Բոստոնի «Սայաթ-Նովա» պարախումբը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով
Հուլիսի 28-ին «Իմ Հայաստան» համահայկական 3-րդ փառատոնի մասնակից Բոստոնի «Սայաթ-Նովա» պարախումբը հյուրընկալվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում: Նախօրեին՝ հուլիսի 27-ին, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայացել էր նաև պարախմբի 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական, բարեգործական համերգ-երեկոն:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը կարևորեց «Սայաթ-Նովա» պարախմբի 30-ամյա գործունեությունը, որը ոչ միայն օգնում է Սփյուռքում ապրող երիտասարդներին ծանոթանալ ազգային մշակույթին, այլև օտարին հնարավորություն է տալիս պարի, հայկական երաժշտության միջոցով ճանաչել հայ ժողովրդին, մեր հազարամյա մշակույթն ու պատմությունը: «Սփյուռքում մեծ նվաճում է հիմել պարախումբ, որը տարիներ շարունակ տարբեր բեմերից հանդիսատեսին է ներկայացնում հայ պարը: Նման աշխատանքը պահանջում է տիտանական ջանքեր և փաստում՝ համառ, նպատակասլաց աշխատանքի և մեծ նվիրումի մասին»,-նշեց Սերժ Սրապիոնյանը և շնորհակալություն հայտնեց «Իմ Հայաստան» փառատոնին մասնակցելու համար, որը հնարավորություն է տալիս Սփյուռքում գործունեություն ծավալող պարախմբերին ելույթ ունենալ Հայաստանում:
Կատարելով ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի հրամանը, Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը նշանակալի ծառայություններ մատուցելու, մատաղ սերնդի, երիտասարդության ուսուցման և հայեցի դաստիարակության գործում ձեռք բերած հաջողությունների, մասնագիտական գործունեությամբ Հայաստանի հեղինակության բարձրացմանն ու ճանաչմանը նպաստելու, ինչպես նաև հայապահպանության գործում մեծ ավանդ ունենալու համար, Սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով պարգևատրեց Բոստոնի «Սայաթ-Նովա» պարախմբին:
Պարախմբի գեղարվեստական ղեկավար Աբո Աշճյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության և պարգևատրման համար և նշեց, որ իրենց համար մեծ պատիվ է ելույթ ունենալ հայրենիքում: «Պարախմբի անդամներից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում: Այս այցի ընթացքում նրանք ոչ միայն հնարավորություն ունեցան ելույթ ունենալու հարազատ հանդիսատեսի առջև, այլև՝ ճանաչել իրենց հայրենիքը: Պարախումը ելույթներ ուենցավ Վանաձորում, Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնում, Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում, Հայոց բանակի զինվորների առջև: Այս ամենը ոգևորության մեծ լիցքեր է հաղորդել խմբի անդամներին, որոնք շաբաթը 3-4 անգամ գալիս են փորձերի ու իրենց ազատ ժամանակը նվիրում հայ մշակույթն ու արվեստը ուսանելուն ու տարածելուն»,- նշեց Աբո Աշճյանը և պարախմբի անունից փոքրիկ հուշանվեր հանձնեց Սփյուռքի նախարարությանը:

Танцевальный ансамбль «Саят-Нова» из Бостона награжден Золотой медалью Министерства Диаспоры РА
Участник 3-го общеармянского фестиваля «Моя Армения» танцевальный ансамбль «Саят-Нова» из Бостона 28 июля посетил Министерство Диаспоры РА. Накануне, 27 июля в Национальном академическом театре оперы и балета им.Ал.Спендиаряна состоялся юбилейный благотворительный вечер-концерт, посвященный 30-летию ансамбля.
Приветствовав гостей, заместитель министра Диаспоры Серж Срапионян отметил важность 30-летней деятельности танцевального ансамбля «Саят-Нова», который не только помогает живущим в диаспоре молодым армянам знакомиться с национальной культурой, но и иностранцам дает возможность посредством танца и армянской мелодии познакомиться с армянским народом, нашей многовековой культурой и историей. «Большое достижение – создать в Диаспоре танцевальный ансамбль, который долгие годы на разных сценах представляет зрителю армянский танец. Такая работа требует титанических усилий и констатирует об упорной, целенаправленной работе и великой преданности», – отметил он, выразив благодарность за участие в фестивале «Моя Армения», который дает возможность функционирующим в Диаспоре танцевальным ансамблям выступать в Армении.
Во исполнение приказа министра Диаспоры РА Грануш Акопян, Серж Срапионян вручил танцевальному ансамблю «Саят-Нова» из Бостона Золотую медаль Министерства Диаспоры РА за значительные заслуги во взаимодействии Армения-Диаспора, успехи в деле образования и армянского воспитания молодого поколения, содействие своей профессиональной деятельностью повышения имиджа Армении, а также большой вклад в дело сохранения армянства.
Художественный руководитель ансамбля Або Ашчян выразил благодарность за теплый прием и высокую награду, отметив, что для них огромная честь выступать на Родине. «Многие из членов ансамбля впервые в Армении. В ходе поездки они не только имели возможность выступать перед родным зрителем, но и познать Родину. Ансамбль выступал в Ванадзоре, в Государственном театре музыкальной комедии им.Акопа Пароняна, в Национальном академическом театре оперы и балета им. Александра Спендиаряна, перед воинами Армянской армии. Все это придало большой заряд членам ансамбля, 3-4 раза в неделю собирающимся на репетиции, посвящающим свое свободное время разучиванию и распространению армянского искусства и культуры», – отметил он, вручив от имени ансамбля маленькие сувениры Министерству Диаспоры.