«Ես եկել եմ, որ մնա՛մ, ես եկել եմ, որպեսզի վերջապես ապրեմ իմ Հայրենիքում». Ջորջ Վանեսյան
Հայրենադարձությունը ևս պատմական մի երևույթ է, մի տեղաշարժ, որր երբեմն լինում է և ակամայից, պարտադրված՝ ելնելով մարդու բնակավայրում, ծննդավայրում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական  երևույթներից,  լայնածավալ  ռազմական գործողություններից . բարեբախտաբար, քիչ  չեն և այն դեպքերը,  երբ մարդը հայրենադարձվում  է իր սեփական որոշման համաձայն, իր երազանքի իրականացման նպատակով: Այդ երազանքի թևերով է Հայաստան եկել նաև սիրիահայ երաժիշտ- երգիչ, ատամնատեխնիկ  Ջորջ Վանեսյանն ու բնակություն հաստատել  Կոտայքի մարզի Զովունի գյուղում: «Հայերն այսօր»-ի խմբագրությունում հյուրընկալված Ջորջի հետ  ծավալված  իմ հարցազրույցի ընթացքում պարզ դարձան նրա  մտահոգություններն ու խնդիրները, նրա  նախասիրություններն ու ապագայի  ծրագրերը,  անավարտ երազանքներն  ու մտորումները:
«Ես ծնվել ու մեծացել եմ Սիրիայի Հալեպ քաղաքում. հայրս  ազգությամբ հայ է, մայրս՝ արաբ: Մինչև 17 տարեկան ապրել եմ Հալեպում. ցանկանոււմ էի հոգևորական դառնալ  և այդ նպատակով սովորեցի Հայ Կաթողիկե Սուրբ Վարդան եկեղեցում, սակայն  1993-ին տեղափոխվեցի Լիբանան, որպեսզի երաժշտություն սովորեմ: Ավարտեցի տեղի  կոնսերվատորիան, սովորեցի արևելյան երաժշտություն, մի քիչ աշխատեցի. երգում և ուդ էի նվագում: 20 տարի ապրեցի Լիբանանում, պատերազմի շրջանում վերադարձա Հալեպ:  Մարաքեշում ամեն տարի կազմակերպվում  էին փառատոներ, որոնց մասնակցում էին աշխարհի տարբեր երկրներից  եկած երաժշտական խմբեր, երգիչ-երաժիշտներ, 2 անգամ երգել եմ Սիրիայում՝ Դամասկոսում:  Մասնավոր  կարգով  սովորեցի նաև  ատամնատեխնիկի գործը. պրոթեզավորող եմ: Դրանում մասնագիտացա մի քիչ Սիրիայում, մի քիչ՝ Լիբանանում: Մտածում էի, որ Հայաստանում կկարողանամ իմ բոլոր մասնագիտություններով աշխատանք գտնել, սակայն, ցավոք, շատ դժվարություններ ունեմ   և արդեն երկու ամիս է,  ինչ ոչ մի աշխատանք չունեմ:   Ես Հայասատան եկա,  որպեսզի լավ սովորեմ  հայերեն, ինչպես նաև՝ սովորեմ հայերեն երգեր. արդեն մեկ տարի է, ինչ Հայաստանում եմ:  Բնական է, որ  ապրածդ երկրից մեկ այլ երկիր տեղափոխվելուց հետո բավականին դժվարություններ են լինում, ժամանակ է անհրաժեշտ՝ դրանք հաղթահարելու: Ես կարող էի Լիբանանում մնալ, երգել ու նվագել, պրոթեզավորման գործս անել, սակայն գերադասեցի Հայրենիք տեղափոխվել: Հիմա ապրելու, աշխատելու խնդիր ունեմ, աշխատանքի փնտրտուքների մեջ եմ. կցանկանայի որևէ խմբում ուդ նվագել,  երգել: Զովունիում «Զաքարիա» խանութի հարևանությամբ եմ ապրում  վարձով և իմ տանը կատարում եմ պրոթեզավորման աշխատանքներ, սակայն  հաճախորդների ցանկությամբ կարող եմ գնալ նրանց  տները, տեղում կատարել այդ աշխատանքները, վերցնել  չափսերը, պատրաստել ատամնապրոթեզները, կրկին այցելել հաճախորդի տուն, տեղադրել , անհրաժեշտության դեպքում՝ շտկումներ անել: Ասեմ նաև, որ իմ  կողմից տեղադրվող ատամնապրոթեզների (դրանց ներսում ես երկաթ եմ տեղադրում, որպեսզի  շատ երկար ծառայեն մարդուն) նյութը չինական չէ, այլ՝ իտալական ու գերմանական արտադրության: Ամեն օր սպասում եմ հաճախորդների և չեմ հուսահատվում: Անգամ աշխատանք չունենալով՝ երբևէ չեմ զղջում, որ Հայաստանում եմ հաստատվել:  Ինձ համար շատ կարևոր է  նաև հոգևոր սնունդը, որը ես ստանում եմ   երգ ու երաժշտության միջոցով. սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած «Իմ Հայաստան» փառատոնի շրջանակներում անց է կացվելու «Երգի օր»  միջոցառում, որի ընթացքում ես կատարելու եմ  երեք երգ՝ «Բինգյոլ», «Իմ անուշ տավիղ», «Մարտիկի երգը»:  Ես եկել եմ, որ մնամ, ես եկել եմ, որպեսզի   վերջապես  ապրեմ իմ Հայրենիքում, զգամ Հայաստանի շունչը»:

George Vanesian: “I have come to stay. I have come to finally live in my Homeland”
Repatriation is also a historic phenomenon and a movement that is sometimes sudden and imposed, based on the geopolitical events and large-scale military operations that take place in a person’s residence or birthplace. Fortunately, there are also many cases when a person repatriates by his own decision and with the purpose of fulfilling his or her dream. Syrian-Armenian musician, singer and dental technician George Vanesian came to Armenia with that dream and settled in the Zovuni village of Kotayk Province. During my interview with George at the editorial office of Hayern Aysor electronic newspaper, I learned about his concerns and problems, his preferences and future plans, as well as his thoughts and the dreams that remain unfulfilled.
“I was born and raised in Aleppo. My father is Armenian, and my mother is an Arab. I lived in Aleppo until I turned 17. I wanted to become a clergyman. For that purpose, I studied at the Saint Vardan Armenian Catholic Church, but in 1993, I moved to Lebanon so that I could study music. I graduated from the local conservatory, learned Oriental music and sang and played ud for a while. I lived in Lebanon for 20 years and then returned to Aleppo during the war. Every year, Marakesh would host festivals featuring performances by music bands, singers and musicians from different countries around the world. I have sung twice in Damascus. I took private lessons to become a dental technician and am involved in prosthesis. I specialized in Syria and Lebanon. I thought I would find a job with all my professions in Armenia, but unfortunately, I have difficulties and have been unemployed for the past two months. I came to Armenia so that I could learn Armenian and Armenian songs. I have been living in Armenia for a year. It’s obvious that one faces quite a lot of difficulties when moving from one country to the next and needs time to overcome the difficulties. I could have stayed in Lebanon where I could sing, play music and do my job as a prosthesis specialist, but I preferred to move to the Homeland. I am currently looking for a job. I would like to sing or play in a band. I am renting an apartment near Zakaria store in Zovuni and perform prosthesis at home, but upon a client’s desire, I can go to his house, take measures, prepare the prosthesis for his tooth, go back, place them and, if necessary, make corrections. I must also say that the material for the tooth prosthesis that I place (I place metal inside so that it stays for a long time) is not made in China, but in Italy and Germany. I wait for clients every day and never feel desperate. Even though I don’t have work to do, I never regret moving to Armenia. Soul food is also very important for me, and I get it through song and music. On September 26, I will be performing the Armenian songs “Bingyol”, “Im Anush Tavigh” and “Martiki Yerge” at the Song Day event to be held on the sidelines of the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the RA Ministry of Diaspora. I have come to stay. I have come to finally live in my Homeland and feel the air of Armenia.”