Միացյալ Նահանգները կօգնի Սիրիայից Հայաստան ժամանած փախստականներին
«Ամերիկայի Ձայն»-ին տրամադրած տեսագրությունում Միացյալ Նահանգների ազդեցիկ սենատոր Մարք Քրքը խոսել է Հայաստանին տրամադրվող ամերիկյան օգնության կարեւորության մասին։ Քրքը մեծ աշխատանք է կատարել Հայաստանին ԱՄՆ-ի օգնության ծավալն ավելացնելու ուղղությամբ.
«2017 թվականին Սենատի ընդունած որոշմամբ Հայաստանին է տրամադրվելու է 25 միլիոն դոլարի օգնություն, որը 3 միլիոն դոլարով ավելի է, քան նախորդ տարվա ամերիկյան օգնությունը Հայաստանին»:
Սենատորի խոսքով, Հայաստանին օգնության ծավալն ավելացնելու իր պահանջն առաջացել է ինչպես իր հայրենի Իլլինոյ նահանգի հայ համայնքի պահանջով այդպես էլ՝ ստեղծված իրավիճակով.
«Այդ օգնությունը թույլ կտա նաեւ շարունակել ականազերծման աշխատանքները, որը լուրջ խնդիր է տարածաշրջանի համար»:
Սենատոր Քրքի աշխատանքը հատուկ ուշադրության է արժանացել ԱՄՆ-ի հայ համայնքի կողմից: Ամերիկայի հայկական համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայըն Արդունին կարեւորում է Սենատոր Քրքի դերը հայս-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման գիրծում.
«Սենատոր Քրքն առանձնանում է որպես մի գործիչ, ով ջանք չի խնայում, որպեսզի ապահովի Հայաստանին եւ Ղարաբաղին ամերիկյան օգնության ապահովումը, ինչպես նաեւ՝ Հայաստան ժամանած փախստականների օգնությունը»:
Սենատի որոշման շնորհիվ, Սիրիայից եւ Իրաքից Հայաստան ժամանած փախստականներն առաջին անգամ օգնություն կստանան նաեւ Միացյալ Նահանգների կողմից:
«Ես պայքարում էի Հայաստան ժամանած փախստականներին անհրաժեշտ օժանդակություն հատկացնելու համար, քանի որ Սիրիայից եւ Իրաքից փախստականների ժամանելուց հետո Հայաստանի վրա զգալի բեռ է ընկել եւ այն օգնության կարիքն ունի: Էլ չեմ ասում այն մասին, որ հայերը տուժում են պատերազմի վտանգից եւ փակ սահմաններից», – նշում է սենատորը:

США окажут поддержку прибывшим в Армению сирийским беженцам
Соединенные Штаты окажут поддержку беженцам, прибывшим в Армению из Сирии. Об этом заявил государственной радиокомпании     «Голос Америки» влиятельный сенатор Марк Кырк.
Кырк выполнил большую работу в направлении увеличения объема помощи Армении со стороны США: «В 2017 году решением Сената Армении выделено $25 млн. Это на $3 млн. больше в сравнении с американской помощью Армении в прошлом году».
По словам сенатора, необходимость увеличить объем помощи Армении продиктован сложившейся ситуацией. «Эта помощь позволит также продолжить работы по разминированию, а это серьезная проблема для региона», – отметил Марк Кырк.
Работа сенатора Кырка удостоилась особого внимания со стороны армянской общины США. �?сполнительный директор Армянской ассамблеи Америки Брайан Ардуни подчеркнул важность роли сенатора Кырка в развитии армяно-американских отношений. «Сенатор Кырк выделяется как деятель, который прилагает все усилия, чтобы обеспечить оказание американской помощи Армении и Нагорному Карабаху», – отметил Брайан Ардуни.
Решением Сената США беженцы, прибывшие в Армению из Сирии и �?рака, впервые получат помощь также со стороны Соединенных Штатов.
«Я боролся за выделение необходимой помощи прибывшим в Армению беженцам, поскольку после их прибытия на эту страну выпал  существенный груз, и она нуждается в помощи. Не говорю уже о том, что армяне страдают от угрозы войны и закрытых границ», – подчеркнул сенатор Кырк.