«Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի շրջանակներում տեղի ունեցավ Ստամբուլի Սահակյան Դպրաց դաս երգչախմբի երևանյան առաջին համերգը
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի շրջանակներում Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դահլիճում տեղի ունեցավ Ստամբուլի Սահակյան Դպրաց դաս երգչախմբի երևանյան առաջին համերգը` Սևան Ակօշեանի ղեկավարությամբ:
Համերգի ընթացքում հնչեցին Կոմիտասի, Մակար Եկմալյանի, Արմեն Տիգրանյանի, Խաչատուր Ավետիսյանի և այլոց ստեղծագործությունները:
Վերջում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը և Սահակյանցիներին հանձնեց «Կոմիտաս Վարդապետ» փառատոնի մասնակցության հավաստագիրը:
Երգչախումը տոնում է իր 310 ամյակը: Պոլսո Սուրբ Գևորգ եկեղեցու Սահակեան Դպրաց դասի մանկական երգչախումբում երգում են 80 մանուկներ, իսկ ավագների խմբում` 70 երիտասարդ պոլսահայեր, որոնք հայ համայնքի մշակութային կյանքում կարևոր դերակատարություն ունեն: Սահակյանցիները մասնակցում են նաև միջեկեղեցական և միջազգային մրցույթների` բարձր պահելով պոլսահայ համայնքի պատիվը:

В рамках фестиваля «Вардапет Комитас» состоялся первый ереванский концерт стамбульского хоря дьяконов «Саакян»
При содействии Министерства Диаспоры РА 18 октября в рамках фестиваля «Вардапет Комитас» в зале Американского университета Армении состоялся первый ереванский концерт стамбульского хоря дьяконов «Саакян» под руководством Севана Акошяна.
В ходе концерта прозвучали произведения Комитаса, Макара Екмаляна, Армена Тиграняна, Хачатура Аветисяна и других.
В заключение с приветственной речью выступил руководитель аппарата Министерства Диаспоры Фирдус Закарян, вручивший саакяновцам свидетельство об участии в фестивале «Вардапет Комитас».
Хор празднрует свое 310-летие. В детском хоре дьяконов «Саакян» константинопольской церкви Сурб Геворг поют 80 детей, а в старшей группе – 70 молодых армян Константинополя, которые играют важную роль в культурной жизни армянской общины. Саакяновцы участвуют также в межцерковных и международных конкурсах, высоко держа честь константинопольской армянской общины.