Տակահիրո Ակիբա. «Հայկական երաժշտությունը կոմիտասյան գույն ունի…»
Երաժշտությունը ազգություն չի ճանաչում, բայց կարող է ճանաչելի դարձնել ազգին: Ճապոնացի դաշնակահար Տակահիրո Ակիբան Հայաստանը ու հային ճանաչել է երաժշտության միջոցով:
Մայիսին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ Կամերային երաժշտության տանը կայացավ Տակահիրո Ակիբայի մենահամերգը, որը կրում էր «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը: Ի դեպ, ճապոնացի դաշնակահարը Կոմիտասյան մրցույթի առաջին մրցանակակիր է:
Համերգի ընթացքում կատարումներով հանդես եկավ նաև ճանաչված ու սիրված օպերային երգչուհի Արաքս Մանսուրյանը, ում և Տակահիրո Ակիբան պարտական է Կոմիտասին բացահայտելու համար:
– Տակահիրո´, ինչպե՞ս եք ծանոթացել Արաքս Մանսուրյանի հետ:
– Արաքս Մանսուրյանի հետ ծանոթացել եմ երաժշտության, կոմիտասյան երաժշտության միջոցով:
Համացանցում գտել էի նրա կոմիտասյան կատարումներն ու… սիրահարվել: Ինձ գերել էր ո´չ միայն Կոմիտասի երաժշտությունը, այլ թե ինչպես էր այն մեկնաբանում Արաքս Մանսուրյանը:
Ամեն կերպ ցանկանում էի ծանոթանալ նրա հետ: Համացանցով նամակ գրեցի, բայց հույս չունեի, որ նրա պես ճանաչված անձնավորությունը կպատասխանի ինձ: Բայց… նա պատասխանեց: Ու այդպես մենք սկսեցինք շփվել: Մեր ծանոթության առաջին իսկ օրից շատ էի ցանկանում, որ Արաքս Մանսուրյանը ելույթ ունենա Ճապոնիայում, որ նրա կենդանի կատարումները ունկնդրեն նաև ճապոնացի երաժշտասերները: 2014 թվականին Ճապոնիայում ՀՀ դեսպան Հրանտ Պողոսյանի հետ գեղեցիկ համերգ կազմակերպեցինք: Շատ գեղեցիկ երեկո էր:
Համերգից հետո էլ ավելի ամրապնդվեց մեր ծանոթությունը:
– Արաքս Մանսուրյանի շնորհիվ Դուք հնարավորություն ունեցաք ելույթ ունենալ Հայաստանում:
– Այո, «Կոմիտասի երկրում» խորագիրը կրող համերգի ժամանակ հնչեցին Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Էդվարդ Միրզոյանի ստեղծագործությունները: Անչափ հուզված էի, նաև հպարտ, որ հնարավորություն ունեցա Արաքս Մանսուրյանի հետ լինել մեկ բեմում: Իսկ դահլիճում այնպիսի մարդիկ էին հավաքվել, որոնց ներկայությունը ո´չ միայն անչափ հաճելի էր, այլև պարտավորեցնող: Այնքան հուզված էի, որ մոռացել էի նոտաներս: Հուսով եմ, որ հայ հանդիսատեսը գնահատեց իմ կատարումները:
– Դահլիճում էր նաև ճանաչված ու սիրված կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը: Տեղյակ եմ, որ Դուք շատ եք ցանկացել ծանոթանալ նրա հետ:
– Արաքս Մանսուրյանն ինձ շատ էր պատմել նրա մասին, ծանոթ էի նաև նրա երաժշտությանը: Իսկ Տիգրան Մանսուրյանի առջև ելույթ ունենալը զարմանալի, անսպասել էր ինձ համար:
Երբ մեր ծանոթության ժամանակ նրան հարցրի, թե ով է իր սիրելի կոմպոզիտորը, պատասխանեց. «Կոմիտասը, նա իմ «հայրն» է և անմիջական կապ ունի իմ երաժշտության հետ»:
Հպարտ էի, որ դահլիճում է Տիգրան Մանսուրյանը, բայց նաև վախենում էի, հասկանում էի, որ եթե իմ մեկ նոտան անգամ Կոմիտաս չպարունակի, նա կհասկանա: Ես հայ չեմ, հայերեն չգիտեմ, բայց երբ նվագում էի, համոզված էի, որ ճիշտ եմ հասկանում մեղեդին:
Երբ համերգից հետո հանդիպեցինք, Տիգրան Մանսուրյանն ասաց, որ հոգու ողջ խորությամբ զգացել է իմ նվագը ու ավելացրեց, որ շատ ուրախացած ու զարմացած է իմ կատարումով: Իսկ ամենամեծ գնահատականն այն էր, երբ ասաց, որ նվագում էի այնպես, ինչպես հայը կնվագեր… Այսպիսի խոսքեր լսել մի մարդուց, ում երաժշտությունը աշխարհն է նվաճել, մեծ հպարտություն է ինձ համար:
– Ինչպե՞ս եք ծանոթացել հայկական երաժշությանը:
– Ես Մոսկվայում եմ սովորել, որտեղ և հնարավորություն եմ ունեցել ծանոթանալու հայկական երաժշտությանը և հայ կոմպոզիտորներին: Առաջին հայ կոմպոզիտորը, որն ինձ տպավորեց իր մեղեդիներով, Առնո Բաբաջանյանն էր: Այնուհետև ծանոթացա այլ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններին՝ Խաչատրյան, Հարությունյան, Կոմիտաս…
Կարող է զարմանալի հնչել, բայց ինձ առաջին իսկ պահից այնքան ծանոթ, հոգեհարազատ թվացին հայկական նոտաները, հայկական մեղեդիները:
Հայկական երաժշտության իմացությունս ավելի խորացավ նաև իմ ուսուցչուհու՝ Անահիտ Ներսիսյանի շնորհիվ: Մարդ, ով շատ կարևոր դեր կատարեց իմ կյանքում և ով ինձ համար բացեց երաժշտության, հայկական երաժշտության շատ գաղտնիքներ: Ինձ անչափ երջանիկ մարդ եմ համարում, որ հնարավորություն եմ ունեցել ծանոթանալու նրա հետ. նա երաշտության իմ մայրն է:
– Ինչպիսի՞ գույն ունի հայկական երաժշտությունը:
– Կոմիտասյան: Հայկական երաժշտությունը, և, առհասարակ, հայերին, ես կբնութագրեի Կոմիտասի երաժշտության միջոցով: Կոմիտասի երաժշտությունն իր մեջ խտացնում է ո´չ միայն հայկական երաժշտությունը, այլև հային: Նրա երաժշտության միջոցով դու կարող ես ճանաչել ուրախ, տխուր, գեղեցիկ, ուժեղ հային:
Հայերը տարբեր զգացումներ, էմոցիաներ ունեն. ուրախ են, տխուր, բռնկուն: Կոմիտասի երաժշտության մեջ առկա է այդ ամենը, հային բնորոշ բոլոր «գույները» կան նրա երաժշության մեջ: Ունկնդրելով, ծանոթանալով՝ դու կարող ես «տեսնել» ո´չ միայն հայի ցավը, տառապանքը, այլև կարոտը, պատմությունը: Կոմիտասյան նոտաների արանքում հավատի, հույսի, կարոտի ու թախիծի գույներ են թաքնված:
Կոմիտասի միջոցով կարող ես ճանաչել հային: Իսկ ճանաչելուց հետո հնարավոր չէ չսիրահարվել:
– Փաստորեն, Դուք ծանոթ եք ո´չ միայն Կոմիտասի երաժշությանը, այլև Կոմիտասի երկրին…
– Այո, Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է, ես ինձ այստեղ զգում եմ կարծես տանը: Այստեղ ամենուր երաժշտություն է, ամեն ինչ շատ հոգեհարազատ է ինձ: Հնարավոր է՝ մի օր այստեղ ապրեմ, ո՞վ գիտի:
Մեզ միացրել է երաժշտությունը. այդ կապը հավերժ է:
– Ձեզ ծանոթ է նաև Կոմիտասի «ցավը», Դուք եղել եք Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում:
– Գիտեք, որքան էլ ժամանակ անցնի, դժվար է խոսել այն ապրումների մասին, որոնք ունենում ես Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցելելիս: Քո էմոցիաները, զգացողություններն ու տպավորություններն այնքան շատ են, որ բառերով պարզապես հնարավոր չէ արտահայտել:
Այո, ես հա´յ չեմ, ես ճապոնացի´ եմ, բայց սա նաև իմ ցավն է: Այն մարդիկ, որոնք 100 տարի առաջ զոհ են գնացել Հայոց ցեղասպանությանը, նաև իմ հարազատներն են:
Այդ ոճիրը հնարավոր չէ ներել, ինչպես կարելի է ներել անմեղ մարդկանց կոտորածը: Ես քաղաքական գործիչ չեմ, խոսում եմ որպես մի մարդ, ով անտարբեր չէ ուրիշի ցավին: Ինչ ազգության էլ պատկանես, հնարավոր չէ ներել այդ արարքը, անտարբեր լինել, ժխտել, չճանաչել:

Такахиро АК�?БА: «Армянская музыка обладает комитасовскими цветами…»
Музыка не признает национальностей, но может сделать нацию узнаваемой. Японский пианист Такахира Акиба узнал Армению и армян посредством музыки.
В рамках мероприятия, посвященных 100-летию Геноцида армян, в мае при содействии Министерства Диаспоры РА в Доме камерной музыки состоялся сольный концерт Такахиро Акибы «В стране Комитаса». Кстати, японский пианист является первым лауреатом Комитасовского конкурса.
В ходе концерта выступила также известная и любимая оперная певица Аракс Мансурян, кому Такахиро Акиба и обязан открытием Комитаса.
– Такахиро, как Вы познакомились с Аракс Мансурян?
– С Аракс Мансурян мы познакомились посредством музыки, комитасовских мелодий.
В �?нтернете отыскал ее исполнение Комитаса и… влюбился. Меня покорила не только музыка Комитаса, но и то, как ее трактовала Аракс Мансурян.
Всячески старался познакомиться с ней. Написал письмо в �?нтернете, но не надеялся что столь известная и популярная особа ответит мне. Но… она ответила. Вот так и началось наше общение. С первого же дня нашего знакомства мне очень хотелось, чтобы Аракс Мансурян выступила в Японии, чтобы ее живое исполнение могли послушать и японские любители музыки. В 2014 году вместе с послом РА в Японии Грантом Погосяном организовали прекрасный концерт. Вечер получился чудесный         . После концерта наше знакомство еще более окрепло.
– Благодаря Аракс Мансурян Вы получили возможность выступить в Армении.
– Да, во время концерта «В стране Комитаса» прозвучали произведения Комитаса, Арно Бабаджаняна, Александра Арутюняна, Эдварда Мирзояна. Я был крайне взволнован и горд, что получил возможность находиться на одной сцене с Аракс Мансурян. А в зале собрались люди, присутствие которых было не только безмерно приятным, но и обязывающим. Я был настолько взволнован, что забыл ноты. Надеюсь, армянский  зритель оценил мое исполнение.
– В зале присутствовал также известный и любимый композитор Тигран Мансурян. Знаю, что Вы очень хотели с ним познакомиться.
– Аракс Мансурян много рассказывала мне о нем, был знаком и с его музыкой. А выступать в присутствии Тиграна Мансуряна для меня было поразительным и неожиданным.
Когда при знакомстве поинтересовался, кто его любимый композитор, он ответил: «Комитас, это мой отец, и непосредственно связан с моей музыкой».
Я был горд, что в зале присутствует Тигран Мансурян, но и боялся, понимал, что если хоть одна нота не будет содержать в себе Комитаса, он заметит. Я не армянин, не знаю армянского языка, но когда играл – был уверен, что верно понимаю мелодию.
Когда встретились после концерта, Тигран Мансурян сказал, что всей глубиной души почувствовал мою игру, и был очень обрадован и поражен исполнением. Самой же высокой оценкой стало, когда сказал, что я играл, как играл бы армянин… Слышать такие слова от человека, чья музыка покорила мир, для меня было большой честью.
– Как Вы познакомились с армянской музыкой?
– Я учился в Москве, где и имел возможность познакомиться с армянской музыкой и армянскими композиторами. Первым армянским композитором, чьи мелодии произвели на меня большое впечатление, был Арно Бабаджанян. Потом познакомился с произведениями других армянских композиторов – Хачатряна, Арутюняна, Комитаса…
Может показаться удивительным, но с первого же момента армянские ноты и мелодии показались мне настолько знакомыми и родными.
Еще более углубились мои знания армянской музыки благодаря моему педагогу Анаит Нерсисян. Человек, сыгравший очень важную роль в моей жизни, раскрыл для меня многие тайны музыки, армянской музыки. Считаю себя безмерно счастливым человеком, поскольку имел возможность познакомиться с ней: она моя мама в музыке.
– Каким цветом обладает армянская музыка?
– Комитасовским. Армянскую музыку и, вообще, армян я характеризую посредством комитасовской музыки, которая концентрирует в себе не только армянскую музыку, но и армянина.  Через его музыку ты можешь познать веселого, грустного, красивого, сильного армянина.
Армяне обладают иными чувствами, эмоциями: веселые, грустные, вспыльчивые. В комитасовской музыке присутствует все это, там есть все «цвета», присущие армянину. Слушая, знакомясь, ты можешь «увидеть» не только боль, муки армянина, но и тоску, историю. Между нотами Комитаса скрыты цвета веры, надежды, тоски.
Посредством Комитаса можно познать армянина. А познав. Невозможно не влюбиться.
-Фактически, Вы знакомы  не только с музыкой Комитаса, но и со страной Комитаса…
– Да, Армения прекрасная страна, я себя чувствую здесь как дома. Здесь повсюду музыка, все кажется мне очень близким и родным. Возможно, однажды перееду жить сюда – кто знает.
Нас соединила музыка, и связь эта навечно.
– Вам знакома и «боль» Комитаса, Вы побывали в Цицернакабердском мемориальном комплексе.
– Знаете, сколько бы ни прошло времени, трудно говорить о тех переживаниях, которые испытываешь, посещая мемориальный комплекс Цицернакабкерда. Эмоций, чувств  и впечатлений так много, что выразить словами просто невозможно.
Да, я не армянин, я японец, но это и моя боль. Люди, столетие назад павшие жертвами Геноцида армян, мне близки и родны.
Это преступление невозможно простить, как можно простить истребление невинных людей. Я не политический деятель, говорю как человек, неравнодушный к чужой боли. К какой бы нации ни принадлежал – невозможно простить это деяние, оставаться равнодушным, отрицать и не признавать.
Сколько бы Турция ни старалась отрицать, не признавать, если даже люди простят – Бог все равно не простит.