Տեղի ունեցավ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի «Պարարվեստի օրերի» փակման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 29-ին Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի «Պարարվեստի օրերի» հանդիսավոր փակումը: Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի բարձր հովանու ներքո:
Պարարվեստի օրերի մասին պատմող տեսանյութը հանդիսատեսին ներկայացրեց սփյուռքից ժամանած պարախմբերի՝ մարզերում ունեցած համերգային ծրագրերն ու այցելությունները թանգարաններ, տեսարժան վայրեր:
Ելույթ ունեցան փառատոնին մասնակցելու համար աշխարհի 25 երկրներից ժամանած 32 պարախմբերը՝ Բուենոս Այրեսի «Մասիս», Ֆիլադելֆիայի «Մեղրի», Մոսկվայի «Վարդավառ», Սանկտ Պետերբուրգի «Նաիրի», «Նոյան», Ապշերոնսկի «Ուրարտու», Կրասնոդարի «Արմավիր», «Նարեկ», «Արարատ», Թբիլիսիի «Անի», «Վանք», Նինոցմինդայի «Փարվանա», Գեորգիևսկի «Գարուն», Ստավրոպոլի «Նաիրի», Դոնի Ռոստովի «Արփի», «Հայաստանի փայլեր», Սոչիի «ԼՈՈ», Կալուգայի «Տաշիր», «Ղարաբաղ», Մինսկի «Էրեբունի», Տալինի «Սայք», Մայկոպի «Նաիրի» և «Վարդանանք», Գելենջիկի «Նուռ և Անի», Խարկովի «Արաքս», Սպահանի «Էրեբունի», Նյու Ջերսիի Համազգայինի «Նաիրի», Դնեպրոպետրովսկի «Նիկա Դանս» պարախմբերը, Սամարայի «Կիլիկիա», Ջավախքի «Ջավախք» երգի պարի համույթը:
Ելույթ ունեցան նաև Ռաֆֆի Շաննաքյանը Լիբանանի Անճարից, երգիչ Հայկ Եսայանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի և նախարարության անունից «Պարարվեստի օրերի» մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը: Նա շեշտեց. «Սփյուռքից ժամանած թանկագին քույրեր և եղբայրներ, ջերմությամբ ու սիրով ողջունում եմ ձեզ Հայրենիքում և շատ ուրախ եմ, այս 10 օրերի ընթացքում դուք մեծ ոգևորությամբ մասնակցեցիք մշակութային եզակի այս փառատոնին, ձեր սրտի ջերմությունն ու հևքը, ձեր արվեստն ու սերը նվիրեցիք Հայրենիքին: Խորհրդանշական է, որ «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնը, որը մենք նվիրել ենք Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների անկախության 25-ամյա հոբելյաններին, հյուրընկալում է 25 երկրից ժամանած մեր հայրենակիցներին և հյուրերին: Մշակույթը մեր դեմքն է, հայի անձնագիրն աշխարհում և շնորհակալ ենք, որ ձեր ազատ ժամանակը լցնում եք արվեստով, հավատարիմ եք մնում ձեր մշակույթին: Մեր հիացմունքն ու երախտագիտությունն ենք հայտնում նաև մեր պարուսույցներին, խմբավարներին, արվեստի ուսուցիչներին: Այսօր եզրափակում ենք «Պարարվեստի օրերը» Հայաստանում և մաղթում ենք ձեզ ստեղծագործական նոր թռիչքներ և բարձունքներ՝ ի նպաստ Հայրենիք-Սփյուռք մշակութային գործակցության ամրապնդման և Հայաստանի զորացման, հայ ժողովրդի բարօրության ու լուսավոր, գունեղ ապագայի: Շնորհակալություն և նորանոր բեմեր»:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ պարոն Սերս Սրապիոնյանը հավաստագրեր հանձնեց «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնի փակման գալա համերգի բոլոր մասնակիցներին:

Cостоялась торжественная церемония закрытия «Дней танцевального искусства» общеармянского фестиваля «Моя Армения»
В театре музыкальной комедии им.Акопа Пароняна 29 июля состоялась торжественная церемония закрытия «Дней танцевального искусства» общеармянского фестиваля «Моя Армения», посвященного 25-летию независимости Республики Армения. Фестиваль проводится под высоким патронатом Президента РА.
Видеоматериал, рассказывающий о Днях танцевального искусства, представил зрителям концерты приехавших из Диаспоры танцевальных ансамблей в областях, посещение ими музеев, достопримечательностей.
Выступили 32 танцевальных ансамбля из 25 стран, принявших участие в фестивале: «Масис», «Филадельфия», «Мегри» из Буэнос Айреса; «Вардавар» из Москвы; «Наири», «Ноян» из Санкт-Петербурга; «Урарту» из Апшеронска; «Армавир», «Нарек», «Арарат» из Краснодара; «Ани», «Ванк» из Тбилиси; «Парвана» из Ниноцминда; «Гарун» из Георгиевска; «Наири» из Ставрополя; «Арпи», «Айасиани пайлер» из Ростова на Дону; «ЛОО» из Сочи; «Ташир», «Карабах» из Калуги; «Эребуни» из Минска; «Сайк» из Таллинна; «Наири», «Вардананк» из Майкопа; «Нур и Ани» из Геленджика; «Аракс» из Харькова»; «Эребуни» из �?сфагана; «Наири» Общенационального из Нью Джерси»; «Ника Данс» из Днепропетровска; ансамбли песни и танца «Киликия» из Самары и «Джавахк» из Джавахка.
Выступили также Раффи Шаннакарян из Ливанского Анчара, певец Айк Есаян.
От имени министра и Министерства Диаспоры РА участников «Дней танцевального искусства» приветствовал заместитель министра Серж Срапионян. Он отметил: «Прибывшие из Диаспоры дорогие братья и сестры, тепло и сердечно приветствую вас на Родине, очень рад, что в течение этих десяти дней вы с большим воодушевлением участвовали в этом исключительном культурном фестивале, подарили Родине теплоту и биение своих сердец. Символично, что общеармянский фестиваль «Моя Армения», который мы посвятили юбилеям 25-летия независимости Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики, принимал наших соотечественников и гостей из 25 стран мира. Культура – наше лицо, наш паспорт в мире, и благодарны, что свое свободное время вы заполняете искусством, храня верность своей культуре. Выражаем наш восторг и признательность также хореографам, хормейстерам, преподавателям искусства. Сегодня мы завершаем «Дни танцевального искусства» в Армении и желаем вам новых творческих взлетов и высот на благо укрепления культурного взаимодействия Родина-Диаспоры и развития Армении, процветание армянского народа и светлого будущего. Спасибо и новых вам сцен».
Заместитель министра Диаспоры РА господин Серж Срапионян вручил свидетельства всем участникам гала-концерта закрытия «Дней танцевального искусства» общеармянского фестиваля «Моя Армения».