորների ցանկությունը մեկն էր՝ ընդունել Անկախության հռչակագիրը, հիմք դնել Հայաստանի անկախացման գործընթացին: Այսինքն, այս քայլով իրականություն դարձնել հայ ժողովրդի դարավոր երազանքը: 20-րդ դարավերջին ազատ ու անկախ հայրենիք ունենալու պահը հասունացել էր, ինչն էլ իր ելույթի սկզբում շեշտել է Հրանուշ Հակոբյանը. «Միանգամայն ճիշտ է այն արտահայտությունը, որ քաղաքականությունը հնարավորի արվեստն է: Հետևաբար մեր նպատակը պետք է լինի անկախ պետության հաստատումը՝ ելնելով այսօրվա հանրապետության քաղաքական, հասարակական, տնտեսական իրավիճակից»:
Անդրադառնալով Հայ դատին ՝ պատգամավորն իր ելույթում առաջարկել է ձևակերպում գտնել, որը հնարավորություն կտա Հռչակագրում չմոռանալ պահանջատիրության խնդիրը. «Մենք իրավունք չունենք մեզանից վանելու մեր օրգանիզմի ամբողջ մի մասը՝ Սփյուռքը, որը ապրում է, գոյատևում է հենց պահանջատիրությամբ, Հայ դատով: Այս առումով ես կարծում եմ, որ պետք է գտնել ճկուն, դիվանագիտական մի ձևակերպում, որը հնարավորություն կտա մեր ամբողջ Հռչակագրում չմոռանալ մեր պահանջատիրության խնդիրը»:
Այն հարցին, թե Հռչակագիրն ում կամքը պետք է արտահայտի, պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը նշել է, որ Հռչակագիրը պետք է արտահայտի ոչ թե Հայաստանի ժողովրդի կամքը, այլ՝ հայ ժողովրդի, այսինքն՝ համազգային խնդիրները համատեղ լուծելու տեսլականը. «Առաջարկում եմ նախաբանի (Հռչակագրի) առաջին նախադասությունում «արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի կամքը» բառակապակցության փոխարեն գրել «արտահայտելով հայ ժողովրդի կամքը»:
Ժողովրդավարությունն առանց համամարդկային արժեքների որդեգրման չի կարող զարգանալ: Հետաքրքրական է, որ պատգամավորը շեշտել է. «Հռչակագիրը պետք է բխի համամարդկային արժեքների գերապատվության սկզբունքից»՝ առաջարկելով այն ներառել Հռչակագրում:
Ժողովրդավարական, իրավական պետության կառուցման կարևոր պայմաններից մեկն օրենքի իշխանության հաստատումն է, որի մասին պատգամավոր Հակոբյանը նշել է. «Եթե մենք այսօր խոսում ենք դեմոկրատիայի մասին, ժողովրդավարության մասին, ապա ճիշտ կլինի մենք ավելացնենք. «օրենքի առջև բոլոր քաղաքացիները հավասար են»:
Այդ ժամանակ հայ ժողովրդի և Հայոց պետության գերագույն իշխանությունը ներկայացնում էր Գերագույն խորհուրդը: Այս մասին իր ելույթում  Հրանուշ Հակոբյանը նշել է. «Հայաստանի ժողովրդի անունից իրավունք ունի հանդես գալ միայն Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդը» և շարունակել. «Զորքերի ձևավորումը, տեղաբաշխումը պետք է կատարվի միայն Գերագույն խորհրդի որոշմամբ և կախված չլինի որևէ մեկից»:
Խոսելով ժողովրդավարական հասարակության ստեղծման ամենաէական սկզբունքի մասին՝ պատգամավորը ընդգծում է. «Ժողովրդավարական, իրավական հասարակարգի հաստատման հիմքում ընկած է իշխանության բաժանումը օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների»:
Անդրադառնալով հաջորդ սկզբունքին՝ պատգամավորը կարծիք է հայտնել բազմակուսակցական համակարգի անհրաժեշտության և հասարակական կազմակերպությունների գործունեության մասին. «Ես ամբողջությամբ պաշտպանում եմ բազմակուսակցության գաղափարը, բայց «կուսակցություններ» բառից հետո առաջարկում եմ ավելացնել նաև «կազմակերպություններ» բառը, որովհետև մեր հանրապետությունում, ինչպես գիտեք, ծնվում են ավելի շատ կազմակերպություններ, քան կուսակցություններ»:
26 տարի առաջ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանը մտահոգվել է նաև Մայրենիի խնդրով և իր ելույթում ասել, որ լեզվի մասին ձևակերպումը պետք է տեղ գտնի Հռչակագրում. «Պետական լեզվի մասին պետք է անպայման ձևակերպել»:
Նկատի ունենալով այն իրավիճակը, երբ Հայաստանը գտնվում էր աղետալի երկրաշարժի հետևանքների վերացման բարդ փուլում, երբ ընթանում էր ԼՂՀ ինքնորոշման իրավունքի համար մղվող Արցախյան պատերազմը, երբ մոտ կես միլիոն մարդ էր բռնագաղթել Ադրբեջանից, պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանն իր ելույթում տեսակետ է հայտնել, որ ներկա իրավիճակի մասին քաղաքական գնահատականներ պետք  է տալ, և դրանք պետք է տեղ գտնեն Հռչակագրում. «Մենք պետք է ելնենք նաև այն առանձնահատկությունից, որի մեջ այսօր գտնվում է մեր հանրապետությունը: Դա Ղարաբաղի խնդիրն է, դա երկրաշարժի գոտին է և բռնագաղթվածներն են: Սրանք լուրջ քաղաքական հարցադրումներ են, որոնք պետք է տեղ գտնեն Հռչակագրում»:

Спустя 26 лет после принятия Декларации о независимости: Отрывки из выступления Грануш Акопян 23 августа 1990 года
Двадцать шесть лет назад, 23 августа 1990 года, в условиях деятельности Коммунистической партии СССР на первой сессии Верховного Совет а Армении была принята Декларация о независимости Армении, которой было положено начало процесса утверждения независимой Армении.
«Армяне сегодня» попыталась коснуться событий тех дней в парламенте. Нас заинтересовала речь депутата Верховного Совета того времени, министра Диаспоры РА Грануш Акопян, произнесенная 23 августа 1990 года, из которой попытаемся представить некоторые отрывки.
Желание депутатов первой сессии Верховного Совета было одно – принять Декларацию о Независимости, заложить основу процесса обретения Арменией независимости. То есть, этим шагом сделать реальностью многовековое чаяние армянского народа. В конце XX века назрел момент обретения свободной и независимой Родины, что и акцентировала в начале своего выступления Грануш Акопян: «Абсолютно верно выражение о том, что политика – искусство возможного. Соответственно, нашей целью должно быть утверждение независимого государства, исходя из сегодняшней политической, общественной, экономической ситуации».
Коснувшись Ай-Дат, депутат в своем выступлении предложила найти формулировку, которая даст возможность не забывать в Декларации вопрос требования: «Мы не имеем права отторгать от нас часть нашего организма – Диаспору, которая живет, существует именно требованием, Ай-Дат. В этом смысле я считаю, что нужно найти гибкую дипломатическую формулировку, которая даст возможность во всей нашей Декларации не забывать вопрос нашего требования».
На вопрос, чью волю должна выражать Декларация, депутат Грануш Акопян отметила, что Декларация должна выражать волю не народа Армении, а армянского народа – видение совместного решения общенациональных проблем: «Предлагаю в первом предложении вступительной части (Декларации), в первом предложении взамен фразы «выражая волю народа Армении» написать «выражая волю армянского народа».
Демократия не может развиваться без укрепления общечеловеческих ценностей. �?нтересно, что депутат акцентировала: «Декларация должна вытекать из принципа верховенства общечеловеческих ценностей», предложив включить это в текст Декларации.
Одним из важных условий построения демократического, правового государства является утверждение власти закона, о чем депутат Акопян отметила: «Если мы говорим сегодня о демократии, народовластии, то было бы правильно добавить «все граждане равны перед законом».
В то время верховную власть армянского народа и Армянского государства представлял Верховный Совет. Об этом Грануш Акопян отметила в своем выступлении: «От имени народа Армении имеет право выступать только Верховный Совет Республики Армения, – и продолжила: – Формирование, дислокация войск должна осуществляться только решением Верховного Совета и не было зависимо ни от кого».
Говоря о самом существенном принципе создания демократического общества, депутат подчеркнула: «В основе утверждения демократического, правового общества заложено разделение властей между законодательным, исполнительным и судебными органами».
Коснувшись следующего принципа, депутат высказала мнение о необходимости многопартийной системы и деятельности общественных организаций: «Я полностью поддерживаю идею многопартийности, но после слова «партии» предлагаю добавить также слово «организации», ибо в нашей республике, как известно, рождается больше организаций, чем партий».
Двадцать шесть лет назад депутат Грануш Акопян была озабочена также проблемой родного языка, и сказала в своем выступлении, что формулировка о языке должна также найти место в Декларации: «Формулировка о государственном языке должна быть обязательно».
Учитывая то обстоятельство, что Армения находилась на сложном этапе устранения последствий трагического землетрясения, когда шла Арцахская война за право суверенитета НКР, когда из Азербайджана было депортировано около полумиллиона человек, депутат Грануш Акопян в своем выступлении высказала точку зрения о необходимости политических оценок нынешнего положения и они должны найти место в Декларации: «Мы должны исходить и из той особенности, в которой сегодня находится наша республика. Это проблема Карабаха, зона землетрясения и беженцы. Это серьезные политические вопросы, которые должны найти место в Декларации».