ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունել է հայագիտական երկրորդ գիտաժողովի մասնակիցներին
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունել է ՀՀ Գիտությունների Ազգային Ակադեմիայի 70-ամյակի առիթով կազմակերպված՝ Հայագիտական երկրորդ գիտաժողովի հյուրերին՝ Քլոդ Արմեն Մութաֆյանին, Վարդան Մատթեոսյանին, Ժիրայր Դեդեյանին, Գաբրիելա Ուլուհոջյանին, Աննա Շիրինյանին, Իզաբել Օժեին, Աննա Մարիա Շեվալյեին, Սոնա Հարությունյանին և այլոց:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ես ուզում եմ կարևորել երեք հիմնա հարց: Առաջինը լեզուն է, անհրաժեշտ է պահպանել այն Սփյուռքում, այլապես կկորցնենք այն: Երկրորդը՝ ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման խնդիրներն են, դուք կարող եք գիտականորեն հակադրվել հակաքարոզչությանը: Եվ երրորդ՝ կարևորում եմ հայագիտական կենտրոնների, դասընթացների ակտիվացումը: Դրանք պետք է դառնան իրոք փոքրիկ Հայաստաններ: Հայագիտություն նշանակում է դեպի ապագան միտված Հայաստան»:

Министр Диаспоры РА приняла участников 3-го арменоведческого научного симпозиума
Министр Диаспоры РА 18 октября приняла участников 3-го арменоведческого научного симпозиума, созванного по случаю 70-летия Национальной Академии наук РА. Среди гостей были Клод Армен Мутафян, Вардан Матевосян, Жирайр Дедеян, Габриела Улуходжян, Анна Ширинян, �?забел Оже, Анна Мария Шевалье, Сона Арутюнян и др.
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА, в частности, отметила: «Я хочу подчеркнуть важность трех основных вопросов. Первый – язык, его необходимо сохранить в Диаспоре, в противном случае утеряем его. Второе – вопросы признания и осуждения Геноцида армян, вы можете научно бороться против антипропаганды. �? третье – считаю важным активизацию арменоведческих центров, курсов. Они должны стать действительно маленькими Армениями. Арменоведение – означает Армения, устремленная в будущее».