Տակահիրո Ակիբա. «Հայկական երաժշտությունը կոմիտասյան գույն ունի…»
Երաժշտությունը ազգություն չի ճանաչում, բայց կարող է ճանաչելի դարձնել ազգին: Ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբան Հայաստանը ու հային ճանաչել է երաժշտության միջոցով:
Մայիսին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Կամերային երաժշտության տանը կայացավ Տակահիրո Ակիբայի մենահամերգը, որը կրում էր «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը: Ի դեպ, ճապոնացի դաշնակահարը Կոմիտասյան մրցույթի առաջին մրցանակակիր է:
Համերգի ընթացքում կատարումներով հանդես եկավ նաև ճանաչված ու սիրված օպերային երգչուհի Արաքս Մանսուրյանը, ում և Տակահիրո Ակիբան պարտական է Կոմիտասին բացահայտելու համար:
– Տակահիրո´, ինչպե՞ս եք ծանոթացել Արաքս Մանսուրյանի հետ:
– Արաքս Մանսուրյանի հետ ծանոթացել եմ երաժշտության, կոմիտասյան երաժշտության միջոցով:
Համացանցում գտել էի նրա կոմիտասյան կատարումներն ու… սիրահարվել: Ինձ գերել էր ո´չ միայն Կոմիտասի երաժշտությունը, այլ թե ինչպես էր այն մեկնաբանում Արաքս Մանսուրյանը:
Ամեն կերպ ցանկանում էի ծանոթանալ նրա հետ: Համացանցով նամակ գրեցի, բայց հույս չունեի, որ նրա պես ճանաչված անձնավորությունը կպատասխանի ինձ: Բայց… նա պատասխանեց: Ու այդպես մենք սկսեցինք շփվել: Մեր ծանոթության առաջին իսկ օրից շատ էի ցանկանում, որ Արաքս Մանսուրյանը ելույթ ունենա Ճապոնիայում, որ նրա կենդանի կատարումները ունկնդրեն նաև ճապոնացի երաժշտասերները: 2014 թվականին Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանի հետ գեղեցիկ համերգ կազմակերպեցինք: Շատ գեղեցիկ երեկո էր:
Համերգից հետո էլ ավելի ամրապնդվեց մեր ծանոթությունը:
– Արաքս Մանսուրյանի շնորհիվ Դուք հնարավորություն ունեցաք ելույթ ունենալ Հայաստանում:
– Այո, «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը կրող համերգի ժամանակ հնչեցին Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդվարդ Միրզոյանի ստեղծագործությունները: Անչափ հուզված էի, նաև հպարտ, որ հնարավորություն ունեցա Արաքս Մանսուրյանի հետ լինել մեկ բեմում: Իսկ դահլիճում այնպիսի մարդիկ էին հավաքվել, որոնց ներկայությունը ո´չ միայն անչափ հաճելի էր, այլև պարտավորեցնող: Այնքան հուզված էի, որ մոռացել էի նոտաներս: Հուսով եմ, որ հայ հանդիսատեսը գնահատեց իմ կատարումները:
– Դահլիճում էր նաև ճանաչված ու սիրված կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը: Տեղյակ եմ, որ Դուք շատ եք ցանկացել ծանոթանալ նրա հետ:
– Արաքս Մանսուրյանն ինձ շատ էր պատմել նրա մասին, ծանոթ էի նաև նրա երաժշտությանը: Իսկ Տիգրան Մանսուրյանի առջև ելույթ ունենալը զարմանալի, անսպասել էր ինձ համար:
Երբ մեր ծանոթության ժամանակ նրան հարցրի, թե ով է իր սիրելի կոմպոզիտորը, պատասխանեց. «Կոմիտասը, նա իմ «հայրն» է և անմիջական կապ ունի իմ երաժշտության հետ»:
Հպարտ էի, որ դահլիճում է Տիգրան Մանսուրյանը, բայց նաև վախենում էի, հասկանում էի, որ եթե իմ մեկ նոտան անգամ Կոմիտաս չպարունակի, նա կհասկանա: Ես հայ չեմ, հայերեն չգիտեմ, բայց երբ նվագում էի, համոզված էի, որ ճիշտ եմ հասկանում մեղեդին:
Երբ համերգից հետո հանդիպեցինք, Տիգրան Մանսուրյանն ասաց, որ հոգու ողջ խորությամբ զգացել է իմ նվագը ու ավելացրեց, որ շատ ուրախացած ու զարմացած է իմ կատարումով: Իսկ ամենամեծ գնահատականն այն էր, երբ ասաց, որ նվագում էի այնպես, ինչպես հայը կնվագեր… Այսպիսի խոսքեր լսել մի մարդուց, ում երաժշտությունը աշխարհն է նվաճել, մեծ հպարտություն է ինձ համար:
– Ինչպե՞ս եք ծանոթացել հայկական երաժշությանը:
– Ես Մոսկվայում եմ սովորել, որտեղ և հնարավորություն եմ ունեցել ծանոթանալու հայկական երաժշտությանը և հայ կոմպոզիտորներին: Առաջին հայ կոմպոզիտորը, որն ինձ տպավորեց իր մեղեդիներով, Առնո Բաբաջանյանն էր: Այնուհետև ծանոթացա այլ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին՝ Խաչատրյան, Հարությունյան, Կոմիտաս…
Կարող է զարմանալի հնչել, բայց ինձ առաջին իսկ պահից այնքան ծանոթ, հոգեհարազատ թվացին հայկական նոտաները, հայկական մեղեդիները:
Հայկական երաժշտության իմացությունս ավելի խորացավ նաև իմ ուսուցչուհու՝ Անահիտ Ներսիսյանի շնորհիվ: Մարդ, ով շատ կարևոր դեր կատարեց իմ կյանքում և ով ինձ համար բացեց երաժշտության, հայկական երաժշտության շատ գաղտնիքներ: Ինձ անչափ երջանիկ մարդ եմ համարում, որ հնարավորություն եմ ունեցել ծանոթանալու նրա հետ. նա երաշտության իմ մայրն է:
– Ինչպիսի՞ գույն ունի հայկական երաժշտությունը:
– Կոմիտասյան: Հայկական երաժշտությունը, և, առհասարակ, հայերին, ես կբնութագրեի Կոմիտասի երաժշտության միջոցով: Կոմիտասի երաժշտությունն իր մեջ խտացնում է ո´չ միայն հայկական երաժշտությունը, այլև հային: Նրա երաժշտության միջոցով դու կարող ես ճանաչել ուրախ, տխուր, գեղեցիկ, ուժեղ հային:
Հայերը տարբեր զգացումներ, էմոցիաներ ունեն. ուրախ են, տխուր, բռնկուն: Կոմիտասի երաժշտության մեջ առկա է այդ ամենը, հային բնորոշ բոլոր «գույները» կան նրա երաժշության մեջ: Ունկնդրելով, ծանոթանալով՝ դու կարող ես «տեսնել» ո´չ միայն հայի ցավը, տառապանքը, այլև կարոտը, պատմությունը: Կոմիտասյան նոտաների արանքում հավատի, հույսի, կարոտի ու թախիծի գույներ են թաքնված:
Կոմիտասի միջոցով կարող ես ճանաչել հային: Իսկ ճանաչելուց հետո հնարավոր չէ չսիրահարվել:
– Փաստորեն, Դուք ծանոթ եք ո´չ միայն Կոմիտասի երաժշությանը, այլև Կոմիտասի երկրին…
– Այո, Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է, ես ինձ այստեղ զգում եմ կարծես տանը: Այստեղ ամենուր երաժշտություն է, ամեն ինչ շատ հոգեհարազատ է ինձ: Հնարավոր է՝ մի օր այստեղ ապրեմ, ո՞վ գիտի:
Մեզ միացրել է երաժշտությունը. այդ կապը հավերժ է:
– Ձեզ ծանոթ է նաև Կոմիտասի «ցավը», Դուք եղել եք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
– Գիտեք, որքան էլ ժամանակ անցնի, դժվար է խոսել այն ապրումների մասին, որոնք ունենում ես Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելիս: Քո էմոցիաները, զգացողություններն ու տպավորություններն այնքան շատ են, որ բառերով պարզապես հնարավոր չէ արտահայտել:
Այո, ես հա´յ չեմ, ես ճապոնացի´ եմ, բայց սա նաև իմ ցավն է: Այն մարդիկ, որոնք 100 տարի առաջ զոհ են գնացել Հայոց ցեղասպանությանը, նաև իմ հարազատներն են:
Այդ ոճիրը հնարավոր չէ ներել, ինչպես կարելի է ներել անմեղ մարդկանց կոտորածը: Ես քաղաքական գործիչ չեմ, խոսում եմ որպես մի մարդ, ով անտարբեր չէ ուրիշի ցավին: Ինչ ազգության էլ պատկանես, հնարավոր չէ ներել այդ արարքը, անտարբեր լինել, ժխտել, չճանաչել:

Takahiro Akiba: “The color of Armenian music is the color in tihe songs of Komitas…”
Music is universal, but it can help one recognize a nation. It helped Japanese pianist Takahiro Akiba recognize Armenia and the Armenians.
In May, Takahiro Akiba, who won the first prize at a competition devoted to Komitas, gave a concert called “In the Land of Komitas” at Komitas Chamber Music Hall in Yerevan. The concert was held on the sidelines of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and with the support of the RA Ministry of Diaspora.
The concert featured performances by beloved and well-known Armenian opera singer Arax Mansourian, whom Takahiro Akiba owes for discovering Komitas.
Hayern Aysor: How did you meet Arax Mansourian?
Takahiro Akiba: I met Arax Mansourian through music, that is, the music of Komitas.
I listened to the songs of Komitas on the Internet, and I fell in love with them. What captivated me was not only Komitas’s music, but also how Arax Mansourian interprets them.
I wanted to find a way to meet her. I sent her an e-mail, but I didn’t hope a famous person like her would respond. But she responded, and that’s how we started communicating. From the very first day we met, I really wanted her to perform in Japan and to have the Japanese listen to her live performances. In 2014, we organized a beautiful concert with Ambassador of the Republic of Armenia to Japan Hrant Poghosyan. It was a beautiful evening.
We became even closer after the concert.
Hayern Aysor: Arax Mansourian provided you with the opportunity to give a concert in Armenia.
T. A.: Yes, I performed the works of Komitas, Arno Babajanyan, Alexander Harutyunyan and Eduard Mirzoyan during the concert entitled “In the Land of Komitas”. I was very nervous and proud that I had the opportunity to be on the same stage with Arax Mansourian. The people in the audience were people whose presence was not only very pleasant, but also binding. I was so nervous that I had forgotten my musical notes. I hope the Armenian audience appreciated my performances.
Hayern Aysor: Beloved and well-known composer Tigran Mansurian was also in the audience. I know you really wanted to meet him.
T. A.: Arax Mansourian had told me a lot about him, and I had also heard his music. Performing in front of Tigran Mansurian was unexpected.
When I asked him who his favorite composer was, he said: “Komitas, he is my “father” and is directly linked to my music.”
I took pride in the fact that Tigran Mansurian was in the audience, but I was also afraid because I understood that even if one musical note doesn’t sound like the musical note written by Komitas, he would understand. I’m not Armenian and don’t know the language, but when I was performing, I was certain that I understood the melody correctly.
When I met Tigran Mansurian after the concert, he told me he had felt that I was performing spiritually and added that he was very happy and surprised. When he said I performed as an Armenian would, that was the greatest appreciation…I take great pride in hearing such words from a person who has conquered the world with his music.
Hayern Aysor: How were you introduced to Armenian music?
T. A.: I studied in Moscow where I had the chance to become familiar with Armenian music and Armenian composers. The first Armenian composer who made an impression with his melodies was Arno Babajanyan. Later, I listened to the works of other Armenian composers, including Khachaturian, Harutyunyan and Komitas…
This might come as a surprise, but the Armenian melodies seemed so familiar to me from the very first moment.
I enhanced my knowledge of Armenian music thanks to my teacher, Anahit Nersisyan. She played a huge role in my life and revealed many secrets of music and particularly Armenian music. I consider myself a very lucky person who has had the opportunity to meet her. She is my “mother in music”.
Hayern Aysor: What is the color of Armenian music?
T. A.: It is the color of the songs of Komitas. I would describe Armenian music and the Armenians through the music of Komitas. The music of Komitas condenses not only Armenian music, but the Armenians as well. Through his music, one can recognize the happy, sad, strong and beautiful Armenians.
Armenians have mixed feelings. They’re happy, sad and impulsive. One can hear all that in Komitas’s music. All “the colors” depicting an Armenian can be “seen” in his music. By listening to his music, you can “see” not only the pain and suffering of the Armenians, but also their history and feeling of longing. The colors of faith, hope, longing and melancholy are hidden in between the musical notes of Komitas’s songs.
You can recognize the Armenians through Komitas. After recognizing them, it’s impossible not to fall in love with him.
Hayern Aysor: So, you know about Komitas’s music and the land of Komitas…
T. A.: Yes, Armenia is a very beautiful country. It’s as if I’m at home. I can hear music everywhere here. Everything is very close to my heart. Who knows? I might even come and live here someday.
Music has united us, and that connection is eternal.
Hayern Aysor: You also know about Komitas’s “pain”. You have visited the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex.
T. A.: You know, no matter how much time goes by, it’s hard to talk about the experiences that one has when visiting the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex. Words can’t describe how many emotions, feelings and impressions there are.
Yes, I’m Japanese, but I share this pain. The people who fell victim to the Armenian Genocide 100 years ago were also my relatives.
It’s impossible to forgive that crime. How can one forgive the massacres of innocent people? I’m not a politician. I’m speaking as a person who shares others’ pain. It’s impossible to deny and forgive that crime, regardless of your nationality.