«Իմ Հայաստան» փառատոնին մասնակցելը «Տաթև» երգչախմբի համար մեծ փորձառություն էր
«Իրանի Ամենափրկիչ եկեղեցու «Տաթև» երգչախումբը հիմնադրվել է այն ժամանակ Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ լուսահոգի Տեր Կորյուն արքեպիսկոպոս Պապյանի և Նոր Ջուղայի կրոնական խորհրդի հովանավորությամբ՝ 1999 թվականին: Երգաչախումբը ստեղծելով՝ մեծ ցանկություն ունեինք իրանահայ երիտասարդներին հայկական երգ-երաժշտությանը ծանոթացնելոու և հաղորդակից դարձնելու ազգային մշակութային հարստությանը»,- «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում ասաց Համիկ Ալեքսանյանը, որը հիմնադրման օրից առ այսօր երգչախմբի ղեկավարն է հանդիսանում:
Երգչախումբը ստեղծագործական երկարուձիգ տարիների ընթացքում հասցրել է համերգային ելույթներ ունենալու ոչ միայն Նոր Ջուղայում, այլև՝ Թեհրանում և Շիրազում: «Տաթևը» սկզբում քառաձայն երգչախումբ է եղել, որի կազմում տղաներ և աղջիկներ են ընդգրկված եղել, հիմա միայն աղջիկների խմբով է հանդես գալիս: Խումբը կիրակի օրերին նաև Պատարագներին է երգում և կիրակնամուտի արարողություններին մասնակցում:
Ինչպես տեղեկացրեց Համիկ Ալեքսանյանը, «Տաթևի» համար հիշարժան ելույթներից է եղել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգը, որի ժամանակ Արևմտյան Հայաստանի քաղաքներին նվիրված երգեր են կատարել:
Խմբի համար կարևոր ձեռքբերում էր նաև անվանի երաժիշտներ Նիկոլ Գալանտերյանին և Թաթուլ Ալթունյանին նվիրված համերգին մասնակցելը և 2006 թվականին Նիկոլ Գալանտերյանի ստեղծագործությունների հիման վրա ձայնասկավառակի թողարկումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայասատան» համահայկական փառատոնին մասնակցելը Համիկ Ալեքսանյանը նույնպես կարևոր ձեռքբերում է համարում, որի մասին հետևյալն ասաց. «Այս փառատոնին մասնակցելով՝ բոլորս մեծ փորձառություն ունեցանք, որի համար շատ շնորհակալ ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը: Դրական տպավորություն ստացանք փառատոնից, երգչախմբի անդամների մոտ մինչև Հայաստան գալն արդեն ոգևորությունը նկատելի էր: Նրանք տպավորվեցին հատկապես Գյումրիում և Վանաձորում ելույթ ունենալուց, որտեղ ջերմ ծափողջույնների արժանացան»:

Участие в фестивале «Моя Армения» стало для хора «Татев» большим испытанием
«Хор «Татев» церкви Всеспасителя �?рана основан под патронатом тогдашнего предстоятеля армянской епархии �?сфагана блаженной памяти архиепископа Корюна Папяна и религиозного совета Новой Джуги в 1999 году. Создав хор, мы испытывали большое желание познакомить армянскую молодежь �?рана с армянскими песнями и музыкой и приобщить к национальному культурному богатству», – в беседе с «Армяне сегодня» сказал Амик Алексанян, со дня основания до сего дня являющийся бессменным руководителем хора.
За долгие годы творческой деятельности хор успел выступить с концертами не только в Новой Джуге, но и Тегеране и Ширазе. «Татев» поначалу был четырехголосным хором, в составе которого были мальчики и девочки, ныне – только девочки. В воскресные дни группа поет также на Литургиях и участвует в воскресных вечерних церковных церемониях.
Как сообщил Амик Алексанян, среди памятных для «Татева» выступлений – концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян, во время которого были исполнены песни, посвященные западноармянским городам.
Важным достижением стало для хора также участие в концерте, посвященном известным армянским музыкантам Николу Галантеряну и Татулу Алтуняну, а также издание в 2006 году диска с произведениями Никола Галантеряна.
Участие в общеармянском фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА Амик Алексанян также считает важным достижением, о чем сказал следующее: «Участвуя в этом фестивале, все мы приобрели большой опыт, за что весьма благодарны Министерству Диаспоры РА. Получили от фестиваля позитивные впечатления, у участников хора еще до приезда в Армению наблюдалось воодушевление. Особенно большое впечатление произведи на них выступления в Гюмри и Ванадзоре, где удостоились горячих аплодисментов».