«Ես զինվոր եմ և ծառայում եմ հայկական մշակույթին». Անուշ Չախալյան
«Հայերն այսօրի» զրուցակիցը Գերմանիայի Մյունխեն քաղաքի Հայ հայրենակցական միության «Անուշ» պարախմբի հիմնադիր, պարուսույց և գեղարվեստական ղեկավար Անուշ Չախալյանն է:
Անուշը պարախումբը ստեղծել է տասնհինգ տարի առաջ, երբ Մյունխենում դեռ նոր էր համայնքային կյանքը ծիլեր տալիս: Չկային աշխատանքերը համակարգելու բարեկեցիկ պայմաններ, սակայն չեն ընկրկել՝առաջ են ընթացել այն համոզմամբ, որ հայկական մշակույթն են օտար ափերում ապրեցնում:
-Անու՛շ, մասնագիտական կրթություն որտե՞ղ եք ստացել:
-Ծնունդով Երևանից եմ: Սկզբնական մասնագիտական կրթությունս ստացել եմ Երևանի Բժշկական ուսումնարանի բուժական ֆակուլտետում, ապա ուսումս շարունակել եմ Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դրամատիկ թատրոնի և կինոյի դերասանական բաժնում: Ինստիտուտն ավարտելուց հետո՝ 1996 թվականին ընդունվել եմ Հայաստանի Հանրապետության «Տարոն» գեղագիտական կենտրոնի պարարվեստի դպրոցը և ստացել ժողովրդական պարերի պարուսույցի որակավորում:
Հինգ տարեկանից եմ սկսել պարել: Պարի եմ հաճախել Շահումյանի պիոներ պալատում, Գեղարվեստադաստիարակչական կենտրոնում, Երիտասարդական պալատում, «Մալաթիա» պարախմբում, հաճախել եմ նաև դաշնամուրի, ասմունքի և թատերական այլ խմբակներ:
Երկար տարիներ բեմական գործունեություն եմ ծավալում. բեմն իմ երկրորդ տունն է, առանց որի չեմ կարող ապրել: Երախտապարտ եմ ծնողներիցս, որ իմ նկատմամբ հետևողական են եղել և հնարավարություններ ստեղծել ինքնազարգացմամբ զբաղվել:
-Ինչպե՞ս համակերպվեցիք օտար միջավայրին, հե՞շտ էր արդյոք Հայաստանից հեռու նոր կյանք սկսել:
-Տասնութ տարի առաջ ընտանիքով տեղափոխվելով Մյունխեն՝ սկզբնական շրջանում դժվար օրեր ենք անցկացրել, քանի որ շրջապատում հայերը սակավաթիվ էին, և մեզ ոչ ոք չէր ճանաչում:
Հետո իմացանք, որ Մյունխենում փոքրիկ հայ համայնք է գործում: Առաջին այցելությունս համայնք երբեք չեմ մոռանա:
Ոգևորված գնացի համայնքային նեկայացուցիչների հետ հանդիպման, որոնք նկուղային տարածքում էին հավաքվել: Ճիշտ է՝ փոքր-ինչ անհրապույր էր վայրը, բայց պատերից ներս հայերի ներկայությունից ջերմություն և անմիջականություն էր հորդում:
Ինձ Աստղիկ անունով մի ժպտերես կին մոտեցավ՝ հետաքրքրվելով արդյո՞ք Հայաստանից եմ եկել: Շատ ուրախացա և միանգամից պատասխանեցի՝ ես հայ եմ: Այդպես լուսահոգի տիկին Աստղիկի հետ միանգամից մտերմացա:
Բարեհամբույր տիկնոջ հետ անմիջական զրույցներից հասկացա, որ Մյունխենում հայկական կառույցներ չեն գործում, միակ հայկական վայրն այդ վարձակալած նկուղային հարկն էր, որտեղ ամեն ուրբաթ հայերը հավաքվում էին, քննարկումներ ծավալում և հայկական կերակուրներ պատրաստում:
Ժամանակի ընթացքում մտադրվեցի հայապահպանության ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել և ամեն ջանք գործադրեցի գաղափարս իրականացնելու համար:
-Ձեր գաղափարի իրականացման արդյունքը եղավ «Անուշ» պարախմբի «ծնունդը»: Ինչպե՞ս հաջողեցիք Մյունխենում պարախումբ ստեղծել:
– Առաջարկ ստացա համայնքի ատենապետ, պարսկահայ Էդիկ Մարգարյանից: Նա տեղյակ էր, որ վաղուց պարում եմ, այդ պատճառով էլ վստահեց ինձ: Ատենապետի առաջարկից ուրախացա, թևեր առա, քանի որ երազանքս իրականցնելու ճանապարհին էի հայտնվել:
Մեր առաջին ելույթը տեղի է ունեցել 2000 թվականին՝ համայնքում կայացած Թարգմանչաց տոնի ժամանակ, որտեղ հայրենասիրական երգերի հիման վրա 4 պարուհիների մասնակցությամբ բեմադրեցի «Հայոց աղջիկներ» պարը:
Ճիշտ է, պրոֆեսիոնալ մակարդակով գործունեություն չէինք ծավալում, բայց օտար հողի վրա հայկական պարեր պարելու գաղափարն ամեն բացասական միտք ցրում էր: Եթե պաշտոնապես նշենք, ապա 2001 թվականին է հիմնադրվել պարախումբը, երբ արդեն հաստատված կազմով ելույթ ունեցանք Վարդանանց տոնին: Այս տարվա դեկտեմբերին, մի փոքր ուշացումով՝ պատրաստվում ենք նշել խմբի կազմավորման 15-ամյակը:
-Պարախումբը կայանալու ճանապարհին ի՞նչ խոչընդոտներ է հաղթահարել:
-Խոչընդոտներ բազմաթիվ են եղել, որոնք առանց վհատվելու հաղթահարել ենք: Նախ խնդիր կար այնտեղի մարդկանց հոգեբանությունը հասկանալու և մտածելակերպն ընկալելու:
Մեզ շատ է օգնել բուլղարահայ Եկատերինա Դոլբակյանը, որը միշտ մեր կողքին էր: Նա ճիշտ խորհուրդներ էր տալիս մեզ՝ ուղղորդելով դեպի ճանաչման և կայացման: Ազգի նվիրյալ, բարի հայուհուն մենք «Անուշի մայր» ենք կոչում:
Հետո գերմանացի մի կին՝ Ռոզվիտան, որը Մյունխենում հինգ գերմանացի աղջիկների հայկական պարեր էր սովորեցնում, հրավիրեց իրենց համերգին ելույթ ունենալու: Համերգին ներկայացանք կրկին «Հայոց աղջիկներ» պարով, իսկ ես «Շալախո» մենապարը պարեցի:
Այդպես, ընդամենը մի քանի ամսվա ընթացքում հասցրեցինք ճանաչվել, նույնիսկ գերմանական մամուլն էր պարբերաբար անդրադառնում մեր գործունեությանը: Մյունխենում ամառային փառատոնի մասնակցեցինք, որտեղ ընդգրկվեցինք լավագույն եռյակում: Սկսեցինք տարբեր գերմանական փառատոների մասնակցելու հրավեր ստանալ:
Պարախումբ են հաճախում 3-45 տարեկան մարդիկ, շուրջ 70 անդամ ունենք: Մասնակիցների ընտրության հարցում հատուկ չափանիշներ չունենք. բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են հայկական պարերը սովորել, սիրահոժար ընդունում ենք: Ես Սփյուռքում նրանց մինչև սահմանափակում դնելու իրավունք չունեմ:
Թող անհամեստություն չթվա, բայց ներկա դրությամբ Մյունխենի հայ երիտասարդներին հայկական մշակույթին և Հայաստանին կապող օղակը «Անուշ» պարախումբն է:
Պարախումբ այցելող երիտասարդների մայրերն ինձ շնորհակալություն են հայտնում՝ իրենց երեխաներին պարի միջոցով հայրենասիրությամբ վարակելու համար: Նրանք ասում են, երբ երեխաները տուն են գալիս, հապշտապ համացանցով Սայաթ-Նովայի, Կոմիտասի ստեղծագործություններն են փնտրում և լսում: Դա ինձ համար մեծ ձեռքբերում եմ համարում:
7 տարի շարունակ ղեկավարել եմ նաև Նյուրնբերգում իմ ջանքերով հիմնած «Հրաշք» պարախումբը: Առհասարակ, ամբողջ տարիների ընթացքում կողքիս է եղել և բոլոր հարցերում ինձ միշտ սատարել է ամուսինս՝ երաժիշտ Գեղամ Առաքելյանը:
– Համայնքային կյանքին պարախումբը մասնակցություն ունենու՞մ է:
– Անխտիր բոլոր միջոցառումներին մասնակցում ենք: Հավուր պատշաճի ներկայացանք Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին: Ելույթ ունեցանք նաև Մյունխեն հրավիրված ազգագրագետ Լուսիկ Ագուլեցու տարազների ցուցադրությանը նվիրված միջոցառմանը:
2015 թվականի ապրիլի 25-ին Բեռլինում հայերի հետ մասնակցեցինք բողոքի մեծ ցույցի: Ես Մայր Հայաստանի կերպարը խորհրդանշող համապատասխան հագուստով քայլում էի փողոցներով: Իսկ Ռեգենսբուրգ քաղաքում հայ ուսանողուհի Աննա Բաբայանի նախաձեռնությամբ, որը Ռեգենսբուրգի համալսարանի միջմշակութային հարաբերությունների բաժնում է սովորում, Ապրիլյան քառօրյա պատերազմին նվիրված ֆլեշ-մոբ կազմակերպեցինք պետական թատրոնի շենքի դիմաց: Բողոքի ցույցին հայկական քոչարին պարելով՝ ցույց տվեցինք, որ խաղաղասեր ազգ ենք և մեր զենքը մեր մշակույթն է:
«Անուշ» պարախումբը միշտ մասնակցում է Հայաստանից Մյունխեն ժամանած հայ էստրադային երգիչ-երգչուհիների համերգներին: Ինչպես օրինակ՝ վերջերս մասնակցեցինք Նունե Եսայանի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Կա՛նք, պիտի՛ լինենք ու դեռ շատանանք» համերգարշավին, որի կազմակերպիչներից էր հանդիսանում նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:
-Ստեղծագործական տարիների ընթացքում ի՞նչ հետաքրքիր պատմություններ են տեղի ունեցել:
-Թերևս մեկ պատմություն հիշեցի այս պահին: Մեզ թուրք երիտասարդները հրավիրել էին մասնակցելու իրենց կազմակերպած միջազգային փառատոնին, որին տարբեր ազգերի պարախմբեր էին հրավիրված: Չմերժելով հրավերը՝ փառատոնին մի քանի հայկական պարեր պարեցինք և ջերմ ընդունելության արժանացանք:
Փառատոնի կազմակերպիչներից մի աղջիկ, համերգի ավարտից հետո մոտենալով ինձ, ծնկեց առջևս, ձեռքս բռնեց և շնորհակալություն հայտնեց հիանալի ելույթի համար: Ամեն անգամ այս պատմությունը հիշելիս՝ հոգիս ազգային ապրումներով է պարուրվում, և հուզվում եմ:
-Մինչ այժմ ի՞նչ նվաճումներ է ունեցել պարախումբը:
-Հիմա դժվար կլինի տասնհինգ տարվա նվաճումների մասին խոսել, քանի որ դրանք շատ են ու տարաբնույթ:
Մեզ համար մեծ նվաճում է հատկապես գերմանական պետական կառույցների կողմից միշտ ուշադրության արժանանալն ու տարբեր փառատոների և այլ միջոցառումների մասնակցելու հրավեր ստանալը:
2014 թվականին Բավարիայի շրջանային պարային մրցույթում մեծահասակների խումբը 2-րդ, իսկ փոքրահասակների խումբը՝ 3-րդ տեղը զբաղեցրեց, մեկ այլ մրցույթում Գերմանիայի երկրորդ լավագույն պարախումբը ճանաչվեցինք:
Եթե ներկայացնեմ Հայաստանի հետ կապված նվաճումները, ապա այս տարվա գարնանը, երբ Հայաստանում էի գտնվում, «Տարոն» գեղագիտական կենտրոնի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու համար խումբը արժանացավ «Հիշում եմ և պահանջում» մեդալի և շնորհակալագրի, իսկ հայ պարարվեստը Սփյուռքում ամուր հիմքերի վրա պահպանելու համար՝ հավաստագրի և ոսկե մեդալի:
Կենտրոնում ուշի-ուշով հետևել էին «Անուշի» գործունեությանը և որոշել էին մեզ նման մրցանակներով խրախուսել:

«Я солдат и служу армянской культуре»: Ануш Чахалян
Собеседница «Армяне сегодня» – учредитель, хореограф и художественный руководитель танцевального ансамбля «Ануш» Армянского земляческого союза города Мюнхен Германии Ануш Чахалян.
Танцевальную группу Ануш создала 15 лет назад, когда общинная жизнь в Мюнхене только пускала ростки. Не было нормальных условий координировать работу, однако не отчаивались, двигались вперед с убеждением, что оживляют на чужбине армянскую культуру.
– Ануш, где получили профессиональное образование?
– Родом я из Еревана. Первое профессиональное образование получила на лечебном факультете Ереванского медицинского училища, потом продолжила учебу на актерском отделении драматического театра и кино Ереванского государственного института театра и кино, по окончании которого, в 1996 году, поступила в школу танцевального искусства «Тарон» эстетического центра РА, получила квалификацию хореографа народных танцев.
Танцеваьть начала с пятилетнего возраста, посещала Дворец пионеров им.Шаумяна, центр эстетического воспитания, Дворец молодежи, танцевала в ансамбле «Малатия», посещала также фортепианный, декламации и театральный кружки.
Долгие годы занималась сценической деятельностью: сцена мой второй дом, без которого не могу жить. Признательна родителям, что были по отношению ко мне последовательны и создавали возможности для занятия саморазвитием.
– Как свыклись с чужой средой, легко ли было начинать новую жизнь вдали от Армении?
– Восемнадцать лет назад мы всей семьей переехали в Мюнхен. Поначалу было трудно – вокруг было мало армян, нас никто не знал. Потом узнали, что в Мюнхене есть маленькая армянская община, никогда не забуду свой первый визит в общину.
Воодушевленная отправилась на встречу с представителями общины, которые собрались в подвальном помещении. Правда, место было несколько непривлекательным, но в этих стенах ощущалась теплота и непосредственность армян.
Ко мне подошла улыбчивая женщина по имени Астхик, поинтересовалась, действительно ли я приехала из Армении. Очень обрадовалась и сразу ответила: я армянка. Так сразу мы и сблизились в блаженной памяти госпожой Астхик.
�?з непосредственных бесед с доброжелательной госпожой поняла, что армянские структуры в Мюнхене не функционируют, единственное армянское место – этот арендованный подвал, где каждую пятницу собирались армяне, обсуждали что-то, готовили армянские блюда.
Со временем у меня возникло намерение предпринять шаги по сохранению армянства, приложила все силы для осуществления идеи.
– Результатом реализации Вашей идеи стало создание танцевальной группы «Ануш». Как удалось создать танцевальную группу в Мюнхене?
– Получила предложение от руководителя общины, персидского армянина Эдика Маргаряна. Он был в курсе, что я давно танцую, потому и доверил мне. Предложение очень обрадовало, окрылило меня – ведь я оказалась на пути к осуществлению моей мечты.
Наше первое выступление состоялось в 2000 году – во время состоявшегося в общине праздника Таргманчац, на котором на основе патриотических песен при участии 4 танцовщиц поставила танец «Армянские девушки».
Правда, деятельность наша была далека от профессионального уровня, но идея танцевать армянские танцы на чужой земле развеивала все негативные мысли. Если говорить официально, ансамбль был основан в 2001 году, когда уже в утвержденном составе выступили на празднике Вардананц. В декабре этого года, с небольшим опозданием, собираемся отметить 15-летие основания ансамбля.
– Какие препятствия на пути становления преодолел ансамбль?
– Препятствий было множество, но мы преодолевали их не отчаиваясь. Во-первых, была проблема понять психологию тамошних людей и воспринять образ мышления.
Нам очень помогла армянка из Болгарии Екатерина Долбакян, которая постоянно была рядом с нами. Она давала нам верные советы, направляла к признанию и становлению. Честную, преданную армянку мы называем «Матушкой «Ануш».
Потом немка по имени Розвита, обучавшая в Мюнхене пятерых девочек-немок армянским танцам, пригласила выступить на их концерте. На нем мы вновь выступили с танцем «Армянские девушки», а я исполнила сольный танец «Шалахо».
Вот так, всего за несколько месяцев, нам удалось стать узнаваемыми, даже немецкая пресса периодически затрагивала нашу деятельность. В Мюнхене приняли участие в летнем фестивале, на котором попали в тройку лучших. Начали периодически получать приглашения участвовать в немецких фестивалях.
Занятия в ансамбле посещают люди в возрасте от 3 до 45 лет, общая численность членов ансамбля – около 70 человек. В вопросе подбора участников особых критериев нет: всех желающих разучить армянские танцы охотно принимаем. У меня нет права вводить ограничения в Диаспоре.
Пусть не покажется нескромным, но на сегодняшний день звеном, связывающим армянскую молодежь Мюнхена с армянской культурой и Арменией, является ансамбль «Ануш».
Матери молодых людей, посещающих ансамбль, выражают мне благодарность за то, что посредством танцев заразила их детей патриотизмом. Они говорят, что когда дети приходят домой, быстро в �?нтернете ищут и слушают произведения Саят-Нова, Комитаса. Для себя я считаю это большим достижением.
Семь лет руководила также основанный в Нюрнберге моими усилиями танцевальный ансамбль «Грашк». Вообще, все это время был рядом и поддерживал во всех вопросах супруг, музыкант Гегам Аракелян.
– В общинной жизни ансамбль принимает участие?
– Принимаем участие во всех без исключения мероприятиях. Должным образом предстали на мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян. Выступили также на мероприятии, посвященном демонстрации в Мюнхене коллекции национальных нарядов этнографа Лусик Агулеци.
В Берлине 25 апреля 2015 года вместе с армянами приняли участие в большой акции протеста. Я в наряде, символизирующем образ Матери-Армении, шагала по улицам. А в городе Регенсбург по инициативе армянской студентки Анны Бабаян организовали флеш-моб, посвященный четырехдневной апрельской войне. На митинге протеста танцем «Кочари» показали, что мы миролюбивый народ и наше оружие – наша культура.
Ансамбль «Ануш» постоянно участвует в концертах эстрадных певцов, приезжающих из Армении в Мюнхен. Как, например, приняли недавно участие в концерте Нуне Есаян «Мы есть, мы будем и нас станет больше», посвященном 100-летию Геноцида армян. Среди организаторов концерта было и Министерство Диаспоры РА.
– Какие интересные истории имели место за годы творческой деятельности коллектива?
– В данный момент вспомнила одну историю. Молодые турки пригласили нас участвовать в организованном ими международном фестивале, на который были приглашены танцевальные коллективы разных народов. Не отказавшись от приглашения, станцевали на фестивале несколько армянских танцев и удостоились горячего приема.
Одна из девушек-организаторов фестиваля по окончании концерта подошла к нам, встала передо мной на колени, взяла за руку и поблагодарила за замечательное выступление. Каждый раз вспоминая этот случай, душа наполняется национальными переживаниями, я волнуюсь.
– Какие достижения есть у ансамбля ?
– Сейчас трудно говорить о достигнутом за 15 лет – достижений много и они разнообразны. Большим достижением считаем, в частности, внимание со стороны государственных структур Германии, приглашение на различные фестивали и мероприятия.
На региональном танцевальном конкурсе в Баварии в 2014 году группа взрослых заняла 2-е, а малышей – 3-е место, на другом конкурсе мы были признаны вторым лучшим ансамблем Германии.
Если представить достижения, связанные с Арменией, то весной этого года я находилась в Армении, за активное участие в мероприятиях 100-летия Геноцида армян эстетическим центром «Тарон» ансамбль удостоился медали «Помню и требую» и Благодарственной грамоты, а за сохранение армянского танцевального искусства в Диаспоре на высоком уровне – сертификата и Золотой медали.