«Ես եկել եմ, որ մնա՛մ, ես եկել եմ, որպեսզի վերջապես ապրեմ իմ Հայրենիքում». Ջորջ Վանեսյան
Հայրենադարձությունը ևս պատմական մի երևույթ է, մի տեղաշարժ, որր երբեմն լինում է և ակամայից, պարտադրված՝ ելնելով մարդու բնակավայրում, ծննդավայրում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական  երևույթներից,  լայնածավալ  ռազմական գործողություններից . բարեբախտաբար, քիչ  չեն և այն դեպքերը,  երբ մարդը հայրենադարձվում  է իր սեփական որոշման համաձայն, իր երազանքի իրականացման նպատակով: Այդ երազանքի թևերով է Հայաստան եկել նաև սիրիահայ երաժիշտ- երգիչ, ատամնատեխնիկ  Ջորջ Վանեսյանն ու բնակություն հաստատել  Կոտայքի մարզի Զովունի գյուղում: «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում հյուրընկալված Ջորջի հետ  ծավալված  իմ հարցազրույցի ընթացքում պարզ դարձան նրա  մտահոգություններն ու խնդիրները, նրա  նախասիրություններն ու ապագայի  ծրագրերը,  անավարտ երազանքներն  ու մտորումները:
«Ես ծնվել ու մեծացել եմ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում. հայրս  ազգությամբ հայ է, մայրս՝ արաբ: Մինչև 17 տարեկան ապրել եմ Հալեպում. ցանկանոււմ էի հոգևորական դառնալ  և այդ նպատակով սովորեցի Հայ Կաթողիկե Սուրբ Վարդան եկեղեցում, սակայն  1993-ին տեղափոխվեցի Լիբանան, որպեսզի երաժշտություն սովորեմ: Ավարտեցի տեղի  կոնսերվատորիան, սովորեցի արևելյան երաժշտություն, մի քիչ աշխատեցի. երգում և ուդ էի նվագում: 20 տարի ապրեցի Լիբանանում, պատերազմի շրջանում վերադարձա Հալեպ:  Մարաքեշում ամեն տարի կազմակերպվում  էին փառատոներ, որոնց մասնակցում էին աշխարհի տարբեր երկրներից  եկած երաժշտական խմբեր, երգիչ-երաժիշտներ, 2 անգամ երգել եմ Սիրիայում՝ Դամասկոսում:  Մասնավոր  կարգով  սովորեցի նաև  ատամնատեխնիկի գործը. պրոթեզավորող եմ: Դրանում մասնագիտացա մի քիչ Սիրիայում, մի քիչ՝ Լիբանանում: Մտածում էի, որ Հայաստանում կկարողանամ իմ բոլոր մասնագիտություններով աշխատանք գտնել, սակայն, ցավոք, շատ դժվարություններ ունեմ   և արդեն երկու ամիս է,  ինչ ոչ մի աշխատանք չունեմ:   Ես Հայասատան եկա,  որպեսզի լավ սովորեմ  հայերեն, ինչպես նաև՝ սովորեմ հայերեն երգեր. արդեն մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում եմ:  Բնական է, որ  ապրածդ երկրից մեկ այլ երկիր տեղափոխվելուց հետո բավականին դժվարություններ են լինում, ժամանակ է անհրաժեշտ՝ դրանք հաղթահարելու: Ես կարող էի Լիբանանում մնալ, երգել ու նվագել, պրոթեզավորման գործս անել, սակայն գերադասեցի Հայրենիք տեղափոխվել: Հիմա ապրելու, աշխատելու խնդիր ունեմ, աշխատանքի փնտրտուքների մեջ եմ. կցանկանայի որևէ խմբում ուդ նվագել,  երգել: Զովունիում «Զաքարիա» խանութի հարևանությամբ եմ ապրում  վարձով և իմ տանը կատարում եմ պրոթեզավորման աշխատանքներ, սակայն  հաճախորդների ցանկությամբ կարող եմ գնալ նրանց  տները, տեղում կատարել այդ աշխատանքները, վերցնել  չափսերը, պատրաստել ատամնապրոթեզները, կրկին այցելել հաճախորդի տուն, տեղադրել , անհրաժեշտության դեպքում՝ շտկումներ անել: Ասեմ նաև, որ իմ  կողմից տեղադրվող ատամնապրոթեզների (դրանց ներսում ես երկաթ եմ տեղադրում, որպեսզի  շատ երկար ծառայեն մարդուն) նյութը չինական չէ, այլ՝ իտալական ու գերմանական արտադրության: Ամեն օր սպասում եմ հաճախորդների և չեմ հուսահատվում: Անգամ աշխատանք չունենալով՝ երբևէ չեմ զղջում, որ Հայաստանում եմ հաստատվել:  Ինձ համար շատ կարևոր է  նաև հոգևոր սնունդը, որը ես ստանում եմ   երգ ու երաժշտության միջոցով. սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում անց է կացվելու «Երգի օր»  միջոցառում, որի ընթացքում ես կատարելու եմ  երեք երգ՝ «Բինգյոլ», «Իմ անուշ տավիղ», «Մարտիկի երգը»:  Ես եկել եմ, որ մնամ, ես եկել եմ, որպեսզի   վերջապես  ապրեմ իմ Հայրենիքում, զգամ Հայաստանի շունչը»:

«Я приехал, чтобы остаться, я приехал, чтобы наконец то жить на Родине»: Джордж Ванесян
Репатриация также историческое явление, миграция, которая порой происходит невольно, вынужденно, исходя из геополитических явлений, происходящих на родине или месте проживания человека – широкомасштабных боевых действий, к сожалению, нередки и случаи, когда человек репатриируется по собственному своему решению, с целью осуществления своей мечты. На крыльях этой мечты приехал в Армению и сирийский армянин, певец и музыкант, зубной техник Джордж Ванесян, поселившийся в селе Зовуни Котайкской области. В ходе беседы, завязавшейся с зашедшим в редакцию «Армяне сегодня» Джорджем стали ясны его заботы и проблемы, предпочтения и планы на будущее, незавершенные мечты и размышления.
«Я родился и вырос в сирийском городе Алеппо: отец армянин, мать арабка. До 17 лет жил в Алеппо, хотел стать духовным служителем и с этой целью учился в Армянской католической церкви Св.Вардан, однако в 1993-м переехал в Ливан, чтобы учиться музыке. Окончил консерваторию, научился восточной музыке, немного поработал: пел и играл на уде. 20 лет прожил в Ливане, в период войны возвратился в Алеппо. В Маракеше ежегодно организовывал фестивали, в которых участвовали музыкальные группы, певцы из разных стран, дважды пел в Сирии, Дамаске. Частным порядком научился также профессии зубного техника-протезиста. В этом немного специализировался в Сирии, немного в Ливане. Думал, что в Армении сумею найти работу по всем моим специальностям, однако, увы, возникло много трудностей и уже два месяца работы не имею. Я приехал в Армению, чтобы хорошо освоить армянский, разучить армянские песни. Уже год нахожусь в Армении. Естественно, при переезде в другую страну возникают трудности, необходимо время, чтобы их преодолеть. Я мог остаться в Ливане, петь и играть, заниматься работой зубного техника, однако предпочел переехать на Родину. Сейчас есть проблема жизни, работы. Хотел бы играть в каком-либо ансамбле на уде, петь. В Зовуни живу по найму по соседству с магазином «Закария», дома выполняю заказы по протезированию зубов, но по желанию клиентов могу и посещать их на дому, на месте выполнить эту работу. Скажу также, что материал изготовляемых мною зубных протезов не китайский (я помещаю в них металл, чтобы служили дольше), а итальянского и немецкого производства. Ежедневно жду клиентов и не отчаиваюсь. Даже не имея работы, никогда не сожалею, что обосновался в Армении. Для меня очень важна также духовная пища, которую я получаю посредством пению и музыки: 26 сентября в рамках фестиваля Министерства Диаспоры РА «Моя Армения» состоится мероприятие «День песни», в ходе которого я исполню три песни – «Бингел», «�?м ануш тавиг» и «Мартики ерг». Я приехал, чтобы остаться, я приехал, чтобы наконец то жить на Родине, ощутить дыхание Армении».