Փափագս իրականացավ. արդեն իմ ընտանիքով եմ Հայաստանում ապրում. Սանան Գանտահարյան-Քերթեչյան
Առաջին անգամ Սանան Գանտահարյանին հանդիպել էի մոտ երեք տարի առաջ («Հայերն այսօրի» հարցազրույցը կարող եք կարդալ այստեղ), երբ դեռ ուսանում էր Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի պարարվեստի բաժնում ու երազում՝ մեկ օր վերջնականապես հաստատվել Հայաստանում. «Ամենամեծ փափագս է, որ իմ երեխաները Հայաստանի մեջ ապրեն, մեծանան և այստեղ դաստիարակվեն: Եվ որպես հայ մեծանալու համար՝ Սփյուռքում ամենօրյա պայքարի մեջ չլինեն»:
Մեր հանդիպումից երկու տարի անց՝ 2015 թվականի օգոստոսի 8-ին, Սանանը մարմին տվեց իր երազանքին և կատարեց իր կյանքի, թերևս, ամենակարևոր ու համարձակ քայլը՝ ամուսնացավ ու ընտանիք կազմեց Հայաստանում: Իր կյանքի նոր սկիզբը՝ խորհրդանշական ու անչափ գեղեցիկ, միախառնվելով հայրենիքի ճամփաներին՝ դարձավ Հայաստանում հաստատվելու ամուր հիմքը, ինչի մասին Սանանն այսօր այնքան ուրախությամբ և հպարտությամբ է խոսում. «Փափագս իրականացավ (ինչի մասին պատմել էի մեր նախորդ զրույցի ժամանակ). անցյալ տարի ամուսնացա և արդեն իմ ընտանիքով եմ Հայաստանում ապրում: Նաև մագիստրատուրան ավարտեցի, ինչի համար ևս ուրախ եմ: Ունեմ նաև աշխատանք: Աշխատում եմ կանանց համար նախատեսված «Օղակ» հասարակական, բարեգործական կենտրոնում, որը 2015 թվականի նոյեմբերին է ստեղծվել: Կենտրոնում, որը 150-ից ավելի անդամներ ունի, գործում են պարի, կար ու ձևի, անգլերենի, ձեռագործության դասընթացներ, պարբերաբար զանազան թեմաներով դասախոսություններ, հանդիպումներ են կազմակերպվում: Կենտրոն հաճախող կանանց՝ փորձում ենք օգնել իրենց ազատ ժամանակը պարպել և առօրյա հոգսերից մի փոքր հանգստանալ: Ես նաև պար եմ դասավանդում. տարբեր տարիքի երեք խումբ ունեմ: Միաժամանակ պար եմ ուսուցանում Նորք Մարաշի մանկապարտեզում՝ դարձյալ կամավոր հիմունքներով:
Աշխատանքը կյանքիս մեջ բավականին բան փոխեց: Օգնեց ժողովրդին, հասարակ մարդկանց ավելի մոտ լինել, տեսնել, թե նրանք ինչպես են ապրում, ինչ խնդիրներ ունեն»:
6 տարի ապրելով հայրենիքում՝ Սանանը կարողացել է հաղթահարել Հայաստանում որպես հյուր և տանտեր ապրելու շատ նուրբ շեմն ու այդ փորձությունից դուրս գալ՝ հաղթանակած. «Երբ դեռ ուսանող էի, Հայաստանի իրական կյանքն ինձ հեռվից էր ծանոթ, ճանաչեցի միայն, երբ սկսեցի աշխատել: Հիմա տեսնում եմ դիմացինիս առօրյա հոգսերը, դժվարությունները: Երբեմ նաև նրանց կյանքով ապրելով՝ հասկանում եմ, թե ինչի միջով են ստիպված ամեն օր անցնել: Ես էլ, նրանց հետ հավասար, անցա նույն դժվարությունների միջով, բայց չեմ դժգոհում: Սովորելով ու սովորեցնելով՝ կարողացա տեսնել ու հասկանալ իրական կյանքը՝ իր ողջ գեղեցկությամբ ու դժվարություններով»:
Անցնող 6 տարիներ ընթացքում ամենակարևոր բանը, որ Սանանը սովորել է՝ պարզ մարդ լինելն է, հոգով հանգիստ և միաժամանակ՝ պարզ, ցուցամոլությունից ու ամեն տեսակ շքեղությունից հեռու. «Հայաստանում սովորեցի ուրախանալ պարզ, հասարակ բաներով: Օրինակ՝ Երևանով զբոսնելն ինձ համար ամենամեծ հանգստությունն է, շուրջս ամեն ինչ ինձ այնքան հարազատ է, պարզ: Եվ ամենակարևորը՝ ես վայելում եմ այդ ուրախությունը: Այստեղ ինձ նաև ապահով եմ զգում, ինչը չես գտնի աշխարհի ոչ մի վայրում:
Վերջերս Ստեփանավան էի գնացել: Ճանապարհը մի խենթանալի բան էր՝ գույնզգույն ծաղիկներ, կանաչ դաշտեր, ծառեր: Նայում էիր այդ գեղեցկությանն ու չէիր կշտանում: Նույն զգացողությունն ունեցա նաև Դսեղում՝ երբ Հովհաննես Թումանյանի տուն-թանգարան էինք այցելել»:
Սանանը հայրենիքում ապրելու իր երազանքով է «վարակել» նաև ամուսնուն՝ Արենին: Ֆրանսիայում թողնելով իր ընտանիքն ու կյանքը՝ Արենը տեղափոխվել է Հայաստան նաև Սանանի կամքի ու համառության շնորհիվ. «Արենը ևս ցանկություն ուներ տեղափոխվել Հայաստան, բայց տատանվում էր: Սակայն ես կարողացա նրան համոզել: Մտավախության հիմնական պատճառը աշխատանք գտնել էր: Բոլորին է հայտնի, որ Հայաստանում աշխատանք գտնելու դժվարություններ կան, աշխատավարձը բարձր չի: Բայց կարծում եմ, որ եթե մարդ նպատակ ունի՝ ամեն ինչ կհաղթահարի ու կհասնի իր երազանքին: Իմ փորձառությունից եմ ասում:
Առաջին երկու ամիսն էր շատ դժվար Արենի համար: Ես էլ նույն ճանապարհն եմ անցել ու լավ էի նրան հասկանում. նոր միջավայր, հեռու քո ընտանիքից: Բայց երկու ամիս հետո՝ արդեն պատրաստ ես բոլոր դժվարությունները հաղթահարել: Արենն անցավ այն նույն ճանապարհով ու դժվարություններով, ինչը ես տարիներ առաջ էի անցել ու հաղթահարել: Միակ տարբերությամբ՝ որ նա մենակ չէր: Դժվարությունները երկուսով ավելի հեշտ է հաղթահարել:
Ես նրան անընդհատ ասում էի, որ եթե Ֆրանսիայում ապրենք, մեր փոքրիկները լիարժեք հայ չեն մեծանա՝ որքան էլ նրանց հայկական միջավայրում մեծացնենք, հայկական դպրոց տանենք, ճիգ թափենք: Սփյուռքում շատ դժվար է հայ մնալը, դա ամենօրյա պայքար է: Սփյուռքահայը ապրում է ամենօրյա տագնապով, թե ինչ անի, որ ինքը, իր զավակները հայ մեծանան: Ինչո՞ւ ես իմ զավակներին ամեն օր այդ չարչարանքի միջով անցկացնեմ:
Այս և այլ փաստարկներով՝ կարողացա Արենին վստահություն ներշնչել, և նրա կյանքն էլ կամաց-կամաց հունի մեջ ընկավ: Հիմա արդեն աշխատանք ունի. Ֆրանսիայի «Նոր Հառաջ» թերթի երևանյան աշխատակիցն է, թարգմանություններ է կատարում, հոդվածներ գրում: Այնքան է վարժվել Հայաստանի կյանքին, որ Ֆրանսիա դժվարությամբ է մեկնում»:
Սանանը հպարտությամբ է խոսում, նաև իր փոքրիկ հաղթանակն է համարում, որ հայրենիք տեղափոխվելու ցանկությամբ միայն Արենին չի «վարակել». «Ընկերուհիս այսօր ևս Հայաստանում է ուսանում: Կարող է զարմանալի հնչել, բայց Լիբանանում միմյանց միայն հեռվից էինք ճանաչում, իսկ այստեղ՝ մտերմացանք: Նա Բեյրութում լսել էր, որ պարարվեստ եմ ուսանում Հայաստանում, ցանկություն էր հայտնել նույնպես այստեղ շարունակել ուսումը: Արդեն 3-րդ կուրս է: Ուրախ եմ, որ նրա մեջ Հայաստանի հանդեպ կապվածություն կարողացա ներշնչել:
Մորաքրոջս տղան՝ Վարագ Սիսեռյանը, արդեն 5 տարի է՝ Հայաստանում է: Ամուսնացել ու այստեղ է ապրում, նրա կինը նույնպես Բեյրութից է: Մենք հարևաններ ենք, նույն շենքում ենք ապրում: Վարագն ինձ միշտ ասում է. «Հայաստան տեղափոխվելուս պատճառը դու ես, եթե չլինեիր՝ չէի գա»: Նա Ամերիկյան համալսարանում է ուսանում, միաժամանակ աշխատում է՝ որպես դասախոսի օգնական:
Հավատում ու նաև համոզված եմ, որ կամաց-կամաց ամեն ինչ իր հունով կընթանա: Ամենակարևոր երազանքս, որ երեխաներս Հայաստանում մեծանան՝ արդեն իրականացել է: Հիմա երազում եմ երեխա ունենալ, Աստծու կամքով այդ երազանքս էլ իրականություն կդառնա»:
Սանանի նորաստեղծ ընտանիքի համար հայրենիքը վերարժևորելու յուրատեսակ փորձություն դարձավ Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը. «Պատերազմը սկսվելուց անմիջապես հետո Արենը և մորաքրոջս տղան՝ Վարագը, մեկնեցին Արցախ: Արենն ասաց. «Ինչու պետք է միայն հայրենիքի բարիքներից օգտվենք, մենք էլ սովորական քաղաքացի ենք ու պետք է մեր ժողովրդի հետ միասին այդ ցավը տանենք»:
Երբ նրանք մեկնեցին, ես շատ էի մտահոգ, վախենում էի, նույնիսկ ցանկանում էի Արցախ մեկնել, նրանց կողքին լինել, բայց Արենը չթողեց: Բայց հիմա շատ հպարտ եմ, որ երկուսն էլ մեկնեցին Արցախ՝ պատերազմի առաջին իսկ օրը: Երեք օր մնացին ու վերադարձան: Պատմում էին, որ Ստեփանակերտում այդ օրերին միայն կանայք էին մնացել, տղամարդիկ բոլորն առաջնագծում էին, Հայաստանից ու Սփյուռքից մեկնածներն էլ փորձում էին անդամագրվել կամավորներին: Յուրաքանչյուր ոք ամեն ինչ անում էր օգտակար լինելու համար:
Շատ հուզված վերադարձան: Երկուսն էլ գրեթե մեկ ամիս անտրամադիր էին, շատ տխուր, նույնիսկ վատ էին զգում, որ վերադարձել են: Արենն առ այսօր չի սիրում խոսել այդ օրերի մասին: Բայց մի բան հստակ է՝ այդ օրերի շնորհիվ նրանք ավելի կապվեցին հայրենիքին»:
Սանանն արդեն իր կյանքը Հայաստանից հեռու չի պատկերացնում: Հայրենիքում ապրելն այլևս նրա համար ոչ թե երազանք է, այլ՝ իրականություն, որը ոչ մի բան չի կարող խաթարել: Եվ որ ամենակարևորն է՝ հայրենիքին նայում է բաց աչքերով ու իրական գույներով: Հայաստանում իրեն զգում է ոչ թե ժամանակավոր հյուր, այլ մարդ՝ ով նաև պատասխանատու է հայրենիքի համար. «Հայրենիքից հիասթափվում են հիմնականում այն մարդիկ, ովքեր կարծում են, որ հայրենիքը դրախտ է, որտեղ ամեն ինչ պետք է իդեալական լինի: Հայրենիքն էլ՝ ուրիշ երկրների նման, ունի իր դժվարությունները, սխալները, միաժամանակ՝ իր դրական կողմերն ու գեղեցկությունը, որը ոչ մի տեղ չես գտնի:
Կարծում եմ, որ եթե մեկը պիտի գա Հայաստան, ապա երիտասարդ տարիքում պետք է այդ քայլն անի, որ կարողանա ժողովրդի հետ միասնաբար հաղթահարել դժվարությունները: Այլ ոչ թե թողնի ու հեռանա կամ սպասի, որ մեկ ուրիշն իր փոխարեն այդ դժվարությունները կհաղթահարի: Օրինակ՝ երբ քո ընտանիքում խնդիր է ծագում, դու չես ասում՝ գնամ հարևանի տուն, երբ ամեն ինչ հարթվի՝ նոր կվերադառնամ: Պետք է փորձել միասնաբար լուծել խնդիրները, որ ավելի հանգիստ ապրես: Ինձ զայրացնում է նաև այն միտք, երբ լսում եմ՝ թոշակառու կլինեմ, նոր կգամ Հայաստան: Հայրենիքը միայն թոշակառուների երկիր չէ: Հայրենիքին պետք են երիտասարդներ, ովքեր կարող են ինչ-որ բան անել իրենց երկրի համար, սովորեն, սովորեցնեն, օգնեն, որ երկիրը զարգանա:
Երբեմն մեր երիտասարդներին պակասում է առողջ բանականությունը, հարցերը ճիշտ կողմից տեսնելու կարողություն: Պետք է ավելի ճկուն լինեն: Շատերը կարծում են, որ դրսում ամեն ինչ հեշտ է տրվում: Ուրեմն՝ թող գնան ու տեսնեն դրսի տանջանքը: Այդժամ միայն հայրենիքի արժեքը կիմանան:
Հայաստանն ինձ համար ընտանիքի պես է, Երևանում ամեն ինչ իմն է՝ մարդիկ, ջուրը, օդը: Միակ ցանկությունս է, որ իմ երկրում ամեն դժվարություն շատ արագ հաղթահարվի, որ արդարությունը միայն խոսքեր չլինի, որ յուրաքանչյուր մարդ ապրի այն կյանքով, ինչին արժանի է»:
Սանանն այսօր ապրում է այն կյանքով և այն վայրում, որն ինքն է ընտրել՝ շնորհիվ իր համառության, վճռականության ու չնահանջող լավատեսության: Լսելով նրան՝ միայն մեկ բան ես ցանկանում, որ նրա պես մտածողներն ու սեփական երազանքի համար պայքարողները շատ լինեն ու չհիասթափվեն առաջին իսկ դժվարությունից. «6 տարվա հայրենադարձ եմ: Ուրախ եմ և հպարտ, որ կարողացա իմ որոշմանս հավատարի մնալ և անցնել այս 6-ամյա ճանապարհը: Շնորհակալ եմ հայրենիքին, որ ինձ ուժ տվեց: Չեմ կարծում, որ ուրիշ որևէ երկրում՝ կկարողանայի ընտանիքիցս հեռու ապրել: Հայաստանն ու ժողովուրդն ինձ «փրկեցին», օգնեցին, որ նոր Սանան ծնվի՝ հայաստանցի Սանան:
Եվ իմ փորձառությունից ելնելով՝ ուզում եմ Սփյուռքում ապրող իմ հասակակիցներին խորհուրդ տալ, որ չվախենան կտրուկ որոշում կայացնելուց ու գան հայրենիք: Ես այսօր հպարտությամբ կարող եմ ասել, որ այլևս հայաստանցի եմ»:

Мечта осуществилась: мы с семьей уже живем в Армении: Санан Гантаарян-Кертечян
Впервые с Санан Гантаарян мы встретились примерно три года назад (интервью «Армяне сегодня» можете читать здесь), когда она еще училась на отделении танцевального искусства факультета культуры Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна и мечтала однажды окончательно обосноваться в Армении: «Самая заветная моя мечта – чтобы мои дети жили в Армении, росли и воспитывались здесь. �? не находились в каждодневной борьбе в Диаспоре за то, чтобы остаться армянами».
Спустя два года после нашей встречи, 8 августа 2015 года Санан осуществила свою мечту и предприняла пожалуй самый важный и смелый шаг в своей жизни – вышла замуж и создала семью в Армении. Начало новой жизни, символичное и очень красивое, стало прочной основой для того, чтобы обосноваться в Армении, о чем Санан сегодня говорит с радостью и гордостью: «Мечта моя осуществилась (о ней рассказала во время прошлой нашей беседы) – в прошлом году вышла замуж и уже живу в Армении своей семьей. Окончила также магистратуру, чему также очень рада. Есть и работа. Работаю в созданном в ноябре 2015 года общественном благотворительном центре «Охак», предусмотренном для женщин. В центре, насчитывающем более 150 членов, функционируют курсы танцев, кройки и шитья, английского языка, рукоделия, организуются встречи. Посещающим центр женщинам пытаемся помочь организовать их досуг, немного отдохнуть от будничных забот. В то время преподаю танцы в детском саду Норк-Мараша, также на общественных началах.
Работа многое изменила в моей жизни. Помогла быть ближе к народу, простым людям, видеть, как они живут, какие имеют проблемы».
Прожив 6 лет на Родине, Санан сумела преодолеть тонкий порог проживания в Армении в качестве гостя и хозяйки, и вышла победителем в этом испытании: «Когда еще была студенткой, жизнь Армении казалась мне знакомой издали, когда нала работать – тогда только познала. Теперь вижу будничные заботы, трудности других. Порой живу и их жизнью, понимаю, через что им приходится ежедневно проходить. Я также наравне с ними преодолела те же трудности, но недовольства не испытываю. Обучаясь и обучаю, сумела увидеть и понять реальную жизнь во всей ее красе и трудности».
Самое главное, что выучила Санан на протяжении минувших 6 лет – быть простым человеком, спокойным в душе, далеким от хвастовства и всякой роскоши: «В Армении привыкла радоваться простым, обычным вещам. Например, прогулка по Еревану для меня самый прекрасный отдых, все родное, простое. �? самое главное – я наслаждаюсь этой радостью. Здесь чувствую себя также в безопасности, чего не найдешь ни в одном месте мира.
Недавно ездила в Степанаван. Дорога была ошеломляющая: пестрые цветы, зеленые поля, деревья. Смотрела на эту красоту, и не могла насытиться. То же чувство испытала в Дсехе, при посещении Дома-музея Ованеса Туманяна».
Своей мечтой жить на Родине Санан заразила и супруга, Арена. Оставив во Франции семью и жизнь, Арен переехал в Армению также благодаря воле и упорству Санан: «Арен также хотел переехать в Армению, но колебался. Однако мне удалось убедить его. Основной причиной опасений было трудоустройство. Всем известно, что с поисками работы в Армении имеются трудности, зарплата невысокая. Но думаю, что если человек поставил перед собой цель – все сумеет преодолеть и достигнуть мечты. Говорю это на основе собственного опыта.
Очень трудными для Арена были первые два месяца. Я прошла тот же путь и прекрасно понимала его: новая среда, вдали от семьи. Но спустя два месяца уже готов был преодолеть любые трудности. Арен прошел тот же путь и трудности, которые годы назад прошла и преодолела я. С той лишь разницей, что он был не один. Вдвоем трудности преодолеваются легче.
Я постоянно твердила ему, что если жить во Франции, наши малыши не вырастут полноценными армянами, как бы ни старались воспитывать их в армянской среде, отдать в армянскую школу, прилагать усилия. В Диаспоре очень трудно остаться армянином – это каждодневная борьба. Армяне Диаспоры живут в каждодневной тревоге: что делать, чтобы он и его дети росли армянами. Зачем мне каждый день проводить своих детей через эти трудности?
Этими и другими доводами сумела внушить Арену уверенность, и его жизнь также постепенно вошла в колею. Ныне он уже имеет работу, является ереванским корреспондентом французской газеты «Нор арач», делает переводы, пишет статьи. Настолько привык к жизни в Армении, что с трудом ездит во Францию».
Санан с гордостью говорит, считая также своей маленькой победой, что желанием переехать в Армению заразила не только Арена: «Подруга сегодня также учится в Армении. Может прозвучать удивительно, но в Ливане мы издали знали друг друга, а здесь сблизились. В Бейруте она слушала, что я в Армении изучаю танцевальное искусство, и захотела также продолжить здесь учебу. Уже на 3-м курсе. Рада, что смогла привить ей привязанность к Армении.
Двоюродный брат, Вараг Сисерян, уже 5 лет живет в Армении. Женился и жавет здесь, его жена тоже из Бейрута. Мы соседи, живем в одном здании, Вараг постоянно говорит мне: «Причиной моего переезда в Ереван стала ты. Не будь тебя, я бы не приехал». Он учится в Американском университете, одновременно работает помощником преподавателя.
Верю и убеждена, что потихоньку все войдет в свое русло. Самая главная моя мечта, чтобы дети росли в Армении, уже осуществилась. Сейчас мечтаю иметь ребенка, По милости Божьей эта мечта тоже станет реальностью».
Своеобразным испытанием для переоценки Родины стала для молодой семьи Санан апрельская четырехдневная война: «Сразу после начала войны Арен и мой двоюродный брат Вараг отправились в Арцах. Арен сказал: «Почему мы должны пользоваться только благами Родины, мы тоже обычные граждане и вместе с нашим народом должны вынести эту боль».
Когда они уехали, я очень волновалась, боялась, хотела даже поехать в Арцах, быть рядом с ними, но Арен не позволил. Сейчас очень горжусь, что оба отправились в Арцах в первый же день войны. Три дня пробыли там, и возвратились. Рассказала, что в Степанакерте в те дни оставались только женщины, все мужчины были на передовой, прибывшие из Армении и Диаспоры пытались записаться в добровольцы. Каждый делал все, чтобы быть полезным.
Они возвратились очень взволнованные. Оба почти месяц были без настроения, грустные, даже плохо себя чувствовали, что вернулись. До сего дня Арен не любит говорить о тех днях. Но одно точно: благодаря тем дням они еще больше привязались к Родине».
Санан уже не представляет свою жизнь вдали от Армении. Жить на Родине для нее уже не мечта, а реальность, которой ничто не способно помешать. �? что самое главное, на Родину она смотрит открытыми глазами, видит ее в реальном цвете. Чувствует себя в Армении не временной гостьей, а человеком, который также ответственен за Родину: «В Родине разочаровываются в основном те люди, которые считают, что родина рай, где все должно быть идеальным. Родина, подобно другим странам, имеет свои трудности, ошибки, и в то же время – свои положительные стороны, красоту, какой нигде больше не найдешь.
Думаю, если кто-то собирается переехать в Армению, должен сделать это в молодом возрасте, чтобы суметь вместе с народом преодолеть трудности, а не уезжать или ждать, когда другие вместе них преодолеют трудности. Например, когда в твоей семье возникает проблема, ты же не говоришь: пойду к соседу, вернусь, когда все уляжется. Нужно пытаться решать проблемы совместно, чтобы жить спокойнее. Меня возмущает и мысль, когда слышу фразу «Стану пенсионером, тогда приеду в Армению». Родина – не страна одних пенсионеров. Родине нужна молодежь, которая может что-то сделать для страны, учить, учиться, помогать, чтобы страна развивалась.
Порой нашей молодежи не хватает здоровой логики, способности видеть вопросы в верной плоскости. Нужно быть более гибкими. Многим кажется, что за рубежом все дается легче. Пусть поедут и увидят муки зарубежья. Только тогда осознают ценность Родины.
Армения для меня – словно семья, в Ереване все мое – люди, вода, воздух. Единственное пожелание – чтобы в моей стране все трудности быстрее преодолевались, чтобы справедливость была не только на словах, чтобы каждый человек жил той жизнью, какой достоин».
Санан живет сегодня той жизнью и в том месте, которые выбрала сама благодаря своему упорству и решимости, не отступающему оптимизму. Слушая ее, желаешь только одного – чтобы подольше было таких, что думают подобно ей и борются за собственную мечту, не отчаивались при первых же трудностях: «Я репатриантка уже 6 лет. Рада и горжусь, что сумела сохранить верность собственному решению и пройти этот шестилетний путь. Благодарна Родине, давшей мне силы. Не думаю, что в какой-либо иной стране смогла бы жить вдали от семьи. Армения и народ спасли меня, помогли родиться новой Сана – живущая в Армении Сана.
�?сходя из собственного опыта, хочу посоветовать живущим в Диаспоре сверстникам не бояться принимать резкие решения и приехать на Родину. Я сегодня с гордостью могу сказать, что я – жительница Армении».